Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 Życie na innych planetach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Życie na innych planetach
Palmer napisał(a):
A da się? :D Spróbuj!


Da sie, pod koniec filmiku gość rzuca kamieniem.
https://www.youtube.com/watch?v=5zm9gkadtEY

Palmer napisał(a):
Odnośnie ośmiornicowatych: najlepiej im w wodzie, więc ani narzędzi, ani ognia, ani bójek na kije i kamienie. Zero postępu na horyzoncie. :)


Ile ty masz lat? to pod wodą nie da się zrobić włóczni? ty wiesz jak woda wygląda? zdajesz sobie sprawę że to jest płyn, w którym można się poruszać? polować?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 22, 2019 22:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Życie na innych planetach
Robek napisał(a):
Da sie, pod koniec filmiku gość rzuca kamieniem.
https://www.youtube.com/watch?v=5zm9gkadtEY


Jesteś serio taki beznadziejny, czy nie wiadomo po co tak wkręcasz? Po co, po co, po co?

On rzuca kamieniem, czy upuszcza kamień?

Wiesz co to znaczy "rzucić (w coś/kogoś) kamieniem"? Czyżby podnieść i upuścić?

Rzucałeś kiedyś kamieniem do celu?
Zrobiłbyś to samo pod wodą? :shock:

Woda jest 800 razy bardziej gęsta od powietrza, a nie 8.

(W "pokojowych" warunkach.)


Śr maja 22, 2019 22:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Życie na innych planetach
Palmer napisał(a):
Rzucałeś kiedyś kamieniem do celu?
Zrobiłbyś to samo pod wodą? :shock:

Woda jest 800 razy bardziej gęsta od powietrza, a nie 8.

(W "pokojowych" warunkach.)


No jasne że bym rzucił, w końcu woda to nie jest skała :D jeśli posiadasz wyobraźnie, ale co ja opowiadam :D nie będę ci tego tłumaczy bo nie ogarniasz, na szczęście jest film, jak płetwonurek rzuca kamieniem w rybę :D

https://www.youtube.com/watch?v=QBD_eruAZuI

Jak to przetrawisz, to weźmiemy się za budowę różnego rodzaju narzędzi codziennego użytku, oczywiście wszystko pod wodą.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 22, 2019 23:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Warto uwzględnić proste narzędzia używane przez np delfiny, jakby miały bardziej chwytne płetwy i nie potrzebowałyby powietrza atmosferycznego mogłyby spokojnie miasta budować... Czyli wystarczy uwzględnić ośmiornice, które prowadzą życie społeczne :) Bo właśnie to je blokuje- młode nie mają za dużo okazji aby uczyć się od starszych...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 22, 2019 23:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Życie na innych planetach
bert04 napisał(a):
Akurat te taksony obejmują najwięcej gatunków.


Właśnie dlatego, że są lądowe. Środowisko lądowe jest znacznie bardziej zróżnicowane niż wodne, zatem zróżnicowanie gatunkowe to odzwierciedla

A wracając do tych luźnych spekulacji, co, oprócz wielkości mózgu, może się przyczynić do przeskoczenia granicy między "prostym życiem" a cywilizacją?

Kumulacja wiedzy i technologii. Nie nastąpi to przed powstaniem rolnictwa. Gatunek może sobie być dowolnie inteligentny, ale pozostając na etapie łowiecko-zbierackim żadnej cywilizacji nie stworzy.

Palmer napisał(a):
W wodzie nie da się wykonać pierwszego kroku ku cywilizacji


Teza co najmniej dyskusyjna. Oczywiście są ważkie argumenty na "nie", ale bynajmniej nie w randze ostatecznego dowodu. Pilaster by się nie zakładał 8)


Palmer napisał(a):
Galaretka może w wodzie pływać, ale po drzewach nie poskacze. :)


Kałamarnice bez problemu mogłyby żyć na lądzie, a przynajmniej ich budowa ciała by im w tym nie przeszkadzała. Szkielet "hydrauliczny" (a może nawet i pneumatyczny?) spokojnie by wystarczył. To nie meduzy 8)

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Cz maja 23, 2019 12:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Życie na innych planetach
pilaster napisał(a):

Palmer napisał(a):
W wodzie nie da się wykonać pierwszego kroku ku cywilizacji


Teza co najmniej dyskusyjna. Oczywiście są ważkie argumenty na "nie", ale bynajmniej nie w randze ostatecznego dowodu. Pilaster by się nie zakładał 8)


Najbardziej ważkie z nich:
- życie w wodzie miało więcej i czasu i przestrzeni, a jednak to z lądu poszły "w eter" pierwsze fale radiowe,
- gęstość "pokojowej" wody jest 800 razy większa niż "pokojowego" powietrza, więc zdecydowanie trudniej używać tam prostych narzędzi,
- w wodzie nie ma ognia. :)

Wiem, że się powtarzam, ale wydaje mi się to ważne (i fajne przy okazji).


Palmer napisał(a):
Galaretka może w wodzie pływać, ale po drzewach nie poskacze. :)


Kałamarnice bez problemu mogłyby żyć na lądzie, a przynajmniej ich budowa ciała by im w tym nie przeszkadzała. Szkielet "hydrauliczny" (a może nawet i pneumatyczny?) spokojnie by wystarczył. To nie meduzy 8)[/quote]

OK, dzięx! Zainteresuję się tymi kałamarnicami, bo z tego co piszesz jasno wynika, że nic o nich nie wiem. :P


Cz maja 23, 2019 13:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Życie na innych planetach
Palmer napisał(a):
- życie w wodzie miało więcej i czasu i przestrzeni,


Ale mniejsze zróżnicowanie środowiskowe. To że w wodzie jest trudniej nie ulega zresztą wątpliwości. Ale "trudniej" nie oznacza "niemożliwe"

Cytuj:
- gęstość "pokojowej" wody jest 800 razy większa niż "pokojowego" powietrza, więc zdecydowanie trudniej używać tam prostych narzędzi,


I znów. Trudniej nie oznacza że w ogóle niemożliwe.


Cytuj:
- w wodzie nie ma ognia. :)


Owszem, to potężna przeszkoda. Oznacza to też ograniczenie w obróbce cieplnej pożywienia, czyli mniej dostępnej energii.

Dlatego pilaster napisał że argumenty przeciw są ważkie. Ale nie rozstrzygające.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Cz maja 23, 2019 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Życie na innych planetach
pilaster napisał(a):

A wracając do tych luźnych spekulacji, co, oprócz wielkości mózgu, może się przyczynić do przeskoczenia granicy między "prostym życiem" a cywilizacją?

Kumulacja wiedzy i technologii. Nie nastąpi to przed powstaniem rolnictwa. Gatunek może sobie być dowolnie inteligentny, ale pozostając na etapie łowiecko-zbierackim żadnej cywilizacji nie stworzy.


Zachowania społeczne zwierząt społecznych są w całości zdeterminowane przez odpowiedzialne za to geny. Stąd też, nie znające się na wzajem populacje tego samego gatunku zachowywać się będą identycznie.
Człowiek, a więc jedyna istota cywilizowana, którą możemy obserwować, jest z tego determinizmu wyzwolony, poszczególne populacje mogą się zachowywać skrajnie różnie (np. tu pełna monogamia, tam poliandria i hulaj-dusza, tu dziedziczenie majątku przez własne potomstwo, tam przez "starostów rodu", itd.

Przykładowy Polak może zostać partnerem seksualnym jakiejś Buszmenki, ale nie uda im się wychować potomstwa na oba sposoby (polski i buszmeński) jednocześnie.
:)

Można pokusić się o wniosek, że pierwszym krokiem ku cywilizowanemu życie jest zróżnicowanie społeczne.


Cz maja 23, 2019 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Życie na innych planetach
Palmer napisał(a):
Najbardziej ważkie z nich:
- życie w wodzie miało więcej i czasu i przestrzeni, a jednak to z lądu poszły "w eter" pierwsze fale radiowe,


Argumentacja błędnego koła. Gdyby cywilizacja rozwinęła się w wodzie, to i tam by poszły fale radiowe.

Na marginesie, z książek szpiegowskich Suworowa pamiętam, że fale radiowe mogą też się rozprzestrzeniać w wodzie (długość fali musi być dłuuuga), a przy tym jej nie opuszczają. Być może to jest jakieś wyjaśnienie na paradoks, że "nie słyszymy" obcej cywilizacji? Być może stosuje radio lub jakiś jego ekwiwalent, ale tylko w oceanach wody (lub amoniaku) je słychać?

Cytuj:
- gęstość "pokojowej" wody jest 800 razy większa niż "pokojowego" powietrza, więc zdecydowanie trudniej używać tam prostych narzędzi,


Delfiny, wydry i kałamarnice są na liście <1>. W pewnym sensie już prosty rak pustelnik używa "pożyczonego domu".

Cytuj:
- w wodzie nie ma ognia. :)


Magnez? Podmorskie wulkany? Prąd <2>? Trochę możliwości uzyskiwania energii w celu przeprowadzania reakcji chemicznych jest

<1>
http://edukacja.3bird.pl/download/biolo ... rzedzi.pdf

<2> https://pl.wikipedia.org/wiki/Narz%C4%85dy_elektryczne

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz maja 23, 2019 14:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Życie na innych planetach
Czekaj, czekaj...
Zanim ktoś wynajdzie palnik plazmowy, to jego przodkowie muszą przy ognisku posiedzieć. :)

Nie da się od razu wynaleźć zaawansowanych narzędzi. W technologiach też następuje jakaś "ewolucja", tyle że sterowana.


Cz maja 23, 2019 15:03
Zobacz profil
Post Re: Życie na innych planetach
Quinque napisał(a):
Jak chrześcijaństwo zareagowałoby na to że gdzieś we wszechświecie istnieje życie(niekoniecznie inteligentne)? Czy takie odkrycie miałoby teologiczne konsekwencje?


Chcesz usłyszeć śmiech Boga ? Otwórz dowolną książkę teologiczną i zacznij Mu czytać. :D


Ja jestem w nich [w planetach], a one są we Mnie [w Bogu]. Jestem nieskończony i one są nieskończone - pewnie tak opisałby Ci Bóg planety.

Czy istnieje życie poza Ziemią ? Jeszcze jakie i ile tego ! Tylko ...

... skoro ludzie nie umieją żyć ze sobą w przyjaźni, to po co dawać im możliwość poznania innych mieszkańców kosmosu ? Żeby i tam wprowadzali nieprzyjaźń ?


So gru 19, 2020 17:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Życie na innych planetach
LidkaMax napisał(a):
Ja jestem w nich [w planetach], a one są we Mnie [w Bogu]. Jestem nieskończony i one są nieskończone - pewnie tak opisałby Ci Bóg planety.


Bóg jest w planetach i planety są w Bogu? :D co to w ogóle ma być?? :D :D :D gdzie jest tutaj jakakolwiek logika?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So gru 19, 2020 20:31
Zobacz profil
Post Re: Życie na innych planetach
Logika ? Podam Ci przykład, do jakiego absurdu może zaprowadzić logika. Odpowiedz mi na pytanie, kto był największym zbrodniarzem ludzkości ?


N gru 20, 2020 18:18

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Życie na innych planetach
Mao Tse Tung?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 20, 2020 20:48
Zobacz profil
Post Re: Życie na innych planetach
Odpowiadam tylko po to, że zadałem pytanie. Nie Mao Tse Tung ! Według logiki Kain, bo zabił 1/4 populacji, czego po nim nikt inny nie dokonał. A teraz likwidacja konta.


N gru 20, 2020 21:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL