Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
Believing napisał(a):
Jak ustosunkujesz się, do słów Boga:
Cytuj:
5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Mt,6.

Gdzie dwaj lub trzej zebrani są w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18,20)......a jak ustosunkujesz się do słów Jezusa?

Ops.....skopiowałam zefcia :)


Śr paź 24, 2018 13:06
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
zefciu napisał(a):
Skoro tak mówisz, to widać wiesz, że można chodzić do kościoła, by się pokazać ludziom.
No można. Ale nie można zarzucać ludziom, którzy chodzą do Kościoła, że właśnie po to tak czynią. Bo niby na jakiej podstawie?

Zgadza się zefciu, nie można.
Żywię nadzieję, że moi przedmówcy Padre77 i Palmer też o tym wiedzą.

zefciu napisał(a):
Pismo Święte mówi też:
Cytuj:
Zasię powiadam wam, iż gdyby się z was dwaj zezwolili na ziemi, o wszelką rzecz, o którąby prosili, stanie się im od Ojca mego, który jest w niebiesiech.
Albowiem gdzie są dwaj albo trzéj zgromadzeni w imię moje, tamem jest w pośrodku ich.
Mt 18, 19n


Dokładnie.

zefciu napisał(a):
oraz:

Cytuj:
I przypatrzajmy się jedni drugim ku pobudzania miłości i dobrych uczynków, Nie opuszczając zgromadzenia naszego, jako mają obyczaj niektórzy
(Hbr 10, 24n)


A także

Believing napisał(a):
Cytuj:
5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Mt,6.


zefciu napisał(a):
Oczywistym jest zatem, że Pismo Święte nie potępia uczestnictwa w Liturgii, jeśli intencją uczestniczącego nie jest przypodobanie się innym.

Oczywistym jest zatem, że Bóg nie potępia nikogo, bez względu na to, czy modli się w kościele - o czym mówisz, jak i gdy modli się w domu.

Co zostało udowodnione.

Smacznego obiadu :)


Śr paź 24, 2018 13:11
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
Believing napisał(a):
Oczywistym jest zatem, że Bóg nie potępia nikogo, bez względu na to, czy modli się w kościele - o czym mówisz, jak i gdy modli się w domu.
Ale tutaj nie chodzi o „modlenie się w domu”, tylko o rezygnowanie z sakramentów bez żadnego sensownego powodu.


Śr paź 24, 2018 13:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
I nie chodzi o potępianie przez Boga modlitwy w domu... :shock:


Śr paź 24, 2018 15:43
Zobacz profil
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
Panowie, zgadza się.
Odpowiedź została dana do tematu "Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?


Śr paź 24, 2018 19:08

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
Szcześć Boże. Pragnę odpowiedzieć na pytanie: czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele? Jeden z internautów napisał, że modlitwa nie zastępuje wizyty w kościele, bo nie daje dostępu do sakramentów. Ma rację. Np. sakrament Eucharystii jest tym najważniejszym. Jest ,,źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego..."(Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele ,,Lumen gentium", 11; w: Sobór Watykański II, Konstytucje, dekrety, deklaracje). W Mszy świętej uobecnia się ofiara Chrystusa na Krzyżu, a tym samym odkupienie (por. św. Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia, 11). Eucharystia jest też dziękczynieniem Bogu za wszystko, co dla nas uczynił (np. stworzenie, odkupienie, uświęcenie). Jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy, zgromadzeniem eucharystycznym celebrowanym we wspólnocie Kościoła, Świetą i Boską liturgią-bo celebrowanie Eucharystii zajmuje główne miejsce w liturgii Kościoła (por. KKK 1328nn).
Natomiast papież Benedykt XVI pisze: ,, W tym sakramencie, Pan staje się rzeczywiście pokarmem dla człowieka zgłodniałego prawdy i wolności" (Adhortacja apostolska ,,Sacramentum caritatis" o Eucharystii, źródle i szczycie życia i misji Kościoła, 2).
A co powiedzieć o innych sakramentach?. Np. sakrament chrztu gładzi grzech pierworodny, włącza do wspólnoty Kościoła i jest bramą zbawienia. Sakrament bierzmowania dzięki darom Ducha Świętego umacnia nas by być męznymi świadkami Chrystusa w świecie a w sakramencie pokuty otrzymujemy odpuszczenie naszych grzechów. Wszystkie sakramenty Kościoła ( a jest ich siedem) są sprawowane w kościołach, a nie w domach. To tyle mojej odpowiedzi.Cześć.


So gru 01, 2018 20:37
Zobacz profil
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
radoslaw_kowalczyk72 napisał(a):
Wszystkie sakramenty Kościoła ( a jest ich siedem) są sprawowane w kościołach, a nie w domach.
Namaszczenie chorych też?


N gru 02, 2018 19:24

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
...oraz, co idzie w parze - spowiedź i komunia chorych?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn gru 03, 2018 11:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
zefciu napisał(a):
radoslaw_kowalczyk72 napisał(a):
Wszystkie sakramenty Kościoła ( a jest ich siedem) są sprawowane w kościołach, a nie w domach.
Namaszczenie chorych też?

JedenPost napisał(a):
...oraz, co idzie w parze - spowiedź i komunia chorych?

Zarówno namaszczenie chorych, jak i spowiedź oraz komunia, też powinno odbyć się w kościele, no chyba że stan w jakim się znajduje chory, mu na to nie pozwala. Podobnie jest z innymi sakramentami. Powinny być sprawowane w kościołach, lecz są przewidziane odstępstwa. Np. na zawarcie sakramentu małżeństwa poza kościołem, zgodę może wydać Biskup, po odpowiedniej argumentacji zainteresowanych.


Pn gru 03, 2018 11:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 16, 2010 21:21
Posty: 95
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
98Ania89 napisał(a):
Tak jak w temacie, jestem ciekaw co sądzicie na ten temat? Często też lubię śpiewać piosenki religijne (bo są bardzo ładne). Czy taka forma może być brana jako codzienna modlitwa?


Oczywiście, że modlitwa w domu nie może zastąpić wizyty w kościele.

"(19): Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał im, mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! [Biblia Tysiąclecia V, Łk 22]"

Celem udziału we Mszy Św. w zasadzie nie jest modlitwa sama w sobie, chociaż modlitwy są jej częścią, ale celem jest wypełnienie nakazu Chrystusa "to czyńcie na moją pamiątkę", czyli zebranie się z Nim i innymi wiernymi wokół stołu (ołtarza) tak jak 2000 lat temu uczynił to sam Chrystus ze swoimi uczniami no i oczywiście spożycie Ciała i Krwi Pańskiej, a jak już ktoś wcześniej napisał - w domu tego nie masz;)

"(54): Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (55): Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. (56): Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. (57): Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. (58): To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki." [Biblia Tysiąclecia V, J 6]


Wt sty 01, 2019 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 06, 2019 14:28
Posty: 111
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
qwertyu napisał(a):
Celem udziału we Mszy Św. w zasadzie nie jest modlitwa sama w sobie, chociaż modlitwy są jej częścią, ale celem jest wypełnienie nakazu Chrystusa "to czyńcie na moją pamiątkę", czyli zebranie się z Nim i innymi wiernymi wokół stołu (ołtarza) tak jak 2000 lat temu uczynił to sam Chrystus ze swoimi uczniami no i oczywiście spożycie Ciała i Krwi Pańskiej, a jak już ktoś wcześniej napisał - w domu tego nie masz;)

"(54): Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, (...)


Może już się tak nie "chwal" Krwią, bo w mało którym kościele ofiaruje się Komunię pod dwiema postaciami :). Ze względów praktycznych - stale słyszę ten argument niestety. Pismo i Chrystusowe polecenie sobie, a życie sobie.
Raz tylko, i to dawno temu, jeszcze w jakimś Kościele Oazowym, doświadczyłem pełnej dwupostaciowej Komunii. Od tamtej pory spożywałem już tylko Ciało.


So sty 12, 2019 21:40
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
george45 napisał(a):
zefciu napisał(a):
radoslaw_kowalczyk72 napisał(a):
Wszystkie sakramenty Kościoła ( a jest ich siedem) są sprawowane w kościołach, a nie w domach.
Namaszczenie chorych też?

JedenPost napisał(a):
...oraz, co idzie w parze - spowiedź i komunia chorych?

Zarówno namaszczenie chorych, jak i spowiedź oraz komunia, też powinno odbyć się w kościele, no chyba że stan w jakim się znajduje chory, mu na to nie pozwala. Podobnie jest z innymi sakramentami. Powinny być sprawowane w kościołach, lecz są przewidziane odstępstwa. Np. na zawarcie sakramentu małżeństwa poza kościołem, zgodę może wydać Biskup, po odpowiedniej argumentacji zainteresowanych.


To piękny znak, kiedy kapłan odwiedza chorych w domach i szpitalach. Jezus nie czekał na wszystkich w Świątyni jerozolimskiej, ani nie ograniczał się do synagog, ale wychodził. W wielu parafiach księża odwiedzają przynajmniej raz w miesiącu chorych w domach. Rzecz jasna - rodzina gromadzi się wtedy wokół chorego. Sakramenty są "wspólnotowe".

_________________
MODERATOR


Pt sty 25, 2019 18:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Czy modlitwa w domu może zastąpić wizytę w kościele?
Inną rolę pełni modlitwa w kościele i uczestnictwo w sakramentach a inną modlitwa w odosobnionym miejscu w ciszy i skupieniu. W Kościele uczymy się bycia jednością duchową z braćmi a jeżeli odczuwamy radość podczas śpiewu to milsze jest to panu Bogu bo chciałby aby był kojarzony z radością i tym co dobre. Bóg chce dla nas tylko dobra, zatem gdy kreujemy miłość na męczeńską to wypaczamy obraz Boga. Jednakże jeżeli miłość ceniona będzie dla nas bardziej gdy będzie męczeńska to taką otrzymamy bo nie możemy otrzymać tego co nie jest dla nas cenne. Jeżeli cenić będziemy sobie radość poznawania Boga to też to otrzymamy. Bo niczego nie może nam dać Bóg czego nie zapragniemy w sercu. A przecież męczeństwo szybciej wywoła lęk i stanie na przeszkodzi do połączenia w miłości ponieważ lęk i miłość nie mogą współistnieć. Bóg nie stworzył lęku jest on dziełem szatana.
Inną modlitwą jest modlitwa na osobności z samym Ojcem. Ta potrzebuje ciszy bo tylko w ciszy, nie przez gadulstwo, możemy usłyszeć głos Ducha św, Jezusa...

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Cz mar 07, 2019 20:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL