Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 15, 2018 22:05

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Poligenizm a monogenizm 
Autor Wiadomość

Post Poligenizm a monogenizm
Już jakiś czas temu chciałem założyć taki temat. No nie ważne. Przejdźmy do sedna, ciężko w Polskim Internecie znaleźć cokolwiek na temat poligenizmu czy monogeiznmu. Poligenizm mówi o tym że człowiek współczesny pochodzi od kilku(lub więcej) pierwotnych przodków, natomiast monogenizm że od jednego. Co więc jest prawdą? Pragnę jeszcze zauważyć że Księga Rodzaju mówi nam o dwóch pierwszych ludziach Adamie i Ewie. To już poligenizm czy nie?

Póki otwarta księga czekam na polu męstwa
Kiedy proszę cię o burzę uczyń ze mnie sztorm"

Pt lis 09, 2018 14:03

Post Re: Poligenizm a monogenizm
Quinque napisał(a):
Pragnę jeszcze zauważyć że Księga Rodzaju mówi nam o dwóch pierwszych ludziach Adamie i Ewie. To już poligenizm czy nie?

Nie, bo ssaki, a nawet zdecydowana większość kręgowców to istoty dwupłciowe.

Pt lis 09, 2018 14:10

W takim wypadku, kiedy będziemy mieli do czynienia z poligenizmem? Btw, o ile mi wiadomo papież Pius XII protestował przeciwko tezie jakoby ludzie mogli pochodzić od większej ilości osobników. Poza tym, sprzeciwiał się(kategorycznie) temu że ludzie w różnych miejscach na Ziemi mogą się wywodzić z osobników które wyewoulowały w właśnie w tych rejonach globu

Póki otwarta księga czekam na polu męstwa
Kiedy proszę cię o burzę uczyń ze mnie sztorm"

Pt lis 09, 2018 14:39

W naszym genomie nic nie wskazuje na to że pochodzimy od dosłownie dwóch organizmów, a jak się głębisz detale współczesnej genetyki to zrozumiesz że fakt faktem nasz gatunek przeszedł przez wąskie gardło, ale też jest udokumentowane że krzyżowaliśmy się np z neandertalczykami, jak przebiegała w zarysie ewolucja naszego gatunku - serio to nie wiedza tajemna, możesz poczytać , obejrzeć filmy o mitochondrialnej Ewie itd, ale niestety tylko teoretycznie, bo taka wiedza ma sens tylko dla istot uznających ewolucję.
Nie uznajesz Ewolucji to masz sytuację jasną : Bóg stworzył Adama i Ewę a ich dzieci w zależności od wersji krzyżowały się ze zwierzętami, więc i tak jesteś częściowo zwierzakiem , albo chodziły w związki z własnym rodzeństwem, chyba że wymyślisz jakąś dodatkową opcję, np że Bóg jednak wpadł na to aby dać im niespokrewnionych ludzkich partnerów, ale wówczas masz poligenizm... Tak czy inaczej powodzenia w rozwiązywaniu zagadki pochodzenia genów Twojego ciała, choć w sumie nie masz przecież zagadki - Masz opowieść o z Księgi Rodzaju...
Dla uznających ewolucję cytat z wiki : 'Dyskusja między poligenizmem i monogenizmem była głównym sporem w antropologii przed pojawieniem się ewolucjonizmu.'
A to czemu się kategorycznie sprzeciwiał papież Pius XII to polifiletyzm, praktycznie obalony właśnie badaniami nad mitochondrialną Ewą, która aby nie było nieporozumień nie jest uznawana za pramatkę wszystkich ludzi, bo równolegle z nią żyło wiele innych osobników po których dziedziczymy geny jądrowe...

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...

Pt lis 09, 2018 17:27
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ]