Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 9:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Poligenizm a monogenizm 
Autor Wiadomość
Post Poligenizm a monogenizm
Już jakiś czas temu chciałem założyć taki temat. No nie ważne. Przejdźmy do sedna, ciężko w Polskim Internecie znaleźć cokolwiek na temat poligenizmu czy monogeiznmu. Poligenizm mówi o tym że człowiek współczesny pochodzi od kilku(lub więcej) pierwotnych przodków, natomiast monogenizm że od jednego. Co więc jest prawdą? Pragnę jeszcze zauważyć że Księga Rodzaju mówi nam o dwóch pierwszych ludziach Adamie i Ewie. To już poligenizm czy nie?


Pt lis 09, 2018 14:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Poligenizm a monogenizm
Quinque napisał(a):
Pragnę jeszcze zauważyć że Księga Rodzaju mówi nam o dwóch pierwszych ludziach Adamie i Ewie. To już poligenizm czy nie?


Nie, bo ssaki, a nawet zdecydowana większość kręgowców to istoty dwupłciowe.


Pt lis 09, 2018 14:10
Zobacz profil
Post Re: Poligenizm a monogenizm
W takim wypadku, kiedy będziemy mieli do czynienia z poligenizmem? Btw, o ile mi wiadomo papież Pius XII protestował przeciwko tezie jakoby ludzie mogli pochodzić od większej ilości osobników. Poza tym, sprzeciwiał się(kategorycznie) temu że ludzie w różnych miejscach na Ziemi mogą się wywodzić z osobników które wyewoulowały w właśnie w tych rejonach globu


Pt lis 09, 2018 14:39

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Poligenizm a monogenizm
W naszym genomie nic nie wskazuje na to że pochodzimy od dosłownie dwóch organizmów, a jak się głębisz detale współczesnej genetyki to zrozumiesz że fakt faktem nasz gatunek przeszedł przez wąskie gardło, ale też jest udokumentowane że krzyżowaliśmy się np z neandertalczykami, jak przebiegała w zarysie ewolucja naszego gatunku - serio to nie wiedza tajemna, możesz poczytać , obejrzeć filmy o mitochondrialnej Ewie itd, ale niestety tylko teoretycznie, bo taka wiedza ma sens tylko dla istot uznających ewolucję.
Nie uznajesz Ewolucji to masz sytuację jasną : Bóg stworzył Adama i Ewę a ich dzieci w zależności od wersji krzyżowały się ze zwierzętami, więc i tak jesteś częściowo zwierzakiem , albo chodziły w związki z własnym rodzeństwem, chyba że wymyślisz jakąś dodatkową opcję, np że Bóg jednak wpadł na to aby dać im niespokrewnionych ludzkich partnerów, ale wówczas masz poligenizm... Tak czy inaczej powodzenia w rozwiązywaniu zagadki pochodzenia genów Twojego ciała, choć w sumie nie masz przecież zagadki - Masz opowieść o z Księgi Rodzaju...
Dla uznających ewolucję cytat z wiki : 'Dyskusja między poligenizmem i monogenizmem była głównym sporem w antropologii przed pojawieniem się ewolucjonizmu.'
A to czemu się kategorycznie sprzeciwiał papież Pius XII to polifiletyzm, praktycznie obalony właśnie badaniami nad mitochondrialną Ewą, która aby nie było nieporozumień nie jest uznawana za pramatkę wszystkich ludzi, bo równolegle z nią żyło wiele innych osobników po których dziedziczymy geny jądrowe...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lis 09, 2018 17:27
Zobacz profil
Post Re: Poligenizm a monogenizm
Czy Ktoś ma pomysł jak połączyć hipotezę poligenizmu z wiarą chrześcijańską? Czytałem księży profesorów(chyba Dominikanów) ale ich rozwiązanie średnio mnie przekonuje

IrciaLilith napisał(a):
albo chodziły w związki z własnym rodzeństwem


Nie widzę problemu. Św. Tomasz z Akwinu rozwiązał te kwestie

Cytuj:
A to czemu się kategorycznie sprzeciwiał papież Pius XII to polifiletyzm


Jego encyklika mówi co innego na ten temat


Wt gru 25, 2018 13:47
Post Re: Poligenizm a monogenizm
Pius XII napisał(a):
Nie wolno bowiem wiernym Chrystusowym trzymać się takiej teorii, w myśl której przyjąć by trzeba albo to, że po Adamie żyli na ziemi prawdziwi ludzie nie pochodzący od niego, drogą naturalnego rodzenia, jako od wspólnego wszystkim przodka, albo to, że nazwa „Adam” nie oznacza jednostkowego człowieka, ale jakąś nieokreśloną wielość praojców. Już zaś zupełnie nie widać, jakby można było podobne zdanie pogodzić z tym, co źródła objawionej prawdy i orzeczenia kościelnego Nauczycielstwa stwierdzają o grzechu pierworodnym, jako pochodzącym z rzeczywistego upadku jednego Adama i udzielającym się przez rodzenie wszystkim ludziom, tak iż staje się on grzechem własnym każdego z nich


Proszę o scalenie


Wt gru 25, 2018 14:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Poligenizm a monogenizm
Quinque napisał(a):
Czy Ktoś ma pomysł jak połączyć hipotezę poligenizmu z wiarą chrześcijańską? Czytałem księży profesorów(chyba Dominikanów) ale ich rozwiązanie średnio mnie przekonuje



A na co ty chcesz to łączyć? możesz sobie uznać że 10tyś. lat temu, Bóg stworzył świat w ten sposób żeby wyglądał jakby istniał od kilkunastu miliardów lat, no i będzie po problemie.
I ta historia z Adamem i Ewą, to chyba nie jest coś dosłownego, wydaje mi sie że to jest jakaś kolejna Biblijna przypowieść.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt gru 25, 2018 14:48
Zobacz profil
Post Re: Poligenizm a monogenizm
No bo fakt istnienia jakiejś tam większej grupy przodków, kompletnie jest nie do pogodzenia z nauką o grzechu pierworodnym. W ogóle orientuje się ktoś jaka teoria jest uważana za prawdziwą?


Wt gru 25, 2018 14:59

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Poligenizm a monogenizm
Gdyby większa liczba przodków, istniejąca w tym samym czasie, zgrzeszyła w tym samym czasie, to problemu nie ma.
Czytając Księgę Rodzaju widzimy, że nie mówi ona chociażby nic o córkach Adama i Ewy. Widzimy też, że kiedy Kain zabił Abla, to obawiał się tego, że jeśli ktoś go spotka, to może chcieć go zabić, co jasno sugeruje, iż Kain i jego rodzice nie byli jedynymi ludźmi na ziemi.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt gru 25, 2018 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Poligenizm a monogenizm
Quinque napisał(a):
No bo fakt istnienia jakiejś tam większej grupy przodków, kompletnie jest nie do pogodzenia z nauką o grzechu pierworodnym. W ogóle orientuje się ktoś jaka teoria jest uważana za prawdziwą?



Historii o Adamie i Ewie, nie można brać dosłownie, przecież według Biblii, oni mieli tylko dwóch synów, więc z kim ci synowie mieli dzieci? skąd się wzięła cała ludzkość?

Więc wiązanie jakiejś wymyślonej opowieści, z badaniami naukowymi na temat historii ludzi, nie ma większego sensu.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt gru 25, 2018 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 03, 2019 12:59
Posty: 1
Post Re: Poligenizm a monogenizm
Temat jest niewątpliwie ciekawy i może przysparzać trudności. Mówisz, że czytałeś Dominikanów na ten temat.
Nie wiem czy chodziło Ci właśnie o to, ale polecam serię tychże Ojców w "Szkole Teologii", podsyłam link do pierwszej części:

http://www.szkolateologii.dominikanie.p ... ologiczne/

Robiłem duży przegląd opinii na ten temat. Te stanowisko, wydaje mi się być najbardziej spójne. Trzeba jednocześnie przyznać pokornie, że dokładnego przebiegu wydarzeń w odległych czasach nigdy nie będziemy w stanie określić.


N mar 03, 2019 13:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Poligenizm a monogenizm
Robek napisał(a):
Historii o Adamie i Ewie, nie można brać dosłownie, przecież według Biblii, oni mieli tylko dwóch synów


Wiesz co, sprawdź sobie może, co tam naprawdę napisali...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N mar 03, 2019 14:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL