Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 18:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Św. Katarzyna Aleksandryjska Patronka chrześcijańskiej nauki 
Autor Wiadomość
Post Re: Św. Katarzyna Aleksandryjska Patronka chrześcijańskiej n
Argumenty typu pitu pitu, gadu gadu, złóż se bloga, ręce opadają lub ze szpanowaniem łaciną (której nie znam) mam w głębokim poważaniu.

Zacytowałem ci ks. Przemysława Krakowczyka SAC.
https://www.youtube.com/watch?v=5P7ZgZnfH7U
Czy według Ciebie Jego wersja jest prawdziwa bo pominąłeś te źródło a dla mnie jest podstawą której się trzymam bo tekst jest bardzo podobny do tekstu z brewiarza, Proszę o odpowiedz na to pytanie.

Jak rozumiem wikipedia nie jest dla Ciebie wiarygodnym źródłem. Autora XC z forum Katolik.pl którego zacytowałem w całości https://www.katolik.pl/forum/read.php?f ... 2&t=370022 zmasakrowałeś swoimi argumentami chociaż jego argumenty bardziej mnie przekonują.

P.S.
Akruk napisał:
”Nie rozmawiamy teraz o Hypatii, tylko o Katarzynie. Możesz się, skupić na temacie, czy masz jakąś kompulsywną potrzebę gadania, wszystko jedno o czym?”

Akruk napisał również
„Tej legendarnej świętej (św. Katarzynie), którą wymyślono jako chrześcijański odpowiednik i przeciwstawienie postaci słynnej pogańskiej uczonej Hypatii, brutalnie zamordowanej przez chrześcijan.”

pozdrawiam


So maja 11, 2019 6:51
Post Re: Św. Katarzyna Aleksandryjska Patronka chrześcijańskiej n
AdamKazmierczak napisał(a):
lub ze szpanowaniem łaciną (której nie znam)
Jako pierwszy w tym wątku użyłeś łaciny. Niby po co? Żeby nas przekonać autorytatywnym brzmieniem słów łacińskich? A nawet jej nie znasz, drogi... człowieku.

AdamKazmierczak napisał(a):
Zacytowałem ci ks. Przemysława Krakowczyka SAC.
https://www.youtube.com/watch?v=5P7ZgZnfH7U
Uniwersytet Jutuba z Żółtymi Napisami. Już pędzę, lecę oglądać.

AdamKazmierczak napisał(a):
Czy według Ciebie Jego wersja jest prawdziwa bo pominąłeś te źródło
Jasne, że pominąłem to "źródło" (bua-ha-ha!). Jeśli są w nim solidne argumenty, to posłuż się nimi. Jeżeli nie ma, to po co miałbym trafić czas na oglądanie jakichś filmików? Z tobą rozmawiam, nie z filmikami. Na YouTube trafia w ciągu każdej minuty kilkaset godzin materiału wideo. Spora sterta śmiecia, żebym miał tracić czas na oglądanie wszystkiego, do czego ktoś podsunie odsyłacz, bo mu się nie chce streścić.

AdamKazmierczak napisał(a):
Jak rozumiem wikipedia nie jest dla Ciebie wiarygodnym źródłem.
Nie raz i nie dwa zwracałem na tym forum uwagę, że polska wersja Wikipedii w sprawach związanych ze światopoglądem jest tendencyjna i niewiarygodna. Zdecydowanie w kwestii tego, czy dany autor starożytny pisał coś na jakiś temat i co właściwie pisał przekonują mnie źródła historyczne, czyli dzieła tegoż pisarza niż jakieś tekściki na wikipedii, które każdy, kto się dorwie, może pisać i zmieniać.

AdamKazmierczak napisał(a):
Autora XC z forum Katolik.pl którego zacytowałem [...] zmasakrowałeś swoimi argumentami chociaż jego argumenty bardziej mnie przekonują.
Intrygujące. "Zmasakrowałem" czyjeś poglądy argumentami, a jednak jego poglądy bardziej cię przekonują. Czyżbyś był fanatykiem?


So maja 11, 2019 7:14
Post Re: Św. Katarzyna Aleksandryjska Patronka chrześcijańskiej n
Akruku nie jestem fanatykiem tylko poszukuje prawdy. Czy według Ciebie nie istnieją żadne opisy męki i śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, pochodzące z wieku VI - Rufin i Euzebiusz z Cezarei Palestyńskiej? A mówi o nich właśnie ks. Przemysław Krakowczyk SAC na podstawie brewiarza https://www.youtube.com/watch?v=5P7ZgZnfH7U. Czy On według Ciebie kłamie i nie ma tych źródeł? Proszę o odpowiedz

Skoro nie chce Ci się posłuchać na YouTube zacytuje Ci z wprost z brewiarza to samo co mówi autor filmu na YouTube ks. Przemysław Krakowczyk SAC:

„Podobnie jak św. Cecylia na Zachodzie, tak św. Katarzyna przede wszystkim na Wschodzie należała do najbardziej znanych świętych. Mało jednak o niej wiemy, a tak wiele powstało o niej legend, że niektórzy hagiografowie nawet powątpiewali w jej historyczne istnienie. Zachowały się dwa opisy męki i śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ale pochodzą one dopiero z wieku VI i są pełne legend. Mamy jednak świadectwa już z wieku IV - a więc bardzo wczesne, bo sięgające prawie czasów Świętej. Wspominają bowiem o niej Rufin i Euzebiusz z Cezarei Palestyńskiej.
Według legendy Katarzyna urodziła się w Aleksandrii, stolicy Egiptu, jako córka króla Kustosa. Była osobą nie tylko bardzo zamożną, ale także wykształconą. Słynęła z urody. O jej rękę daremnie ubiegali się najznakomitsi obywatele miasta, bo - jak wiele chrześcijanek - złożyła ślub dozgonnej czystości.
Wkrótce wybuchło najdłuższe i najbardziej krwawe w dziejach Kościoła prześladowanie chrześcijan - za panowania cesarza Dioklecjana i jego współrządców: Galeriusza Maksymiana i Konstancjusza I. Szczególną nienawiścią do chrześcijan wyróżniał się Maksymian, władca wschodniej części Imperium Rzymskiego. Przybył on osobiście do Aleksandrii, by dopilnować realizacji prześladowczych edyktów.
Jedną z jego ofiar miała być Katarzyna. Po pojmaniu była przymuszana do złożenia ofiary bogom. Odmówiła, wyznając wiarę w Boga Jedynego. Wówczas cesarz zarządził dysputę między Katarzyną a pięćdziesięcioma tamtejszymi filozofami i retorami. Katarzyna pokonała swoich adwersarzy, udowadniając prawdziwość chrześcijaństwa, i doprowadziła wielu z nich do wiary w Chrystusa. Miała wtedy 18 lat. Cesarz rozgniewany obrotem sprawy skazał ją na tortury: smagano ją żyłami wołowymi tak, że jej ciało było jedną wielką raną; morzono ją głodem; łamano jej kości. Modlitwa Katarzyny sprawiła, że podczas miażdżenia kołem zstąpił anioł i spowodował, że rozpadło się ono w rękach kata. Na widok jej bohaterstwa w czasie znoszenia mąk miało nawrócić się kilkuset żołnierzy i oprawców. Ostatecznie wykonano wyrok śmierci przez ścięcie prawdopodobnie między rokiem 307 a 312.
Męczeństwo św. Katarzyny musiała być czymś niezwykłym, skoro została ona wyróżniona tak wielką czcią. Ciało jej od setek lat znajduje się na Górze Synaj, przeniesione tam zapewne z Aleksandrii, kiedy Arabowie, a po nich Turcy najechali Egipt. Jest tam klasztor prawosławny i kościół, do którego podążają pielgrzymi. Klasztor ten wystawił cesarz Justynian w wieku VI.
Katarzynie poświęcili swoje arcydzieła najwięksi artyści: Hans Memling, Correggio, Tintoretto, Dawid Aubert, Masolino di Panicale, Jan Provost, Caravaggio i Raffael. Św. Joanna d'Arc zaliczała Katarzynę do swoich trzech głównych patronek. Na Zachodzie uważano ją za jedną z Czternastu Świętych Wspomożycieli. Św. Katarzyna z Aleksandrii była patronką wielu miast i związków katolickich. Jest patronką zakonu katarzynek; Nowego Targu, Dzierzgonia i Cypru; nauki i uniwersytetów, w tym paryskiej Sorbony; adwokatów i notariuszy, bibliotekarzy, drukarzy, filozofów chrześcijańskich, grzeszników, kolejarzy, kołodziejów, literatów, mężatek, młodych dziewcząt, młynarzy, fryzjerów, modystek, mówców, piekarzy, powroźników, prządek, studentów, szwaczek, uczonych, woźniców, zecerów. Dawniej w Polsce istniał zwyczaj, że w wigilię św. Katarzyny chłopcy wróżyli sobie, który z nich jako pierwszy ożeni się i jakie imię będzie miała wybranka. Popularne też było powiedzenie: "Święta Katarzyna Adwent zaczyna".
źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-25b.php3

pozdrawiam


So maja 11, 2019 7:53

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Św. Katarzyna Aleksandryjska Patronka chrześcijańskiej n
Euzebiusza Akruk już zacytował i nijak się to ma do przedstawianej tu opowieści, polecam dokopać się do wypowiedzi tego Rufina...
Przeczytałeś uważnie to co sam zacytowałeś?
Drugie i trzecie zdanie oraz drugi akapit który zaczyna się od: według legendy...
Teraz tylko Rufin może Twoją tezę uratować lub pogrążyć.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 11, 2019 8:16
Zobacz profil
Post Re: Św. Katarzyna Aleksandryjska Patronka chrześcijańskiej n
AdamKazmierczak napisał(a):
Akruku nie jestem fanatykiem tylko poszukuje prawdy.
Poszukujesz prawdy? Czyżby? No to zobaczmy...

AdamKazmierczak napisał(a):
Czy według Ciebie nie istnieją żadne opisy męki i śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, pochodzące z wieku VI - Rufin i Euzebiusz z Cezarei Palestyńskiej?
Takie to z całą pewnością nie istnieją. Ponieważ w szóstym wieku Rufin i Euzebiusz byli dawno martwi.

AdamKazmierczak napisał(a):
A mówi o nich właśnie ks. Przemysław Krakowczyk SAC na podstawie brewiarza https://www.youtube.com/watch?v=5P7ZgZnfH7U. Czy On według Ciebie kłamie i nie ma tych źródeł? Proszę o odpowiedz
Dociera do ciebie, że nie zamierzam oglądać żadnych filmików z Jutiuba, młody człowieku? Nie jestem analfabetą, żebym miał wiedzy i prawdy szukać na Jutiubie.

AdamKazmierczak napisał(a):
zacytuje Ci z wprost z brewiarza to samo
"Poszukuję prawdy", powiada, na temat historyczności Katarzyny Aleksandryjskiej, a jako argument za tą historycznością podaje... współczesny apologetyczny tekst kościelny. Utrzymując przy tym uporczywie, że istnieją źródłowe, starożytne teksty historyczne, w których znajduje się potwierdzenie... Do których nie ma zamiaru sięgać, żeby zweryfikować, dowiedzieć się, co rzeczywiście jest prawdą. "Poszukiwacz prawdy".

AdamKazmierczak, cytując brewiarz napisał(a):
Zachowały się dwa opisy męki i śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ale pochodzą one dopiero z wieku VI i są pełne legend.
Ho, ho, źródła historyczne mnożą się jak króliki. Najpierw był Rufin i Euzebiusz, teraz jeszcze jakieś nieokreślone dwa źródła z VI wieku. Dodatkowo: pełne legend...

AdamKazmierczak, cytując brewiarz napisał(a):
Mamy jednak świadectwa już z wieku IV - a więc bardzo wczesne, bo sięgające prawie czasów Świętej. Wspominają bowiem o niej Rufin i Euzebiusz z Cezarei Palestyńskiej.
ZACYTUJ źródłowe teksty historyczne - Rufina i Euzebiusza, w których rzekomo mowa o Katarzynie. Ileż razy można ci zwracać uwagę, że gołosłowne zapewnienia, iż takie wzmianki istnieją, nie są żadnym argumentem? Czytałeś w ogóle Rufina i Euzebiusza, czy tylko ślepo powtarzasz cudze zdania na ten temat, z trzeciej albo nawet siódmej ręki? Euzebiusza już cytowałem, mam cały czas lekcje za ciebie odrabiać? Wysil się wreszcie sam, skoro poszukujesz prawdy. Ale i tak prawdę ignorujesz -- bowiem Euzebiusz nic nie pisał o Katarzynie Aleksandryjskiej, co ci na twoich własnych oczach, czarno na białym pokazałem.

AdamKazmierczak, cytując brewiarz napisał(a):
Według legendy Katarzyna urodziła się w Aleksandrii, stolicy Egiptu, jako córka króla Kustosa. Była osobą nie tylko bardzo zamożną, ale także wykształconą. Słynęła z urody. O jej rękę daremnie ubiegali się najznakomitsi obywatele miasta, bo - jak wiele chrześcijanek - złożyła ślub dozgonnej czystości[...]
I po co to cytujesz? Że jest to postać legendarna, piszę od samego początku. Naucz się, młody człowieku, że przytacza się z tekstów to, co istotne w danej sprawie, a nie całość, jaka ci w ręce wpadnie.


So maja 11, 2019 9:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL