Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 10:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 239 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Następna strona
 Czy Adam i Ewa istnieli? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 10, 2010 15:26
Posty: 455
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
A jeśli przyjmiemy, że Adam i Ewa istnieli na prawdę, to postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało że ich potomkowie zaludnili całą planetę???? Teoretycznie Adam i Ewa mogli mieć dzieci. a skąd wzięli ich wnukowie???


Pt maja 03, 2019 13:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Skąd się wzięły dzieci wnuków?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt maja 03, 2019 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Tak, kazirodztwo. Proste i logiczne. Bracia z siostrami, ew z matką, bo przykazań to jeszcze długo niet.

Ratunkiem jest interpretacja Adam, jako ludzie, ale wówczas nie ma pierwszej pary. Ja widzę też problem z samym grzechem pierworodnym, bo miał przejść na potomków, a jeśli była to grupa ludzi a grzech ma ponoć każdy to musieli mądrze pary dobierać, co by się nikt nie uchował. No i skąd Ci dodatkowi ludzie, jeśli powstali w Edenie to dlaczego zostali wyrzuceni, choć nic złego nie zrobili( tu problemu nie ma, bo Bóg w ST odpowiedzialność zbiorową stosuje nagminnie), ew powstali już po, ale też sprawiedliwe to nie jest.
Zresztą, zwierzaki też oberwały, bo ponoć w raju nie było śmierci, a potem Ci którzy zgrzeszyli i tak mają nieśmiertelną duszę, a zwierzaki ponoć nie.

Ogólnie analizowanie i ocenianie moralne postępków Boga to niezłe wyzwanie aby zachować to, że Bóg ma być dobryvi sprawiedliwy. Ja nie potrafię. Dlatego po przeczytaniu wybrałam ateizm. Kombinowałam z innymi religiami, ale wygrywają systemy filozoficzne.

Chociaż nie mam problemu z wnukami Adama i Ewy, ani z tym po kiego Noe ratował wszelkie pasożyty, jak uratował re typowo ludzkie pozostawiam wyobraźni. Rozkaz Boga to rozkaz para z każdego gatunku, bo każda istota poza Arką zginęła, więc tasiemce, owsiki, glisty, wszy głowowe i łonowe... Ale tu mamy tylko Adama i Ewę oraz ich dzieci i wnuki, no i pamiętajmy ile to oni żyli według Biblii.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 03, 2019 17:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
lublin33338 napisał(a):
A jeśli przyjmiemy, że Adam i Ewa istnieli na prawdę, to postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało że ich potomkowie zaludnili całą planetę???? Teoretycznie Adam i Ewa mogli mieć dzieci. a skąd wzięli ich wnukowie???


Adam i Ewa mieli jedynie trzech synów, to z kim ci synowie mieli dzieci?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 03, 2019 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Ale z Biblii nie wynika ile dzieci mieli Adam i Ewa. Z imienia są wymienieni tylko trzej synowie. Za to z Księgi Rodzaju wynika, że kiedy Kain zabił Abla, to na Ziemi byli jeszcze inni ludzie oprócz Adama i Ewy.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt maja 03, 2019 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 10, 2010 15:26
Posty: 455
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
O to własnie chodzi, o Adamie i Ewie można opowiadać dzieciom w przedszkolu, dla dorosłych to już raczej ma znaczenie symboliczne, Zresztą Kościoł od dłuższego czasu uważa, że opowieść o Adamie i Ewie ma znaczenie symboliczne. Natomiast problemem jest - uważam - kwestia grzechu pierworodnego. na czym ten grzech miał polegać ??? Na zerwaniu jabłka???/ Nawet jeśli "pierwsi rodzice" popełnili grzech, to nie widzę powodu, aby tez grzech miał dotknąć całą populację ludzi, z wszystkimi jego konsekwencjami. Kolejna nieścisłość, wręcz absurd - ludzie starzeją się, chorują i umierają z powodu grzechu pierworodnego. Taka wiedza jest przekazywana na lekcjach katechezy. Nie ważne, że śmierć jest wpisana w całe funkcjonowanie przyrody. Zgodnie z nauka Kościoła
śmierć
jest spowodowana grzechem pierwszych rodziców.


Pt maja 03, 2019 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Robek, chyba nie czytałeś... kilka razy pada-a potem mieli synów i córki... żyli długo i intensywnie płodzili potomstwo. Ale tak czy inaczej jeśli byli tylko Adam, Ewa i ich dzieci to mamy kazirodztwo.
Inne opcje: to byli inni ludzie albo... skądś te geny neandertalczyków, ale tylko u osób mających korzenie europejskie, więc nie, ale mamy inne podgatunki homo sapiens, no nie? Skrzyżowali się z nimi i przez to dzieci były już homo sapiens sapiens, ale utracono długowieczność... ej, czy ja czasem nie znalazłam opcji połączenia Adama i Ewy z ewolucyjnym dziedzictwem Ziemi... wówczas, zwierzęta rajskie sobie tam żyją, wylotkę dostała tylko ta para i trafili na Ziemię gdzie zachodził normalny proces ewolucji.
Podoba się takie połączenie? Tym samym jesteśmy zarówno dziećmi Ziemi( też stworzonej przez Boga, tylko z śmiercią na której opiera się ewolucja) jak i Edenu.

Ja wolę wersję, że Eden to wymiar duchowy, ale ta też jest niezła. Bóg po prostu zrobił ludzi na kanwie rodzaju homo, więc się mogli krzyżować, cwaniak... przewidział, że wylecą z raju. Niby nie zmuszał, ale obdarzył takimi cechami, że zjedli ten symboliczny owoc z drzewa poznania dobra i zła, bo to nasza rola: nauczyć się co jest dobre a co złe...

A gdzie moje herezje? To słuchajcie bajki:
Bóg w ciągu swoich sześciu dni stworzył Ziemię i całą resztę( niby wszechświat wydaje się ogromny i ciągle rośnie, ale przez mega odległości i tak tylko podziwiamy z daleka...), czas w naszym wszechświecie poleciał ostro, bo to jak w grze. U Ciebie tydzień a gra poleciała miliardy lat...
Siódmego Bóg odpoczął i kurcze dalej odpoczywa.
Mamy Ziemię w wymiarach fizycznych oraz Eden w wymiarach duchowych, poza Edenem jest tam też sporo innych miejscówek.
W Edenie został Jahwe, odwieczny Syn Boga, który się szkoli. Miał się tym opiekować, wiedział, że wszystko co stworzył Bóg Stwórca było dobre i że Adama i Ewę zrobił na swój obraz i podobieństwo pod względem duszy, to jego brat i siostra. Ten wszechświat zarówno fizyczny jak i duchowy to taka gra.
Jahwe miał dbać aby wszystko było ok. Tylko Bóg po środku Edenu zostawił drzewo portal do Ziemi. Ziemia miała inne prawa. Tam panowała śmierć czyli ewolucja.
Co gorsze poza Jahwe w Edenie z superinteligentnych istot był jeszcze Wąż, nie mylić z Lucyferem który był jednym z poddanych Jahwe aniołów, ale przez zachowanie Boga Jahwe( w sumie to syna Boga Stwórcy, Eden to jego szkoła co by to dobro i zło zakumał,bo serio nie łapie idei) Jahwe gdy zaliczy egzamin, czyli nauczy te dwie obdarzone wolną wolą istoty Prawdy o Bogu Stwórcy, jego ich Ojcu, otrzyma pełnię boskości, swoje dziedzictwo.
Tylko co z tym drzewem poznania dobra i zła, to portal na Ziemię, intensywny kurs dla zaawansowanych, który ma odbyć Jahwe, gdy załapie podstawy w przedszkolu zwanym Eden. Owoc jest jeden. Jedyny. Wąż nie jest owocożerny, ale sobie wykombinował jak się przenieść na Ziemię, bo jemu się tam śpieszy... Jahwe wie że miejsce ludzi jest w Edenie, więc ich informuje, że gdy zjedzą owoc z zakazanego drzewa to umrą, to drzewo jest dla niego, gdy razem z ludźmi zaliczy wcześniejsze lvl, bo drzewa to portale. Mają drzewo Wolności, Piękna, Życia, Miłości itd. Aby zaliczyć poziom Dobro i zło warto w przyjaznych warunkach to opanować. Jahwe planuje pograć w międzyczasie... ale Wąż mu psuje system, bo sprawia, że Ewa z Adamem wcinają owoc i jest klops jakich mało.
Jahwe ma zadbać o ludzi i praktycznie za ich pomocą, bo telepatycznie dostaje informacje ogarnąc to Dobro i zło poziom hard. Niby poziom podstawowy zaliczył, ale...
Będą jaja.
Tak, tłumaczę Biblię na współczesny tak aby to miało sens.... Ładna herezja?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 03, 2019 22:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Wybawiony napisał(a):
Ale z Biblii nie wynika ile dzieci mieli Adam i Ewa. Z imienia są wymienieni tylko trzej synowie. Za to z Księgi Rodzaju wynika, że kiedy Kain zabił Abla, to na Ziemi byli jeszcze inni ludzie oprócz Adama i Ewy.


Daj cytat.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 04, 2019 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Ja wolę trzymać się Księgi Rodzaju. Mamy więc pierwszą parę, która została wygnania z Edenu z powodu złamania Bożego prawa. Wszyscy ludzie rodzą się zatem poza Edenem. Abel i Kain reprezentują odpowiednio ludy: pasterski i rolniczy, powstałe w początkowej fazie na skutek związków kazirodczych. Istotne jest to, że rozumiano czym jest małżeństwo. Natomiast grzeszna natura od początku była dziedziczona przez potomstwo. Człowiek nigdy nie był nieśmiertelny, więc nic dziwnego, że zwierzęta również nie.

Robek,
Rdz. 4:14-15

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So maja 04, 2019 12:33
Zobacz profil
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Wybawiony napisał(a):
Ja wolę trzymać się Księgi Rodzaju. Mamy więc pierwszą parę, która została wygnania z Edenu z powodu złamania Bożego prawa. Wszyscy ludzie rodzą się zatem poza Edenem. Abel i Kain reprezentują odpowiednio ludy: pasterski i rolniczy, powstałe w początkowej fazie na skutek związków kazirodczych. Istotne jest to, że rozumiano czym jest małżeństwo. Natomiast grzeszna natura od początku była dziedziczona przez potomstwo. Człowiek nigdy nie był nieśmiertelny, więc nic dziwnego, że zwierzęta również nie.

Robek,
Rdz. 4:14-15

A teraz ktoś zada Ci pytanie - Kain po zabójstwie brata zamieszkał w kraju Nod na wschód od Edenu i zbliżył się do swej żony (Rz 4,16-17) - skąd zatem wzięła się żona Kaina? - skoro dopiero po urodzeniu Seta, Adam żył 800 lat i miał synów i córki (Rdz 5,3-5)


So maja 04, 2019 14:49

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Wbrew pozorom, ta moja wersja z przed herezji, czyli bajki chyba ma sens. Adam i Ewa będący pierwszymi ludźmi po wygnaniu z Edenu trafiają na Ziemię, gdzie mieszka sobie homo sapiens, ale nie homo sapiens sapiens czyli współczesny człowiek rozumny, jest na poziomie zbieractwa i łowiectwa.
Adam z Ewą mają dzieci, które krzyżują się z zastałymi homosapiensami dając pełny homo sapiens sapiens. Dlaczego nie ma już czystych linii innych sapiensów?
Neandertalczycy na pewno się krzyżowali, ale ogólnie to no cóż... ewolucja.
Zawsze można też do usunięcia innych gatunków homo wykorzystać potop.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 04, 2019 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Nie jest napisane, że dopiero po urodzeniu Seta Adam miał córki, a wcześniej ich nie miał.Biblia często w ogóle nie wspomina o córkach. Znamienne jest też to, że nie wymienia imion pozostałych synów Adama.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So maja 04, 2019 15:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Wybawiony, ja tu Wam ratuję opowieść o Edenie, aby grzech pierworodny miał sens. Genetycznie nie pochodzimy od dwuch osobników gdzie pierwsze pokolenia wchodziły w związki kazirodcze, nasz gatunek przeszedł bardzo waskie gardło, ale nie dwuosobnikowe.
Do tego tak czy inaczej najprawdopodobniej oboje mamy geny neandertalskie, więc inne podgatunki homo sapiens są potrzebne i były obecne na Ziemi, a Ty się przy kazirodztwie upierasz.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 04, 2019 16:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
IrciaLilith napisał(a):
Wybawiony, ja tu Wam ratuję opowieść o Edenie, aby grzech pierworodny miał sens. Genetycznie nie pochodzimy od dwuch osobników gdzie pierwsze pokolenia wchodziły w związki kazirodcze, nasz gatunek przeszedł bardzo waskie gardło, ale nie dwuosobnikowe.
Do tego tak czy inaczej najprawdopodobniej oboje mamy geny neandertalskie, więc inne podgatunki homo sapiens są potrzebne i były obecne na Ziemi, a Ty się przy kazirodztwie upierasz.


Tak ratujesz, jak ludzie w starożytności, którzy wyjaśniali pioruny za pomocą Zeusa.

Wybawiony napisał(a):
Robek,
Rdz. 4:14-15


Miałeś dać cytat, a nie pisać mi gdzie mam tego szukać, co ty kombinujesz?
No i w tym co podałeś, nie ma nic o tym że na Ziemi są jeszcze jacyś kolejni ludzie, w końcu Kain miał jeszcze jednego brata, więc to mogło sie do niego odnosić.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 04, 2019 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Robek, czasem lubię bronić specyficznych, że tak się eufemistycznie wyrażę, poglądów, a to wymaga specyficznych argumentów. Zresztą - widzisz w tym jakieś błędy logiczne?
Wszystko ładnie jest- dosłowny Adam i Ewa, dosłowny Eden na wschodzie , dosłowny grzech pierworodny oraz połączenie z teorią ewolucji.
A teraz najlepsze, przeczytałam kolejny raz 1 i 2 rozdział.
W pierwszym stwarza od razu kobietę i męższyznę razem ze zwierzętami dzikimi.
W drugim pada, że nie było wówczas roślin polnych, więc Bóg ulepił z gliny człowieka, sadzi Eden, potem dał mu do pomocy zwierzęta, czyli zwierzęta domowe, a potem z żebra czyni Ewę.
Najlepsze, że to ma sens, bo z opisu Eden byłby gdzieś w Mezopotamii, czyli kolebce rolnictwa...

Gdy wylatują z Edenu trafiają do wcześniejszych dzikich zwierząt i ludzi.

Inaczej podwójne stwarzanie człowieka jest bez sensu.

Inni ludzie powstają w pierwszym rozdziale. Miłej lektury.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 04, 2019 17:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 239 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL