Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 20, 2019 20:37
Posty: 10
Post Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Witam, ostatnio spotkałem się z problemem w postaci sprzeciwu mojej żony co do zabijania kreta racami dymnymi. Kret od pół roku ryje mi ogródek i postanowiłem coś z tym w końcu zrobić :o Ale moja żona utrzymuje że zabijanie zwierząt to grzech, nawet kreta. Co mam zrobić, bo nie chce grzeszyć przeciw Panu ale wątpię, że moja żona ma racje co do nie zabijania. Pomocy

_________________
[b][color=#BF00FF]Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają,
i podnosi wszystkich zgnębionych.[/color][/b]


Śr lis 20, 2019 21:07
Zobacz profil
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Nie wiem jak tam zostaniesz rozliczony z zabicia kreta przez Boga, lecz wiem, że zabijając narażasz się na grzywnę, a nawet areszt. Krety są pod ochroną, Moja rada – zaprzyjaźnij się z nim.


Śr lis 20, 2019 21:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 20, 2019 20:37
Posty: 10
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Jak mam się z nim zaprzyjaźnić? Kret to nie pies :-D

_________________
[b][color=#BF00FF]Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają,
i podnosi wszystkich zgnębionych.[/color][/b]


Śr lis 20, 2019 21:36
Zobacz profil
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Wyjdź rano na ogródek, gdy zobaczysz nowy kopiec, pomyśl, ile musiał się biedaczek napracować w poszukiwaniu pędraków, które niszczyły twe warzywa. Podziękuj i poproś by jutro także popracował, powiedz mu, że jesteś ciekawy w którym miejscu i ile kopców jutro zobaczysz. Tak od słowa do słowa, od kopczyka do kopczyka i zostaniecie przyjaciółmi. Któregoś ranka wyjdziesz i nie będzie kopczyka, zaczniesz się martwić, co stało się z krecikiem, czy przysnęło mu się, może zostawił cię i poszedł poszukać innego przyjaciela… . Gdy następnego dnia rano zobaczysz nowy kopczyk, staniesz się radosny, będziesz cieszył się, że wrócił.


Śr lis 20, 2019 22:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
nolda napisał(a):
Gdy następnego dnia rano zobaczysz nowy kopczyk, staniesz się radosny, będziesz cieszył się, że wrócił.

I nie będziesz juz miał ogródka, tylko przeoraną korytarzami i naznaczoną kopczykami ziemię z uwiędłymi wykorzenionymi warzywami.
A gdy będziesz miał kłopoty z powodu braku warzyw w diecie, to wyszeptaj: kocham ciebie kreciku :twisted:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz lis 21, 2019 0:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
nolda napisał(a):
Nie wiem jak tam zostaniesz rozliczony z zabicia kreta przez Boga, lecz wiem, że zabijając narażasz się na grzywnę, a nawet areszt. Krety są pod ochroną, Moja rada – zaprzyjaźnij się z nim.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (DZ. U. z 7 października 2014 r. Poz. 1348) Załącznik nr 2 - Kret jest objęty ochrona częściową. Można go jednak zwalczać:

-na terenie ogrodów,
-upraw ogrodniczych,
-szkółek leśnych,
-trawiastych lotnisk,
-ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz lis 21, 2019 1:00
Zobacz profil
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Jeśli chcesz się pozbyć kreta, a jednocześnie nie chcesz robić przykrości żonie, lub z innego powodu chcesz uniknąć krzywdzenia zwierzęcia, to zawsze możesz spróbować go złapać i wypuścić daleko od ogródka. Albo zastosować jakieś środki odstraszające. Co do zasady jednak, zabicie zwierzęcia nie jest grzechem samo w sobie.


Cz lis 21, 2019 9:33

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Istnieją specjalne pułapki na krety nie robiące im krzywdy, zwierzaka należy wypuścić gdzieś gdzie będzie mu dobrze i z dala od ogrodu. Pułapka taka jest wielokrotnego użytku.
Moim zdaniem niepotrzebne zadawanie cierpienia zwierzęciu jest złe, zabijać można tylko gdy nie ma innych równie skutecznych metod do osiągnięcia istotnego i pozytywnego celu- tu zadbanego ogrodu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 21, 2019 11:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 20, 2019 20:37
Posty: 10
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
"A wreszcie rzekł Bóg: "Uczyńmy człowieka na nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad całą ziemią i nad wszelkim zwierzątkiem naziemnym" (Rdz 1:26, BT). Czyli zwierzęta podziemne też się liczą?

_________________
[b][color=#BF00FF]Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają,
i podnosi wszystkich zgnębionych.[/color][/b]


Cz lis 21, 2019 19:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Moim zdaniem tak, ryby z jezior i rzek oraz ptactwo nielotne również. W tym cytacie kluczowe jest moim zdaniem znaczenie słowa 'panuje', bo panowanie nie jest tożsame z zabijaniem czy z wyzyskiwaniem, warto uwzględnić jak powinien postępować dobry panujący.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 21, 2019 21:26
Zobacz profil
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Abraham007 napisał(a):
Czyli zwierzęta podziemne też się liczą?
A kto mówi, że się nie liczą?


Pt lis 22, 2019 7:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 20, 2019 20:37
Posty: 10
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
A kto mówi, że się liczą? W cytacie jest wyraźnie uwzględnione, że panuje nad stworzeniami naziemnymi a nie podziemnymi

_________________
[b][color=#BF00FF]Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają,
i podnosi wszystkich zgnębionych.[/color][/b]


Pt lis 22, 2019 14:19
Zobacz profil
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Abraham007 napisał(a):
A kto mówi, że się liczą?
Zdrowy rozsądek.
Cytuj:
W cytacie jest wyraźnie uwzględnione, że panuje nad stworzeniami naziemnymi a nie podziemnymi
A jaki jest konkretnie cel tej trolerki? Wiesz dobrze, że w biblijnej kosmologii „pod ziemią” to jest Hades, a nie krecie korytarze.


Pt lis 22, 2019 14:31
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Jeśli uważasz, że zabicie kogokolwiek, czy czegokolwiek, źeby mieć spokój, to jest wyjście, to po co pytasz?


Pt lis 22, 2019 15:43
Post Re: Czy zabijanie owadów i innych szkodników to grzech?
Abraham007 napisał(a):
"A wreszcie rzekł Bóg: "Uczyńmy człowieka na nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad całą ziemią i nad wszelkim zwierzątkiem naziemnym" (Rdz 1:26, BT). Czyli zwierzęta podziemne też się liczą?

Nie musisz zabijać.
Na wiosnę, gdy kret zryje działkę, rozgarnij ziemie, znajdź otwór wykopanego korytarza i nasikaj do niego.
Kret nie znosi zapachu moczu, czmychnie gdzie pieprz rośnie.
Inna skuteczna metoda, to wrzucenie do korytarza kulek naftaliny.
Kret żywy i ogródek ocalony.


Pt lis 22, 2019 16:06
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL