Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Następna strona
 Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Aby nie robić bałaganu w wątku obok (viewtopic.php?f=47&t=29257&start=3075), który dotyczy wyłącznie kwestii pogodzenia teorii ewolucji z wiarą katolicką, porozmawiajmy tutaj o tym, czy teoria ewolucji w ogóle jest prawdziwa, bo w tamtym temacie pojawiały się różne głosy. Zapraszam zwłaszcza użytkownika Quinque ;)

Może żeby rozpocząć, odpiszę na offtop z tamtego wątku:

Quinque napisał(a):
Kravia napisał(a):
Gdzie masz tu pokazane, że małpa urodziła człowieka?

Na obrazku. No chyba nie uważasz że ssaki rozmnażają się przez pączkowanie?

Czyli jeśli na rysunku pokażę dwóch ludzi koło siebie, to znaczy, że jeden urodził drugiego? Zawsze, niezależnie od kontekstu?

Quinque napisał(a):
Cytuj:
Człowiek pochodzi od małpy, tak jak ty pochodzisz od swojej prababci

Czyli małpa urodziła człowieka. Tak jak napisałem

Twoja prababcia urodziła ciebie?

Quinque napisał(a):
Cytuj:
niezależnie od tego, jak wpływa na naszą wiarę

No widzisz. Dla mnie dużą większą wartość ma życie wieczne w komunii z Bogiem, Niz wiara w że moim przodkiem była małpa

Wiara w prawdziwe rzeczy może nie mieć dla ciebie znaczenia, ale one nadal pozostają prawdziwe.

Quinque napisał(a):
Cytuj:
Ja nie wiem, czym według ciebie jest oficjalna wykładnia Kościoła

Dokładnie tym czym napisałem wcześniej. Wykładnia kościoła zawarta jest w dokumentach Soborowych, Synodalnych, Encyklikach, Bullach i konstytucjach Apostolskich

I Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski o tym nie wie?

Quinque napisał(a):
Cytuj:
Twierdzisz, że wiemy o cieczach wszystko? Udowodnij to

Na twoim miejscu nie używałbym takiej retoryki. Ponadto, po co mam cokolwiek udowadniać skoro nie znam ani jednego fizyka, który by twierdził iż po wodzie można chodzić. Zasolenie wody można wykluczyć bo po jeziorze po którym chodził Jezus, pływały statki

Jakiej retoryki? Próbuję ci pokazać, że nauka nie wypowiada się na temat rzeczy niemożliwych. Można zbadać, że chodzenie po wodzie jest niemożliwe dla ciebie. Nie można jednak zbadać, że było niemożliwe np. dla twojej prababci, bo ona nie żyje i nie da się tego udowodnić. Można tylko uznać, że byłoby to wielce nieprawdopodobne, na podstawie dostępnych dla nas informacji. Nie możemy jednak uznać, że dostępne dla nas informacje to są wszystkie informacje, bo nie mamy na to dowodu.

Quinque napisał(a):
Cytuj:
Niekoniecznie. Sam fakt grzechu pierwszych ludzi wystarcza. Nieważne, czy pierwszych ludzi było dwóch, czy siedmiu, czy zjedli owoc, czy zabili święte zwierzę. To są detale bez znaczenia

Koniecznie. Są to detale o ogromnym znaczeniu. Zuwaz że cytowałem dokument Soborowy(który wkleiłem dwie strony temu). Przeczytaj sobie wszystkie kanony o grzechu pierworodnym, zapisane na Soborze Trydenckim w Sesji piątej

Szczególne znaczenie miała na tym soborze teologia. Podczas dyskusji teologicznych, ojcowie soborowi prezentowali poglądy różnych szkół teologicznych (np. augustianów, dominikanów i franciszkanów, kilku duchownych sympatyzowało z niektórymi poglądami protestantów odnośnie usprawiedliwienia). Poglądy tych szkół na niektóre kwestie były ze sobą sprzeczne (kwestia natury konkupiscencji, bezgrzeszności Maryi, natury usprawiedliwienia, etc.), dlatego też obrady bywały burzliwe i legaci musieli często upominać obradujących. Podczas obrad nad dekretem o usprawiedliwieniu doszło do rękoczynów, kiedy to bp Tommaso Sanfelice został nazwany przez bp. Dionisia de Zanettiniego oszustem albo idiotą. Sanfelice złapał go za brodę i gwałtownie potrząsnął. Adwersarze zostali rozdzieleni, a pierwszy z nich spędził tydzień w klasztorze, po czym opuścił obrady

I według ciebie cokolwiek ustalono na tych obradach, nie zawiera żadnych błędów? Pochodzi wprost od Boga i nie ma nic wspólnego z polityką, z walką z reformacją?

Quinque napisał(a):
Cytuj:
Myślisz, że twoje zaprzeczanie ma jakiś wpływ na fakty

Pewnie nie. Ale dawniej ludzie wytaczali procesy sądowe innym ludziom w celu obrony, Arystoteletowskiej astronomii. I ci ludzie się mylili(według nowoczesnej kosmologii). Zresztą, wolę wierzyć w Boga i żywot wieczny ze świętymi w blaskach mocy, niż to że moja babka była małpą

To, w co wolisz wierzyć, nie ma żadnego znaczenia dla faktów.


Śr lip 31, 2019 15:30
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Ale dyskusja...
Cytuj:
Czyli jeśli na rysunku pokażę dwóch ludzi koło siebie, to znaczy, że jeden urodził drugiego? Zawsze, niezależnie od kontekstu?

Akurat z kontekstu tamtego obrazka wynika moja prośba
Cytuj:
Twoja prababcia urodziła ciebie?

A jej prababcia byla małpą?
Cytuj:
Wiara w prawdziwe rzeczy może nie mieć dla ciebie znaczenia, ale one nadal pozostają prawdziwe

No właśnie. Dlaczego zatem odrzucasz prawdę o stworzeniu człowieka przez Boga, na swój obraz. Na rzecz wiary w to że twój przodek był małpą?
Cytuj:
I Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski o tym nie wie?

No a w którym miejscu nakazuje ona wierzyć w ewolucję?
Cytuj:
Próbuję ci pokazać, że nauka nie wypowiada się na temat rzeczy niemożliwych. Można zbadać, że chodzenie po wodzie jest niemożliwe dla ciebie. Nie można jednak zbadać, że było niemożliwe np. dla twojej prababci, bo ona nie żyje i nie da się tego udowodnić

Założenie że prawa natury(fizyki, biologii, chemii itd.) są niezmienne jest podstawą nauki i tego że świat w ogóle jest racjonalny, i można go badać. Coś co jest niemożliwe dziś, było jest i będzie niemożliwe zawsze. Więc, pudło
Cytuj:
Szczególne znaczenie miała na tym soborze teologia. Podczas dyskusji teologicznych, ojcowie soborowi prezentowali poglądy różnych szkół teologicznych (np. augustianów, dominikanów i franciszkanów, kilku duchownych sympatyzowało z niektórymi poglądami protestantów odnośnie usprawiedliwienia). Poglądy tych szkół na niektóre kwestie były ze sobą sprzeczne (kwestia natury konkupiscencji, bezgrzeszności Maryi, natury usprawiedliwienia, etc.), dlatego też obrady bywały burzliwe i legaci musieli często upominać obradujących. Podczas obrad nad dekretem o usprawiedliwieniu doszło do rękoczynów, kiedy to bp Tommaso Sanfelice został nazwany przez bp. Dionisia de Zanettiniego oszustem albo idiotą. Sanfelice złapał go za brodę i gwałtownie potrząsnął. Adwersarze zostali rozdzieleni, a pierwszy z nich spędził tydzień w klasztorze, po czym opuścił obrady

Ależ ja doskonale wiem po co zwołano Sobór Trydencki. Nie wiem po co wkleajsz mi tu ten tekst
Cytuj:
I według ciebie cokolwiek ustalono na tych obradach, nie zawiera żadnych błędów?

W sprawach wiary nie może. I jest to rzecz oczywista
Cytuj:
Pochodzi wprost od Boga

Oczywiście. Ponadto, Ojcowie wszystkich 21 Soborów Powszechnych, mogli poszczycić się specjalną asystencją Ducha Świętego
Cytuj:
walką z reformacją?

Pseudo reformacja jako ta która naruszyła boski porządek, musiała zostać pokonana. Z czym zatem problem?
Cytuj:
To, w co wolisz wierzyć, nie ma żadnego znaczenia dla faktów

No właśnie. Czemu więc wierzysz że podchodzisz od małpy a nie od Boga?

Tak btw, pytanie
- to jakiś zaszczyt pochodzić o małpy która rzuca pod siebie łajnem? Że tej ewolucji tak bronicie


Śr lip 31, 2019 15:58

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque, znowu sie osmieszasz.
Moze oprocz Biblii przeczytaj jakas ksiazke o pochodzeniu czlowieka.


Śr lip 31, 2019 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque napisał(a):
Ale dyskusja...
Cytuj:
Czyli jeśli na rysunku pokażę dwóch ludzi koło siebie, to znaczy, że jeden urodził drugiego? Zawsze, niezależnie od kontekstu?

Akurat z kontekstu tamtego obrazka wynika moja prośba

Ale przecież ty zignorowałeś kontekst tego obrazka. Zobaczyłeś kilka gatunków koło siebie i uznałeś, że ten z lewej urodził tego z prawej.
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Twoja prababcia urodziła ciebie?

A jej prababcia byla małpą?

Odpowiedz na pytanie. Czy jeśli twoja prababcia cię nie urodziła, czy to znaczy, że od niej nie pochodzisz?
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Wiara w prawdziwe rzeczy może nie mieć dla ciebie znaczenia, ale one nadal pozostają prawdziwe

No właśnie. Dlaczego zatem odrzucasz prawdę o stworzeniu człowieka przez Boga, na swój obraz. Na rzecz wiary w to że twój przodek był małpą?

Mam dowody na to, że mój przodek był małpą. I nie jestem w stanie odrzucić tych dowodów, choćbym chciała. To jakbyś dostał wyniki od lekarza, i okazało się, że jesteś chory, a ja bym cię zapytała: dlaczego wolisz wierzyć, że jesteś chory, niż że jesteś zdrowy?
Quinque napisał(a):
Cytuj:
I Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski o tym nie wie?

No a w którym miejscu nakazuje ona wierzyć w ewolucję?

Nie nakazuje. Wykazuje tylko, że nauka i wiara są od siebie odrębne, i nie odrzuca ewolucji.
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Próbuję ci pokazać, że nauka nie wypowiada się na temat rzeczy niemożliwych. Można zbadać, że chodzenie po wodzie jest niemożliwe dla ciebie. Nie można jednak zbadać, że było niemożliwe np. dla twojej prababci, bo ona nie żyje i nie da się tego udowodnić

Założenie że prawa natury(fizyki, biologii, chemii itd.) są niezmienne jest podstawą nauki i tego że świat w ogóle jest racjonalny, i można go badać. Coś co jest niemożliwe dziś, było jest i będzie niemożliwe zawsze. Więc, pudło

To tylko założenie. Nie da się go udowodnić. Nie możesz udowodnić, że cuda nie są możliwe.
Quinque napisał(a):
Cytuj:
I według ciebie cokolwiek ustalono na tych obradach, nie zawiera żadnych błędów?

W sprawach wiary nie może. I jest to rzecz oczywista

Nie, dla mnie nie jest. Masz opis tego, jak uczestnicy Soboru się kłócili, a nawet bili. I według ciebie ich wnioski nie mogły być mylne.
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Pochodzi wprost od Boga

Oczywiście. Ponadto, Ojcowie wszystkich 21 Soborów Powszechnych, mogli poszczycić się specjalną asystencją Ducha Świętego

Albo tylko tak twierdzili.
Quinque napisał(a):
Cytuj:
walką z reformacją?

Pseudo reformacja jako ta która naruszyła boski porządek, musiała zostać pokonana. Z czym zatem problem?

Że decyzje podjęte na tym Soborze mogły zostać wymuszone przez politykę? Że pewne kwestie "podane nam do wierzenia pod groźbą ekskomuniki" miały służyć tylko temu, by odseparować się od protestantów?
Quinque napisał(a):
Tak btw, pytanie
- to jakiś zaszczyt pochodzić o małpy która rzuca pod siebie łajnem? Że tej ewolucji tak bronicie

A ty wierzysz tylko w rzeczy, które są zaszczytne? Jeśli ktoś ci powie, że krzyżowcy dokonali masakry w Jerozolimie, to ty w to nie wierzysz, bo ci się to nie podoba?


Śr lip 31, 2019 16:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
@Kravia
Dyskusja z Quinque na temat prawdziwośći ewolucji nie ma sensu: nie zna jej i nie chce znać.


Śr lip 31, 2019 16:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
proteom napisał(a):
@Kravia
Dyskusja z Quinque na temat prawdziwośći ewolucji nie ma sensu: nie zna jej i nie chce znać.

Na moje nieszczęście, wierzę mocno, że jeśli będę używać racjonalnych argumentów, to przekonam każdego. To zwykle kończy się tak, że rozmówca po prostu w pewnym momencie traci do mnie cierpliwość i odchodzi ;) Zobaczymy, jak będzie tym razem.


Śr lip 31, 2019 16:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Powodzenia, ja też nadal wierzę w takie cuda, ale Quinque po prostu zbudował sobie chochoła ewolucji i wprost twierdzi, że go nie interesuje jak to naprawdę wygląda z naukowego punktu widzenia.

Zacznij może od próby wyjaśnienia mu, że ks Rodzaju po prostu nikt zdrowo myślący nie może traktować dosłownie i Kościół dawno odszedł od takiego podejścia.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 31, 2019 16:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Kravia napisał(a):

Na moje nieszczęście, wierzę mocno, że jeśli będę używać racjonalnych argumentów, to przekonam każdego. To zwykle kończy się tak, że rozmówca po prostu w pewnym momencie traci do mnie cierpliwość i odchodzi ;) Zobaczymy, jak będzie tym razem.

Wiem jak będzie - oleje Twoje argumenty. :? Dyskusja z nim dawno już nie jest racjonalna. Błędnie zakładasz, że adwersarza interesują racjonalne argumenty. Ja już dawno takich złudzeń nie mam. Co najwyżej niektórzy w niektórych swych wypowiedziach stosują racjonalne argumenty; z reguły racjonalizują i stosują erystykę.


Ostatnio edytowano Śr lip 31, 2019 17:09 przez proteom, łącznie edytowano 1 raz



Śr lip 31, 2019 17:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
IrciaLilith napisał(a):


Zacznij może od próby wyjaśnienia mu, że ks Rodzaju po prostu nikt zdrowo myślący nie może traktować dosłownie i Kościół dawno odszedł od takiego podejścia.

Jego to nie interesuje! On przypomina mi SJ: nie wiem, ile i jak mocnych argumentów będę używał, on dalej swoje - jak mantrę będzie powtarzał wyuczone skrypty.


Śr lip 31, 2019 17:06
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
IrciaLilith napisał(a):
Zacznij może od próby wyjaśnienia mu, że ks Rodzaju po prostu nikt zdrowo myślący nie może traktować dosłownie i Kościół dawno odszedł od takiego podejścia


Może zaczniemy od tego że wiele razy tłumaczyłem Ci iż nie traktuję KR dosłownie. Po drugie, teza jakoby katolicy traktowali księgę rodzaju dosłownie to wynik pozytywistycznej propagandy


Śr lip 31, 2019 17:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Zacznij może od próby wyjaśnienia mu, że ks Rodzaju po prostu nikt zdrowo myślący nie może traktować dosłownie i Kościół dawno odszedł od takiego podejścia

Może zaczniemy od tego że wiele razy tłumaczyłem Ci iż nie traktuję KR dosłownie. Po drugie, teza jakoby katolicy traktowali księgę rodzaju dosłownie to wynik pozytywistycznej propagandy

Nie traktujesz? Przecież przed chwilą sam przekonywałeś, że wiara w dosłownego Adama i Ewę to podstawa naszej wiary.

I odpowiesz na mojego ostatniego posta?


Śr lip 31, 2019 18:08
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Po pierwsze, odpowiedziałem. Może czytaj posty w wątku który sama założyłaś
Po drugie
Cytuj:
Nie traktujesz? Przecież przed chwilą sam przekonywałeś, że wiara w dosłownego Adama i Ewę to podstawa naszej wiary

Oczywiście że wiara w Adama i Ewę ma kluczowe znaczenie dla chrześcijaństwa. Nie rozumiem tylko co to ma wspólnego z czym?


Śr lip 31, 2019 19:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque napisał(a):
Po pierwsze, odpowiedziałem. Może czytaj posty w wątku który sama założyłaś

Nie widzę odpowiedzi na mój drugi post w tym wątku.

Quinque napisał(a):
Cytuj:
Nie traktujesz? Przecież przed chwilą sam przekonywałeś, że wiara w dosłownego Adama i Ewę to podstawa naszej wiary

Oczywiście że wiara w Adama i Ewę ma kluczowe znaczenie dla chrześcijaństwa. Nie rozumiem tylko co to ma wspólnego z czym?

To, że wiara w Adama i Ewę bierze się z dosłownego czytania Księgi Rodzaju, której podobno nie traktujesz dosłownie.


Śr lip 31, 2019 19:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
W tej niedosłownej interpretacji owoc, który zjadła Ewa też był dosłowny, prawda Quinque? A ile czasu trwało tworzenie świata? Miliardy lat czy dosłownie sześć dni? ;)

Kravia - może się przydać, choć byłoby łatwiej jakby Quinque się z tym zapoznał:
https://drive.google.com/file/d/12wCESe ... p=drivesdk
Książka dość stara, ale ukazuje sposób podchodzenia do Biblii.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 31, 2019 20:35
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Kravia napisał(a):
Nie widzę odpowiedzi na mój drugi post w tym wątku

Nie zauważyłem
Cytuj:
To, że wiara w Adama i Ewę bierze się z dosłownego czytania Księgi Rodzaju, której podobno nie traktujesz dosłownie

Nic podobnego. Wytlumaczyłem z czego się bierze, nie mam zamiaru sie powtarzać
Cytuj:
Ale przecież ty zignorowałeś kontekst tego obrazka. Zobaczyłeś kilka gatunków koło siebie i uznałeś, że ten z lewej urodził tego z prawej

Oczywiście nie prawda. To postulują ewolucjoniści. A skoro nie, to przestańcie pokazywać takie bzdury
Cytuj:
Odpowiedz na pytanie. Czy jeśli twoja prababcia cię nie urodziła, czy to znaczy, że od niej nie pochodzisz?

Pochodzę. Ale nie twierdzę że jeden z moich przodków był małpą
Cytuj:
Mam dowody na to, że mój przodek był małpą

Współczuję
Cytuj:
Nie nakazuje. Wykazuje tylko, że nauka i wiara są od siebie odrębne, i nie odrzuca ewolucji

Odrzuca współczesną teorię ewolucji. Konkretnie hipotezę poligenizmu którą jeszcze raz w 1950 roku potępił Pius XII
Cytuj:
To tylko założenie. Nie da się go udowodnić. Nie możesz udowodnić, że cuda nie są możliwe

To jest założenie z którym zgadza się cały świat naukowy. Sama sobie podcinasz gałąź na której siedzisz
Cytuj:
Nie, dla mnie nie jest

A teraz powiedz jakiego jesteś wyznania. Bo twierdzenie że Kościół jest omylny w sprawach wiary automatycznie stawia Cię poza Kościołem Katolickim
Cytuj:
Masz opis tego, jak uczestnicy Soboru się kłócili, a nawet bili

Co nie ma nic do rzeczy. Bo arbitralnie ustalili prawidłową doktrynę którą Luter i banda podważali. Jak widać Duch Święty działa. Działał też na konklawe gdzie jednym głosem wygrał Paweł IV, a nie jego największy konkurent - utajniony protestant
Cytuj:
Że decyzje podjęte na tym Soborze mogły zostać wymuszone przez politykę?

To może się dowiemy jakie kwestie? Bo i Sobór zajmował się tylko i wyłącznie kwestią doktryny
Cytuj:
miały służyć tylko temu, by odseparować się od protestantów?

Tak samo jak potępienie Arian, Nestorian, Ikonoklastów, Katarów, monoteletów, monofizytów, koncyliarystów, gnostyków. Rzecz jasna, trzeba nauczać ortodoksji gdy wokół szaleje herezja
Cytuj:
A ty wierzysz tylko w rzeczy, które są zaszczytne?

Odpowiedź na pytanie
Cytuj:
Jeśli ktoś ci powie, że krzyżowcy dokonali masakry w Jerozolimie,

Ble ble ble, I miliardy ofiar inkwizycji, zapomniałaś napisać
subadam napisał(a):
Quinque, znowu sie osmieszasz

No tak, w końcu podałem liczne dowody na to że ewolucja jest sprzeczna z chrześcijaństwem. Argumenty na które nikt w sposób merytoryczny(może oprócz Berta) nie jest w stanie odpowiedzieć. Ale to ja się ośmieszam :(


Śr lip 31, 2019 20:38
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL