Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 23:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49  Następna strona
 Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
To, że na początku było jakieś słowo, to też rozumiesz dosłownie?


Cz lis 26, 2020 23:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
marekrogowicz napisał(a):

Przykładowe kłamstwa dotyczące Biblii:
1. istnieją 2 różniące się opisy stworzenia w Genesis

itd.

To oczywiste dla katolików https://m.niedziela.pl/artykul/90117/nd/


Pt lis 27, 2020 7:17
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
marekrogowicz napisał(a):
1. istnieją 2 różniące się opisy stworzenia w Genesis
No to jest fakt oczywisty. Natomiast fakt, że istnieją 2 sprzeczne opisy jest czymś narzucającym się i wymaga wysiłku, aby tego nie dostrzec.
Cytuj:
4. da się pogodzić w sensowny sposób Biblię i teorię ewolucji
To już zależy od tego, co uważamy za „sensowny sposób”. Zatem nie da się na to pytanie obiektywnie odpowiedzieć.
Cytuj:
5. ewolucjonizm to fakt
Ewolucjonizm to fakt. Chyba nie przeczysz, że istnieje ewolucjonizm. Natomiast co do założeń ewolucjonizmu, to sam przyznałeś, że są oczywistością.


Pt lis 27, 2020 7:33

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Cytuj:
To, że na początku było jakieś słowo, to też rozumiesz dosłownie?

Nie jakieś , a to konkretne boskie słowo stwarzające. Dlaczego nie miałbym tego rozumieć dosłownie?
Cytuj:
To oczywiste dla katolików https://m.niedziela.pl/artykul/90117/nd/

Po co dawać namiary na jakąś heretycką stronę i to jeszcze zawierającą takie kłamstwa?
Jak wspomniałem nie było żadnej tradycji jahwistycznej i kapłańskiej. To nie poparty niczym wymysł heretyków z bodaj XVIII wieku.
Po drugie - oba opisy, a może raczej jeden w 2 częściach nie zawierają żadnej wyraźnej sprzeczności. Wyjaśniałem to wcześniej. Rzekomo sprzeczne fragmenty da się w zadowalający sposób pogodzić.
Zefcia nie komentuję bo nie warto - jak zwykle znów kłamie, choćby w kwestii moich stwierdzeń i jak ma w zwyczaju powtórzy te kłamstwa tak wiele razy aż się zmęczę i nie będzie mi się chciało odpisać.


Pt lis 27, 2020 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
marekrogowicz

Cytuj:
Po co dawać namiary na jakąś heretycką stronę i to jeszcze zawierającą takie kłamstwa?
Ty zawsze tak merytorycznie dyskutujesz? :?
Cytuj:
Jak wspomniałem nie było żadnej tradycji jahwistycznej i kapłańskiej.
Jakie masz kompetencje biblijne, aby kwestionowac taki pogląd?
Cytuj:
Po drugie - oba opisy, a może raczej jeden w 2 częściach nie zawierają żadnej wyraźnej sprzeczności. Wyjaśniałem to wcześniej. Rzekomo sprzeczne fragmenty da się w zadowalający sposób pogodzić.
To do roboty - czekam na wyniki.


Pt lis 27, 2020 17:00
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Cytuj:
Jakie masz kompetencje biblijne, aby kwestionowac taki pogląd?

Nie trzeba wielkich kompetencji by wyśmiać pogląd o tradycji jahwistycznej i kapłańskiej. Wystarczy wiedzieć jakie jest źródło pochodzenia tego idiotycznego konceptu. Otóż heretycy wysnuli tę absurdalną tezę z dwóch określeń stwórcy : Jahwe i Elohim.
Jak wspomniałem jestem znawcą historii. Jest taka postać historyczna jak Jeremi Wiśniowiecki. Wyobraź sobie że czasami w jednym dokumencie pisanym przez jednego autora bywał nazwany na dwa różne sposoby, najczęściej jako "książę Wiśniowiecki" czy "książę Wiśniowieckie" a chwilę dalej czy wcześniej występował jako "wojewoda ruski". Idąc sposobem heretyków wymyślających tradycje jahwistyczną i kapłańską należałoby podważyć jedność autora każdego listu w którym książę Wiśniowiecki nazywany jest na więcej niż jeden sposób. W niektórych można by się w ten sposób dopatrzyć aż 3 autorów, a może i więcej.


Pt lis 27, 2020 17:09
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
marekrogowicz napisał(a):
Zefcia nie komentuję bo nie warto
Tchórzliwie nie komentujesz, bo nie masz argumentów.
Cytuj:
jak zwykle znów kłamie
Zapytałem, których konkretnie stwierdzeń się wypierasz. Ale nie potrafisz wskazać, bo wiesz dobrze, że każde z tych stwierdzeń było przez Ciebie wypowiedziane i jestem w stanie je odnaleźć.
Cytuj:
nie będzie mi się chciało odpisać.
Nie „nie będzie Ci się chciało”, tylko „będziesz zbyt tchórzliwy i zbyt świadomy, że »kreacjonizm« to brednia, aby wchodzić w dyskusję z kimś, kto ma zielone pojęcie o TE”.


So lis 28, 2020 12:57
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
marekrogowicz napisał(a):
Jak wspomniałem jestem znawcą historii.

Była tutaj już osoba, co określała siebie artystą i była potem niemiłosiernie zaginana na historii sztuki. Zdaje się, że pan stanowisz problem podobny, bo na pytanie o kompetencje z dziedziny A odpowiadasz, że znasz się na dziedzinie B. Ale na takiej zasadzie to znawcą może mianować się każdy, kto szczerze wierzy w swoje znawstwo, nawet jeżeli to prawda. Np. znachor Jerzy Zięba zna się na produkcji soku z buraków.

Tymczasem rzetelne umiejętności, wiedza i warsztat to już odrobinę inna sprawa. Dlatego zapytam, czy masz pan doktorat nadany przez biblistów akademickich. Może być honoris causa.


So lis 28, 2020 14:09

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Cytuj:
Tymczasem rzetelne umiejętności, wiedza i warsztat to już odrobinę inna sprawa. Dlatego zapytam, czy masz pan doktorat nadany przez biblistów akademickich. Może być honoris causa.

Jeśli sądzisz że doktorat świadczy o rzetelnej wiedzy, warsztacie i umiejętnościach w danej dziedzinie to nie masz zielonego pojęcia o nauce. Można być znawcą jakiegoś tematu nie mając żadnego wykształcenia kierunkowego, a można być totalnym dyletantem w temacie mając z niego profesurę.
Jeśli chcesz poznać warsztat naukowy jakiegoś naukowca lub pseudonaukowca to chyba jedynym sposobem jest zapoznanie się z jego twórczością - choćby po łepkach. Z moją można się zapoznać czytając moją książkę dostępną do kupienia np. tu (jest i darmowy dość obszerny fragment za darmo):
https://www.ibuk.pl/fiszka/201380/bitwa ... -1649.html
lub artykuły dostępne zupełnie za darmo:
https://shron1.chtyvo.org.ua/Rohovich_M ... 9716ea9e28

https://wbh.wp.mil.pl/c/pages/atts/2019 ... awcami.pdf

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Przeglad_Historyczno_Wojskowy/Przeglad_Historyczno_Wojskowy-r2015-t16_(67)-n2_(252)/Przeglad_Historyczno_Wojskowy-r2015-t16_(67)-n2_(252)-s39-62/Przeglad_Historyczno_Wojskowy-r2015-t16_(67)-n2_(252)-s39-62.pdf

a ten w wersji papierowej
http://bazhum.pl/bib/article/624970/

Jak można zatem sprawdzić mam spore kompetencje w kwestiach historycznych i jak ktoś twierdzi że na podstawie analizy lingwistycznej widząc dwa określenia na tę samą postać można wyodrębnić dwóch autorów to wiem na sto procent że jest to kłamstwo lub dyletanctwo. I nie jest tu istotne ile osób zgodzi się z takim dyletantem czy kłamcą, gdyż jak wiadomo prawda nie zależy od zdania większości.


So lis 28, 2020 16:20
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Sądzę, że doktorat, szczególnie honoris causa, świadczy o uznaniu znawców przedmiotu, którzy kariery porobili na tym, że ich dorobek zyskał uznanie starszych znawców przedmiotu. Jeżeli więc ktoś hurtowo posądza środowisko naukowe o dyletanctwo, to przede wszystkim nie ma szacunku dla starszych - kindersztuby po prostu. I nie ma też szacunku do sprawdzonych pokoleniami metod pozyskiwania, akumulowania i przekazywania rzetelnej wiedzy (czyli prawdy) i rzetelnego warsztatu (czyli metod skutecznego docierania do prawdy). Bo z umiejętnościami to owszem, człowiek się rodzi i je poszerza we własnym zakresie. I w ten sposób faktycznie, znawcą np. historii można się stać - ale dalibóg, nie historykiem fachurą.

Zapytano pana o biblistykę, a pan opowiadasz o militariach. Tymczasem biblistyka to nie jest nawet historia - to jest fach interdyscyplinarny na styku teologii, religioznawstwa, historii, lingwistyki i ekonomii co najmniej. A do zweryfikowania niektórych informacji potrzeba wiedzy ścisłonaukowej wprost. Znasz się pan na tej teologii, czy się nie znasz? Bo jako żywo, nigdzie w Biblii nie ma opisu użycia smoka na polu bitwy.


So lis 28, 2020 18:43

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Cytuj:
Tymczasem biblistyka to nie jest nawet historia - to jest fach interdyscyplinarny na styku teologii, religioznawstwa, historii, lingwistyki i ekonomii co najmniej.

Biblistyka to jednak przede wszystkim historia. W pisaniu moich opracowań nauki pomocnicze historii też odgrywały pewną rolę, np. kartografia. Podobnie jest z biblistyką. Znajomość języków z pewnością jest pomocna, znajomość innych religii z pewnością też może pomóc.
Cytuj:
A do zweryfikowania niektórych informacji potrzeba wiedzy ścisłonaukowej wprost.

Podasz jakieś przykłady takich twierdzeń biblijnych zweryfikowanych skutecznie przy pomocy nauk uchodzących za ścisłe?
Cytuj:
Znasz się pan na tej teologii, czy się nie znasz?

Nie rozmawiamy o mojej znajomości teologii w tej chwili tylko o tym czy na podstawie nazywania Boga dwoma imionami można wysunąć tezę że początek Genezis pisało 2 autorów. Otóż nie można, gdyż wiele postaci historycznych było znanych i nazywanych w pojedynczych dokumentach różnymi imionami. Podałem przykład tego Wiśniowieckiego. To wystarczy żeby obalić całą tę absurdalną konstrukcję jahwistyczno - kapłańską lansowaną przez pewne antykatolickie środowiska w celu podważenia wiarygodności Biblii.
Co do teologii - z całą pewnością posiadanie warsztatu historycznego pomaga w prawidłowej interpretacji Biblii, w końcu to księgi historyczne. Podejrzewam zatem że jako bardzo dobry historyk w swojej dziedzinie zainteresowań mam odpowiednie kompetencje by po zaznajomieniu się z innym tematem historycznym dostrzec nieścisłości i przekłamania, przynajmniej te najbardziej oczywiste jak dotyczące rzekomej tradycji kapłańskiej i jahwistycznej.


So lis 28, 2020 19:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
marekrogowicz

Cytuj:
Nie rozmawiamy o mojej znajomości teologii w tej chwili tylko o tym czy na podstawie nazywania Boga dwoma imionami można wysunąć tezę że początek Genezis pisało 2 autorów.
To jest hipoteza. Nie wiemy, jak było naprawdę. Poza tym, nie opiera się ona tylko na różnicy w Imionach Boga. Poza tym, pierwszy rozdział księgi Rodzaju był różnie interpretowany nawet przez Ojców Kościoła. https://www.szkolateologii.dominikanie. ... -kosciola/ Polecam również artykuł http://bazhum.muzhp.pl/media//files/The ... -s9-40.pdf


So lis 28, 2020 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Cytuj:
To jest hipoteza. Nie wiemy, jak było naprawdę.

Hipoteza bezsensowna, czyli bzdura. Tradycja historyczna mówi że Torę napisał Mojżesz. Po co w to wątpić jak nie ma źródeł historycznych które by temu przeczyły? Jedyna sensowna hipoteza odnośnie innego autorstwa niż sam Mojżesz mówi że Mojżesz korzystał ze starszych źródeł przy pisaniu fragmentów Genezy których sam nie był świadkiem. Ma to sens. Wielu historyków pisało na podstawie starszych źródeł, a nie zawsze podawało to wyraźnie w swoim przekazie.
Co do podanych linków - w pierwszym jest dość by stwierdzić że Biblię interpretowano w kwestii stworzenia raczej dosłownie, ewentualnie uważano akt stworzenia za jeszcze krótszy niż wg opisu. Nie ma więc możliwości rozciągać 6 dni stworzenia na dłuższy okres czasu jak by chcieli niektórzy.
Co do 2go artykułu - autor ulega wyraźnie błędnej heretyckiej ideii jakoby istniały tradycje jahwistyczna i kapłańska, w żaden jednak sposób nie pokazuje argumentów na poparcie tych rzekomych tradycji.


So lis 28, 2020 23:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
marekrogowicz
Cytuj:
Tradycja historyczna mówi że Torę napisał Mojżesz.
W związku z tym trzeba uczciwie stwierdzić, że zarówno ustne, jak i zapisane tradycje, które ostatecznie znalazły się w Torze, pochodzą od różnych osób i z różnych miejsc. Szczegółową, ale jasną prezentację argumentów za teorią czterech źródeł przedstawił R.E. Friedman w Anchor Bibie Dictionary, tom VI, 605-622.
GENEZA PIĘCIOKSIĘGU MOJŻESZOWEGO http://theologica.ewst.pl/uploads/2012/ ... ksiegu.pdf


N lis 29, 2020 1:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Cytuj:
W związku z tym trzeba uczciwie stwierdzić, że zarówno ustne, jak i zapisane tradycje, które ostatecznie znalazły się w Torze, pochodzą od różnych osób i z różnych miejsc.

Nic takiego nie trzeba stwierdzić. Można jedynie domniemywać że Mojżesz przy pisaniu Genesis korzystał ze starszych dokumentów.

Cytuj:
Szczegółową, ale jasną prezentację argumentów za teorią czterech źródeł przedstawił R.E. Friedman w Anchor Bibie Dictionary, tom VI, 605-622

Nazwanie bzdurotezy teorią nie zmieni jej w coś naukowego.
Cytuj:
GENEZA PIĘCIOKSIĘGU MOJŻESZOWEGO http://theologica.ewst.pl/uploads/2012/ ... ksiegu.pdf

Słaby artykuł. Połączenie nauki z pseudonauką. Podanie cytatów odnośnie autorstwa Tory z samej Biblii w tym Tory wskazującym jednoznacznie na Mojżesza to cześć naukowa. Natomiast dywagacje o iluś tam autorach czy datowanie powstania Tory na 2-3ci wiek p.n.e. to już niestety w znacznej mierze bzdury. Oczywiście oprócz pisania jak wątpliwe są te założenia. Niestety część tych bzdur pisana jest tak jakby to było coś pewnego a nie ssanie z palucha.


N lis 29, 2020 1:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL