Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 49  Następna strona
 Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Właśnie dosłowne tłumaczenie nastręcza trudności, o których pisałam.
IrciaLilith napisał(a):
Przeczytaj to odkładając na bok wszelkie założenia i interpretacje, wiem, że to trudne, ale serio jest to ciekawe i pomoże zrozumieć inne punkty widzenia.

Tak się składa, że nie muszę czytać (przeczytałam jednak raz jeszcze przed pisaniem poprzedniego posta), bo znam oba opisy bardzo dobrze. I wyobraź sobie, że potrafię czytać bez założeń, stąd moje pytanie o zgodność obu opisów, bo czytając dosłownie nie da się ich połaczyć. Są sprzeczne.
Inny punkt widzenia? Jeśli ktoś zechce zobaczyć ciemność w świetle południowego słońca, to ją zobaczy. Czy też mam starać się o to samo?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lis 11, 2019 10:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Co dokładnie uważasz za sprzeczne i dlaczego?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 11, 2019 10:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Pisałam już wielokrotnie, a ostatnio dopowiedziałam: viewtopic.php?p=1047836#p1047836

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lis 11, 2019 10:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Na to odpowiedziałam. Opieram się w tym modelu tylko na Biblii i nic tam nie ma o tym, że Rdz 2 jest przed Rdz 1 lub że ma to się dziać równolegle.

Bierzemy Rdz 2:
Cytuj:
1 W ten sposób zostały ukończone niebo i ziemia oraz wszystkie jej zastępy [stworzeń].

Co to jest jak nie nawiązanie do opisu z Rdz 1?

Cytuj:
Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, 5 nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła - bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię 6 i rów kopał w ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby - 7 wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.

Nie było roslin polnych, ani ludzi-rolników, ludzi-nierolników stworzył w Rdz 1. Dzięki nim Kain mógł mieć żonę bez akcji z kazirodztwem. To serio się układa, wystarczy na serio odrzucić wszystkie przedzałożenia.
Nie jest napisane, że nie było jakichkolwiek ludzi a że nie było człowieka, który by uprawiał ziemię. Dzikie rośliny dzięki boskiej mocy nie potrzebowały deszczu- a kto Bogu zabroni?

Cytuj:
8 A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił.

No, ulepił Adama, jako pierwszego rolnika ( aby uprawiał ziemię) i zasadził ogród aby miał co uprawiać. Gdzie widzisz sprzeczność?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 11, 2019 10:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
IrciaLilith napisał(a):
Na to odpowiedziałam. Opieram się w tym modelu tylko na Biblii i nic tam nie ma o tym, że Rdz 2 jest przed Rdz 1 lub że ma to się dziać równolegle.

No to zapytałam, czy stworzył dwa równoległe światy, bo oba opisy mówią o tym, że po stworzeniu nieba i ziemi stwarzał resztę. Dodatkowo zapytałam, gdzie mieszkali i skąd zostali wygnani Ewa i Adam skoro o Edenie jest mowa w Rdz 2, a w Rdz 1 nie ma o tym mowy.
IrciaLilith napisał(a):
Nie było roslin polnych, ani ludzi-rolników, ludzi-nierolników stworzył w Rdz 1. Dzięki nim Kain mógł mieć żonę bez akcji z kazirodztwem. To serio się układa, wystarczy na serio odrzucić wszystkie przedzałożenia.
Nie jest napisane, że nie było jakichkolwiek ludzi a że nie było człowieka, który by uprawiał ziemię. Dzikie rośliny dzięki boskiej mocy nie potrzebowały deszczu- a kto Bogu zabroni?

Zauważ, że to już jest interpretacja, a nie dosłowne czytanie. Mówimy tu o dosłownym czytaniu.
IrciaLilith napisał(a):
No, ulepił Adama, jako pierwszego rolnika ( aby uprawiał ziemię) i zasadził ogród aby miał co uprawiać. Gdzie widzisz sprzeczność?
W Rdz 1 nie ma mowy o czynności na wzór garncarza. No i gdzie był ten Adam: w pierwszym czy drugim opisie?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lis 11, 2019 11:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Przecież Rdz 1 jest przed Rdz 2, gdzie w rozdziale 2 masz to stwarzanie? Cytat podałam.

Czytam dosłownie: nie było człowieka ktory by uprawiał ziemię. I rozumiem jako nie było człowieka, ktory by uprawiał ziemię tak samo jak gdy mowię,że nie ma człowieka który by własnoręcznie podnosił wieżowce nie stwierdzam, że nie ma jakichkolwiek ludzi. W przypadku dosłownej interpretacji ks Rodzaju są, bo zostali stworzeni w rodziale pierwszym:

Cytuj:
26 A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.

Tak,więc szóstego dnia mamy już Ziemię, rośliny, zwierzęta i ludzi, ale ci ludzie nie są rolnikami, nie ma też polnych roślin ani zwierząt domowych.

Serio- wystarczy odłożyć na bok wszystko czego Cię uczono o Biblii i o treści ks Rodzaju i przeczytać to z interpretacją do bólu dosłowną, bez kombinacji, że drugi rozdział ma być przed pierwszym bo to nijak z treści nie wynika.

O Edenie nie ma mowy w Rdz 1, bo Bóg go zasadził w Rdz 2
Cytuj:
8 A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił.


Serio nie widzę w czym masz problem, poza niewynikajacym ani z Biblii, ani z matematyki założeniem, że dwa jest przed jeden.

Adam został stworzony w rozdziale 2- serio piszę o dosłownej interpretacji. Zresztą dlaczego nazywamy tego pierwszego rolnika Adamem, to z dosłownej interpretacji nieinterlinearnej nie wynika... W pierwszym na pewno nie, bo nie ma tam akcji z żebrem, czy nazwania żony Ewą.
Tamci ludzie z Rdz 1 pojawią się gdy Kain będzie się obawiał obcych ludzi z pośród których weźmie żonę i uniknie się kazirodztwa, które tak lubi Quinque, a które przy dosłownej interpretacji nie jest potrzebne bo mamy owych nierolników z Rdz 1, gdzie Bóg równocześnie tworzy parę ludzi. Serio- odłóż wszystkie przedzałożenia i ugruntowane poglądy i przeczytaj tylko to co jest napisane w tekście, choć serio jest to bardzo trudne. Sama na pewno też do końca nie jestem wolna od przedzałożeń, a jedynie wypisałam te wynikające z chrześcijaństwa i odłożyłam na bok.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 11, 2019 12:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
IrciaLilith napisał(a):
Przecież Rdz 1 jest przed Rdz 2, gdzie w rozdziale 2 masz to stwarzanie?

A to niby czym jest, jeśli nie mową o stwarzaniu?: A zasadziwszy ogród w Eden5 na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Rdz 2.8
Tu wyraźnie najpierw stworzył człowieka, a w Rdz 1 człowiek został stworzony na końcu, gdy już wszystko było.
IrciaLilith napisał(a):
O Edenie nie ma mowy w Rdz 1, bo Bóg go zasadził w Rdz 2

No ok, a więc skoro w Rdz 1 już był Eden, to gdzie mieszkał człowiek z Rdz 1, bo z Rdz 2 w Edenie. A jeśli obaj mieszkali w Edenie, to jak to możliwe, że nie mieli o sobie pojęcia?
IrciaLilith napisał(a):
Serio- wystarczy odłożyć na bok wszystko czego Cię uczono o Biblii i o treści ks Rodzaju i przeczytać to z interpretacją do bólu dosłowną, bez kombinacji, że drugi rozdział ma być przed pierwszym bo to nijak z treści nie wynika

Ale to Ty kombinujesz mówiąc o podwójnym stworzeniu człowieka, raz w Rdz 1, a drugi w Rdz 2.
IrciaLilith napisał(a):
Serio nie widzę w czym masz problem, poza niewynikajacym ani z Biblii, ani z matematyki założeniem, że dwa jest przed jeden.

Jeżeli podchodzisz matematycznie, to dlaczego mówisz, że w Rdz 1 nie ma mowy o Edenie, bo Bóg zasadził go w Rdz 2?
IrciaLilith napisał(a):
Serio- odłóż wszystkie przedzałożenia i ugruntowane poglądy i przeczytaj tylko to co jest napisane w tekście, choć serio jest to bardzo trudne.

Serio, to nie ucz księdza pacierza, ok? Bo kombinujesz jak koń pod górę nie biorąc pod uwagę wyobrażenia o świecie ówczesnych autorów Księgi Rodzaju.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lis 11, 2019 12:19
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Cytuj:
A to niby czym jest, jeśli nie mową o stwarzaniu?: A zasadziwszy ogród w Eden5 na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Rdz 2.8
Tu wyraźnie najpierw stworzył człowieka, a w Rdz 1 człowiek został stworzony na końcu, gdy już wszystko było.

Tu kłania nadinterpretacja. W pierwszym zdaniu nie ma żadnej wzmianki co było pierwsze, człowiek czy ogród.
W drugim jest.
Sprzeczności zero. Opisy są komplementarne.
I tak samo wygląda kwestia pozostałych rzekomych sprzeczności w Rdz.1 i Rdz.2


Pn lis 11, 2019 12:46
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Cytuj:
Serio, to nie ucz księdza pacierza, ok? Bo kombinujesz jak koń pod górę nie biorąc pod uwagę wyobrażenia o świecie ówczesnych autorów Księgi Rodzaju.

Serio to albo Księga Rodzaju ma jednego Autora, a tobie chodzi o skrybów natchnionych - i wtedy jest to Pismo autentycznie Święte - albo Księga Rodzaju.ma wielu autorów, wkładających do niej treści podług własnego tylko rozeznania - i wtedy jest to coś na kształt stricte doczesnej encyklopedii, a Bóg gdzieś-jakoś przecieka nam przez palce. Owszem, czepiam się, bo ten detal bardzo mocno znaczy, w jakim kierunku zmierza współczesny Kościół, a ja nie lubię, jak pozerzy w swoich wypowiedziach mylą tupet z mocą.


Pn lis 11, 2019 12:47

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Małgosiu
Ja o dosłownej interpretacji, czyli najpierw wydarzenia z Rdz 1 a potem z Rdz 2 a Ty z uporem że niby to dwa opisy tych samych wydarzeń. Z dosłownej interpretacji o której mówimy właśnie wynika to, że Bóg najpierw stworzył parę ludzi za jednym zamachem potem sobie odpoczął i zabrał się za kwestie rolnictwa.
Mówię serio o odłożeniu wszelkich przedzałożeń i potraktowaniu tekstu dosłownie.

Po prostu czytasz tak aby potwierdzić swoje przedzałożenia, a nie aby je obalić. Z treści nie wynika, że Rdz 1 i Rdz 2 opisują te same wydarzenia, a właśnie że najpierw to co w pierwszym a potem to co w drugim.

Wyraźnie napisałam,że w tym modelu biorę pod uwagę tylko dosłowną interpretację treści ks Rodzaju i wychodzi całkiem sensiwny model co mnie osobiście zaskoczyło, bo jestem za bardzo metaforyczną interpretacją. Ta dosłowna też ma sens, ale właśnie należy odłożyć na bok przedzałożenia, wszystko czego Cię uczono o ks Rodzaju, o tym jak należy to interpretować, to że te dwa opisy stworzenia ludzi mają niby dotyczyć tego samego wydarzenia, podczas gdy nic na to nie wskazuje i właśnie gdy potraktuje się je według liniowej chronologii nabiera to sensu.

Wiem jak trudno odłożyć na bok przedzałożenia i nie dziwię się że dla Ciebie jest to niemożliwe, bo za mocno utożsamasz się z swoimi przekonaniami i mechanizmy obronne robią swoje. Gdybyś dostrzegła, że można to interpretować dosłownie i linearnie i nie ma sprzecznosci, że najpierw wydarzenia z 1 a potem z 2, a nie że to równoległe lub na odwrót to za dużo by się mogło posypać. Ja nie przywiązuję się do swoich poglądów i nie czuję przymusu albo albo więc mogę swobodnie się tym bawić, a mertoryczne uzasadnienie że się mylę traktować jako super prezent a nie atak.

Podałam kluczowe założenie tego modelu- tylko dosłowna interpretacja tekstu Biblii, reszta odłożona na bok i poziom mentalny autorów nie ma znaczenia, autor nas nie interesuje/nic o nim nie wiemy, a tylko sam tekst.

Jeśli czyta się bez przedzałożeń to wydarzenia z drugiego rozdziału następują po tych z pierwszego i wszystko ma sens.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 11, 2019 12:53
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Ircia,, to mi zgrzyta. W Rdz 1:30 Bóg przeznaczył na pokarm dla zwierząt "trawę zieloną", "i stało się tak", czyli w szóstym dni stwarzania świata trawa już jest.; A potem w Rdz 2:5, czyli po Twojemu "ósmego dnia", "trawy polnej" jeszcze nie ma. No to jak to jest w końcu? Zielona nie polna?


Pn lis 11, 2019 13:17

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Nie ma zgrzytu, bo trawa zielona to po prostu trawa-taka trawnikowa czy łąkowa, a trawa polna to odmiany zbóż uprawnych. To chyba logiczne, że trawa zielona i trawy polne to nie to samo ;)

W rozdziale drugim Bóg ogarnia rolnictwo, tak samo jak dopiero na tym etapie tworzy człowieka-rolnka, tak samo wówczas tworzy trawy polne-zboża, oraz daje temu rolnikowi zwierzęta domowe do pomocy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 11, 2019 13:31
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Och, bo w Krakowie "pole" ma dość szerokie znaczenie. No tak, można w ten sposób. :)


Pn lis 11, 2019 13:47

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Ktoś dostrzega jakieś zgrzyty w mojej skrajnie dosłownej interpretacji ks. Rodzaju ? Mówię o zgrzytach w oparciu o sam tekst biblijny, do zgrzytów z nauką przejdziemy potem ;) Dla jaj będę bronić wersji, że ks Rodzaju to dosłowny opis prawdziwych wydarzeń, z tym, że mi to jak na razie wcale nie koliduje z ewolucją...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 11, 2019 21:22
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Ależ proszę pani, no jak to dla jaj, jak tak można. Taż kultura taka panuje, żeby przegryzać sobie gardła nawzajem w imię Prawdy i Idei. Jak kto nie przegryza, to jest element podejrzany, bo fałszywy, albo inna zaraza. Wtedy się go bije Chrystusem po głowie, z racji imperatywu mordowania bliźniego swego. Miłowania. Wszystko jedno.


Pn lis 11, 2019 22:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 49  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL