Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 16:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Następna strona
 Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji 
Autor Wiadomość
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
IrciaLilith napisał(a):
W tej niedosłownej interpretacji owoc, który zjadła Ewa też był dosłowny, prawda Quinque?

A czy ja twierdzę że grzech Ewy to było zerwanie owocu? To nie ma znaczenia jak grzech wyglądał. Bo i nikt nigdy tego nie określił
Cytuj:
A ile czasu trwało tworzenie świata? Miliardy lat czy dosłownie sześć dni?

Nie wiem ile. Dopuszczam możliwość że świat może mieć więcej niż 6 tyś lat. I niektórzy Ojcowie Kościoła coś takiego dopuszczali. Jeszcze w XV wieku kard. Mikołaj z Kuzy, głowił się nad tym problemem. Bo i Pliniusz Starszy w histori naturalnej wskazywał że ziemia ma więcej lat. Choć uważam że najbardziej poprawnym poglądem jest to że ma 6 do 10 tyś lat
Cytuj:
Książka dość stara, ale ukazuje sposób podchodzenia do Biblii

Mam jakieś ogólne pojęcie o tym jak na kwestie pochodzenia księgi Rodzaju zapatrują się bibliści. Jednak dowodzenie że Biblia(księga rodzaju) to bzdura, nikogo nie nawróci ani nie przekona, by wierzył w jej treść :(


Śr lip 31, 2019 20:47

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1388
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque napisał(a):
Kravia napisał(a):
Mam dowody na to, że mój przodek był małpą

Współczuję

No coś Ty? Czyż wiara w to, że jest się zwierzęciem nie powoduje, że aż chce się bardziej chwalić Boga? Pozwól Kravii cieszyć się jej szczęściem ;)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr lip 31, 2019 21:11
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
W sumie racja. Aż chce się iść do Kościoła i chwalić Pana za to pozwolił mi być potomkiem małpy


Śr lip 31, 2019 21:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque napisał(a):
Kravia napisał(a):
Ale przecież ty zignorowałeś kontekst tego obrazka. Zobaczyłeś kilka gatunków koło siebie i uznałeś, że ten z lewej urodził tego z prawej

Oczywiście nie prawda. To postulują ewolucjoniści. A skoro nie, to przestańcie pokazywać takie bzdury

Kto coś takiego postuluje? Wskaż mi jednego "ewolucjonistę", który coś takiego powiedział.

Quinque napisał(a):
Kravia napisał(a):
Odpowiedz na pytanie. Czy jeśli twoja prababcia cię nie urodziła, czy to znaczy, że od niej nie pochodzisz?

Pochodzę. Ale nie twierdzę że jeden z moich przodków był małpą

Ale oznacza to, że małpa nie musi urodzić człowieka, by prawdziwym było, że człowiek pochodzi od małpy.

Quinque napisał(a):
Cytuj:
Mam dowody na to, że mój przodek był małpą

Współczuję

Współczuć sobie możesz. Faktów tym nie zmienisz.
Quinque napisał(a):
Cytuj:
To tylko założenie. Nie da się go udowodnić. Nie możesz udowodnić, że cuda nie są możliwe

To jest założenie z którym zgadza się cały świat naukowy. Sama sobie podcinasz gałąź na której siedzisz

Nie. Nauka nie zajmuje się udowadnianiem, że coś jest niemożliwe. Nauka bada to, na co są dowody, a nie to, na co dowodów nie ma. Nauka nie wyklucza, że cuda się zdarzają, tylko po prostu się nimi nie zajmuje, póki nie zdobędzie jakichś dowodów. Tak samo jak ateista nie twierdzi, że Boga nie ma, tylko że nie ma dowodów na istnienie Boga.
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Nie, dla mnie nie jest

A teraz powiedz jakiego jesteś wyznania. Bo twierdzenie że Kościół jest omylny w sprawach wiary automatycznie stawia Cię poza Kościołem Katolickim

Ano właśnie. Podważenie nieomylności władz Kościoła automatycznie wyrzuca mnie ze wspólnoty. Brzmi jak jakaś sekta. Sorry, jestem ochrzczona, więc jestem katoliczką, i nic tego nie zmieni, bo sakramenty są niezbywalne.
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Masz opis tego, jak uczestnicy Soboru się kłócili, a nawet bili

Co nie ma nic do rzeczy. Bo arbitralnie ustalili prawidłową doktrynę którą Luter i banda podważali. Jak widać Duch Święty działa. Działał też na konklawe gdzie jednym głosem wygrał Paweł IV, a nie jego największy konkurent - utajniony protestant

Skąd wiesz, że ta doktryna jest prawidłowa?
Quinque napisał(a):
Cytuj:
Że decyzje podjęte na tym Soborze mogły zostać wymuszone przez politykę?

To może się dowiemy jakie kwestie? Bo i Sobór zajmował się tylko i wyłącznie kwestią doktryny

A ta doktryna niby jest niezależna od statusu Kościoła, jego wizerunku i podejścia konkurencji?
Quinque napisał(a):
Cytuj:
miały służyć tylko temu, by odseparować się od protestantów?

Tak samo jak potępienie Arian, Nestorian, Ikonoklastów, Katarów, monoteletów, monofizytów, koncyliarystów, gnostyków. Rzecz jasna, trzeba nauczać ortodoksji gdy wokół szaleje herezja

Wiesz, czym różni się ortodoksja od herezji?
Quinque napisał(a):
Cytuj:
A ty wierzysz tylko w rzeczy, które są zaszczytne?

Odpowiedź na pytanie

Przecież to pytanie nie ma nic do tematu. Nie bronię ewolucji dlatego, że mi się podoba, tylko dlatego, że jest prawdziwa.
Quinque napisał(a):
subadam napisał(a):
Quinque, znowu sie osmieszasz

No tak, w końcu podałem liczne dowody na to że ewolucja jest sprzeczna z chrześcijaństwem. Argumenty na które nikt w sposób merytoryczny(może oprócz Berta) nie jest w stanie odpowiedzieć. Ale to ja się ośmieszam :(

Jeśli fakty są sprzeczne z chrześcijaństwem, to jak to świadczy o chrześcijaństwie?
Wybawiony napisał(a):
Quinque napisał(a):
Kravia napisał(a):
Mam dowody na to, że mój przodek był małpą

Współczuję

No coś Ty? Czyż wiara w to, że jest się zwierzęciem nie powoduje, że aż chce się bardziej chwalić Boga? Pozwól Kravii cieszyć się jej szczęściem ;)

Uważasz, że nie jesteś zwierzęciem? Nie jesteś kręgowcem, ssakiem?


Śr lip 31, 2019 21:32
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Dobra. Można tu zakończyć dyskusję. Jeżeli ktoś w sposób merytoryczny będzie chciał się odnieść do argumentów przeciwko "chrzescijańskiemu ewolucjonizmowi" to jestem chętny na taką dyskusję


Śr lip 31, 2019 22:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque napisał(a):
Dobra. Można tu zakończyć dyskusję. Jeżeli ktoś w sposób merytoryczny będzie chciał się odnieść do argumentów przeciwko "chrzescijańskiemu ewolucjonizmowi" to jestem chętny na taką dyskusję

To najpierw opisz, jak rozumiesz chrześcijański ewolucjonizm; czy się z nim zgadzasz lub nie - i dlaczego?


Cz sie 01, 2019 7:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Popieram, ale niestety Quinque ma poważny problem gdy ma cokolwiek zdefiniować/opisać jak to rozumie.
Za to zawsze chętnie by zakończył dyskusję gdy pojawia się trudny wątek typu stwierdzenie, że czy chce czy nie gatunek homo sapiens sapiens należy do naczelnych, do ssaków, do kręgowców i do królestwa zwierząt i żadne
chciejstwo nie ma na to wpywu.
Dotarło do mnie, że problemem nie jest tylko ewolucjonizm, ale praktycznie cała biologia, nawet medycyna może okazać się ble i obraźliwa skoro przeszczepiają zastawki serca od świń no dokładnie jakby gatunek człowiek był gatunkiem zwierzęcia.

Zresztą olewanie faktów, bo są sprzeczne z przyjętą koncepcją to nie tylko domena kreacjonistów, niejaki Hegel bardzo wyraźnie napisał, że jeśli fakty się z tym co opisywał nie zgadzają to tym gorzej dla faktów i zapewne jego wierni owiani złą sławą uczniowie zarazili się tym podejściem, tylko jak ono zaraziło takiego ortodoksyjnego chrześcijanina?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz sie 01, 2019 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Biblia nie podaje szczegółów naukowych tylko zasady. Ewolucji w Biblii możemy się tylko domyślać - Stworzenie przebiegało od prostej materii, poprzez rośliny, zwierzęta do człowieka. Stworzenie człowieka nie było z niczego, ale z istniejącego prochu ziemi. A wiec Bóg posługiwał się istniejącym już materiałem aby stworzyć bardziej złożony.

Biblia nie opisuje kodu genetycznego, związków chemicznych i reakcji między nimi. Nie uczy chemii, fizyki, biologii, ale moralności i relacji z Bogiem.


Cz sie 01, 2019 9:44
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Może najpierw odpowiesz na mój post?

Niejaki Hegel uważał się za chrześcijanina, przy czym twierdził że Jezus stał się szatanem oraz nie wcielił się w żyda, gdyż ten naród jest łajnem
Cytuj:
Popieram, ale niestety Quinque ma poważny problem gdy ma cokolwiek zdefiniować/opisać jak to rozumie

Oczywiście żadnego problemu nie mam. Wielokrotnie odpowiadalem na różne zarzuty, nie widzę sensu aby robić to znów. Tymbardziej ze nikt nie odpowiada na moje argumenty(z wyjątkiem Berta04)

Już odpowiadam
- chrześcijański ewolucjonizm to pogląd że Bóg stworzył człowieka z pomocą ewolucji i dał mu duszę

Po pierwsze, coś takiego napotyka na wiele problemów. Przynajmniej z perspektywy tradycyjnego chrześcijaństwa
1) naukowcy uważają że ewolucja działa przypadkiem oraz jest w 100% naturalistyczna. O ilę tę drugą tezę można nazwać idealizmem. To, to że ewolucja jest przypadkowa, cóż zgadzają się z nią nawet katoliccy teologowie jak John F. Haught. Co jest rzecz jasna sprzeczne z katolicyzmem
2) kwestia duszy. Rozumiejąc ja w sposób tradycyjny a nie kartezjański, trzeba uznać że dusza wyłoniła się jako produkt, naturalnych procesów. Pogląd ten zostało potępiony przez Piusa XII. A nawet przyjmując pogląd manichejczyków, że dusza jest odrębna od ciała i po śmierci się od niego uwalnia. To nie wiemy kiedy niby człowiek miałby dostać te dusze. Jak był pół- małpą czy już człowiekiem?
3) hipoteza poligenizmu - potępiona przez Sobór Trydencki i Piusa XII w Humami Generis. Co wykazywałem wiełokrotnie
4) sprzeczność z dogmatem o niepokalanym poczęciu
5) prożno szukać u Ojców Kościoła jakiś podstaw do tego aby twierdzić iż poparliby ewolucję. Św. Tomasz np. Rozważając św. Augustyna i św. Ambrożego, był skłonny przyjąć obie ich wizje stworzenia. O ile ten pierwszy mógł chocaz w niewielkim stopniu wspomóc, Chrześcijański ewolucjonizm. To ten drugi nie. A sam św. Tomasz uważał że Bóg stworzył człowieka bezpośrednio


Cz sie 01, 2019 9:55

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Co oznacza słowo "bezpośrednio" ?
Zmienił się z Ducha w materialną postać i wykonał człowieka ?, Wziął cześć swojego ducha i przemienił go w człowieka ? Zrobił go z niczego ? Jakiś inny sposób ?


Cz sie 01, 2019 10:29
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Bóg osobiście tworzył człowieka(nie używając do tego żadnego naturalnego procesu). Np. Lepiąc go z gliny


Cz sie 01, 2019 10:35

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
A dlaczego w Piśmie Świętym jest napisane, że uczynił go z prochu ziemi ? 1 Mojż. 2,7.


Cz sie 01, 2019 10:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1388
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Bo prochem jesteś i w proch się obrócisz...

Chciłbym też nieśmiało powiedzieć, że epigenetyka nasunęła mi pewną myśl. Otóż być może uda się kiedyś udowodnić naukowo, że nieśmiertelna dusza wymaga istnienia nieśmiertelnego ciała.

Przyjmując ewolucyjne pochodzenie człowieka należałoby stwierdzić, że jego pra-pra przodek miał naturę np. gryzonia, a pra-przodek naturę małpy. Zaś sam człowiek, jako twór ewolucji ma taką naturę, że zdolny jest do eksterminacji współbraci i wymyślania wszelkich możliwych zboczeń, które "ubogacają" jego naturę.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz sie 01, 2019 11:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
W hebrajskiej Torze człowiek (Adam) jest uformowany z prochu ziemi (adamah).
https://www.bibleref.com/Genesis/2/Genesis-2-7.html

W pierwszym rozdziale Genezis pisze ze Bóg stworzył człowieka. w drugim rozdziale precyzuje, że stworzył go z prochu ziemi i ten człowiek w swoim znaczeniu Adam ma wiele wspólnego z ziemią adamah.
Nie ma dalszego precyzowania, bo do moralnego życia nie jest to potrzebne. Jedynie domyślamy sie, że był proces formowania człowieka według Bożego planu - nazwalibyśmy to teraz słowem "ewolucja", którego dawniej nie używano.

Jest oczywiście problem teologiczny kto jest winien błędów w ewolucji. Bóg stworzył wszystko doskonale, ale chciał aby relacje z nim były dobrowolne, nie automatyczne. Zezwolił na wolny wybór. Czy to błąd Boga ?


Cz sie 01, 2019 11:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1388
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Istotne jest to, że tchnienie życia pochodziło bezpośrednio od Boga, a więc natura ludzka nie mogła być niedoskonała.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz sie 01, 2019 11:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL