Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Nauka o mózgu a istnienie duszy 
Autor Wiadomość
Post Nauka o mózgu a istnienie duszy
Ostatnio trochę się interesowałem naukami o mózgu. Wiele razy spotykałem się z opinią że nauka o mózgu "udowodniła" ze dusza(przynajmniej rozumiana dualnie - kartezjańsko) nie istnieje. Ktoś ma jakieś informacje na ten temat. Bo szczerze powiedziawszy mimo usilnych starań nie udało mi się znaleźć zbyt wiele informacji na ten temat


Pt sie 09, 2019 22:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 108
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Ja znam książkę (niestety po polsku nie miałem okazji poczytać, a po angielsku czyta mi się ją ciężko) "Duchowy mózg", która jest kontrą do tego, co napisałaś:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/125798/d ... niem-duszy


Pt sie 09, 2019 22:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Wszystko zależy od tego jak zdefiniujemy duszę, warto pamiętać, że kwestia czym jest świadomość jest całkowicie otwarta i to zostawia miejsce na duszę.

To może być ciekawy temat, bo sporo siedziałam w neuronauce i miejsca na duszę jest pod dostatkiem, o ile się nie wciska cech umysłu do pojęcia duszy.

Ja nie uznaję podziału kartezjańskiego i wychodzi układ: mózg- umysł- dusza
Gdzie umysł rozumiem najszerzej jak się da, czyli jako emocje, uczucia, myśli, pamięć, podświadomość, strumień świadomości, świadomość, stany świadomości, samoświadomość, ego, osobowość, temperament, sumienie, poglądy, rozum i intuicja, popędy i wola, myślenie prawo i lewopółkulowe, itd.
Gdzie tu miejsce na duszę? Dusza posiada umysł i go doświadcza , a dokładniej doświadcza strumienia świadomości i jeśli tylko ego załapie swoją rolę to może aktywnie wspierać rozwój duszy, zamiast ją blokować i olewać jej potrzeby. W niektórych systemach duszę nazywa się nadświadomością i jest to element nie ulegający uszkodzeniom mechanicznym mózgu, choć mogą one tak zdewastować świadomość, że kontakt będzie utrudniony. Oczywiście nadań jest tyle co kot napłakał, ale żadnego innego elementu nie przypiszę duszy, bo ulegają drastycznym zmianom po uszkodzeniach mechanicznych czy chemicznych, a uważam, że dusza nie powinna być bezpośrednio zależna od czynników fizycznych.

Sporym problemem jest kwestia połączenia nauki o mózgu z odkryciami odnośnie serca, bo to dopiero narobiło bałaganu, ogólnie olanie neuronów poza mózgiem to taki sam przejaw ignorancji jak uznanie dna niekodującego białek za śmieciowe i nieistotne.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 09, 2019 22:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
A jak definiujesz duszę?


So sie 10, 2019 10:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Cząstka Boga, będąca na Jego obraz i podobieństwo, to co doświadcza i tym samym się rozwija dążąc do... to właśnie ustalam ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So sie 10, 2019 10:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Czyli w teorii nie ma sposobu, by nauka odnalazła duszę?


So sie 10, 2019 11:13
Zobacz profil
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
No dobrze, a teraz może powiedzieć ktoś coś na temat?

WielkiLew napisał(a):
Ja znam książkę (niestety po polsku nie miałem okazji poczytać, a po angielsku czyta mi się ją ciężko) "Duchowy mózg", która jest kontrą do tego, co napisałaś

Ale ta książka nie jest o istnieniu duszy. A o doświadczeniach religijnych


So sie 10, 2019 14:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Nauka nigdy nie próbowała udowodnić, że dusza istnieje lub nie istnieje, bo to nie jest teza naukowa. Są natomiast badania wskazujące, że umysł, tożsamość, twoje pragnienia, wspomnienia, preferencje, osobowość, są integralną częścią twojego mózgu i giną wraz z nim.

https://www.focus.pl/artykul/ewolucja-d ... ej-szukamy

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, polecam to: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3725038/ ... udzki-mozg


So sie 10, 2019 15:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Tak- szeroko pojęty umysł jest zależny od mózgu a mózg wykazuje neuroplastyczność pod wpływem działań umysłowych, to wzajemne oddziaływanie. Moim zdaniem umysł oddziałuje z duszą, choć dusza się nie narzuca i jest to relacja bardzo trudna do opisania, a o zbadaniu za pomocą metodologii naukowej raczej nie ma mowy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So sie 10, 2019 22:40
Zobacz profil
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Co do przeżyć religijnych wydaje mi się iż podczas takich przeżyć, mózg nie powinien w żaden sposób reagować na tę zjawiska. Skoro dusza nie ma wpływu na ciało, doznania mistyczne również nie powinny


Pn sie 12, 2019 22:12

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Jak rozumiecie zależność duch-dusza-ciało ?
Czy po śmierci wychodzą osobno dusza i osobno duch i dalej osobno istnieją ?
Czasami dusza jest utożsamiana z duchem. Chociaż wielu teologów duszę utożsamia tylko z życiem i jak ciało umiera, to dusza się kończy a duch istnieje dalej.


Wt sie 13, 2019 9:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
IrciaLilith napisał(a):
Moim zdaniem umysł oddziałuje z duszą, choć dusza się nie narzuca i jest to relacja bardzo trudna do opisania, a o zbadaniu za pomocą metodologii naukowej raczej nie ma mowy.

A gdzie się podziewa dusza u osób z ciężkimi uszkodzeniami mózgu? Osoba w ostatnim stadium alzheimera praktycznie już nie posiada żadnej świadomości.Poem umiera i wraca świadoma dusza?


N sie 18, 2019 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Katon- ja uważam, że dusza doświadcza umysłu, ale nie jest umysłem, ani nie zależy od umysłu. Umysł może z nią nawiązać kontakt, może zrozumieć swoją rolę, ale także może ze względu na problemy na poziomie organicznym bardzo słabo funkcjonować, dla duszy nie jest to problemem.
Dusza moim zdaniem doświadcza świadomości umysłu, ale nie jest tego typu świadomością. Dlatego stosuję rozróżnienie na świadomość roboczo uznaną jako przeciwieństwo podświadomości, gdzie świadomość jest to tzw wolny system myślenia, a podświadomość systemem szybkim i automatycznym oraz na Świadomość, czyli duszę - to co doświadcza strumienia świadomości obecnego w umyśle.
W przypadku świadomości mówimy o różnych stanach, zaburzeniach itd, Świadomość po prostu tego doświadcza.
Oczywiście to tylko moje robocze hipotezy, których nie da się zweryfikować standardową metodologią naukową.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N sie 18, 2019 11:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
IrciaLilith napisał(a):

Dusza moim zdaniem doświadcza świadomości umysłu, ale nie jest tego typu świadomością. Dlatego stosuję rozróżnienie na świadomość roboczo uznaną jako przeciwieństwo podświadomości, gdzie świadomość jest to tzw wolny system myślenia, a podświadomość systemem szybkim i automatycznym oraz na Świadomość, czyli duszę - to co doświadcza strumienia świadomości obecnego w umyśle.
W przypadku świadomości mówimy o różnych stanach, zaburzeniach itd, Świadomość po prostu tego doświadcza.
Oczywiście to tylko moje robocze hipotezy, których nie da się zweryfikować standardową metodologią naukową.

A jak następuje śmierć mózgu to dusza chyba już nie doświadcza świadomości umysłu.Umysł bez mózgu?


N sie 18, 2019 17:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Nauka o mózgu a istnienie duszy
Za malo wiemy o budowie czlowieka zeby wogole zaczynac dyskusje na ten temat.
Nauka caly czas robi male kroczki do przodu w tym poznaniu, ale dluga droga przed nia.
Niedawno odkryto ciekawe polaczenia miedzy ukladem trawiennym a mozgiem, czyli miedzy innymi jak to co jemy moze wplywac na nasza psychike co odwzorowane bylo od dawna w powiedzeniach takich jak "gut feeling", "gut wrenching experience" czy polskie "motyle w brzuchu".
https://www.health.harvard.edu/diseases ... connection
Jako ze osobiscie codziennie widze jak demencja wplywa na utrate czlowieczenstwa, mam bardzo powazne watpliwosci czy dusza / duch wogole w ciele ludzkim istnieje.
Na dzien dziesiejszy przyjmuje ze wszystko konczy sie razem ze smiercia.


N sie 18, 2019 18:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL