Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 24, 2019 8:25
Posty: 53
Post Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
Cześć!

Mam nadzieję, że to dobre miejsce na tego typu temat. Chodzi o to, że od dłuższego czasu chciałbym się nauczyć łaciny i greki by móc czytać klasyczne oraz średniowieczne dzieła w oryginale. Chodzi mi tu zarówno o Biblię (Wulgata, Septuaginta) jak i o dzieła z poza tego okresu, czyli łacina średniowieczna i greka starożytna. Niestety bardzo trudno mi znaleźć materiały do nauki. Niby coś jest w internecie, ale niewiele i nijak to się ma do materiałów do nauki, które mogę znaleźć dla np. angielskiego czy niemieckiego. Nawet w tzw. środowiskach konserwatywnych gdzie wzorem są mszę po łacinie nie znalazłem materiałów do nauki. Czy ktoś mógłby coś polecić? Może ktoś tu się uczył? Książki, kursy, linki? Cokolwiek? Może być nawet kurs łaciny/greki po angielsku.

_________________
Chcesz mi odpowiedzieć albo czegoś się ode mnie dowiedzieć, wymienić się poglądami czy raczej mnie koniecznie przekonać?


N lis 24, 2019 8:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
Co do łaciny: https://youtu.be/01TZEtnPgNM
Zerknij w komentarze.

Jeśli znasz angielski będzie dużo łatwiej, bo na samym youtube znajdziesz znacznie więcej niż po polsku:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... X3a3PgO2_-
https://youtu.be/F6s3TK5yW7Q
https://youtu.be/jlayFpwZlCQ
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 6A8DCBA478


Co do klasycznych podręczników to napisz jakby co na priva to zerknę co mam w wersji pdf i podobnych, raczej ich nie usunęłam.

Z gerką gorzej, bo ogarniam tylko trochę przy okazji zmagań z Biblią w wersji interlinearnej.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 24, 2019 10:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 24, 2019 8:25
Posty: 53
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
Świetnie! Dziękuję! W zasadzie brakuje tylko jakiegoś systemu fiszek, ale może do Anki do są zestawy.

_________________
Chcesz mi odpowiedzieć albo czegoś się ode mnie dowiedzieć, wymienić się poglądami czy raczej mnie koniecznie przekonać?


N lis 24, 2019 10:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
NIEDZWIEDZ napisał(a):
Niestety bardzo trudno mi znaleźć materiały do nauki.
Skoro ci trudno, to rusz 4 litery (4 litery są po polsku, więc może będzie ci łatwiej) i znajdź w końcu.

NIEDZWIEDZ napisał(a):
Niby coś jest w internecie, ale niewiele
A ile potrzebujesz? W czym to mierzysz - stronach wydruku A4, MB pamięci na dysku? Czego masz mało?
Zacznij się uczyć w końcu jakichkolwiek podstaw, bo wygląda na to, że szukasz wymówek i gromadzisz niepotrzebne sterty kursów, z których dopiero będziesz wybierał i wybierał.
Co znalazłeś i co ci się w tych znalezionych materiałach nie podoba? Przerobiłeś je choć w 10%?

NIEDZWIEDZ napisał(a):
i nijak to się ma do materiałów do nauki, które mogę znaleźć dla np. angielskiego czy niemieckiego.
O jakie konkretnie materiały ci chodzi, które tak licznie są rozpowszechniane po angielsku czy niemiecku, a po grecku i łacińsku nie? Vlogi, instagramy, memy? Piosenki w rytmie disco? Co?!

NIEDZWIEDZ napisał(a):
Nawet w tzw. środowiskach konserwatywnych gdzie wzorem są mszę po łacinie nie znalazłem materiałów do nauki.
A pisałeś do nich, czy się boisz, że obiją ci twarz i zwyzywają od postępowców?

NIEDZWIEDZ napisał(a):
Czy ktoś mógłby coś polecić? Może ktoś tu się uczył? Książki, kursy, linki? Cokolwiek?
Aktualnie korzystam z kursów m.in. na memrise i duolingo, ale pewnie to się nie liczy, bo do angielskiego i niemieckiego jest tam więcej kursów, więc nie wiem, jakie źródła by cię zadowoliły, gdzie zachowana byłaby równowaga.

NIEDZWIEDZ napisał(a):
Może być nawet kurs łaciny/greki po angielsku.
Ile sekund poświęciłeś na szukanie tych kursów po angielsku? Czy ta liczba jest większa niż pół? Jakie frazy wpisywałeś w wyszukiwarkę, że nie mogłeś znaleźć zadowalających wyników? Jaki jest twój poziom angielskiego?
I ważniejsze: jaki jest twój poziom motywacji do nauki, jaki jest twój cel nauki tych języków?

NIEDZWIEDZ napisał(a):
W zasadzie brakuje tylko jakiegoś systemu fiszek, ale może do Anki do są zestawy.
Dlaczego okazujesz użytkownikom tego forum pogardę? Dlaczego nie sprawdziłeś wcześniej, skoro Anki jest ci znane?

Jak ci nie wstyd?!

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N lis 24, 2019 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 24, 2019 8:25
Posty: 53
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
Może rzeczywiście powinienem podać, to co samemu udało mi się znaleźć:
łacina:
http://lacina.globalnie.com.pl/
https://lrc.la.utexas.edu/eieol/latol/00

greka:
http://faculty.gordon.edu/hu/bi/ted_hil ... ideos.html

W zasadzie, to kursy jak ten od greki są świetne. Owszem, można się nauczyć ze wszystkiego. Ale właśnie z takie materiały jak te z greki cenię za łatwą przyswajalność. Dotyczy on greki Nowego Testamentu.

Elbrus napisał(a):
NIEDZWIEDZ napisał(a):
Niby coś jest w internecie, ale niewiele
A ile potrzebujesz? W czym to mierzysz - stronach wydruku A4, MB pamięci na dysku? Czego masz mało?
Zacznij się uczyć w końcu jakichkolwiek podstaw, bo wygląda na to, że szukasz wymówek i gromadzisz niepotrzebne sterty kursów, z których dopiero będziesz wybierał i wybierał.
Co znalazłeś i co ci się w tych znalezionych materiałach nie podoba? Przerobiłeś je choć w 10%?

Potrzebuję tyle by móc się nauczyć! Potrzebuję tyle bym dał radę opanować jakiś materiał w możliwie łatwy sposób. Od podstaw aż do poziomu, który pozwoli na swobodne posługiwanie się językiem. Oczywiście zawsze można wziąć Biblię w łacinie i po polsku oraz słownik i tak brnąć, ale wszelkie materiały, które by ułatwiały proces nauki byłyby przydatne.

W ogóle uczysz się łaciny? Znasz ten problem?
Elbrus napisał(a):
NIEDZWIEDZ napisał(a):
i nijak to się ma do materiałów do nauki, które mogę znaleźć dla np. angielskiego czy niemieckiego.
O jakie konkretnie materiały ci chodzi, które tak licznie są rozpowszechniane po angielsku czy niemiecku, a po grecku i łacińsku nie? Vlogi, instagramy, memy? Piosenki w rytmie disco? Co?!

Chodzi np ot, że jak sobie wykupię kurs internetowy do angielskiego czy niemieckiego, to mam dostęp do gramatyki, tekstów, systemu fiszek, słownika zintegrowanego z systemem fiszek. To wszystko bardzo ułatwia naukę.
Elbrus napisał(a):
NIEDZWIEDZ napisał(a):
Nawet w tzw. środowiskach konserwatywnych gdzie wzorem są mszę po łacinie nie znalazłem materiałów do nauki.
A pisałeś do nich, czy się boisz, że obiją ci twarz i zwyzywają od postępowców?

Pisałem. Brak odpowiedzi.
Elbrus napisał(a):
NIEDZWIEDZ napisał(a):
Czy ktoś mógłby coś polecić? Może ktoś tu się uczył? Książki, kursy, linki? Cokolwiek?
Aktualnie korzystam z kursów m.in. na memrise i duolingo, ale pewnie to się nie liczy, bo do angielskiego i niemieckiego jest tam więcej kursów, więc nie wiem, jakie źródła by cię zadowoliły, gdzie zachowana byłaby równowaga.

O memrise nie słyszałem - na stronie widzę do wyboru 5 języków. Sprawdzę. duolingo sprawdzałem jakiś czas temu i była wersja beta - i to było widać gołym okiem, że kurs jest nieskończony - jakieś losowe teksty bez tłumaczeń. Rzeczywiście teraz są jakieś minimalne i poukładane podstawy, ale nie pozwoli mi to na czytanie w tym języku.
Elbrus napisał(a):
NIEDZWIEDZ napisał(a):
Może być nawet kurs łaciny/greki po angielsku.
Ile sekund poświęciłeś na szukanie tych kursów po angielsku? Czy ta liczba jest większa niż pół? Jakie frazy wpisywałeś w wyszukiwarkę, że nie mogłeś znaleźć zadowalających wyników? Jaki jest twój poziom angielskiego?
I ważniejsze: jaki jest twój poziom motywacji do nauki, jaki jest twój cel nauki tych języków?

Ile sekund? Co jakiś czas poświęcam kilka godzin. Frazy typu latin course, coine greek course, itp. Mam nawet wrażenie, że kiedyś było mi łatwiej znaleźć sensowne materiały.
Elbrus napisał(a):
NIEDZWIEDZ napisał(a):
W zasadzie brakuje tylko jakiegoś systemu fiszek, ale może do Anki do są zestawy.
Dlaczego okazujesz użytkownikom tego forum pogardę? Dlaczego nie sprawdziłeś wcześniej, skoro Anki jest ci znane?

Tak Anki jest mi znane, ale zdarzało mi się naciąć na zestawy słów niekompletne, albo nieprawidłowe. Tak naprawdę najbardziej boli mnie to, że to są słowa bez kontekstu. Dlatego wolałbym jakiś sprawdzony kurs z tekstem oraz z fiszkami zweryfikowanymi przez kogoś znającego się na rzeczy a nie listy słówek wrzucane przez użytkowników.
Elbrus napisał(a):
NIEDZWIEDZ napisał(a):
Jak ci nie wstyd?!

Zwyczajnie i po prostu. Dobrej niedzieli! :-)

_________________
Chcesz mi odpowiedzieć albo czegoś się ode mnie dowiedzieć, wymienić się poglądami czy raczej mnie koniecznie przekonać?


N lis 24, 2019 10:56
Zobacz profil
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
Elbrus – nie każdy umie skutecznie szukać w Google. Nie każdy ma śmiałość, aby pisać maile do nieznanych sobie osób. Gość przychodzi autentycznie szukać pomocy, a Ty go gnoisz.

Niedzwiedz byłeś już na stronie http://www.greekbible.com/index.php ? Masz tam Biblię w oryginale. Przy czym każde słowo możesz kliknąć i dostać – po pierwsze angielską definicję, a po drugie – opis formy gramatycznej, jaką przybiera to słowo w danym kontekście.


N lis 24, 2019 13:03

Dołączył(a): N lis 24, 2019 8:25
Posty: 53
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
O, tego nie znałem. Wiedziałem, że są greckie teksty, ale tak że mogę kliknąć i mam tłumaczenie na angielski, to nie. Bardzo dziękuję!

_________________
Chcesz mi odpowiedzieć albo czegoś się ode mnie dowiedzieć, wymienić się poglądami czy raczej mnie koniecznie przekonać?


N lis 24, 2019 13:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
Tam zaraz gnojenie... Ja widzę rabinackie sprawdzanie szczerości, zapału. Trzy razy przegonić.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt lis 26, 2019 16:48
Zobacz profil
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
białogłowa napisał(a):
Tam zaraz gnojenie... Ja widzę rabinackie sprawdzanie szczerości, zapału. Trzy razy przegonić.
Tia. Bo, jak wiemy, głównym problemem dzisiejszej filologii klasycznej jest to, że za dużo osób się do niej garnie :D


Wt lis 26, 2019 18:53

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
Myślę od dłuższego czasu, żeby uczyć się łaciny. Rozglądam się często za sentencjami i maksymami łacińskimi i zauważyłem, że część ze słów kojarzę, pamiętam. Być może to sposób dla Ciebie?

_________________
MODERATOR


N gru 01, 2019 10:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 01, 2023 8:24
Posty: 2
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
Post usunąłem, forum to nie słup ogłoszeniowy z reklamą firmy. Zapoznaj się z regulaminem portalu i forum. W innym wątku pytasz jak nauczyć się łaciny a tutaj umieszczasz reklamę firmy z kursem :D bramin


Cz lut 02, 2023 6:13
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Łacina i greka (koine) - jak się tego nauczyć?
Nie wiem, czy po takim czasie zapał do nauki łaciny nie osłabł, ale te materiały mogą się przydać:
https://zpe.gov.pl/szukaj?query=&stage= ... /TECHNIKUM

_________________
MODERATOR


So mar 02, 2024 20:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL