Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Feuerbach miałby rację przy założeniu, że istnieje osobowy Bóg, który najbardziej ceni w kosmosie inteligencję, duchowość dając warunki do ewolucyjnego rozwoju tego, a nie tworząc bezpośrednio.
Są tu jeszcze inne założenia, np. że Bóg jest dynamiczny, działa na zasadzie przyczyna, skutek, cel.

Mamy tu też dualizmy Bóg - stworzenie, duchowe - materialne.

Jednym słowem Ludwig Feuerbach był głeboko pogrążony w matrixie, nigdy nie zjadł czerwonej tabletki 🤷


Wt gru 31, 2019 20:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Nad napisał(a):
To nie jest coś czego się doświadcza ani coś czego się nie doświadcza. Podział między doświadczającym a doświadczanym nie występuje.
Niestety język jest tu zawodny bo język narzuca dualistyczne kategorie pojmowania.

Jeśli nie ma doświadczającego, to gdzie przechowana jest pamięć o tym doświadczeniu? Czemu o tym doświadczeniu pamiętasz?
Cytuj:
Feuerbach miałby rację przy założeniu, że istnieje osobowy Bóg, który najbardziej ceni w kosmosie inteligencję, duchowość dając warunki do ewolucyjnego rozwoju tego, a nie tworząc bezpośrednio.
Są tu jeszcze inne założenia, np. że Bóg jest dynamiczny, działa na zasadzie przyczyna, skutek, cel.

Mamy tu też dualizmy Bóg - stworzenie, duchowe - materialne.

Jednym słowem Ludwig Feuerbach był głeboko pogrążony w matrixie, nigdy nie zjadł czerwonej tabletki 🤷

Te poglądy, które przedstawiłam we wstępniaku, są z wczesnego Feuerbacha, on później stał się ateistą-materialistą, choć już na tym etapie uwidacznia się zalążek jego dojrzałych poglądów.
Już jako teista zrezygnował z wielu naiwnych przekonań chrześcijańskich, np. z wiary w przetrwanie po śmierci jednostkowej duszy. Jego teizm był bardzo naturalistyczny. Mnie się podoba zarówno jego teizm, jak i ateizm, choć ateizm bardziej, bo w odsłonie ateistycznej rezygnuje z idealizmu. Zaczynał jako heglista (był uczniem Hegla), a skończył jako zaciekły krytyk Hegla. Tak jakby miał pretensje do swojego dawnego guru, że go wmanewrował w idealizm.

Moim zdaniem Feuerbach to najbardziej realistyczny filozof, jakiego poznałam. Miał swój duży udział w wyciąganiu mnie z matrixa ;) Zresztą ma nadal, bo ciągle do Feuerbacha wracam. Reinterpretuje jego poglądy.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr sty 01, 2020 15:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Towarzyski Pelikan

Idealizm, materializm, jedno i drugie to niebieska pigułka, pierwsza daje prymat podmiotowi, a druga obiektowi.

Cytuj:
Jeśli nie ma doświadczającego, to gdzie przechowana jest pamięć o tym doświadczeniu?


Wiedza/pamięć o tym doświadczeniu jest w perspektywie.
To tak jak budzisz się z głębokiego snu, wiesz, że spałeś, taką masz właśnie perspektywę, pomimo, że tej wiedzy i perspektywy nie było podczas głębokiego snu.
Cytuj:
Czemu o tym doświadczeniu pamiętasz?


Bez przyczyny, wszak przyczyny nie istnieją, jest tylko zasada spójności. Jak w puzzlach.


Śr sty 01, 2020 23:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Nad napisał(a):
Idealizm, materializm, jedno i drugie to niebieska pigułka, pierwsza daje prymat podmiotowi, a druga obiektowi..

Materializm jest monizmem, czyli nie ma w nim podziału na dwie natury bytu: materialną i duchową. Wszystko jest materią. Mylisz materializm z dualizmem lub pluralizmem, który daje prymat materii.
Cytuj:
Wiedza/pamięć o tym doświadczeniu jest w perspektywie.
To tak jak budzisz się z głębokiego snu, wiesz, że spałeś, taką masz właśnie perspektywę, pomimo, że tej wiedzy i perspektywy nie było podczas głębokiego snu.

Wiem, że spałam, ponieważ mam wiedzę o tym, że człowiek czasem śpi, gdyby mnie naukowiec podłączył do komputera mógłby zweryfikować to, że śpię po pracy mojego mózgu, obserwuję jak inni ludzie śpią, mam również doświadczenie świadomego snu etc. Ponadto sam fakt, że kładę się wieczorem w łóżku i budzę się rano w tej samej pozycji, a przy tym nie pamiętam, żebym cokolwiek robiła, to jest samo w sobie dowodem na to, że musiałam spać albo stracić przytomność. A jak się postaram, to potrafię sobie przypomnieć treść snu.

Co istotne, nigdy nie udało mi się zapamiętać, doświadczyć nawet w perspektywie cudzego snu np. Twojego. Jeśli sen jest niczyj, bezpodmiotowy, to czemu jakimś cudem doświadczam tylko snów związanych z moją osobą, moim organizmem, moim mózgiem?
Cytuj:
Bez przyczyny, wszak przyczyny nie istnieją, jest tylko zasada spójności. Jak w puzzlach.

Czy ta zasada spójności wyjaśnia, czemu pamiętasz o swoich doświadczeniach, a nie pamiętasz o moich?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sty 02, 2020 8:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
1. Nie pisałem o rozdziale na duchowe i materialne tylko o rozdziale na podmiot i przedmiot. Materializm nie dopuszcza takiego rozdziału?

2. Pisałem o głębokim śnie, czyli bez snów.

3. Oczywiście, moja pamięć nie jest spójna z Twoimi doświadczeniami i na odwrót.


Cz sty 02, 2020 17:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Nad napisał(a):
1. Nie pisałem o rozdziale na duchowe i materialne tylko o rozdziale na podmiot i przedmiot. Materializm nie dopuszcza takiego rozdziału?.

Materializm nic nie mówi o takim rozdziale. Materializm oznacza tylko to, że całość bytu sprowadza się do materii.
Cytuj:
2. Pisałem o głębokim śnie, czyli bez snów.

Nawet taki sen jest weryfikowalny, naukowiec jest w stanie zbadać kiedy mój mózg jest w fazie bez snów, nagrać to i mi pokazać. To, że tego nie pamiętam, nie znaczy, że mnie tam nie było.
Cytuj:
3. Oczywiście, moja pamięć nie jest spójna z Twoimi doświadczeniami i na odwrót.

Dlaczego Twoja pamięć nie jest spójna z moimi doświadczeniami?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sty 02, 2020 20:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Towarzyski Pelikan

Cytuj:
Materializm nic nie mówi o takim rozdziale. Materializm oznacza tylko to, że całość bytu sprowadza się do materii.


Tak więc materializm nie neguje podziału na przedmiot i podmiot, a podmiot jest tu najczęściej charakteryzowany jako wtórny wobec niepodmiotowych procesów neuronalnych od których jest całkowicie zależny. Taki epifenomen czy wręcz złudzenie.
W tym sensie napisałem, że materializm daje prym obiektowi.

Cytuj:
Nawet taki sen jest weryfikowalny, naukowiec jest w stanie zbadać kiedy mój mózg jest w fazie bez snów, nagrać to i mi pokazać. To, że tego nie pamiętam, nie znaczy, że mnie tam nie było.


Byłaś tam jako kto?
Czegoś tu nie rozumiem, naukowiec zrobi EEG i pokaże na wykresie, że były fale delta w czasie głębokiego snu, w momencie jak naukowiec pokazuje te badania to mózg wykazuje już fale beta...

Gdzie w tym wszystkim jesteś Ty jako podmiot?
Cytuj:
Dlaczego Twoja pamięć nie jest spójna z moimi doświadczeniami?


To tak jakbyś rzuciła kamień w szybę i spytała dlaczego stłuczona jest szyba a nie lampa. Pewne rzeczy pasują do jednych a inne do drugich 🤷


Cz sty 02, 2020 21:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Nad napisał(a):
Tak więc materializm nie neguje podziału na przedmiot i podmiot, a podmiot jest tu najczęściej charakteryzowany jako wtórny wobec niepodmiotowych procesów neuronalnych od których jest całkowicie zależny. Taki epifenomen czy wręcz złudzenie.
W tym sensie napisałem, że materializm daje prym obiektowi.

Świadomość, umysłowość tratuje się jako wtórną wobec "twardej" materii, ale niekoniecznie zakłada się zależność jednostronną - że twarda materia wpływa na świadomość, a świadomość nie może wpływać na twardą materię. Wszak jedno i drugiej jest materią.

Jednak Z Twojej definicji podmiotu nie wynika, że to świadomość jest podmiotem. Zdefiniowałeś podmiot jako "wspólny mianownik doświadczeń". Takim wspólnym mianownikiem może być przecież ciało/organizm, które jest jednocześnie obiektem i podmiotem.
Cytuj:
Byłaś tam jako kto?
Czegoś tu nie rozumiem, naukowiec zrobi EEG i pokaże na wykresie, że były fale delta w czasie głębokiego snu, w momencie jak naukowiec pokazuje te badania to mózg wykazuje już fale beta...
Gdzie w tym wszystkim jesteś Ty jako podmiot?

Jako ciało/organizm. Ja nie jestem swoją świadomością, tylko całym organizmem.
Cytuj:
To tak jakbyś rzuciła kamień w szybę i spytała dlaczego stłuczona jest szyba a nie lampa. Pewne rzeczy pasują do jednych a inne do drugich 🤷

Dla mnie to jest jasne, że działa tu przyczynowość. Ponieważ rzucam kamieniem w szybę, to szyba się stukła. Jeśli ja czegoś doświadczam, to pamięć doświadczenia jest we mnie. Cudze doświadczenia nie wchodzą ze mną w taką interakcję, nie oddziałują na mnie fizycznie.

Chyba nie kumam o co chodzi z tą spójnością, co ona wyjaśnia, czego nie wyjaśniałaby przyczynowość np. na przykładzie rzutu kamieniem w szybą albo pamiętania swoich doświadczeń?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pt sty 03, 2020 8:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Towarzyski Pelikan
Cytuj:
Świadomość, umysłowość tratuje się jako wtórną wobec "twardej" materii, ale niekoniecznie zakłada się zależność jednostronną - że twarda materia wpływa na świadomość, a świadomość nie może wpływać na twardą materię. Wszak jedno i drugiej jest materią.


Świadomość jest materią?

Ja pisałem o mianowniku, który jest widoczny w doświadczeniu, którego objawem jest to poczucie ciągłości w doświadczeniu, np. godzinę temu doświadczyłem smutku a teraz doświadczam radości, mianownikiem jednego i drugiego jestem ja jako stały komponent obydwu doświadczeń, z perspektywy którego są one odbierane.

Żeby pokazać że organizm nie zniknął podczas snu, nie trzeba naukowców i badań mózgu 😄

Cytuj:
co ona wyjaśnia, czego nie wyjaśniałaby przyczynowość



Z przyczynami i skutkami zawsze jest ten problem, że nigdy nie dojdzie się do początku wyjaśnienia, bo odnośnie każdej przyczyny można spytać o jej przyczynę.
Albo o przyczynę warunków początkowych. Mozna też spytać o przyczynę praw wg których przyczyny oddziałują na skutki i można tylko przesuwać o kolejny szereg wyjaśnienia, a i tak się nie wyjaśni.

W moim poglądzie gdzie wszystko jest współzależne, wyjaśnienie wygląda tak: dlaczego półokrąg A? bo półokrąg B, a dlaczego półokrąg B? Bo półokrąg A.
I sprawa załatwiona 😊


Cytuj:
Dla mnie to jest jasne, że działa tu przyczynowość.



Trudno jest nie ulec tej przemożnej oczywistości przyczyn i skutków, dlatego porównuje to do matrixa. Symulowany przez matrixa świat również wydawał się bardzo oczywisty, a dopiero po czerwonej pigułce wybrani widzieli jak wygląda rzeczywistość.


So sty 04, 2020 2:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Nad napisał(a):
Świadomość jest materią?

Jeśli istnieje tylko materia, a świadomość istnieje, to znaczy, że jest materialna.
Cytuj:
Ja pisałem o mianowniku, który jest widoczny w doświadczeniu, którego objawem jest to poczucie ciągłości w doświadczeniu, np. godzinę temu doświadczyłem smutku a teraz doświadczam radości, mianownikiem jednego i drugiego jestem ja jako stały komponent obydwu doświadczeń, z perspektywy którego są one odbierane.

Moim zdaniem poczucie ciągłości w doświadczeniu wynika z tego, że JA jestem swoim ciałem/organizmem. Mój organizm był smutny, teraz jest radosny, to wszystko składa się na MOJE doświadczenie. Czyli to co Ty nazywasz "podmiotem" dla mnie jest jedynie poczuciem podmiotowości, świadomością bycia podmiotem (ego).
Cytuj:
Żeby pokazać że organizm nie zniknął podczas snu, nie trzeba naukowców i badań mózgu 😄

Nie zgodzę się, śmierć mózgu jest końcem organizmu. Nie zaglądając do mózgu, nie mamy pewności, czy organizm żyje.
Cytuj:
Z przyczynami i skutkami zawsze jest ten problem, że nigdy nie dojdzie się do początku wyjaśnienia, bo odnośnie każdej przyczyny można spytać o jej przyczynę.
Albo o przyczynę warunków początkowych. Mozna też spytać o przyczynę praw wg których przyczyny oddziałują na skutki i można tylko przesuwać o kolejny szereg wyjaśnienia, a i tak się nie wyjaśni.

W moim poglądzie gdzie wszystko jest współzależne, wyjaśnienie wygląda tak: dlaczego półokrąg A? bo półokrąg B, a dlaczego półokrąg B? Bo półokrąg A.
I sprawa załatwiona 😊

Przy półokręgu to banał, ale rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż okrąg. Jak będziesz miał miliard elementów, to jak wyjaśnisz, czemu A, B, C, D, E etc.? A, bo (wymieniasz miliard elementów poza A)? Super, ale co mi ta wiedza daje, poza oczywistością, że zachodzi współzależność? Jak mam tę wiedzę wykorzystać w praktyce?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N sty 05, 2020 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Towarzyski Pelikan,

1.
Co to znaczy że świadomość jest materialna? Jest z jakiegoś materiału? Ma jakiś określony stan skupienia?

2.

Skoro jesteś ciałem a ciało się zmienia to co łączy Cię z tą osobą, którą byłaś kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu?

3.
Jakoś jeszcze nikomu nie zaglądałem do mózgu a wielokrotnie nie miałem wątpliwości, że mam do czynienia z żywym człowiekiem.

4.
Pod względem praktyczności w codziennym życiu Jak najbardziej można się posługiwać modelem przyczynowo-skutkowym, warto jednak pamiętać, że nie przedstawia on wiernie rzeczywistości.


Pn sty 06, 2020 6:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
1. Ma jakąś formę, swoje granice, podobnie jak ciało, z którego emanuje.
2. Organizm, moje ciało się zmienia w ramach tego samego organizmu. Można to porównać do zawodów ze sztafetą. Ludzie składający się na zespół są różni, wymieniają się, przekazując sobie pałeczkę, ale cały czas mówimy o tym samym zespole.
3. Bo oceniasz po pozorach, a więc jeszcze nie wyszedłeś z matrixa.
4. A czy jakikolwiek model przedstawia wiernie rzeczywistość? Czy rzeczywistość jest modelowalna?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pn sty 06, 2020 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
1. Ma formę ok, więc jaką postać ma ta świadomość-
materia? Z jakich pierwiastków się składa?

2. Wtedy świadomość nie byłaby stricte materią tylko funkcją.

3. Mhmm

4. Myślę, że jest modelowalna, choć nie w stu procentach.


Wt sty 07, 2020 4:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
1. Czy materia musi się składać z pierwiastków?
2. Mówiłam o organizmie, a nie o świadomości. Organizm rzeczywiście można uznać za funkcję.
4. Zgadzam się, dlatego uważam, że ani Twój model spójności, ani model przyczynowości nie odzwierciedla wiernie rzeczywistości. Każdy na nią patrzy pod innym kątem.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt sty 07, 2020 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Antropocentryzm: wszechświat jako embrion Ziemi
Jak definiujecie materię?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt sty 07, 2020 20:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL