Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Egzorcyzmy i opętania 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
bramin napisał(a):
Z tego co wiem jest niechlubnym wyjątkiem.


Częściowo się nie zgodzę. Jest on reprezentantem pewnej grupy, nazwijmy to, medialnych egzorcystów. W czasach zwątpienia i utraty autorytetu hierarchii w oczach wielu katolików egzorcyści urastali do pewnego rodzaju ostatnich bastionów wiary. Zwracałem uwagę na ten problem wiele lat temu, zanim niektórzy z nich zaczęli się wypowiadać na temat książek dla młodzieży. I ks. Glas nie jest pierwszy, który buduje swój autorytet na "wyznaniach demonów". Dekady temu po sieci krążyły nagrania z egzorcyzmów (dźwiękowe). Ponieważ było tam przeciw SV2, tradsi lubili je rozpowszechniać.

Dziś większość z tych księży w ten czy inny sposób jest odstawiona lub "spacyfikowana". Łącznie z Amorthem i Posackim. Od tej strony x. Glas jest wyjątkiem, bo mu udało się uniknąć tego. Zakładam, że na terenie swojej parafii jest cicho a "wyżywa się" na gościnnych występach.

I nie, nie wiem, co robią "niemedialni" egzorcyści, to znaczy różne rzeczy i opinie się słyszy, ale z racji tego że nie działają medialnie to trudno się wypowiadać. Ale to ci "medialni" robią wizerunek całej grupie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 07, 2021 7:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
bramin napisał(a):
atheist napisał(a):
Akurat Jezus zrobił z egzorcyzmów szopkę na cztery fajerki.

Proszę w ten sposób nie wypowiadać się o działalności Jezusa. Jeszcze raz takie cos i będzie ban.

OK, przyjmuję, rozumiem, że sformułowanie zbyt prowokacyjne, jednak użył go afilatelista, twierdząc, że Jezus "nie robił szopki z wypędzania demonów", a ja tylko zaprzeczyłem, twierdząc, że robił.
Odpisuję, bo zastanowiłem się nad tym głębiej i ciekaw jestem, jak Ty nazwałbyś to co opisuje Ewangelia?

Gdyby przyjąć, że coś takiego miało miejsce, to ewidentnie jest to działanie pod publikę, mające przyciągnąć jak największą uwagę świadków. Sądzę, że sam się z tym zgodzisz, bo jeżeli Jezus faktycznie uciekał się do cudów, to właśnie po to, żeby zwrócić uwagę na siebie. Sam zresztą Jezus kazał temu, z którego wygonił demony, biegać po wsi i opowiadać co się stało.

Wrzucanie jednak demonów w świnie, które następnie popełniają spektakularne samobójstwo na oczach gapiów dziś z pewnością zasłużyłoby na nazwanie tego bezmyślnym okrucieństwem wobec zwierząt, a sam Jezus mordercą zwierząt, który za wszelką cenę próbuje wzbudzić niezdrową sensację. Kiedyś być może było to etycznie dopuszczalne, co tylko pokazuje, że nasz obecny stosunek do zwierząt i ich właściwego traktowania nie wywodzi się z chrześcijaństwa i nie ma nic wspólnego z jego założycielem. Czy faktycznie wszechmocny Bóg nie potrafiłby objawić swojej mocy w bardziej humanitarny i mniej odrażający sposób?

Nawiasem mówiąc, te świnie musiały do kogoś należeć, co oznacza, że Jezus mało przejmował się dobytkiem innych. Biorąc pod uwagę, że były to świnie, raczej nie należały do Żydów, więc może pozbawienie dobytku niewiernych przychodziło Jezusowi łatwiej.


Pn cze 07, 2021 10:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
atheist napisał(a):
Odpisuję, bo zastanowiłem się nad tym głębiej i ciekaw jestem, jak Ty nazwałbyś to co opisuje Ewangelia?



Biblia dla chrześcijan to Słowo Boze spisane przez ludzi. Ci ludzie żyli w konkretnej epoce, w konkretnym miejscu, byli dziećmi swojej epoki i żeby zrozumieć tę księgę musimy patrzyć ich oczami na te rzeczywistość, którą opisują.
Warstwa filologiczna odgrywa wielką rolę w zrozumieniu każdej świętej księgi ale tez poznanie całego kolorytu danej epoki i mentalność tych ludzi.
Nie wykluczam, ze niektóre opisane przypadki opętan mogły być chorobami psychicznymi.

atheist napisał(a):
Gdyby przyjąć, że coś takiego miało miejsce, to ewidentnie jest to działanie pod publikę, mające przyciągnąć jak największą uwagę świadków. Sądzę, że sam się z tym zgodzisz, bo jeżeli Jezus faktycznie uciekał się do cudów, to właśnie po to, żeby zwrócić uwagę na siebie.

No dobra, można przyjąć takie założenie, dlaczego nie?

Tylko problem w tym, ze w wielu miejscach ewangeliści piszą, ze Jezus po dokonaniu cudu, zakazał mówienia o tym.
W tym przypadku kiedy ten uzdrowiony chce iść za Jezusem, chce być jego uczniem, Jezus poleca mu aby został i opowiadał, jak to Bog zmienił jego życie, w innym przypadku (uzdrowienie z trądu) Jezus poleca aby uzdrowieni poszli do kapłanów, aby ci oficjalnie uznali, ze są uzdrowieni.

Po drugie, wbrew temu co się powszechnie sądzi, żeby dokonał się cud, Jezus domaga się wiary, nie ma wiary, nie ma cudu (" nie uczynił żadnego znaku z powodu ich niedowiarstwa") Czyli najpierw wiara a potem cud choć tez cud może spowodować to, ze ktoś uwierzy.
Temat o zwierzętach tez jest ciekawy ale nie pasuje do tego wątku.

_________________
ksiądz


Pn cze 07, 2021 12:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
atheist napisał(a):
Wrzucanie jednak demonów w świnie, które następnie popełniają spektakularne samobójstwo na oczach gapiów dziś z pewnością zasłużyłoby na nazwanie tego bezmyślnym okrucieństwem wobec zwierząt, a sam Jezus mordercą zwierząt, który za wszelką cenę próbuje wzbudzić niezdrową sensację. Kiedyś być może było to etycznie dopuszczalne, co tylko pokazuje, że nasz obecny stosunek do zwierząt i ich właściwego traktowania nie wywodzi się z chrześcijaństwa i nie ma nic wspólnego z jego założycielem. Czy faktycznie wszechmocny Bóg nie potrafiłby objawić swojej mocy w bardziej humanitarny i mniej odrażający sposób?

Nawiasem mówiąc, te świnie musiały do kogoś należeć, co oznacza, że Jezus mało przejmował się dobytkiem innych. Biorąc pod uwagę, że były to świnie, raczej nie należały do Żydów, więc może pozbawienie dobytku niewiernych przychodziło Jezusowi łatwiej.

A czy etycznym można nazwać przypisywanie komuś czegoś, czego dokonał ktoś inny?
Opisana w Ewangelii historia pokazuje, że losem świń nie przejmowały się ani demony ani właściciele zwierząt.
Nie tylko że nie poprosili Jezusa o pomoc (choć widzieli jak pomógł ich wspóbratymcowi), ale nawet nie uczynili Mu żadnych wyrzutów z powodu straty świń. Nie dali Mu szansy na to by mogli doświadczyć błogosławieństwa z Jego strony.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn cze 07, 2021 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Wybawiony napisał(a):
atheist napisał(a):
Wrzucanie jednak demonów w świnie, które następnie popełniają spektakularne samobójstwo na oczach gapiów dziś z pewnością zasłużyłoby na nazwanie tego bezmyślnym okrucieństwem wobec zwierząt, a sam Jezus mordercą zwierząt, który za wszelką cenę próbuje wzbudzić niezdrową sensację. Kiedyś być może było to etycznie dopuszczalne, co tylko pokazuje, że nasz obecny stosunek do zwierząt i ich właściwego traktowania nie wywodzi się z chrześcijaństwa i nie ma nic wspólnego z jego założycielem. Czy faktycznie wszechmocny Bóg nie potrafiłby objawić swojej mocy w bardziej humanitarny i mniej odrażający sposób?

Nawiasem mówiąc, te świnie musiały do kogoś należeć, co oznacza, że Jezus mało przejmował się dobytkiem innych. Biorąc pod uwagę, że były to świnie, raczej nie należały do Żydów, więc może pozbawienie dobytku niewiernych przychodziło Jezusowi łatwiej.


A czy etycznym można nazwać przypisywanie komuś czegoś, czego dokonał ktoś inny?
Opisana w Ewangelii historia pokazuje, że losem świń nie przejmowały się ani demony ani właściciele zwierząt.

No, tak! Skoro demony nie przejmowały się losem świń, to po co Jezus miałby się przejmować? Bardzo logiczna argumentacja z Twojej strony, nie powiem.
O właścicielach zwierząt Ewangelia się nie zająknęła, więc nie możesz twierdzić, że ich właściciele się nie przejmowali utratą dobytku. Byłoby to nielogiczne.

Wybawiony napisał(a):
Nie tylko że nie poprosili Jezusa o pomoc (choć widzieli jak pomógł ich wspóbratymcowi), ale nawet nie uczynili Mu żadnych wyrzutów z powodu straty świń. Nie dali Mu szansy na to by mogli doświadczyć błogosławieństwa z Jego strony.

Oto jak to opisuje Ewangelia:
34 Na widok tego, co zaszło, pasterze uciekli i rozpowiedzieli to w mieście i po zagrodach. 35 Ludzie wyszli zobaczyć, co się stało. Przyszli do Jezusa i zastali człowieka, z którego wyszły złe duchy, ubranego i przy zdrowych zmysłach, siedzącego u nóg Jezusa. Strach ich ogarnął. 36 A ci, którzy wiedzieli, opowiedzieli im, w jaki sposób opętany został uzdrowiony. 37 Wtedy cała ludność okoliczna Gergezeńczyków prosiła Go, żeby odszedł od nich, ponieważ wielkim strachem byli przejęci. On więc wsiadł do łodzi i odpłynął z powrotem.
Rozumiem, że jakbym wbił do Ciebie na chatę i zabiłbym Ci psa wzrokiem to Ty byś prosił mnie o błogosławieństwo? Czy raczej przerażony prosiłbyś, żebym sobie poszedł? Twoja argumentacja, że "nie dali Mu szansy by doświadczyć błogosławieństwa" jest niepoważna.


Pn cze 07, 2021 15:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
atheist napisał(a):
Rozumiem, że jakbym wbił do Ciebie na chatę i zabiłbym Ci psa wzrokiem to Ty byś prosił mnie o błogosławieństwo?

Nie, nie rozumiesz. Podobnie jak tego, że świnie raczej nie popełniają zbiorowego samobójstwa.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn cze 07, 2021 20:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Wybawiony napisał(a):
atheist napisał(a):
Rozumiem, że jakbym wbił do Ciebie na chatę i zabiłbym Ci psa wzrokiem to Ty byś prosił mnie o błogosławieństwo?

Nie, nie rozumiesz. Podobnie jak tego, że świnie raczej nie popełniają zbiorowego samobójstwa.


Cóż, masz rację, też mi się tak wydaje. Choć tak pisze aż trzech ewangelistów. Ale ja też w to nie wierzę.


Pn cze 07, 2021 22:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Mam pytania.
Dlaczego Jezus musiał wrzucić demony w świnie a nie mógł ich unicestwić albo zamknąć w piekle?
Dlaczego w ogóle Bóg pozwala demonom operować w świecie?
Dlaczego w ogóle stworzył człowieka w taki sposób że można go opętać?


Wt cze 08, 2021 7:22
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
afilatelista napisał(a):
Dlaczego Jezus musiał wrzucić demony w świnie a nie mógł ich unicestwić albo zamknąć w piekle?
A skąd ta pewność, że piekło istniało? Czy Jezus mówił w swoich naukach coś o piekle?


So cze 12, 2021 7:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Dałem piekło jako jedną z możliwości. Jako wszechmogący mógłby sobie je stworzyć na ten cel;)

Czy Jezus mówił coś o piekle? Z tego co przekazują ewangelie to raczej nie wiele. Myślę że mógł rozumieć piekło jak współcześni mu żydzi czyli odchlań, a piekło jakie znamy to bardziej wymysł luźniejszych chrześcijan będących pod wpływem kultury greckiej. .


So cze 12, 2021 23:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
"Zobaczyłem, że zło jest realne, bardzo silne. Podczas rytuału taka osoba się przemienia. Widzisz inną twarz, pełną gniewu, wrogości. Oczy się zmieniają, to oblicze jest nieludzkie. Jej głos stał się męski, nagle zaczęła wstawać, miała taką siłę, że nie mogliśmy jej zatrzymać. Przestawiała na plebanii pięciu mężczyzn. To jest walka i duchowa, i fizyczna, która wtedy trwała dwie godziny"
To za dzisiejszym onetem. Troche dziwne ze chca nawracac ludzi chociaz do wiekszosci to i tak nie dotrze.
Dlaczego? Chyba dlatego ze dla nich kryterium prawdy sa tylko ich wlasne doswiadczenia, przezycia i to co potrafia zrozumiec. I beda zadawac pytania typu "dlaczego Jezus musiał wrzucić demony w świnie a nie mógł ich unicestwić albo zamknąć w piekle?" albo "dlaczego ..... cokolwiek".
za: https://www.onet.pl/sport/onetsport/leg ... y,d87b6cc4


Śr wrz 29, 2021 17:53
Zobacz profil
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Błogosławione opętanie - szatan sposobem na zacieśnienie więzi rodzinnych i lepszą pozycję w katolickiej społeczności

[...]Rodzice dziewczyny przyznawali, że przed pojawieniem się u córki “problemów duchowych” nie okazywali jej należytego zainteresowania i nie udzielali wsparcia. Powodem był brak czasu oraz nadmiar obowiązków. Jak podali badacze w swej pracy, wywiad rodzinny wykazał, że rodzice dziewczyny negowali istnienie chorób psychicznych, mimo że w rodzinie matki 3 osoby podjęły próbę samobójczą.[...]
https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... g,79cfc278


So paź 02, 2021 7:36

Dołączył(a): N lis 13, 2022 1:00
Posty: 41
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
atheist napisał(a):
Wystarczy posłuchać znanego większości ks. Glasa, żeby wiedzieć, że nic z tego co piszesz nie jest prawdą. Ks. Glas stawiał "diagnozy",uzurpował sobie prawo do wyręczania psychologów czy psychiatrów. Tym samym rację ma Alugard, że działał na szkodę innych ludzi zastępując leczenie utwierdzaniem ludzi w swoich chorych wymysłach. Nie wiem, czy jest on normą wśród egzorcystów, czy niechlubnym wyjątkiem, ale nie słyszałem, aby KK odciął się od tego co głosi, czy zabronił mu publicznego głoszenia swoich bredni.


Trzeba przyznać, że ks. Glas to inteligentny człowiek i ładnie się wysławia. Przez wiele lat mieszkał w USA i pewnie tam się napatrzył, jak funkcjonują tamtejsi teleewangeliści. Ma odpowiednią prezencję, dykcję i dar przekonywania. Zawsze opowiadał różne historie o demonach czy egzorcyzmach, a każda z nich wywoływała strach i gęsią skórkę na plecach. Mam wrażenie, że w pewnym momencie zaczął tworzyć jakiś oddzielny kult wokół własnej osoby. Jakby odłączył się od katolicyzmu i tworzył swoją własną interpretację religii, gdzie centralną postacią jest Maryja. Przypomina mi właśnie amerykańskiego teleewangelistę, który próbuje "przeszczepić" to, czego nauczył się w Ameryce na polski grunt. Według mojej oceny osoba, która bardziej szkodzi, niż pomaga, a jego poglądy dotyczące Maryi oraz demonów to już herezje.


So sty 14, 2023 20:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL