Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Egzorcyzmy i opętania 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
bramin napisał(a):
Alugard napisał(a):
Bardzo wątpię, że psychiatrom wystarcza jedynie podstawowa wiedza psychologiczna.

Ja napisałem to o egzorcystach a nie o psychiatrach.

Alugard napisał(a):
żeby stawiać diagnozy trzeba mieć wykształcenie.

Egzorcysta nie stawia diagnoz tylko modli się.

Alugard napisał(a):
nie różnią się w tym sensie, że swoją rację bytu opierają na kłamstwach i działają ze szkodą dla innych ludzi - w tym wypadku jest to odwlekanie / zastępowanie leczenia i utwierdzanie chorego w przekonaniach wynikających z choroby


Prosiłbym o wyważone opinie na temat egzorcystów a jeśli rzucasz tak ciężkie oskarżenia to poprzyj to konkretnymi dowodami inaczej potraktuję to jako oszczerstwo.


Wystarczy posłuchać znanego większości ks. Glasa, żeby wiedzieć, że nic z tego co piszesz nie jest prawdą. Ks. Glas stawiał "diagnozy",uzurpował sobie prawo do wyręczania psychologów czy psychiatrów. Tym samym rację ma Alugard, że działał na szkodę innych ludzi zastępując leczenie utwierdzaniem ludzi w swoich chorych wymysłach. Nie wiem, czy jest on normą wśród egzorcystów, czy niechlubnym wyjątkiem, ale nie słyszałem, aby KK odciął się od tego co głosi, czy zabronił mu publicznego głoszenia swoich bredni.


Wt cze 01, 2021 23:59
Zobacz profil
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Alugard napisał(a):
żeby stawiać diagnozy trzeba mieć wykształcenie.

Cytuj:
Egzorcysta nie stawia diagnoz tylko modli się.

Jedni się modlą a niektórzy opisują w książkach jak to wypędzali demona salcesonem.


Cytuj:
Wystarczy posłuchać znanego większości ks. Glasa, żeby wiedzieć, że nic z tego co piszesz nie jest prawdą. Ks. Glas stawiał "diagnozy",uzurpował sobie prawo do wyręczania psychologów czy psychiatrów. Tym samym rację ma Alugard, że działał na szkodę innych ludzi zastępując leczenie utwierdzaniem ludzi w swoich chorych wymysłach. Nie wiem, czy jest on normą wśród egzorcystów, czy niechlubnym wyjątkiem, ale nie słyszałem, aby KK odciął się od tego co głosi, czy zabronił mu publicznego głoszenia swoich bredni.

Nie wiem czy Kościół mu zabronił, czy ktoś inny, ale osobiście wyznał, że nie jest już egzorcystą.


Śr cze 02, 2021 6:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Alus napisał(a):
Alugard napisał(a):
żeby stawiać diagnozy trzeba mieć wykształcenie.

Cytuj:
Egzorcysta nie stawia diagnoz tylko modli się.

Jedni się modlą a niektórzy opisują w książkach jak to wypędzali demona salcesonem.


Cytuj:
Wystarczy posłuchać znanego większości ks. Glasa, żeby wiedzieć, że nic z tego co piszesz nie jest prawdą. Ks. Glas stawiał "diagnozy",uzurpował sobie prawo do wyręczania psychologów czy psychiatrów. Tym samym rację ma Alugard, że działał na szkodę innych ludzi zastępując leczenie utwierdzaniem ludzi w swoich chorych wymysłach. Nie wiem, czy jest on normą wśród egzorcystów, czy niechlubnym wyjątkiem, ale nie słyszałem, aby KK odciął się od tego co głosi, czy zabronił mu publicznego głoszenia swoich bredni.

Nie wiem czy Kościół mu zabronił, czy ktoś inny, ale osobiście wyznał, że nie jest już egzorcystą.

Tego nie wiem, ale z ciekawości sprawdziłem. Opublikowane 16 kwi br.:
https://www.youtube.com/watch?v=XQCw6LNeocE
Nawet jeśli, jak piszesz, nie jest obecnie egzorcystą, to nadal jako ksiądz katolicki opowiada o dawnych swoich "egzorcyzmach" powielając te same niedorzeczne bzdury i dokładnie przecząc słowom @bramin o praktykach egzorcystów. Posłuchaj np. od 41:50.


Śr cze 02, 2021 8:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
atheist napisał(a):
niedorzeczne bzdury.

Dobra ilustracja zastepowania sily argumentow argumentem sily.
"1673 Gdy Kościół publicznie i na mocy swojej władzy prosi w imię Jezusa Chrystusa, by jakaś osoba lub przedmiot były strzeżone od napaści Złego i wolne od jego panowania, mówimy o egzorcyzmach"


Śr cze 02, 2021 12:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
robaczek2 napisał(a):
atheist napisał(a):
niedorzeczne bzdury.

Dobra ilustracja zastepowania sily argumentow argumentem sily.

Pisałem o tym, co wygaduje ten ks. Glas. To, że są to niedorzeczne bzdury nie wymaga argumentów. To nie jest argument siły, tylko stwierdzenie faktu. W przywołanym przeze mnie fragmencie stwierdza on, że kobieta miała problemy psychiczne, bo rozwijała się w macicy, w której wcześniej dokonano aborcji, a wobec tego wstąpiły w nią duchy śmierci i duchy mordu. OK, rozumiem, że możesz w to wierzyć, ale - wybacz - dla mnie jest to tak absurdalną bzdurą, że nie zniżę się do poziomu dyskutowania i argumentowania na temat tego czy nie jest to prawdą. Nie wiem co mówi o tym KK, ale kiedyś czytałem książkę o wierzeniach szamanów z obszaru Zatoki Gwinejskiej i choć są one bardzo podobne co do charakteru (wiara w mnogiego rodzaju duchy, które powodują choroby i które trzeba przepędzać ichnimi egzorcyzmami), to pod kątem absurdalności, ks Glas przebija wszystko.
A zabrałem głos w tym wątku nie żeby przekonywać kogoś, że za problemy psychiczne nie odpowiadają duchy mordu zamieszkujace macicę, tylko po to, żeby wskazać @braminowi, że mija się z prawdą pisząc o praktykach egzorcystów.


Śr cze 02, 2021 15:13
Zobacz profil
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Cytuj:
Nie wiem czy Kościół mu zabronił, czy ktoś inny, ale osobiście wyznał, że nie jest już egzorcystą.

Cytuj:
Tego nie wiem, ale z ciekawości sprawdziłem. Opublikowane 16 kwi br.:
https://www.youtube.com/watch?v=XQCw6LNeocE
Nawet jeśli, jak piszesz, nie jest obecnie egzorcystą, to nadal jako ksiądz katolicki opowiada o dawnych swoich "egzorcyzmach" powielając te same niedorzeczne bzdury i dokładnie przecząc słowom @bramin o praktykach egzorcystów. Posłuchaj np. od 41:50.

Niektórzy księża usiłują samych siebie wypromować - jedni zakładają własny kościół, inni egzorcyzmują salcesonem, a jeszcze inni samo osobiście decydują o swojej funkcji
https://pl.aleteia.org/2017/12/13/czy-k ... piskopatu/


Cz cze 03, 2021 7:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Alus napisał(a):
Cytuj:
Nie wiem czy Kościół mu zabronił, czy ktoś inny, ale osobiście wyznał, że nie jest już egzorcystą.

Cytuj:
Tego nie wiem, ale z ciekawości sprawdziłem. Opublikowane 16 kwi br.:
https://www.youtube.com/watch?v=XQCw6LNeocE
Nawet jeśli, jak piszesz, nie jest obecnie egzorcystą, to nadal jako ksiądz katolicki opowiada o dawnych swoich "egzorcyzmach" powielając te same niedorzeczne bzdury i dokładnie przecząc słowom @bramin o praktykach egzorcystów. Posłuchaj np. od 41:50.

Niektórzy księża usiłują samych siebie wypromować - jedni zakładają własny kościół, inni egzorcyzmują salcesonem, a jeszcze inni samo osobiście decydują o swojej funkcji
https://pl.aleteia.org/2017/12/13/czy-k ... piskopatu/


O funkcji księdza katolickiego decydują jego przełożeni. KK ma pełen wachlarz środków, aby uniemożliwić księżom publiczne wygłaszanie opinii niezgodnych z doktryną czy wartościami Kościoła. Tymczasem ks. Glas wygłasza swoje mądrości nieprzerwanie od kilku lat, w tym w różnorakich mediach katolickich. Domniemać więc należy, że praktyki ks. Glasa są zgodne z doktryną KK. A tym samym KK uznaje, że egzorcysta może wyręczać psychiatrów, stawiać diagnozy i przypisywać problemy psychiczne duchom śmierci, jakie się zalęgły w macicy. Na marginesie, w innym filmiku ks. Glas doszedł do wniosku, że zaburzenia psychiczne kobiety wzięły się stąd, że została poczęta po pijanemu i stąd w momencie poczęcia zalągł się w niej demon.
Jeszcze raz: jeśli ktoś w to wierzy, jego sprawa. Jak pisalem, uważam, że wierzenia katolików nie są w niczym bliższe prawdy czy bardziej racjonalne niż wierzenia afrykańskich czy indiańskich plemion na temat duchów, niezależnie od tego co katolicy chcieliby myśleć o swojej religii. Tylko niech @bramin nie opowiada, że katoliccy szamani, zwani egzorcystami, nie stawiają diagnoz i nie próbują zastępować lekarzy, bo jawnie to robią.


Cz cze 03, 2021 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
atheist napisał(a):
Akurat Jezus zrobił z egzorcyzmów szopkę na cztery fajerki.


Proszę w ten sposób nie wypowiadać się o działalności Jezusa. Jeszcze raz takie cos i będzie ban.

atheist napisał(a):
Wystarczy posłuchać znanego większości ks. Glasa, żeby wiedzieć, że nic z tego co piszesz nie jest prawdą.

Jeśli zarzucasz mi kłamstwo to uzasadnij to.
Ks. Glas nie jest egzorcystą, był nim przez kilka lat, nawet nie wiem czy był formalnie mianowany czy był samozwańcem, wystąpił z T. Chrystusowego i obecnie jest księdzem diecezjalnym w Anglii a więc nie podlega polskiej hierarchii.
Był w Polsce komunikat, ze nie jest on egzorcystą, a ostatnio Konferencja Episkopatu postanowiła zając sie jego działalnością w Polsce, która budzi duze kontrowersje.
W polskim Kościele jest oficjalny spis egzorcystów i na tej podstawie można stwierdzić, czy ktoś nim jest czy jest samozwańcem.
Egzorcyzmy są sprawowane według Rytuału Rzymskiego, na podstawie kanonów Prawa kanonicznego, poszczególne Konferencje Biskupów mogą tez wydać szczegółowe wytyczne dotyczące sprawowania posługi egzorcysty, stąd w Polsce Episkopat wydał wskazania dla egzorcystów.
https://episkopat.pl/wskazania-dla-kapl ... gzorcysty/

Alugard napisał(a):
swoją rację bytu opierają na kłamstwach i działają ze szkodą dla innych ludzi

Alugard, jeśli twierdzisz, ze egzorcyści swoją racje bytu opierają na kłamstwie to jest to zwykłe oszczerstwo. Nie przedstawiłeś dowodów ani tego nie odwołałeś więc dostajesz ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


Cz cze 03, 2021 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
bramin napisał(a):
Alugard napisał(a):
Bardzo wątpię, że psychiatrom wystarcza jedynie podstawowa wiedza psychologiczna.

Ja napisałem to o egzorcystach a nie o psychiatrach.
No... I jak to jest, że psychiatra potrzebuje wykształcenia i praktyki by stwierdzić co komu dolega, a egzorcysta nie, kiedy zajmują się tym samym zjawiskiem?
Cytuj:
Egzorcysta nie stawia diagnoz tylko modli się.

To do czego w ogóle jest potrzebny? Przecież modlić może się każdy i do tego, jak sam napisałeś, nie trzeba mieć wykształcenia.

Cytuj:
Alugard, jeśli twierdzisz, ze egzorcyści swoją racje bytu opierają na kłamstwie to jest to zwykłe oszczerstwo. Nie przedstawiłeś dowodów ani tego nie odwołałeś więc dostajesz ostrzeżenie.
iks De, nawet nie przeczytałem, ani nie napisałem niczego w tym wątku od czasu twojego poprzedniego upomnienia :D

Sprawa jest prosta, nie ma żadnej obiektywnej wiedzy w tym temacie, nie istnieje żadna przesłanka za tym, że demony w ogóle istnieją, że nękają ludzi, a co dopiero, że egzorcyści jakoś sobie z tym radzą.
Mało tego, istnieje cała gałąź medycyny, która właśnie tym się zajmuje i to efektywnie, w sposób systematyczny i nie wykraczający poza ludzkie pojęcie.

I co? Prawdą jest, że ludzie są opętywani przez demony? Czy jest prawdą, że egzorcyści wypędzają demony? Czy jest prawdą, że ktokolwiek ich potrzebuje do poprawy stanu swojego zdrowia? No przecież nie.

Czy istnieją nieodróżnialni dla laika "egzorcyści", wykorzystujący przekonania o demonach i opętaniach aby upodobnić się do egzorcystów? Po co Kościół dalej szkoli egzorcystów? Czemu księża gadają o demonach i opętaniach na swoich kazaniach? Czemu taki wspomnainy wyżej ks. Glas nadal jest księdzem, jeśli najwyraźniej robił sobie jaja z tak poważnej sprawy jak opętanie przez demony?


Cz cze 03, 2021 21:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Alugard napisał(a):
No... I jak to jest, że psychiatra potrzebuje wykształcenia i praktyki by stwierdzić co komu dolega, a egzorcysta nie, kiedy zajmują się tym samym zjawiskiem?


Podałem link do wskazań Episkopatu o egzorcystach. Tam jest mowa o pewnym przygotowaniu egzorcystów.
Problem w tym, ze nie jest to to samo zjawisko, choć życie duchowe jest połączone z naszą psychiką to opętanie i choroba psychiczna są rożnymi rzeczami, dlatego autorzy wskazań piszą tak:

Cytuj:
27. Podczas przeprowadzania egzorcyzmu nie wolno przerywać leczenia medycznego. Jeśli rodzina odrzuca działanie lekarza, nie wolno przeprowadzać egzorcyzmu. Odpowiedzialni za przeprowadzenie egzorcyzmu prezbiterzy powinni unikać działań, które nie należą do ich właściwej misji, lecz do kompetencji psychologów, psychiatrów i innych lekarzy.
.

Alugard napisał(a):
To do czego w ogóle jest potrzebny? Przecież modlić może się każdy i do tego, jak sam napisałeś, nie trzeba mieć wykształcenia.


Każdy może sie modlić ale nie każdy może być egzorcystą. Od kandydata na egzorcystę wymaga się wysokiego poziomu życia duchowego, dobrej znajomości teologii i podstawowej wiedzy psychologicznej.

Alugard napisał(a):
nawet nie przeczytałem, ani nie napisałem niczego w tym wątku od czasu twojego poprzedniego upomnienia


Ale ja napisałem wyraźnie, ze jest to ciężki zarzut a Ty nie przedstawiłeś dowodów. To ze jest taki ks. Glas czy ks. Posacki, tez były egzorcysta (tak na marginesie przełożony zakazał o. Posackiemu publicznego sprawowania funkcji kapłańskich, wypowiadania się w mediach oraz prowadzenia działalności duszpastersko-rekolekcyjnej) nie upoważnia Cię do generalizowania i twierdzenia, ze wszyscy egzorcyści są kłamcami czy oszustami.

Alugard napisał(a):
Sprawa jest prosta, nie ma żadnej obiektywnej wiedzy w tym temacie, nie istnieje żadna przesłanka za tym, że demony w ogóle istnieją, że nękają ludzi, a co dopiero, że egzorcyści jakoś sobie z tym radzą.


Skoro dla Ciebie sprawa jest prosta to gratuluję. Ty w to nie wierzysz, inni w to wierzą.

Alugard napisał(a):
Mało tego, istnieje cała gałąź medycyny, która właśnie tym się zajmuje i to efektywnie, w sposób systematyczny i nie wykraczający poza ludzkie pojęcie.


Ta, i w wielu przypadkach medycyna staje bezradna i nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć pewnych zjawisk. Nie róbmy z medycyny bożka, nauka nie wszystko potrafi wyjaśnić.
Jeszcze tak niedawno niektóre metody leczenia uważano za bardzo naukowe i racjonalne i sceptykom zarzucano ciemnotę oraz nienaukowe podejście do sprawy kiedy np. leczono promieniami Roentgena, rtęcią a homoseksualistów prądem.

Alugard napisał(a):
Czy istnieją nieodróżnialni dla laika "egzorcyści", wykorzystujący przekonania o demonach i opętaniach aby upodobnić się do egzorcystów?

Oczywiście istnieją i to jest moim zdaniem cos niepokojącego.

Alugard napisał(a):
Po co Kościół dalej szkoli egzorcystów?

Ponieważ wypełnia polecenie Jezusa aby wyrzucać złe duchy.

Alugard napisał(a):
Czemu księża gadają o demonach i opętaniach na swoich kazaniach?

Ponieważ wierzą przekazom Biblii, ze demony istnieją i mogą mieć wpływ na nasze życie.

Alugard napisał(a):
Czemu taki wspomnainy wyżej ks. Glas nadal jest księdzem, jeśli najwyraźniej robił sobie jaja z tak poważnej sprawy jak opętanie przez demony?

Dobre pytanie, tez się nad tym zastanawiam. Sprawą musiałby zając sie jego angielski biskup oraz biskupi tych polskich diecezji, na których terenie ks. Glas głosi swoje rekolekcje.

_________________
ksiądz


Pt cze 04, 2021 10:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
bramin napisał(a):
Ty w to nie wierzysz, inni w to wierzą.

Wczoraj abp Rys przy jednym z oltarzy zwrocil uwage na tlumaczenie "zniknal im z oczu" w odniesieniu do uczniow idacych do Emaus. Grecki tekst stwierdza "On stal sie dla nich niewidoczny" co ma zupelnie inna wymowe. Zniknal oznacza - hokus, pokus, byl i nie ma. Stal sie niewidoczny oznacza ze ciagle z nimi byl, odpowiedzial pozytywnie na apel "zostan z nami" ale nie byli w stanie Go widziec. Nie mieli odpowiednich narzedzi.
Podobnie jest z wieloma wypowiedziami na tym watku (i innych). Czy mam odpowiednie narzedzia czy jedynym argumentem jest moje doswiadczenie. W przypadku egzorcyzmow raczej trudno o osobiste doswiadczenia ale odrzucanie en masse wszystkich zjawisk z ktorymi zetkneli sie naoczni swiadkowie nie wydaje mi sie racjonalne.


Pt cze 04, 2021 13:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
bramin napisał(a):

atheist napisał(a):
Wystarczy posłuchać znanego większości ks. Glasa, żeby wiedzieć, że nic z tego co piszesz nie jest prawdą.

Jeśli zarzucasz mi kłamstwo to uzasadnij to.
Ks. Glas nie jest egzorcystą, był nim przez kilka lat, nawet nie wiem czy był formalnie mianowany czy był samozwańcem, wystąpił z T. Chrystusowego i obecnie jest księdzem diecezjalnym w Anglii a więc nie podlega polskiej hierarchii.

Bardzo dobrze to uzasadniłem w niejednym poście zresztą. Wkleję jeszcze to co wcześniej napisałem:

"KK ma pełen wachlarz środków, aby uniemożliwić księżom publiczne wygłaszanie opinii niezgodnych z doktryną czy wartościami Kościoła. Tymczasem ks. Glas wygłasza swoje mądrości nieprzerwanie od kilku lat, w tym w różnorakich mediach katolickich. Domniemać więc należy, że praktyki ks. Glasa są zgodne z doktryną KK. A tym samym KK uznaje, że egzorcysta może wyręczać psychiatrów, stawiać diagnozy i przypisywać problemy psychiczne duchom śmierci, jakie się zalęgły w macicy."

I jeszcze jedno odnośnie Twojej odpowiedzi: termin "katolicki" oznacza "powszechny" a nie "polski", więc pisanie, że ks. Glas nie podlega polskiej hierarchii jest kompletnie bezprzedmiotowe w tej dyskusji.


So cze 05, 2021 0:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
atheist napisał(a):
Bardzo dobrze to uzasadniłem w niejednym poście zresztą.


Dobrze uzasadniłeś na przykładzie ks. Glasa ale wyciąganie wniosków na podstawie jednego przypadku jest dla mnie niepoważne.
Dwa razy zalinkowałem wskazania dotyczące egzorcystów ale z Twojej wypowiedzi wynika, ze nie raczyłeś ich przeczytać.
Dobrze byłoby poczytać Rytuał Rzymski i kanony Kodeksu Prawa Kanonicznego o posłudze egzorcystów.

atheist napisał(a):
"KK ma pełen wachlarz środków, aby uniemożliwić księżom publiczne wygłaszanie opinii niezgodnych z doktryną czy wartościami Kościoła.

Możesz przedstawić ten pełen wachlarz środków, który ma Kościół i procedury aby uniemożliwić księżom wygłaszanie poglądów niezgodnych z doktryną Kościoła?

atheist napisał(a):
pisanie, że ks. Glas nie podlega polskiej hierarchii jest kompletnie bezprzedmiotowe w tej dyskusji.

To samo mogę powiedzieć o dyskusji z Tobą. Każda diecezja jest samodzielną jednostką czyli lokalnym Kościołem, którego obowiązuje Kodeks Prawa Kanonicznego i prawo partykularne.

W kościelnym prawie jak i w cywilnym obowiązuje hierarchia i instancyjność.

Najpierw musi zadziałać biskup ks. Glasa przeprowadzając procedury i nakładając na niego kary kościelne a jak to nie pomoże sprawa idzie do kongregacji i tam toczy sie proces o wyrzucenie ze stanu duchownego, następuje wyrok, od którego zainteresowany może sie jeszcze odwołać.
Może Ty znasz procedury o których ja nie wiem, chętnie się od Ciebie czegoś nauczę.

_________________
ksiądz


So cze 05, 2021 10:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
Napisałem w pierwszym poście: "nie wiem, czy jest on normą wśród egzorcystów, czy niechlubnym wyjątkiem, ale nie słyszałem, aby KK odciął się od tego co głosi, czy zabronił mu publicznego głoszenia swoich bredni.". Dlatego, owszem, powołuję się na jeden przykład, który znam, ale przykład bardzo znamienny. Jeszcze raz: ks. Glas głosi to co głosi od wielu już lat i KK daje mu na to przyzwolenie. I tu postawię kropkę. Tłumaczenie, jakie Kościół ma środki, aby uniemożliwić księżom wygadywanie rzeczy niezgodnych z doktryną, nie ma sensu.


So cze 05, 2021 22:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Egzorcyzmy i opętania
atheist napisał(a):
Napisałem w pierwszym poście: "nie wiem, czy jest on normą wśród egzorcystów, czy niechlubnym wyjątkiem, ale nie słyszałem, aby KK odciął się od tego co głosi, czy zabronił mu publicznego głoszenia swoich bredni."


Z tego co wiem jest niechlubnym wyjątkiem. Widać już że oficjalne czynniki zainteresowały się tym "egzorcystą" choć nadal nie widzę konkretnych i skutecznych działań w tym kierunku: szef Polskiej Misji Katolickiej w Anglii, rzecznik KEP i ktoś tam jeszcze, oprócz tego w pewnym opracowaniu wydanym przez Konferencję Episkopatu dotyczącym polskiego Kościoła w czasie pandemii padło m.in. nazwisko ks. Glasa w związku z głoszonymi przez niego poglądami, także wprowadzenie przepisów regulujących wystąpienia duchownych w mediach.

atheist napisał(a):
Dlatego, owszem, powołuję się na jeden przykład, który znam, ale przykład bardzo znamienny.


Ja natomiast powołuję się na zasadę z prawa rzymskiego, ze jeden świadek to żaden świadek, jeden fakt nie może być dowodem i usprawiedliwiać wyciąganie ogólnych wniosków na temat jakiegoś fenomenu.

_________________
ksiądz


Pn cze 07, 2021 6:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL