Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Z czego zbudowany jest Bóg? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 09, 2020 5:15
Posty: 1
Post Z czego zbudowany jest Bóg?
Jako iż jest to mój pierwszy post, witam wszystkich serdecznie.

Cała otaczająca nas materia, każdy kamień, roślina, zwierze ( w tym I sam człowiek ) czy całe galaktyki z miliardami gwiazd, wszystko co jesteśmy w stanie zaobserwować czy wejść w interakcje składa się z atomów, zaś każdy atom składa sie z jądra zawierającego protony I neutrony oraz otaczających go elektronów, wszystko co istnieje w naszym wszechświecie składa się z tych samych trzech klocków ułożonych w różny sposób.

A mimo to cała znana nam materia to zaledwie 5% całej gęstości wszechświata według modelu Lambda-CDM.

Zatem z czego zbudowany jest Bóg, składa się z atomów jak my ? W końcu istniejemy na Jego podobieństwo, czy może składa się On z nieznanych nam egzotycznych cząstek elementarnych? I jak działa Jego moc? Czy istnieją kwanty boskiej energii czy może Bóg używa nieznanych nam sił?

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi I pozdrawiam :-)


Cz kwi 09, 2020 5:43
Zobacz profil
Post Re: Z czego zbudowany jest Bóg?
zombik625 napisał(a):
Jako iż jest to mój pierwszy post, witam wszystkich serdecznie.

Cała otaczająca nas materia, każdy kamień, roślina, zwierze ( w tym I sam człowiek ) czy całe galaktyki z miliardami gwiazd, wszystko co jesteśmy w stanie zaobserwować czy wejść w interakcje składa się z atomów, zaś każdy atom składa sie z jądra zawierającego protony I neutrony oraz otaczających go elektronów, wszystko co istnieje w naszym wszechświecie składa się z tych samych trzech klocków ułożonych w różny sposób.

A mimo to cała znana nam materia to zaledwie 5% całej gęstości wszechświata według modelu Lambda-CDM.

Zatem z czego zbudowany jest Bóg, składa się z atomów jak my ? W końcu istniejemy na Jego podobieństwo, czy może składa się On z nieznanych nam egzotycznych cząstek elementarnych? I jak działa Jego moc? Czy istnieją kwanty boskiej energii czy może Bóg używa nieznanych nam sił?

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi I pozdrawiam :-)

Jakim jest Bóg w istocie swojej nikt nie zgłębi, ani umysł anielski, ani ludzi, Dzienniczek św
Faustyny, słowa Jezusa.


Cz kwi 09, 2020 7:10
Post Re: Z czego zbudowany jest Bóg?
zombik625 napisał(a):
Cała otaczająca nas materia, każdy kamień, roślina, zwierze ( w tym I sam człowiek ) czy całe galaktyki z miliardami gwiazd, wszystko co jesteśmy w stanie zaobserwować czy wejść w interakcje składa się z atomów
No nie. Np. światło nie składa się z atomów. Prąd elektryczny nie składa się z atomów. Gwiazdy też, w zasadzie, nie składają się z atomów, bo plazma wodorowa to forma materii, w której ciężko jest wyróżnić, który elektron należy do którego protonu.
Cytuj:
wszystko co istnieje w naszym wszechświecie składa się z tych samych trzech klocków ułożonych w różny sposób.
No nie. Mamy przecież we Wszechświecie mnóstwo neutrin, bozony oddziaływań, plazmę etc.
Cytuj:
A mimo to cała znana nam materia to zaledwie 5% całej gęstości wszechświata
No widzisz, sam sobie przeczysz.
Cytuj:
Zatem z czego zbudowany jest Bóg
Bóg nie jest z niczego zbudowany. Chrześcijańska teologia uważa, że Bóg jest prosty. Tzn. nie ma żadnych składowych, nie da się wydzielić w nim jakichś elementów, czy jakiejś materii, z której „się składa”.
Cytuj:
Czy istnieją kwanty boskiej energii czy może Bóg używa nieznanych nam sił?
To drugie. Tutaj jednak wchodzimy na grunt, gdzie teologia ortodoksji i katolicyzmu się rozbiegają, zatem zakładając, żeś katolik, niech Ci katolicy tłumaczą :)


Cz kwi 09, 2020 8:55

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Z czego zbudowany jest Bóg?
Ja problemu nie mam - dla mnie Bóg jest wszystkim co jest. Serio- taka definicja likwiduje mnóstwo problemów.
Dla mnie Bóg jest zbudowany dosłownie z Wszystkiego, z energii tworzącej materię i antymaterię, przestrzenii, czasu, wszelkich doświadczeń oraz z tego co/kto doświadcza, poza Bogiem jest Nic i to właśnie z owego Nic bierze się niekończacy się proces kreacji. Nic istnieje jako przeciwieństwo Czegoś, tak samo jak istnieją wszelkie braki- są doświadczane, a czy coś co jest doświadczanie może nie istnieć w taki lub inny sposób?

Bóg jest i doświadcza Siebie oraz Niczego, co daje nieskończone perpetum moblie, gdyż 'zasilane' niewiedzą.
Bóg wie wszystko o Sobie a o Niczym wie tyle ile doświadczy... Innymi słowy wie wszystko o tym co jest doświadczane w jakikolwiek sposób, czyli o Wszystkim, bo doświadczone Nic wchodzi w skład Wszystkiego, czyli Boga...
Oczywiście mówię o moim obrazie Boga, co do obrazu chrześcijańskiego czy konkretnie katolickiego to chętnie się dowiem co katolicy mają do powiedzenia na tak postawione pytanie. Z tego co wiem w ich obrazie Bóg nie obejmuje sobą swojego stworzenia, czyli energii oraz wytworzonej z niej materii ani przestrzenii oraz czasu, jest chyba jakby poza tym choć w jakiś sposób jest obecny w swoim stworzeniu, choć szczerze im bardziej staram się to ogarnąć tym mniej rozumiem i pewnie dlatego wymyśliłam sobie sensowny dla mnie obraz Boga;)
Aha, prawdopodobnie mój obraz Boga ma z Bogiem tylko tyle wspólnego, że jest w Bogu zawarty na zasadzie czegoś jakby fraktal :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn kwi 13, 2020 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Z czego zbudowany jest Bóg?
Z czego składa się Bóg? Bóg jest Duchem. Bóg jest ciałem, jest wszystkim we wszystkich. Wszystko w Nim ma swój początek i koniec. Wszystko stworzył, czas , materię, przestrzeń. Składa się ze wszystkiego i równie dobrze może składać się z niczego. Trudno powiedzieć , nikt nie widział Boga.


Śr kwi 15, 2020 22:46
Zobacz profil
Post Re: Z czego zbudowany jest Bóg?
Na tak postawione pytanie w temacie, tylko jedna odpowiedź wydaje się prawdziwą. A mianowicie, Bóg zbudowany jest z mąki i wody które po przeistoczeniu stają się Jego ciałem.

Ktoś ma jakiś inny pomysł?


Cz kwi 16, 2020 12:26

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Z czego zbudowany jest Bóg?
Tak- Bóg jest tym kim/czym jest a z tego wynika, że Bóg jest Bogiem, tak jak energia jest energią i to nawet gdy jest przekształcona w chwilową formę materii, energia ulega przekształceniom, ale zawsze jest tym czym jest i to się nie zmienia.

Podoba mi się też ujęcie tego tak że Bóg jest Istnieniem, bytem samym w sobie, a czy istnienie się z czegoś składa? Z jednej strony nie, ale z drugiej z wszystkiego co istnieje...

To pytanie bardzo mi się podoba. Zombik652 - bardzo dziękuję za dar spojrzenia na kwestię Boga od tej strony.

A co do mąki i wody to wspaniała definicja LPS...
Serio Bóg nie istniał zanim nie wymyślono eucharystii oraz tego, że jest czymś więcej niż symbolem? Nie był dostępny dla każdego kto zechce Boga doświadczać?

Zróbcie z tym co chcecie pamiętając, że przedstawiam mój subiektywny punkt widzenia:
Jezus zwyczajnie zakumał kim jesteśmy, że nie jest tylko ciałem jednego człowieka, że tak samo jak jego ciałem są komórki organizmu gatunku homo sapiens tak samo jest nim mąka, woda, wino. Prosty przekaz kompatybilny z przekazami wielu tradycji duchowych, którego sens bardzo szybko zaginął.

Bóg jest zbudowany dosłownie ze wszystkiego co istnieje, daje to wspaniały paradoks bycia niezmiennym i nieustannie kreującym z niczego.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz kwi 16, 2020 12:57
Zobacz profil
Post Re: Z czego zbudowany jest Bóg?
IrciaLilith napisał(a):
A co do mąki i wody to wspaniała definicja LPS...

Doprawdy Irciu pięknie zdefiniowałaś :)

IrciaLilith napisał(a):
Bóg jest zbudowany dosłownie ze wszystkiego co istnieje, daje to wspaniały paradoks bycia niezmiennym i nieustannie kreującym z niczego.

Skoro jest nieustannie kreującym z niczego, to nie może być niezmiennym. Na czym polega ta niezmienność? A w kwestii nieustannego kreowania, to kogo bądź co kreuje? Siebie, czy rzeczywistość w danym obszarze świata, wszechświata?


Cz kwi 16, 2020 18:58

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Z czego zbudowany jest Bóg?
Istnienie zawsze jest istnieniem. Istnienie nadające istnienie zawsze jest istnieniem.
Bóg zawsze jest tym kim/czym jest.
Stała jest tylko zmiana i fakt istnienia, zmienia się forma.
Bóg jest jedynym co jest i wszystkim co jest i kreuje tylko siebie oraz swoje 'sny'. Wszystko co jest, było i będzie jest zawarte w Bogu. Poza Bogiem jest jedynie Nic, ale także to Nic istnieje i owo bycie 'poza' jest jakby złudzeniem.
Wybacz, ale w dualnym języku trudno mówić o czymkolwiek wychodzącym poza dualizm.
To rodzi to co nazywamy paradoksami, gdzie niezmienny Bóg nie tylko się zmienia, ale i jest zmianą, a w sumie to cokolwiek powiemy o Bogu będą to tylko słowa o Bogu zawarte w Bogu, niczym mapa leźąca gdzieś w obrębie terytorium...

Uwzględnij, że mój obraz Boga jest plus minus panenteistyczny. Aktualnie bliższy jest mi monizm i to taki znany z advaita vedanty gdzie ku lekkiej irytacji pojawia się wyraźny motyw trójcy, ale dla porządku takiej z małej litery, co by nie mylić z chrześcijańską Trójcą Świętą.

Bóg jest prosty i złożony z jednej 'substancji', ale to jakbyśmy uznali, że struny są podstawowym budulcem fizycznego wszechświata i uznali, że jest on prosty i złożony z jednej 'substancji'. Poza nią, ową powiedzmy Energią, jest przestrzeń, która z jednej strony jest niczym ale z drugiej jak najbardziej jest czymś.

O tyle lubię określenie że Bóg jest zbiorem wszystkich zbiorów gdzie jestem świadoma poziomu paradoksów jakie to niesie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz kwi 16, 2020 22:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL