Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Przemieszczanie się godzin połudia zegarowego w Heliocentr. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Przemieszczanie się godzin połudia zegarowego w Heliocen
Odnoszę wrażenie, iż astronomiczne pojęcia roku gwiazdowego oraz słonecznego służą jedynie do ukrycia faktu, iż w Teorii Heliocentrycznej powinien powstawać jeden dodatkowy dzień wynikający z ruchu względnego Ziemi i Słońca.
Ponieważ w rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca, to wykreowano oba te pojęcia.

Rok gwiazdowy, rok syderyczny (łac. sidus dpn. sideris 'gwiazda') – czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca na tle tych samych gwiazd. Długość roku gwiazdowego ulega niewielkim zmianom wskutek oddziaływań perturbacyjnych innych ciał na Ziemię. O północy 1 stycznia 2000 jego długość była równa ok. 365 dni 6 godzin 9 minut 9,76 sekundy (ok. 365,256363 dni) dni słonecznych .
Rok słoneczny) – czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca przez punkt równonocy wiosennej (punkt Barana).

Obie definicje pochodzą z Wikipedi .
W powszechnym odbiorze ,z powodu odniesienia położenia Słońca do gwiazd oraz punktu Barana pojawia się jednodobowa różnica długości trwania roku.
Gwiazd na nieboskłonie znajdują się niepoliczalne ilości. Jedne są położone bliżej Ziemi, inne dalej.
Idea jest wprost niezwykła, skoro samo odniesienie się do tej nazwy pozwala pozyskać nam jedną dodatkową dobę na planecie.

Punkt Barana – jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. Moment przejścia Słońca przez punkt Barana oznacza początek astronomicznej wiosny na półkuli północnej. Dlatego nazywany jest także punktem równonocy wiosennej.
Ponad 2 tysiące lat temu punkt ten znajdował się w zachodniej części konstelacji Barana, skąd wziął swą nazwę. Wskutek precesji przemieszcza się z każdym rokiem o ponad 50″ na zachód i obecnie położony jest już w zachodniej części konstelacji Ryb.

Gwiazdozbiór Ryb- duży czternasty co do wielkości gwiazdozbiór zodiakalny.
Jedna z gwiazda tej konstelacji, Alfa Piscium jest odle-gła od Ziemi o139 lat świetlnych.
Zaś Eta Piscium położona jest w odległości 300 lat świetlnych.
Nie są to odległości gorsze, od tych gwiazd, które wykorzystuje się do pomiarów roku gwiazdowego.
W takim razie obydwa odczyty powinny być identyczne.
W żadnym wypadku różnica ta nie powinna wynosić jedną dobę, lecz co najwyżej 20 minut.
Wartość ta jest zarezerwowana jedynie dla gwiazd, które są usytuowane w pobliżu osi Ziemi.

Wskutek zjawiska precesji punkt Barana przesuwa się o około 50 sekund łuku na rok względem gwiazd w kierunku przeciwnym do pozornego ruchu Słońca po ekliptyce i dlatego rok słoneczny jest krótszy od gwiazdowego (w roku 2000 różnica wynosiła 20,409 minuty, w 1900 – 20,4).

Podobne praktyki często są wykorzystywane w nowożytnej nauce do uzasadniania ważnych teorii.


Wt maja 12, 2020 21:29
Zobacz profil
Post Re: Przemieszczanie się godzin połudia zegarowego w Heliocen
HenrykK napisał(a):
Odnoszę wrażenie, iż astronomiczne pojęcia roku gwiazdowego oraz słonecznego służą jedynie do ukrycia faktu
Pojęcia roku gwiazdowego i słonecznego nie służą do ukrycia żadnego faktu. Różnica między nimi ma związek z precesją osi ziemskiej oraz obserwacją, że ten sam punkt w „cyklu zwrotnikowym” przesuwa się na „sferze niebieskiej”. Obecnie tzw. „punkt barana” mija już Ryby i zbliża się do Wodnika.
Cytuj:
iż w Teorii Heliocentrycznej powinien powstawać jeden dodatkowy dzień wynikający z ruchu względnego Ziemi i Słońca.
Prosiłem! Zacznij pisać, o co Ci chodzi! Jaki dzień? Bo tak owszem, dzień syderyczny jeden więcej powstaje. Niczego nie trzeba tutaj ukrywać.
Cytuj:
Gwiazd na nieboskłonie znajdują się niepoliczalne ilości. Jedne są położone bliżej Ziemi, inne dalej.
Idea jest wprost niezwykła, skoro samo odniesienie się do tej nazwy pozwala pozyskać nam jedną dodatkową dobę na planecie.
A to samo po polsku?

Napisz swoje rozważania jeszcze raz. Bo mam wrażenie, że wszystko Ci się miesza wskutek bałaganu pojęciowego. Mylisz dobę z rokiem. Dzień syderyczny ze słonecznym. Rok syderyczny z tropikalnym. Słońce z tzw. „gwiazdami stałymi”. Dorzucasz różnice odległości do gwiazd, które nie mają tutaj nic do rzeczy (zjawisko paralaksy mierzone jest w sekundach kątowych, stąd dla naszych rozważań uznać je możemy za zaniedbywalne).

Naprawdę nie wiem, jak się odnieść do tego bałaganu, który wylałeś. Jeśli napiszesz swoje rozumowanie rygorystycznie – określając zawsze precyzyjnie, jakie zjawisko masz na myśli i bez „wydaje mi się”, to obiecuję – odniosę się do niego i wyjaśnię, gdzie leży błąd. Mam jednak wrażenie, że jeśli się rzetelnie podejmiesz tego zadania, to sam ten błąd gdzieś zauważysz i mój wkład nie będzie potrzebny.


Śr maja 13, 2020 7:12

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Przemieszczanie się godzin połudia zegarowego w Heliocen
Cytuj:
Cytuj:
Napisz swoje rozważania jeszcze raz. Bo mam wrażenie, że wszystko Ci się miesza wskutek bałaganu pojęciowego. Mylisz dobę z rokiem. Dzień syderyczny ze słonecznym. Rok syderyczny z tropikalnym. Słońce z tzw. „gwiazdami stałymi”. Dorzucasz różnice odległości do gwiazd, które nie mają tutaj nic do rzeczy (zjawisko paralaksy mierzone jest w sekundach kątowych, stąd dla naszych rozważań uznać je możemy za zaniedbywalne).


Widzę, że stara się Pan być złośliwy i udaje osobę niekompetentną. Następnym razem będę pisał powoli i wyraźnie. Więcej nic nie potrafię zrobić.


Śr maja 13, 2020 10:58
Zobacz profil
Post Re: Przemieszczanie się godzin połudia zegarowego w Heliocen
Zdarza mi się, niestety, być złośliwym. Ale w tym przypadku piszę szczerze i z dobrą wiarą. Naprawdę mam wrażenie, że gdzieś popełniłeś prosty błąd wynikający z ekwiwokacji. Dlatego proszę, abyś zawsze gdy piszesz "doba", czy "rok" dodawał, o jaką dobę lub rok chodzi. To pomoże Ci tę ekwiwokację wychwycić. A jak nie (ale wierzę w Ciebie) - pozwoli innym dostrzec Twój błąd w rozumowaniu.


Śr maja 13, 2020 11:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL