Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Wojna miedzy konserwatystami i librelałami 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
gzaze napisał(a):
Ale konkretnie które?

Te, które napisała Saqura - 29 lip 2020 19:48

Cytuj:
Ktoś się zaleczy, wpada w pychę, że stał się „lepszy” i zaniedbuje pokutę, przez co wpada z powrotem w ten sam grzech. Ale jak to ma się do rzekomego despotyzmu Boga?

A czy wpadnięcie w pychę już nie jest objawem powrotu choroby i słabego wyleczenia ? Analogicznie z zaniedbaniem pokuty ?
Despotyzm polega na tym, że wg. św. Pawła dla takiego gostka, już nie ma miłosierdzia.


Cz lip 30, 2020 11:02
Zobacz profil
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Cytuj:
Ktoś się zaleczy, wpada w pychę, że stał się „lepszy” i zaniedbuje pokutę, przez co wpada z powrotem w ten sam grzech. Ale jak to ma się do rzekomego despotyzmu Boga?

Cytuj:
A czy wpadnięcie w pychę już nie jest objawem powrotu choroby i słabego wyleczenia ? Analogicznie z zaniedbaniem pokuty ?
Despotyzm polega na tym, że wg. św. Pawła dla takiego gostka, już nie ma miłosierdzia.

I tenże sam św Paweł pisze - Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to czego nienawidzę - to właśnie czynię (Rz 7,15) - taka jest natura ludzka, skłonna do upadków i grzechu.
Czym innym jest zuchwale grzeszyć z założeniem - przyjdzie czas, to się nawrócę i zmienię swoje życie - taką postawę Jezus nazwał grzechem p-ko Duchowi Świętemu, który nie zostanie nigdy odpuszczony.


Cz lip 30, 2020 11:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Alus napisał(a):
Piotr został nazwany szatanem i tenże sam Piotr z woli Jezusa został ustanowiony głową Kościoła Chrystusowego. Bo słowa Piotra wynikające z niewiedzy nie stanowiły grzechu.


Więc można zostać szatanem z niewiedzy. a mój przykład był trafiony. :)

Alus napisał(a):
Tyle razy, ile pozwoli sam Chrystus, który osobiście szuka zaginionej owcy. Bo TYLKO ON JEDYNY zna serce każdego człowieka. A u Jezusa prawo miłości stoi ponad prawem stanowionym przez człowieka.


Masz rację, tak samo jak napisano że każda gałąź w Niego wszczepiona może zostać w każdej chwili usunięta, tylko że nigdy o ponownym wszczepieniu nie słyszałam. tak samo jak o kilkukrotnym Go krzyżowaniu wraz ze sobą. Jedna sprawa to być w Nim i upadać inna to całkowicie wyjść, grzeszyć i ponownie powrócić.Takie tam i z powrotem :roll:

Ps.Rodzice niby pół na pół, protestant i katoliczka, nigdy nie praktykujący; można rzec wywodzą się z dwóch innych rodzin.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz lip 30, 2020 11:15
Zobacz profil
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Saqura napisał(a):
Alus napisał(a):
Piotr został nazwany szatanem i tenże sam Piotr z woli Jezusa został ustanowiony głową Kościoła Chrystusowego. Bo słowa Piotra wynikające z niewiedzy nie stanowiły grzechu.


Cytuj:
Więc można zostać szatanem z niewiedzy. a mój przykład był trafiony. :)

Można, gdyż wtedy jeszcze Piotr postrzegał Jezusa, Jego misję, jako zapowiadanego w ST Mesjasza, władcę, zatem zapowiedź męki burzyła mu ten obraz.

Alus napisał(a):
Tyle razy, ile pozwoli sam Chrystus, który osobiście szuka zaginionej owcy. Bo TYLKO ON JEDYNY zna serce każdego człowieka. A u Jezusa prawo miłości stoi ponad prawem stanowionym przez człowieka.


Cytuj:
Masz rację, tak samo jak napisano że każda gałąź w Niego wszczepiona może zostać w każdej chwili usunięta, tylko że nigdy o ponownym wszczepieniu nie słyszałam. tak samo jak o kilkukrotnym Go krzyżowaniu wraz ze sobą. Jedna sprawa to być w Nim i upadać inna to całkowicie wyjść, grzeszyć i ponownie powrócić.Takie tam i z powrotem :roll:



"Takie tam z powrotem niestety dotyka milionów wierzących, na wzór jaki ukazał św Paweł w liście do rzymian.
Co innego zaś zuchwale grzeszyć - nie tyle zupełnie zwątpić w Boga, co sobie wziąć od Niego "urlop na żądanie" w nieokreślonym terminie.


Cz lip 30, 2020 11:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Alus napisał(a):
I tenże sam św Paweł pisze - Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to czego nienawidzę - to właśnie czynię (Rz 7,15) - taka jest natura ludzka, skłonna do upadków i grzechu.


Tak, tylko zauważ, że ten sam św. Paweł kilka linijek dalej pisze, że

prawo Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, wyzwoliło cię spod prawa grzechu i śmierci. 3 Co bowiem było niemożliwe dla Prawa, ponieważ ciało2 czyniło je bezsilnym, [tego dokonał Bóg].
Rz 8,2
Czyli teoretycznie powinniśmy być już wolni od grzechu/grzeszenia, bo Bóg dokonał tego, czego nie mogło dokonać Prawo, bo ciało - natura ludzka czyniło je bezsilnym. ale nieco dalej św. Paweł dopuszcza się pewnej niekonsekwencji:

On to zesłał Syna swego w ciele podobnym do ciała grzesznego i dla [usunięcia] grzechu wydał w tym ciele wyrok potępiający grzech, 4 aby to, co nakazuje Prawo, wypełniło się w nas, o ile postępujemy nie według ciała, ale według Ducha3. Rz 8, 3-4

Czyli św. Paweł z jednej strony pisze, że ciało- nasza natura czyniła Prawo bezsilnym, dlatego Bóg posłał Jezusa, żeby wyzwolił nas z pod prawa grzechu i śmierci, żeby zaraz stwierdzić, że to wyzwolenie dokona się, jeśli będziemy postępować według Ducha, a nie według ciała.
Czyli dalej ciało czyni bezsilnym ale już nie Prawo, a misję Chrystusa, która miała nas przemienić i wyzwolić z grzechu/grzeszenia ?


Cz lip 30, 2020 11:49
Zobacz profil
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Sysydlaczek napisał(a):
Te, które napisała Saqura - 29 lip 2020 19:48
Ale czemu linka nie dasz? Czemu celowo utrudniasz znalezienie? Nie chcesz, żebym to przeczytał?

Cytuj:
A czy wpadnięcie w pychę już nie jest objawem powrotu choroby i słabego wyleczenia ? Analogicznie z zaniedbaniem pokuty ?
No jest. Przecież o tym napisałem.
Cytuj:
Despotyzm polega na tym, że wg. św. Pawła dla takiego gostka, już nie ma miłosierdzia.
Ale cała tradycja chrześcijańska odrzuca taką interpretację. Była w starożytności herezja, która głosiła coś takiego, ale już jej nie ma.


Cz lip 30, 2020 11:56
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Sysydlaczek napisał(a):
Alus napisał(a):
I tenże sam św Paweł pisze - Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to czego nienawidzę - to właśnie czynię (Rz 7,15) - taka jest natura ludzka, skłonna do upadków i grzechu.


Tak, tylko zauważ, że ten sam św. Paweł kilka linijek dalej pisze, że

prawo Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, wyzwoliło cię spod prawa grzechu i śmierci. 3 Co bowiem było niemożliwe dla Prawa, ponieważ ciało2 czyniło je bezsilnym, [tego dokonał Bóg].
Rz 8,2
Czyli teoretycznie powinniśmy być już wolni od grzechu/grzeszenia, bo Bóg dokonał tego, czego nie mogło dokonać Prawo, bo ciało - natura ludzka czyniło je bezsilnym. ale nieco dalej św. Paweł dopuszcza się pewnej niekonsekwencji:

On to zesłał Syna swego w ciele podobnym do ciała grzesznego i dla [usunięcia] grzechu wydał w tym ciele wyrok potępiający grzech, 4 aby to, co nakazuje Prawo, wypełniło się w nas, o ile postępujemy nie według ciała, ale według Ducha3. Rz 8, 3-4

Czyli św. Paweł z jednej strony pisze, że ciało- nasza natura czyniła Prawo bezsilnym, dlatego Bóg posłał Jezusa, żeby wyzwolił nas z pod prawa grzechu i śmierci, żeby zaraz stwierdzić, że to wyzwolenie dokona się, jeśli będziemy postępować według Ducha, a nie według ciała.
Czyli dalej ciało czyni bezsilnym ale już nie Prawo, a misję Chrystusa, która miała nas przemienić i wyzwolić z grzechu/grzeszenia ?

Chrystus przemienia i wyzwala z grzechu, ale nieprzyjaciel Boga i człowieka nie próżnuje.


Cz lip 30, 2020 12:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
gzaze napisał(a):
Sysydlaczek napisał(a):
Te, które napisała Saqura - 29 lip 2020 19:48
Ale czemu linka nie dasz? Czemu celowo utrudniasz znalezienie? Nie chcesz, żebym to przeczytał?

Przecież napisałem, że jest w tym temacie i o której godzinie został napisany ? Nie wiem jak podać linka do tego postu, dlatego dałem dokładną datę jego napisania. Tak czy siak, po tym co napisałeś poniżej, jest już to bez znaczenia.

Cytuj:
Ale cała tradycja chrześcijańska odrzuca taką interpretację. Była w starożytności herezja, która głosiła coś takiego, ale już jej nie ma.

Jeśli tak jest, to mogłem się mylić z tym totalitaryzmem. Nie zmienia to faktu, że lektura Biblii może do tego typu rozmyślań/wniosków doprowadzić.


Alus napisał(a):
nieprzyjaciel Boga i człowieka nie próżnuje.

Ten to ma niespożyte siły, haruje jak tytan.


Cz lip 30, 2020 12:15
Zobacz profil
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Sysydlaczek napisał(a):
Nie wiem jak podać linka do tego postu
To się dowiedz. Nie rozumiem, jak można używać jakiegoś narzędzia nieprawidłowo, a jednocześnie nie chcieć się nauczyć!
Link do każdego postu znajduje się pod ikonką znaku większości przy tytule postu. Klikasz tam prawym przyciskiem i kopiujesz link. Następnie możesz ten link wkleić. Jeśli wkleisz go „po prostu” – pojawi się hiperłącze, w którym url będzie też opisem:
viewtopic.php?p=1063535#p1063535
Możesz też użyć taga url, żeby dać inny opis linku:
Kliknij tutaj, żeby zobaczyć, co napisała Saqura
Cytuj:
Jeśli tak jest, to mogłem się mylić z tym totalitaryzmem. Nie zmienia to faktu, że lektura Biblii może do tego typu rozmyślań/wniosków doprowadzić.
Samodzielna lektura wyrwanych z kontekstu fragmentów Biblii do różnych rozmyślań i wniosków może doprowadzić.


Cz lip 30, 2020 12:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
gzaze napisał(a):
Ale cała tradycja chrześcijańska odrzuca taką interpretację. Była w starożytności herezja, która głosiła coś takiego, ale już jej nie ma.


Czyli uważasz że istnieje coś takiego jak pewność zbawienia?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz lip 30, 2020 14:00
Zobacz profil
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Istnieje cos takiego jak nadzieja zbawienia dla kazdego i brak pewnosci co do potepienia kogokolwiek.


Cz lip 30, 2020 15:07

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Sysydlaczek napisał(a):

[i]prawo Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, wyzwoliło cię spod prawa grzechu i śmierci. 3 Co bowiem było niemożliwe dla Prawa, ponieważ ciało2 czyniło je bezsilnym, [tego dokonał Bóg].

Czyli św. Paweł z jednej strony pisze, że ciało- nasza natura czyniła Prawo bezsilnym, dlatego Bóg posłał Jezusa, żeby wyzwolił nas z pod prawa grzechu i śmierci, żeby zaraz stwierdzić, że to wyzwolenie dokona się, jeśli będziemy postępować według Ducha, a nie według ciała.
Czyli dalej ciało czyni bezsilnym ale już nie Prawo, a misję Chrystusa, która miała nas przemienić i wyzwolić z grzechu/grzeszenia ?

Nic podobnego. Po pierwsze, napisane jest, że wszyscy umarliśmy w Chrystusie, a kto umarł wyzwolony jest z niewoli grzechu. Po drugie zaś, jesteśmy Jego dziełem. Zostaliśmy stworzeni w Jezusię Chrystusie do dobrych uczynków. Tak więc kto żyje w wierze w Syna Bożego, ten tylko znajduje się pod prawem Ducha, czyli korzysta z łaski która jest w Chrystusie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz lip 30, 2020 15:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Jednak w dalszym ciągu chrześcijanie grzeszą. Jak pisze św. Paweł
Cytuj:
Bo jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć. Jeżeli zaś przy pomocy Ducha uśmiercać będziecie popędy ciała - będziecie żyli.
Rz 8, 12-13
A więc wychodzi na to, że w dalszym ciągu ciało może czynić bezsilnym, ale tym razem nie Prawo, a Ducha.

Ciekawe jest, że dopiero w Nowym Testamencie św. Paweł przyznał, że Prawo jest bezsilne. Wcześniej (W ST) jakoś o tym nie mówiono, a dla grzeszników byli niezwykle surowi.

Teraz sytuacja jest podobna. Wmawia się ludziom, że są nowym stworzeniem no, a jeśli okazuje się, że ciało czyni "Nowy Zakon" bezsilnym, to znaczy, że to ich wina i zasługują na piekło.

Dobrze rozumuję ?


Cz lip 30, 2020 16:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Ciało nie może czynić bezsilnym Ducha, natomiast Duch moźe czynić bezsilnym ciało.
Ciało okazało się zupełnie nieprzydatne jeśli chodzi o wypełnianie Prawa, natomiast Duch sprawia, źe Prawo jest wypisane na tablicy naszych serc, dlatego jego wypełnianie staje się czymś naturalnym.
Prawo uwydatnia słabość ciała i moc Ducha.
Cały czas jednak decyzja o tym czy żyjemy w ciele czy też w Duchu należy do nas. Tak więc choć jesteśmy nowymi stworzeniami w Chrystusie, to nadal istnieje możliwość życia według starego człowieka. Gdyby było inaczej, to nie potrzebowalibyśmy wiary.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz lip 30, 2020 20:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Wojna miedzy konserwatystami i librelałami
Odpowiedź godna kościelnego dyplomaty :) To teraz przejdźmy do prozy życia. W swoim wykładzie o "okresach życia duchowego" ks. Karol Stehlin z bractwa Piusa X (a więc nie jakiś "lewak-modernista") nakreśla 3 etapy życia duchowego. Wykład ten opiera o doświadczenia mistyków i doktorów Kościoła. Pierwszym etapem jest etap początkujących tzw. droga oczyszczająca. Czym się ona charakteryzuje ? Unikaniem grzechów i stanowczym postanowieniem unikania grzechów ciężkich. Wolność od grzechów ciężkich - jak to określają eksperci od życia duchowego, osiąga się poprzez zwycięstwo w tzw. "Ogniowej próbie pokus". Etap początkujących ciągnie się dłużej i kończy się wolnością od świadomych i dobrowolnych grzechów lekkich.

Ks. Karol określił, że etap początkujących może trwać co najmniej kilka, kilkanaście lat.

Jaki z tego wniosek (mój) ? W zależności od tego jakiego kalibru grzesznikiem byłeś (i wielu innych czynników tożsamościowych, psychicznych itd.), tak długo i intensywnie siły ciała mogą ci się dawać we znaki po nawróceniu. Innymi słowy siły ciała mogą miesiącami i latami przewyższać moc Ducha.

Podsumowując: rzeczywistość duchowa jest złożona i problematyczna :)


Pt lip 31, 2020 6:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL