Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Programowanie w duchu wiary? 
Autor Wiadomość
Post Programowanie w duchu wiary?
Dzień dobry.

Czy można nauczyć się dobrze programować i nie stracić wiary? Kiedyś umiałem dobrze kodzić, jednak miałem wiele duchowych problemów i nieporozumień. Kiedy porzuciłem kodzenie i doznałem nawrócenia straciłem lotnosc umysłu. Nadal umiem kodzić, ale przychodzi mi to z wielkim trudem i mój kod jest ciężki do czytania i zrozumienia. Czy da się pogodzić proste serce kochające Boga i skomplikowany umysł, który potrafi korzystać ze swoich zasobów bez wypadania w pychę?

Dzięki
M.


N wrz 27, 2020 14:20

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
mipa napisał(a):
Czy da się pogodzić proste serce kochające Boga i skomplikowany umysł, który potrafi korzystać ze swoich zasobów bez wypadania w pychę?
Da się pogodzić.


N wrz 27, 2020 14:53
Zobacz profil
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
Jak? =)


N wrz 27, 2020 14:54

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
mipa napisał(a):
Jak? =)
Normalnie.


N wrz 27, 2020 15:00
Zobacz profil
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
Rozumiem, że jesteś programistą i jesteś dobry w swoim fachu. Rozumiem też, że nie widzisz u siebie symptomów pychy, choćby podczas słuchania Kazań w kościele. Przyjmujesz wszystko z wiarą i miłujesz bardziej ludzi prostych i niewykształconych, ubogich na ciele i duchu od swoich kolegów z pracy, którzy używają wulgarnego słownictwa i nie po drodze im do kościoła. Tak? Przepraszam za dosadność opisu, ale chce wiedzieć czy się rozumiemy...


N wrz 27, 2020 15:06

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
mipa napisał(a):
Rozumiem, że jesteś programistą i jesteś dobry w swoim fachu. Rozumiem też, że nie widzisz u siebie symptomów pychy, choćby podczas słuchania Kazań w kościele. Przyjmujesz wszystko z wiarą i miłujesz bardziej ludzi prostych i niewykształconych, ubogich na ciele i duchu od swoich kolegów z pracy, którzy używają wulgarnego słownictwa i nie po drodze im do kościoła. Tak? Przepraszam za dosadność opisu, ale chce wiedzieć czy się rozumiemy...
Większość twego wywodu się zgadza się. Ale co to ma wspólnego z działem wiarą a nauką.


N wrz 27, 2020 15:18
Zobacz profil
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
ga1robe napisał(a):
Większość twego wywodu się zgadza się. Ale co to ma wspólnego z działem wiarą a nauką.


Aha. Wspólne jest moim zdaniem to, ze dyskutujemy o aspektach wiary, które mogą albo i nie współistnieć z uprawianiem nauk ścisłych, wśród których je uprawiających jest wiele ateistów i ducha ateizmu. Mnie jest na ten moment ciężko żyć wiarą i wierzyć w siebie.


N wrz 27, 2020 15:23

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
mipa napisał(a):
Mnie jest na ten moment ciężko żyć wiarą i wierzyć w siebie.
Jest to subiektywna ocena (deizm).

Proszę o rozwinięcie swego wątku w aspekty naukowe [z dziedziny] inżynierii programowania kolidujące z dziedziną teologii.


N wrz 27, 2020 15:33
Zobacz profil
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
Chodzi mi o to, że kłóci mi się wiara Bogu i wiara sobie (w siebie). A piszę tu, jako że chciałbym zasięgnąć wiedzy i opinii ludzi wierzących, a nie ateistów i innych...


N wrz 27, 2020 15:41

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
mipa napisał(a):
Chodzi mi o to, że kłóci mi się wiara Bogu i wiara sobie (w siebie). A piszę tu, jako że chciałbym zasięgnąć wiedzy i opinii ludzi wierzących, a nie ateistów i innych...
To przenieś wątek do działu Żyć wiarą.


N wrz 27, 2020 15:46
Zobacz profil
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
mipa napisał(a):
Kiedy porzuciłem kodzenie i doznałem nawrócenia
A może jest to jakiś fałszywy związek?
Cytuj:
straciłem lotnosc umysłu. Nadal umiem kodzić, ale przychodzi mi to z wielkim trudem i mój kod jest ciężki do czytania i zrozumienia
No skoro „porzuciłeś kodzenie”, to nic dziwnego, że idzie Ci gorzej, bo straciłeś wprawę.
Cytuj:
Czy da się pogodzić proste serce kochające Boga i skomplikowany umysł, który potrafi korzystać ze swoich zasobów bez wypadania w pychę?
Z pewnością się da. Choć tak, może to być trudne. I nie tyczy się to tylko „skomplikowanych” rzeczy. Abba Doroteusz miał ucznia Dozyteusza. Gdy ten pracował w przyklasztornym szpitalu i ścielił łóżka wyznawał mu „myśl mi mówi »dobrze ścielę«”. Na to ten mu odpowiadał „no tak, wyćwiczyłeś się i jesteś dobrym pielęgniarzem, ale czy jesteś dobrym chrześcijaninem?” I jakoś w ten sposób wyciszał jego pyszne myśli.
mipa napisał(a):
Przyjmujesz wszystko z wiarą i miłujesz bardziej ludzi prostych i niewykształconych, ubogich na ciele i duchu od swoich kolegów z pracy, którzy używają wulgarnego słownictwa i nie po drodze im do kościoła.
Wiesz, zasadniczo chrześcijanin powinien jednych i drugich kochać tak samo. Poczucie „jestem taki prosty i gardzę tymi korposzczurami, którym nie po drodze do kościoła” to przecież też forma pychy.


N wrz 27, 2020 16:02
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
zefciu napisał(a):
Wiesz, zasadniczo chrześcijanin powinien jednych i drugich kochać tak samo. Poczucie „jestem taki prosty i gardzę tymi korposzczurami, którym nie po drodze do kościoła” to przecież też forma pychy.


Wykształconych jest łatwiej kochać, bo jest za co. Żeby dostrzec dobro i piękno w ułomnym potrzeba już wiary ;)


N wrz 27, 2020 16:24
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
mipa napisał(a):
Wykształconych jest łatwiej kochać, bo jest za co. Żeby dostrzec dobro i piękno w ułomnym potrzeba już wiary ;)
Może i tak. Ale w Twoim tekście brzmiało mi jakieś poczucie wyższości nad tymi kolegami, co przeklinają i nie chodzą do kościoła.


N wrz 27, 2020 16:27
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
Aha. Bardziej chodziło mi o dystans i lęk przed takimi ludźmi. Kiedyś, po moim pierwszym nawróceniu mocno związałem się z tym środowiskiem (programistami z małej firmy, ateistami). Opowiadałem im o Bogu, otaczałem ich miłością, jak potrafiłem, oni jednak twardo obstawali przy swojej postawie. Efekt był taki, ze po roku zrezygnowałem z tej pracy, stając się jednocześnie prawie ateistą i wrogiem kościoła. Teraz wole trzymać się z dała od takich ludzi. Chwała Panu, ze pokierował moje ścieżki dalej, i ze znów jestem po głównym nawróceniu, a w zasadzie w jego trakcie, ale straciłem wielu szlachetnych znajomych, których zraziłem do siebie swoją pewnością siebie, wyniosłością i antyklerykalizmem i przekorą. Wole teraz uważać, gdzie lokuje swoje serce i umysł.


N wrz 27, 2020 16:39
Post Re: Programowanie w duchu wiary?
mipa napisał(a):
Opowiadałem im o Bogu, otaczałem ich miłością, jak potrafiłem, oni jednak twardo obstawali przy swojej postawie. Efekt był taki, ze po roku zrezygnowałem z tej pracy, stając się jednocześnie prawie ateistą i wrogiem kościoła.
No czyli coś robiłeś źle. I nie zwalaj na kolegów.


N wrz 27, 2020 16:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL