Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
 Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Post usunięty.
To nie jest mecz piłki nożnej! bramin


Wt gru 22, 2020 19:58
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
To skojarzenie to jest ponad miarę ciężkie.
To nie jest skojarzenie. To jest bezpośrednie wnioskowanie z Twojego sądu, iż „światło przyjmuje prędkość źródła”.
Cytuj:
Czy ja twierdzę, iż telewizor niesie światło?
No nie. Ale jest źródłem światła. A skoro źródło jest wobec mnie nieruchome, to i światło winne być nieruchome.
Cytuj:
Cenię Pana znacznie wyżej, dlatego przywiozę ze Sztokholmu Panu szwedkę.
Prosiłbym jednak o wymiary w których się Pn najlepiej czuje.
XL

HenrykK napisał(a):
Pęd jest to iloczyn masy i prędkości. W relatywie dochodzi jeszcze czynnik Lorentza.
Z czym go Pan łączy, masą czy prędkością.
Czynnik ten zależy od prędkości. Natomiast pytanie jest nieścisłe.
Cytuj:
Z masą to zacofanie, ponieważ takowa już nie istnieje.
Nie chodzi o to, że nie istnieje, tylko jest pojęciem, co do którego dużo fizyków uważa, iż nie jest przydatne w nauczaniu STW.

Cytuj:
W WZH proton osiąga prędkość tylko dwa metry mniejszą od c.
Prędkości nie mierzymy w metrach.
Cytuj:
Prędkość tą odnosimy zapewne do toru po którym poruszają się protony.
Zderzacz wykonuje wiele innych ruchów związanych z ruchami planety we Wszechświecie.
Jaką prędkość posiadają w takim przypadku protony?
A to nie łaska, będąc przyszłym noblistą samemu sobie policzyć? Najpierw uściślijmy Twoje pytanie, bo znowu nie wiadomo, o co dokładnie chodzi. Zadam je teraz ściśle, a Ty powiesz, czy o to chodziło.

W LHC proton porusza się z prędkością liniową c - 3 m/s w stosunku do samego akceleratora. Zakładając sytuację astronomiczną, w której prędkość protonu pokrywa się idealnie z prędkością liniową powierzchni Ziemi i przyjmując prędkość powierzchni Ziemi wobec słońca za 460 m/s oblicz prędkość liniową protonu względem Słońca

No to liczymy. Podstawiamy wartości do znanego każdemu, kto liznął trochę fizyki relatywistycznej wzoru:

u = (v + u') / (1 + u'v/c²)
u = (c + 457) / (1 + (460c - 1380) / c²)
u = (c + 475) / (1 + 460 / c - 1380 / c²)

Ponieważ operujemy na absurdalnie małych wartościach, użyjmy standardu IEEE 754 (zmiennoprzecinkowy koprocesor numeryczny nie wyrobi)
Kod:
>>> from decimal import Decimal
>>> c = Decimal('299792458')
>>> 1 + Decimal('460') / c - 1380 / c**2
Decimal('1.000001534394822556928654508')
>>> (c + 457) / _
Decimal('299792455.0000092063548552220')

Jak zatem widzimy, prędkość protonu w stosunku do Słońca jest praktycznie taka sama, jak w stosunku do Ziemi (większa o około 10 µm/s).


Śr gru 23, 2020 8:03

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
No nie. Ale jest źródłem światła. A skoro źródło jest wobec mnie nieruchome, to i światło winne być nieruchome.
Cytuj:
A widział Pan nieruchome światło? Ponoć taką wersję otrzymano, ale to w specjalnym szkle.

Cytuj:
Nie chodzi o to, że nie istnieje, tylko jest pojęciem, co do którego dużo fizyków uważa, iż nie jest przydatne w nauczaniu STW.


Istnienie złych duchów jest również bardzo przydatne w tłumaczeniu zła, ale nowoczesna psychologia nie wykorzystuje tej kwestii w jego wyjaśnianiu.

Cytuj:
W LHC proton porusza się z prędkością liniową c - 3 m/s w stosunku do samego akceleratora. Zakładając sytuację astronomiczną, w której prędkość protonu pokrywa się idealnie z prędkością liniową powierzchni Ziemi i przyjmując prędkość powierzchni Ziemi wobec słońca za 460 m/s oblicz prędkość liniową protonu względem Słońca


Troszeczkę Pan nie doszacował tą prędkość. Ja bym przyjął 30.000 m/s.
Trzeba również założyć, iż jej zakres będzie się zmieniał od + 30.000 do - 30.000 [m/s],
w zależności od aktualnego kierunku ruchu protonów.
A co z jeszcze poważniejszymi ruchami naszej planety w Kosmosie?
A ucieczka galaktyk z prędkością wielokrotnie przekraczającą prędkość c?


Śr gru 23, 2020 8:30
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 05, 2020 23:51
Posty: 85
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Powtarzacie obliczenia dla - w przybliżeniu - doświadczenia MM? Można i tak, jak się nie ma nic lepszego do roboty :)


Śr gru 23, 2020 13:29
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
stuck napisał(a):
Powtarzacie obliczenia dla - w przybliżeniu - doświadczenia MM?
Ja powtarzam. Natomiast HenrykK „szacuje” i mu wychodzi coś innego.

Cytuj:
Można i tak, jak się nie ma nic lepszego do roboty :)
Po prostu HenrykK zna jakieś urywki STW. I mu się wydaje, że ją obalił, bo nie wie, jak się dodaje w STW prędkości.

HenrykK napisał(a):
A widział Pan nieruchome światło?
No ja nie widziałem. Ale to z Twojej teorii istnienie takiego światła wynika, a nie z mojej.
Cytuj:
Troszeczkę Pan nie doszacował tą prędkość.
Przecież niczego nie szacowałem. Wszystkie obliczenia masz na tacy.
Cytuj:
Trzeba również założyć, iż jej zakres będzie się zmieniał od + 30.000 do - 30.000 [m/s],
Nie trzeba, bo dla Twojego argumentu istotna jest absolutna wartość wektora, a nie jego komponent. Dlatego też dla uproszczenia założyłem współliniowość obu ruchów..
Cytuj:
A co z jeszcze poważniejszymi ruchami naszej planety w Kosmosie?
No to sam sobie policz.
Cytuj:
A ucieczka galaktyk z prędkością wielokrotnie przekraczającą prędkość c?
A jakie to ma konkretne znaczenie? Mieszkańcy tych galaktyk nigdy nie zmierzą prędkości protonu w LHC.


Śr gru 23, 2020 14:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Feelek, chciałbym Ci przypomnieć regulamin:

"Moderator ma prawo wykasować post lub jego fragment w następujących przypadkach:
- jednozdaniowych lub jednosłownych wypowiedzi, które nie wnoszą nic merytorycznego do dyskusji (dotyczy to zwłaszcza postów zawierających tylko emotikony);
Nie dopuszcza się prowadzenia dyskusji na zasadzie "ping-ponga" tj., jednozdaniowych lub jednowyrazowych wstawek".


Feelek, uwagi do moderatora lub do moderacji proszę kierować w odpowiednim dziale a nie tutaj.

_________________
ksiądz


Śr gru 23, 2020 21:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL