Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu napisał(a):
feelek napisał(a):
To z jaką prędkością płynie czas?
1 s/s. Jakiej odpowiedzi oczekujesz?

Dokładnie takiej, jaką podałeś.


N gru 20, 2020 13:11
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
feelek napisał(a):
Dokładnie takiej, jaką podałeś.
Czyli chciałem usłyszeć trywialny fakt. Dlaczego zależy Ci na wykolejeniu tego wątku?


N gru 20, 2020 13:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Mylisz się. Nie mam takich intencji.


N gru 20, 2020 13:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Na czym polegało to namieszanie? Ciągle powtarzasz, że w STW jest coś „namieszane”, że jest coś sprzecznego, ale nie potrafisz tego uzasadnić. I tak od kilku lat.


A czy czcicielom Alberta E. można coś wyjaśnić.
Oni nie potrafią nawet zrozumieć, co oznacza, iż światło nie przyjmuje prędkości źródła, które je emituje.

Cytuj:
Jest to z pewnością związane z faktem, że od ponad stu lat nie przeprowadzono ani jednego doświadczenia, które by chociaż sugerowało jej niepoprawność.


Sam w tym roku przeprowadziłem takie doświadczenie z radarem dopplerowskim.

Cytuj:
1 s/s. Jakiej odpowiedzi oczekujesz?


Odpowiedź godna geniusza.
Czas zawsze będzie płynął z prędkością 1 s/s.
Będzie się tak działo nawet kiedy będzie płynął 1000 razy szybciej lub wolniej.
Sekunda będzie wówczas odpowiednio krótsza lub dłuższa.
Prawda jest tak, iż nie potrafimy bezpośrednio mierzyć czasu.


N gru 20, 2020 17:07
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 05, 2020 23:51
Posty: 85
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Prawda jest tak, iż nie potrafimy bezpośrednio mierzyć czasu.
A ten w kółko swoje nonsensy, mimo że mu tłumaczono! A co w takim razie w ogóle potrafimy mierzyć bezpośrednio?

Bo odległość mierzymy tak samo "pośrednio" (lub tak samo "bezpośrednio") jak czas. Każdy pomiar wymaga miary, do licha! Każdy pomiar polega na tym, że odczytujemy wskazanie przyrządu pomiarowego, a nie bezpośrednio cechę rzeczy lub zjawiska, które mierzymy.


N gru 20, 2020 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
stuck

[quote]Bo odległość mierzymy tak samo "pośrednio" (lub tak samo "bezpośrednio") jak czas. Każdy pomiar wymaga miary, do licha! Każdy pomiar polega na tym, że odczytujemy wskazanie przyrządu pomiarowego, a nie bezpośrednio cechę rzeczy lub zjawiska, które mierzymy.[quote]

A jak zmierzymy czas w rakiecie, która porusza się z prędkością bliską prędkości światła?
Możemy go jedynie porównać z tym, którego używamy na Ziemi, z zależności, które wyprowadził
Albert E.
A czy te zależności są poprawnie wyprowadzone? Wątpię.
Tak dla sprawdzenia, czy czas w takiej rakiecie będzie płynął wolniej od tego u nas?
Jaki będzie skutek takiego czasu, który tam powinien istnieć?


N gru 20, 2020 20:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 05, 2020 23:51
Posty: 85
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
stuck napisał(a):
Bo odległość mierzymy tak samo "pośrednio" (lub tak samo "bezpośrednio") jak czas. Każdy pomiar wymaga miary, do licha! Każdy pomiar polega na tym, że odczytujemy wskazanie przyrządu pomiarowego, a nie bezpośrednio cechę rzeczy lub zjawiska, które mierzymy.
A jak zmierzymy czas w rakiecie, która porusza się z prędkością bliską prędkości światła?
Możemy go jedynie porównać z tym, którego używamy na Ziemi, z zależności, które wyprowadził
Albert E.
Normalnie zmierzymy taki czas -- zegarem. A niby czym na Ziemi mierzysz, suwmiarką? A pomyślałeś w ogóle, jak zmierzymy długość, lecąc w takiej rakiecie? Linijką, jak na Ziemi, czy jakimś magicznym przyrządem? Coś ci się obiło o uszy o relatywistycznym efekcie dotyczącym czasu, ale nie wiesz, że zgodnie z teorią względności występuje skrócenie Lorentza, relatywistyczne skrócenie długości? Dywagujesz jak wioskowy mądrala, ale nawet pobieżnie się nie zapoznałeś z STW?

HenrykK napisał(a):
A czy te zależności są poprawnie wyprowadzone? Wątpię.
To jest nauka, fizyka na bazie obserwacji i matematyki stojąca, a nie pseudonaukowy bełkot Henryków. Jeśli wątpisz, czy wzory są poprawnie wyprowadzone, to je sprawdź sam. Ja sprawdziłem, dawno temu. Są poprawnie wyprowadzone.


N gru 20, 2020 21:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
stuck

Cytuj:
Normalnie zmierzymy taki czas -- zegarem. A niby czym na Ziemi mierzysz, suwmiarką? A pomyślałeś w ogóle, jak zmierzymy długość, lecąc w takiej rakiecie? Linijką, jak na Ziemi, czy jakimś magicznym przyrządem? Coś ci się obiło o uszy o relatywistycznym efekcie dotyczącym czasu, ale nie wiesz, że zgodnie z teorią względności występuje skrócenie Lorentza, relatywistyczne skrócenie długości? Dywagujesz jak wioskowy mądrala, ale nawet pobieżnie się nie zapoznałeś z STW?


Że też nie pomyślałem, że można do tego celu wykorzystać zwyczajny zegar.
Pewnie w rakiecie jest ich kilka, tak na wszelki wypadek.
W takiej rakiecie ,w początkowym okresie stosowania STW występowała również dylatacja masy, która akurat się nie zmniejszała, lecz wzrastała.
Obecnie, wstydliwie pomija się ten epizod.
Tylko czasami zapóźnieni w rozwoju fizycy wykorzystują go jeszcze w edukacji młodzieży.
Powracając do czasu, jaki tam istnieje, to będzie on płynął szybciej, czy wolniej niż ten na Ziemi?
I jakie będą skutki tego czasu dla ludzi i rakiety?
Liczę, że dywagujący portalowy mądrala odpowie mi na takie proste pytanie.
Zadaję je już po raz trzeci w tym wątku.


N gru 20, 2020 22:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu napisał(a):
feelek napisał(a):
To z jaką prędkością płynie czas?
1 s/s.

A jaka jest najmniejsza jednostka upływu czasu?


Pn gru 21, 2020 7:48
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
A czy czcicielom Alberta E. można coś wyjaśnić.
Oni nie potrafią nawet zrozumieć, co oznacza, iż światło nie przyjmuje prędkości źródła, które je emituje.
Jest to z pewnością jakieś bardzo nieścisłe sformułowanie. Bo w sensie ścisłym jest absolutnie błędne. Np. mój monitor pozostaje w stosunku do mnie w spoczynku. A jednak emitowane przez niego światło do mnie dociera. Zatem z pewnością światło nie ma prędkości takiej samej jak monitor.
Cytuj:
Sam w tym roku przeprowadziłem takie doświadczenie z radarem dopplerowskim.
Proszę zatem nakierować nas na publikację Twojego doświadczenia. Przy okazji – weźmiesz mnie do Sztokholmu ze sobą?
Cytuj:
Odpowiedź godna geniusza.
Nie. Jest to trywialna odpowiedź, ale tylko taką da się udzielić na zadane pytanie. Prędkość to stosunek drogi do czasu. Zatem „prędkość z jaką płynie czas” to stosunek czasu do czasu. Nic ciekawego nie da się na ten temat powiedzieć, nawet jak pytanie mądrze dla kogoś brzmi.
Cytuj:
Czas zawsze będzie płynął z prędkością 1 s/s.
Będzie się tak działo nawet kiedy będzie płynął 1000 razy szybciej lub wolniej.
W przypadku dylatacji czasu mówimy, że sekunda w jednym układzie odniesienia nie odpowiada sekundzie w innym.


Pn gru 21, 2020 9:15

Dołączył(a): So gru 05, 2020 23:51
Posty: 85
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
stuck napisał(a):
Normalnie zmierzymy taki czas -- zegarem. A niby czym na Ziemi mierzysz, suwmiarką? A pomyślałeś w ogóle, jak zmierzymy długość, lecąc w takiej rakiecie? Linijką, jak na Ziemi, czy jakimś magicznym przyrządem? Coś ci się obiło o uszy o relatywistycznym efekcie dotyczącym czasu, ale nie wiesz, że zgodnie z teorią względności występuje skrócenie Lorentza, relatywistyczne skrócenie długości? Dywagujesz jak wioskowy mądrala, ale nawet pobieżnie się nie zapoznałeś z STW?
Że też nie pomyślałem, że można do tego celu wykorzystać zwyczajny zegar.
Rzeczywiście - nie pomyślałeś. Nie pierwszy raz, więc nikogo tutaj to nie dziwi.

HenrykK napisał(a):
Że też nie pomyślałem, że można do tego celu wykorzystać zwyczajny zegar. Pewnie w rakiecie jest ich kilka, tak na wszelki wypadek.
A jak ci się zdaje, że radzieckie i amerykańskie misje załogowe, wokół Ziemi i na Księżyc, to w ogóle nie miały żadnego zegara ani zegarka na pokładzie? Że teraz też Amerykanie, Rosjanie, Chińczycy latają w kosmos, a nie mają?

Do licha, przecież nawet automat sterujący ciągiem silników musi czymś odmierzać czas, żeby użyć ich ciągu w danym momencie przez np. 10 sekund, a nie przez 200 sekund. Tak samo jak automatyczny piekarnik lub pralka, też czymś odmierzają czas, jeśli mają robić swoje przez zaprogramowanie np. pół godziny albo godzinę. Nie mówiąc o ludziach. Już pierwsze lądowanie na Księżycu odbyło się na ręcznym sterowaniu i Armstrong z Aldrinem musieli pilnować, jak długo używają silników lądownika, szukając dogodnego miejsca na posadowienie modułu księżycowego, żeby wystarczyło im potem paliwa na start z Księżyca i zadokowanie do modułu dowodzenia na orbicie. Z kolei załoga pechowej misji Apollo 13 musiała jeszcze bardziej polegać na ręcznym sterowaniu i ręcznej nawigacji, jak im padły kluczowe systemy, a resztę musieli powyłączać, żeby w ogóle mieć szanse przeżycia i powrotu. Oczywiście, że na pokładach statków kosmicznych są zegary.

HenrykK napisał(a):
występowała również dylatacja masy
Nie wiesz, co mówisz. "Dylatacja masy" to bełkot. Ponieważ słowo "dylatacja" oznacza "wydłużenie".


Pn gru 21, 2020 13:52
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Obecnie, wstydliwie pomija się ten epizod.
Oczywiście jest to nieprawda. Po prostu był taki okres, kiedy uważano, że pojęcie masy relatywistycznej jest przydatne w nauczaniu TW. Ale dzisiaj raczej się uznaje, że takie pojęcie nie jest potrzebne. I tyle. Zmienił się trochę sposób opisu. STW jest jednak taka sama, niezależnie, czy wprowadzamy pojęcie masy relatywistycznej, czy go nie wprowadzamy.


Pn gru 21, 2020 14:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu napisał(a):
Zatem „prędkość z jaką płynie czas” to stosunek czasu do czasu.

Po co wstawiasz ten cudzysłów?


Pn gru 21, 2020 15:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
feelek

[quote]A jaka jest najmniejsza jednostka upływu czasu?[quote]

Najkrótszą wartością czasu jest czas Plancka.

5,39116 x 10 do - 44 potęgi [s]


Pn gru 21, 2020 17:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
stuck

[quote]Nie wiesz, co mówisz. "Dylatacja masy" to bełkot. Ponieważ słowo "dylatacja" oznacza "wydłużenie".
[quote]

Proszę wziąć poprawkę na swoją wiedzę. Jeśli Pan czegoś nie kojarzy, to nie oznacza, że nikt inny tego nie pojmuje.
Dylatacją masy straszyli nawet przy uruchamianiu WZH.
Masa rozpędzonego protonu miała wzrosnąć do nieskończoności i pochłonąć cały świat.
Nie odpowiedział Pan na moje pytanie zadane trzykrotnie.
Widzę, że cieniutko ze znajomością teorii. Ilu ja już takich znawców natrafiłem w sieci.


Pn gru 21, 2020 17:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL