Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Albert Einstein oparł swoje rozumowanie na dwóch postulatach[7]:
3. Zasadzie względności
We wszystkich układach inercjalnych prawa fizyki są jednakowe – zarówno mechaniki, jak i elektrodynamiki.
4. Niezmienniczość prędkości światła w próżni
Dla wszystkich obserwatorów inercjalnych prędkość światła w próżni jest taka sama – we wszystkich kierunkach i nie zależy od prędkości źródła światła.

Przyjmijmy teoretycznie, rzecz jasna, iż drugi postulat jest błędny.
Załóżmy, iż prędkość światła w próżni nie jest stała, lecz zależy od prędkości źródła światła.
W takim przypadku jego prędkość w kierunku ruchu źródła, które je emituje była większa o wartość prędkości źródła . Światło emitowane w stronę przeciwną do kierunku ruchu źródła posiadałoby prędkość mniejszą.
Te fotony, które rozchodziłyby się w kierunku prostopadłym do wektora prędkości zachowałyby prędkość c.
Jak w takim przypadku musiałyby zmienić się ustalenia dotyczące budowy materii, funkcjonowania Wszechświata, oraz ustalenia filozoficzne, które poważnie wpłynęły na świadomość narodów w 20 wieku.
Rzeczą oczywistą jest, że cała STW straciłaby jakikolwiek sens.
Czy podobnie stałoby się z OTW?


N paź 25, 2020 15:37
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Załóżmy, iż prędkość światła w próżni nie jest stała, lecz zależy od prędkości źródła światła.
Prędkości źródła świadła względem czego? Negacja tego postulatu oznacza, że istnieje jakiś „eter kosmiczny”. Niestety poszukiwania tegoż eteru spełzły na niczym. Dlatego też potrzebna była STW.
Cytuj:
Jak w takim przypadku musiałyby zmienić się ustalenia dotyczące budowy materii, funkcjonowania Wszechświata
Drastycznie. Całą Kwantową Teorię Pola szlag by np. trafił. Nie mielibyśmy pojęcia, skąd bierze się nasza masa, jak wytłumaczyć elektromagnetyzm etc.
Cytuj:
Czy podobnie stałoby się z OTW?
Jak sama nazwa wskazuje. STW to szczególny przypadek OTW. Zatem jeśli STW jest nieprawdziwa, to tak samo OTW. W drugą stronę to oczywiście nie działa.


N paź 25, 2020 20:23

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu.
Cytuj:
Prędkości źródła świadła względem czego? Negacja tego postulatu oznacza, że istnieje jakiś „eter kosmiczny”. Niestety poszukiwania tegoż eteru spełzły na niczym. Dlatego też potrzebna była STW.


Nie mogę tutaj za bardzo wchodzić w dowodzenie tego poglądu, ponieważ jest niezgodny z nauką i cały wpis zostanie skasowany.
Nie przepadam za eterem kosmicznym, a ten chemiczny jest dla mnie zbyt mocny.
Czy ma Pan na myśli, iż prędkość światła w próżni jest iloczynem przenikalności elektrycznej i magnetycznej próżni?
W takim wypadku nie mogłaby ona być większa lub mniejsza od c.

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Drastycznie. Całą Kwantową Teorię Pola szlag by np. trafił. Nie mielibyśmy pojęcia, skąd bierze się nasza masa, jak wytłumaczyć elektromagnetyzm etc.


Masę i bezwładność można znacznie lepiej wyjaśnić bez Kwantowej Teorii Pola.
Problemem pozostaje jednak ładunek elektryczny. Skąd się on bierze?


N paź 25, 2020 20:55
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Nie mogę tutaj za bardzo wchodzić w dowodzenie tego poglądu, ponieważ jest niezgodny z nauką i cały wpis zostanie skasowany.
Wiesz dobrze, że nigdy żaden Twój post nie został usunięty za „niezgodność z nauką”. Oczywiste jest, że żadnych dowodów nie masz, a strach przed usunięciem wykorzystujesz jako wymówkę. Odrobiną honoru się wykaż.
Cytuj:
Nie przepadam za eterem kosmicznym
No to skoro nie eter i nie STW, to co? Tzn. nie postuluję, że jakaś trzecia koncepcja nie jest możliwa, ale będzie ona z pewnością bardziej zagmatwana niż te dwie wyżej.
Cytuj:
Czy ma Pan na myśli, iż prędkość światła w próżni jest iloczynem przenikalności elektrycznej i magnetycznej próżni?
Nie miałem tego na myśli. Mógłbyś rozwinąć?
Cytuj:
W takim wypadku nie mogłaby ona być większa lub mniejsza od c.
Ale co to znaczy „prędkość światła większa od c” Litera c oznacza z definicji prędkość światła. To tak, jakbyś się pytał, czy zefciu mógłby być bardziej zarośnięty, niż Szymon.

Cytuj:
Masę i bezwładność można znacznie lepiej wyjaśnić bez Kwantowej Teorii Pola.
Proszę zatem to uczynić.
Cytuj:
Problemem pozostaje jednak ładunek elektryczny. Skąd się on bierze?
Masz jakiś pomysł?


Pn paź 26, 2020 8:21

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Cytuj:
Wiesz dobrze, że nigdy żaden Twój post nie został usunięty za „niezgodność z nauką”. Oczywiste jest, że żadnych dowodów nie masz, a strach przed usunięciem wykorzystujesz jako wymówkę. Odrobiną honoru się wykaż.


Nie wchodź mi Pan na honor, mogę się odwinąć.
Dwa moje tematy zostały usunięte w całości. Argumentacja Admina rozbrajająca.
Mało jeszcze Pan rozumie z tego świata.

Cytuj:
No to skoro nie eter i nie STW, to co? Tzn. nie postuluję, że jakaś trzecia koncepcja nie jest możliwa, ale będzie ona z pewnością bardziej zagmatwana niż te dwie wyżej.


Nie zastanawiałem się jeszcze nad tym. Ale Model Standardowy przerasta wszelkie wyobrażenia
o elegancji i dostojeństwie teorii fizycznej.

Cytuj:
Ale co to znaczy „prędkość światła większa od c” Litera c oznacza z definicji prędkość światła. To tak, jakbyś się pytał, czy zefciu mógłby być bardziej zarośnięty, niż Szymon.


Użyłem takiego zwrotu, żeby nie pisać wartości liczbowej prędkości światła w próżni.
A czy takie pytanie jest nielogiczne?
Jest prawdziwe, jeśli tylko zefciu nie jest łysy.


Pn paź 26, 2020 17:54
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Nie wchodź mi Pan na honor, mogę się odwinąć.
To się odwiń. Raz w życiu mi pokaż, że wiesz, o czym gadasz.
Cytuj:
Dwa moje tematy zostały usunięte w całości.
Z pewnością nie za „niezgodność z nauką”.

Tak więc podtrzymuję – wykręcasz się od odpowiedzi, bo odpowiedzi nie masz.

Cytuj:
Nie zastanawiałem się jeszcze nad tym.
Czyli nic nie masz. Jak zawsze. Rzucasz się podważać fizykę, ale nie masz żadnych argumentów.

Cytuj:
Użyłem takiego zwrotu, żeby nie pisać wartości liczbowej prędkości światła w próżni.
Wartość c jest dobrze zmierzona. Masz jakieś zastrzeżenia do tego pomiaru? To się nimi podziel.


Pn paź 26, 2020 18:19

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Cytuj:
Czyli nic nie masz. Jak zawsze. Rzucasz się podważać fizykę, ale nie masz żadnych argumentów.



Tematem tego wpisu nie są moje teorie a jedynie rozważania nad nad ewentualnością, jak wyglądała by fizyka i astronomia, gdyby drugi postulat STW był błędny.
Proszę potraktować to jako dialektykę.
A do czego takie pytanie doprowadzi to nie przewiduję.
Nie postawiłem go bez przyczyny, może okazać się jednak , iż gra nie jest warta świeczki.


Pn paź 26, 2020 18:42
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Tematem tego wpisu nie są moje teorie a jedynie rozważania nad nad ewentualnością, jak wyglądała by fizyka i astronomia, gdyby drugi postulat STW był błędny.
Ale jakie te rozważania mają sens bez podania alternatywy? To tak jakbym dał Ci farby i powiedział „namaluj jakby wyglądał świat, jakby trawa nie była zielona” i nie powiedział jaka konkretnie. Najprostsza alternatywą dla STW jest eter kosmiczny – mamy jeden uprzywilejowany układ odniesienia, w którym światło w próżni ma stałą prędkość, a w innych układach – światło ma prędkość wynikającą z newtonowskiej mechaniki.
Cytuj:
Nie postawiłem go bez przyczyny
Proszę zatem podać tę przyczynę i nie udawać męczennika.


Wt paź 27, 2020 8:33

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu
Cytuj:
Ale jakie te rozważania mają sens bez podania alternatywy? To tak jakbym dał Ci farby i powiedział „namaluj jakby wyglądał świat, jakby trawa nie była zielona” i nie powiedział jaka konkretnie. Najprostsza alternatywą dla STW jest eter kosmiczny – mamy jeden uprzywilejowany układ odniesienia, w którym światło w próżni ma stałą prędkość, a w innych układach – światło ma prędkość wynikającą z newtonowskiej mechaniki.
Cytuj:


Mnisi w ramach dialektyki rozważali tak abstrakcyjne tematy , jak liczba diabłów na końcu szpilki, a my nie możemy rozpatrzyć bardzo przyziemnej kwestii o świetle, które posiada masę i bezwładność.
Eter w tym przypadku nie jest żadnym ułatwieniem. Światło powinno posiadać dowolną prędkość w każdym układzie. Próżnia nie jest niczym szczególnym.

Cytuj:
Proszę zatem podać tę przyczynę i nie udawać męczennika.


W przyczynie nie ma nawet najmniejszej cząstki męczeństwa.
Do przyczyny, być może, odniosę się w osobnym temacie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pan sam spróbował zrozumieć, dlaczego światło może przyjmować dowolną prędkość w próżni.


Wt paź 27, 2020 20:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Mnisi w ramach dialektyki rozważali tak abstrakcyjne tematy, jak liczba diabłów na końcu szpilki,


Musze Cię rozczarować ale to kolejny mit o średniowieczu głoszony w XVII wieku aby ośmieszyć średniowieczną naukę.

Tomasz z Akwinu rozważał w "Summa theologiae" (zwana tez Summa theologica) problem czy w jednym miejscu może przebywać wiele aniołów jednocześnie.

Padło tu pytanie o przyczynę.

Właśnie Tomasz powyższy problem rozważał w oparciu o arystotelesowskie cztery przyczyny: materialną, formalną, celową i sprawczą.

_________________
ksiądz


Wt paź 27, 2020 21:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
bramin
[quote][quote][quote]Musze Cię rozczarować ale to kolejny mit o średniowieczu głoszony w XVII wieku aby ośmieszyć średniowieczną naukę.

Nie jestem przekonany, czy tylko ośmieszano w ten sposób średniowieczną naukę.
Średniowieczną dialektykę jako metodę nauki dysputy i zachowania konsekwencji myślenia wykorzystywali komuniści- dialektyka marksistowsko- leninowska.

Przyczyna nie jest istotna w tym temacie i nie będę się do niej odnosił, ponieważ zmieni kierunek dyskusji.
Poza tym jest niezgodna ze współczesną nauką, a Pan odczuwa ogromny lęk, przed takimi tezami i kasuje całe wpisy.


Wt paź 27, 2020 23:18
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
a my nie możemy rozpatrzyć bardzo przyziemnej kwestii o świetle, które posiada masę i bezwładność
Ależ możemy. Tylko najpierw musiałbyś określić, jaka to masa. A potem możemy się zastanowić, jak by wyglądał eksperyment potwierdzający lub falsyfikujący taką hipotezę.
Cytuj:
Światło powinno posiadać dowolną prędkość w każdym układzie.
Powinno, a jedna nie posiada. Najwyraźniej zatem cechą światła jest to, że ma w metaforycznym nosie, co zdaniem HenryKa powinno.
Cytuj:
Próżnia nie jest niczym szczególnym.
Jest czymś szczególnym. Inne ośrodki zawierają materię, a próżnia jej nie zawiera. Zatem z definicji „czegoś szczególnego” jest czymś szczególnym. Jest też „czymś szczególnym”, jeśli chodzi o rozchodzenie się fal elektromagnetycznych, gdyż fale te oddziałują z materią, a zatem tylko w próżni światło rozchodzi się nie oddziałując elektromagnetycznie z innymi cząstkami.
Cytuj:
W przyczynie nie ma nawet najmniejszej cząstki męczeństwa.
Wiesz o co mi chodziło. Udajesz, że nie możesz czegoś napisać, bo grozi Ci moderacja. Tymczasem prawdziwy powód jest taki, że nie masz nic do powiedzenia.
Cytuj:
Do przyczyny, być może, odniosę się w osobnym temacie.
Nie odniesiesz się. Każdy kto zna Twoją działalność na tym forum wie, że wszelkie takie obietnice padające z Twoich ust, że „może kiedyś” coś tam dowiedzieć, wyjaśnisz, na coś odpowiesz, czy nawet skonstruujesz maszynę są obietnicami absolutnie pustymi i nigdy tych obietnic nie spełniasz. Zatem daruj je sobie, bo żałość tylko większa bierze, jak się to czyta.
Cytuj:
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pan sam spróbował zrozumieć, dlaczego światło może przyjmować dowolną prędkość w próżni.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mi pokazał przykład takiego światła, które pędzi z prędkością 1 km/h, albo wyjaśnił mi, jak takie światło mogę sobie wygenerować. Wtedy będę miał jakieś podstawy, aby „spróbować zrozumieć” co się dzieje. Póki co nie mam. Ludzkość dotychczas nigdy nie zaobserwowała niczego sprzecznego z STW.

HenrykK napisał(a):
Poza tym jest niezgodna ze współczesną nauką, a Pan odczuwa ogromny lęk, przed takimi tezami i kasuje całe wpisy.
Kłamliwie oczerniasz bramina. Nigdy nie zdarzyło się, aby usunął on Twój wpis z powodu „niezgodności z nauką”. Powtarzasz to oszczerstwo, a nie potrafisz dowieść jego prawdziwości.


Śr paź 28, 2020 8:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Średniowieczną dialektykę jako metodę nauki dysputy i zachowania konsekwencji myślenia wykorzystywali komuniści- dialektyka marksistowsko- leninowska.


Nie, średniowieczna dialektyka to m.in.: rozumowe dochodzenie do prawdy i synonim logiki. Nie miała ona związku z marksistowską dialektyką.
Dialektyka heglowska polega na rozumowaniu idącego od danego pojęcia czyli tezy do jego przeciwieństwa czyli antytezy. Rozumowanie łączące te dwa pojęcia w wyższą jedność prowadzi do syntezy.
Marks posłużył sie dialektyką heglowską aby traktować rozwój jako walke wewnętrznych przeciwieństw. Krótko mówiąc chodziło o walke klas, co było główną ideą marskizmu-leninizmu.

HenrykK napisał(a):
Pan odczuwa ogromny lęk, przed takimi tezami i kasuje całe wpisy.
.
Panie HenrykuK, nie jestem raczej bojaźliwy, życzę Panu wspanialej intelektualnej przygody i owocnych dyskusji.

_________________
ksiądz


Śr paź 28, 2020 14:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Ależ możemy. Tylko najpierw musiałbyś określić, jaka to masa. A potem możemy się zastanowić, jak by wyglądał eksperyment potwierdzający lub falsyfikujący taką hipotezę.


Celem tego wpisu nie jest udowodnienie, że światło posiada masę.
Jeśliby próżnia była miejscem szczególnym to światło poruszałoby się w niej z nieskończoną prędkością.
Pomysł z masą nie jest beznadziejny. Pozwali on, być może , zachować ciągłość pomiędzy materią a falą elektromagnetyczna.
Gdyby jeszcze odkryć jak powstaje ładunek elektryczny?

Nie oczerniam kłamliwie Admina, ponieważ nie mam Pana natury.
Nie wiedziałem, iż wynajął Pana jako swojego mecenasa. Kiepski to pomysł.


Śr paź 28, 2020 14:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
bramin

Cytuj:
Nie, średniowieczna dialektyka to m.in.: rozumowe dochodzenie do prawdy i synonim logiki. Nie miała ona związku z marksistowską dialektyką.
Dialektyka heglowska polega na rozumowaniu idącego od danego pojęcia czyli tezy do jego przeciwieństwa czyli antytezy. Rozumowanie łączące te dwa pojęcia w wyższą jedność prowadzi do syntezy.
Marks posłużył sie dialektyką heglowską aby traktować rozwój jako walke wewnętrznych przeciwieństw. Krótko mówiąc chodziło o walke klas, co było główną ideą marskizmu-leninizmu.


Nie wnikałem w te zawiłości, lecz przytoczyłem to czym chełpił się wykładowca na uczelni z nauk politycznych.
Miało to miejsce jeszcze w poprzedniej epoce.


Śr paź 28, 2020 14:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL