Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 2:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona
 Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Usiłowałem coś zrozumieć z tej nawalanki, ale nic z tego.
Chcę tylko sprostować dwie kwestie : elektryczność i magnetyzm opisał wyczerpująco Maxwell swoimi równaniami, długo przez AA. Pole Higgsa nie nadaje żadnej masy, ono oddziałuje tylko z elektronami, dzięki czemu mogły powstać wodór i hel w pierwotnej nukleosyntezie.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt lis 03, 2020 14:39
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zepp napisał(a):
Usiłowałem coś zrozumieć z tej nawalanki, ale nic z tego.
Istotą tej nawalanki jest to, że HenrykK wychodzi od założenia „we wszystkich układach światło porusza się z tą samą prędkością”, a wychodzi mu z tego wniosek „w pewnych układach ciała pozostające w spoczynku poruszają się szybciej od światła”. Nawalanka ma na celu wyjaśnienie mu problemu.
Cytuj:
elektryczność i magnetyzm opisał wyczerpująco Maxwell swoimi równaniami, długo przez AA.
Owszem. Ale dopiero STW wyjaśnia, dlaczego zależność między elektrycznością i magnetyzmem musi istnieć. Równania Maxwella mówią o polu magnetycznym tworzonym przez poruszający się ładunek elektryczny. STW natomiast wyjaśnia, że pole magnetyczne jest polem elektrycznym widzianym z innego układu współrzędnych.
Cytuj:
Pole Higgsa nie nadaje żadnej masy, ono oddziałuje tylko z elektronami
Pole Higgsa zostało zaproponowane, aby wyjaśnić masywność bozonów W. Teoria „elektrosłaba” unifikowała oddziaływanie elektromagnetyczne i słabe, ale nie wyjaśniała, dlaczego jeden z jej bozonów nie ma masy, a trzy pozostałe – mają. Mechanizm Higgsa był hipotezą mającą to wyjaśnić. Poza tym Pole Higgsa w ogóle oddziałuje ze wszystkimi masywnymi cząstkami elementarnymi, a nie tylko z elektronami. Nie wiem, skąd te rewelacje.


Wt lis 03, 2020 15:04

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Z równaniami Maxwella był tylko jeden problem: nie podlegały transformacji Galileusza (gęstość prądu), natomiast ich zapis w rachunku tensorowym ten problem anuluje, a STW po prostu inaczej je ujmuje.
Pole Higgsa z pewnością nie oddziałuje ze wszystkimi cząstkami i nie nadaje im masy (w szczególności protonowi i neutronowi): z fermionów oddziałuje tylko z elektronem. Bardzo przejrzyście wyjaśnia to (tzn. konieczność wyhamowania elektronów na wczesnym etapie gorącego Wszechświata) prof. Krzysztof Meissner w swoich wykładach, dostępne na YT. W ogóle to teoria pola Higgsa jest bardzo młoda ( zajrzałem do uczelnianych podręczników fizyki z połowy lat 80-tych i Higgsa nie ma nawet w indeksie nazwisk), różni fizycy różnie do niej podchodzą. Samego bozonu ( nie mówiąc o polu Higgsa) przecież nie zaobserwowano, a tylko produkty rozpadu pasują do niego z dokładnością chyba 5-sigma.
A tak ogólnie to chyba offtop wobec tezy autora wątku...

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Cz lis 05, 2020 9:12
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zepp napisał(a):
Z równaniami Maxwella był tylko jeden problem: nie podlegały transformacji Galileusza (gęstość prądu), natomiast ich zapis w rachunku tensorowym ten problem anuluje, a STW po prostu inaczej je ujmuje.
Zgoda.
Cytuj:
Pole Higgsa z pewnością nie oddziałuje ze wszystkimi cząstkami i nie nadaje im masy (w szczególności protonowi i neutronowi)
Tzn. nie nadaje większości masy. Większość masy nukleonów bierze się z oddziaływania silnego. Jednakże kwarki posiadają swoją masę nadawaną przez pole Higgsa.
Cytuj:
z fermionów oddziałuje tylko z elektronem
A z neutrinami nie? To skąd masa neutrin? A z kwarkami nie?
Cytuj:
Samego bozonu ( nie mówiąc o polu Higgsa) przecież nie zaobserwowano, a tylko produkty rozpadu pasują do niego
No ale to da się powiedzieć o wielu cząstkach elementarnych.
Cytuj:
A tak ogólnie to chyba offtop wobec tezy autora wątku...
Zdecydowanie. Ale nie wiem, czy autor wątku coś jeszcze ma do powiedzenia, bo po ostatnim ad personam zamikł.


Cz lis 05, 2020 10:13

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu oraz zepp

A jak współczesna nauka wyjaśnia siłę odśrodkową?
Od czasów Newtona nie dokonał się w tej kwestii zbyt duży postęp.


Cz lis 05, 2020 18:28
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK a może coś na temat byś napisał. Dostałeś konkretne pytania i konkretne zastrzeżenia do swoich eksperymentów myślowych. Odnieś się do nich zamiast tchórzliwie zmieniać temat. O sile odśrodkowej możemy pogadać, jak już zrozumiesz, czego nie rozumiesz w STW. Zwłaszcza, że siła odśrodkowa występuje tylko w układach nieinercjalnych, a Ty masz problem ze zrozumieniem inercjalnych.


Pt lis 06, 2020 8:37

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu napisał(a):
Cytuj:
z fermionów oddziałuje tylko z elektronem
A z neutrinami nie? To skąd masa neutrin? A z kwarkami nie?

To nadawanie masy to taki skrót dziennikarski. Nawet w opisie działania pola Higgsa stwierdza się, że cząstka oddziaływująca z polem zachowuje się tak jakby miała masę: czyli może być tak ze masę ma przed oddziaływaniem, a tylko ona się ujawnia w polu Higgsa. Dużo tu możliwości interpretacji.
Teoria mówi, że oddziałuje z kwarkami i leptonami, więc i z neutrinami. Kwarki swobodnie nie występują, neutrina praktycznie z niczym nie oddziałują i rozlatują się po Wszechświecie, więc dla zwykłej materii pozostają elektrony do oddziaływania z polem Higgsa.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pt lis 06, 2020 8:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
HenrykK a może coś na temat byś napisał. Dostałeś konkretne pytania i konkretne zastrzeżenia do swoich eksperymentów myślowych. Odnieś się do nich zamiast tchórzliwie zmieniać temat. O sile odśrodkowej możemy pogadać, jak już zrozumiesz, czego nie rozumiesz w STW. Zwłaszcza, że siła odśrodkowa występuje tylko w układach nieinercjalnych, a Ty masz problem ze zrozumieniem inercjalnych.
Cytuj:


Zmienia Pan tchórzliwie temat wpisu przechodząc do Pola Higgsa, to chciałem wskazać pewną analogię z siłą odśrodkową. Ot tyle w tym temacie.
Gdyby Pan posiadał cząstkę mojej wiedzy o układach nieinercjalnych, to by pycha Pana zabiła.


Pt lis 06, 2020 8:55
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zepp napisał(a):
To nadawanie masy to taki skrót dziennikarski. Nawet w opisie działania pola Higgsa stwierdza się, że cząstka oddziaływująca z polem zachowuje się tak jakby miała masę
No nie do końca. Bo wszystko wskazuje na to, że w ogóle pojęcie „masy” nie jest czymś inherentnym, tylko właśnie emergentnym, wynikającym z oddziaływań. Koncepcja istnienia jakiejś inherentnej masy, którą niektóre cząstki posiadają „same z siebie” jest nam zupełnie niepotrzebna.
Cytuj:
neutrina praktycznie z niczym nie oddziałują
A jednak bardzo słabo oddziałują z polem Higgsa. No i oddziałują z bozonami W, co jest dla nas praktycznie superistotne, bo gdyby nie to, to bym nam Słonko zgasło :(
Cytuj:
Zmienia Pan tchórzliwie temat wpisu przechodząc do Pola Higgsa
Sam pisałeś coś o pochodzeniu masy. Więc wyjaśniłem. Tematem jest STW.
Cytuj:
Gdyby Pan posiadał cząstkę mojej wiedzy o układach nieinercjalnych, to by pycha Pana zabiła.
Żałość bierze…

To jak? Napiszesz coś o tej STW, czy będziesz się tylko chwalił własną wiedzą?


Pt lis 06, 2020 8:58

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Zakwestionował Pan moje wyliczenie dotyczące odległości dwóch satelitów geostacjonarnych.
Ciągle Pan ucieka od tego obliczenia, zapewne dlatego, iż w Internecie nie można wyszukać takiego wyliczenia.
Znajomość trójkąta Pitagorasa oraz geometria już dawno wyparowała z głowy.
Za to o najnowszych teoriach fizycznych jest mnóstwo materiałów. Wystarczy umiejętnie kopiować właściwe fragmenty i już mamy prawie geniusza.


Pt lis 06, 2020 11:37
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Zakwestionował Pan moje wyliczenie dotyczące odległości dwóch satelitów geostacjonarnych.
No. A Ty nadaj nie udzieliłeś odpowiedzi na moje dwa pytania:
  • Dlaczego jako odległość kątową podajesz większy z kątów, a nie mniejszy, co byłoby naturalne?
  • Dlaczego twierdzisz, że zarówno odległość kątowa, jak i liniowa sa „wyliczone”. Na podstawie jakiej trzeciej wartości są wyliczone?
Cytuj:
Ciągle Pan ucieka od tego obliczenia, zapewne dlatego, iż w Internecie nie można wyszukać takiego wyliczenia.
Z pewnościa w Internecie można wyszukać podstawowe wzory trygonometryczne. Również wzór na cięciwę. Kiedy próbuję liczyć odległość liniową między satelitami na podstawie kątowej, wychodzi mi inna wartość, niż Tobie. Ale nie wiem, skąd bierze się Twój błąd, bo nie mam pojęcia, co na jakiej podstawie liczyłeś. Jakby co, tutaj daję Ci w prezencie kalkulatorek cięciw naprędce sklecony.
Kod:
import argparse                                                               
import math                                                                   
import sys                                                                     
                                                                               
                                                                               
def crd(theta):                                                               
    return 2 * math.sin(theta / 2)                                             
                                                                               
def acrd(v):                                                                   
    return 2 * math.asin(v/2)                                                 
                                                                               
                                                                               
if __name__ == '__main__':                                                     
    _, cmd, r, v = sys.argv                                                   
    radius = float(r)                                                         
    value = float(v)                                                           
    if cmd == 'crd':                                                           
        print(radius * crd(math.radians(value)))                               
    elif cmd == 'acrd':                                                       
        print(math.degrees(acrd(value / radius)))                             
    else:                                                                     
        print('Komenda: crd – wylicz cięciwę, acrd – wylicz kąt')

Używamy go tak:
Kod:
$ python3 crd.py crd 42164 203
82635.0904912653283321
$ python3 crd.py acrd 42164 83321
162.27323095913832
Jak widać dla kąta 203 stopnie i wychodzi 82653 km, a dla odległości 83321 km wychodzi 162 stopnie. Gdzieś się rąbnąłeś najwyraźniej, ale ma to małe znaczenie dla samej STW. Proponowałbym raczej rozważanie nt. STW prowadzić w jednym wymiarze i na symbolach – będzie prościej.

Cytuj:
Za to o najnowszych teoriach fizycznych jest mnóstwo materiałów. Wystarczy umiejętnie kopiować właściwe fragmenty i już mamy prawie geniusza.
Ja chyba rozumiem, o co Ci chodzi. Ty po prostu to wszystko traktujesz personalnie. Wydaje Ci się, że w tej dyskusji chodzi o to, czy mądrzejszy jest HenrykK, czy mądrzejszy jest zefciu. Ale tutaj nic takiego nie ma miejsca. zefciu bowiem wprost stwierdza, że nie jest żadnym wybitnym fizykiem, a jego wiedza nt. STW ogranicza się do popularnonaukowego liźnięcia. Ty zaś wygłaszasz jakieś przechwałki na temat własnej wiedzy, które rozwalają wszelkie mierniki żenady. Daj se spokój. Wątek jest o STW, a nie o Tobie ani nie o mnie.


Pt lis 06, 2020 12:05

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu napisał(a):
Cytuj:
neutrina praktycznie z niczym nie oddziałują
A jednak bardzo słabo oddziałują z polem Higgsa. No i oddziałują z bozonami W, co jest dla nas praktycznie superistotne, bo gdyby nie to, to bym nam Słonko zgasło :(
?

Co do reakcji termojądrowych posiadam tylko podstawową wiedzę, wiem że neutrina są raczej masowo w Słońcu produkowane, same reakcje syntezy nie potrzebują udziału neutrin jako inicjatorów po "lewej" stronie zapisu reakcji. Jeśli masz na myśli rozpad beta, to tam też w wyniku rozpadu neutronu powstaje proton+elektron+neutrino elektronowe, z przejściowym bozonem W.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pt lis 06, 2020 12:34
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zepp napisał(a):
same reakcje syntezy nie potrzebują udziału neutrin jako inicjatorów po "lewej" stronie zapisu reakcji
Hmmm, rzeczywiście. Zawsze myślałem, że synteza neutronów w gwiazdach to po prostu odwrotność rozpadu beta. A wychodzi, że tutaj też neutrino jest produkowane, a nie konsumowane. Dzięki za sprostowanie błędnej koncepcji.


Pt lis 06, 2020 12:50

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Szkoda, że zgasiliście HenrykKa na sile odśrodkowej. Otóż trafiłem kiedyś na blog tego wybitnego matematyka i udowadnia on, że do wysłania rakiet w kosmos powinien wystarczyć sam obrot naszej planety wokół własnej osi. To z umysłem tego kalibru się mierzycie :)


Pt lis 06, 2020 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Cytuj:
wiem że neutrina są raczej masowo w Słońcu produkowane

Raczej nie. W istocie nie jest znany mechanizm działania słońca. To co uczą w szkołach to dzikie spekulacje - no ale nikt na słońcu nie był i nie jest w stanie tam dotrzeć, więc nie bardzo da się to sprawdzić. Pseudonaukowcy mają zatem pole do popisu z wymyślaniem co tam się może dziać.


Pt lis 06, 2020 17:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL