Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 14:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

[quote]Oczywiście jest to nieprawda. Po prostu był taki okres, kiedy uważano, że pojęcie masy relatywistycznej jest przydatne w nauczaniu TW. Ale dzisiaj raczej się uznaje, że takie pojęcie nie jest potrzebne. I tyle. Zmienił się trochę sposób opisu. STW jest jednak taka sama, niezależnie, czy wprowadzamy pojęcie masy relatywistycznej, czy go nie wprowadzamy.[quote]

Ależ Pan wyrozumiały dla STW. Dylatacja masy bardzo długo była podkreślana.
Upadła, ponieważ doświadczenia i obserwacje jej nie potwierdziły.
Taki wstydliwy sekret fizyki.
Najśmieszniejsza sprawa z tym związana pojawiła się wraz z rozwojem astrofizyki.
Zaobserwowano galaktyki, które oddalały się od nas z prędkością wielokrotnie przekraczającą prędkość światła w próżni.
Powinien wówczas paść dogmat o nieprzekraczalności prędkości światła w próżni.
Ale nie z fizykami takie numery.
Wymyślili bez żenady, iż to nie galaktyki oddalają się z taką prędkością, lecz to przestrzeń się z nią rozszerza.
Gawiedź otworzyła usta w podziwie i sprawa się wyjaśniła .
Jakie społeczeństwa taka nauka i uczeni.


Pn gru 21, 2020 17:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Jest to z pewnością jakieś bardzo nieścisłe sformułowanie. Bo w sensie ścisłym jest absolutnie błędne. Np. mój monitor pozostaje w stosunku do mnie w spoczynku. A jednak emitowane przez niego światło do mnie dociera. Zatem z pewnością światło nie ma prędkości takiej samej jak monitor.


A jak monitor nie będzie względem Pana w spoczynku, to emitowane przez niego światło nie będzie docierało do Pana?
Ktoś z nas czegoś nie rozumie.

Cytuj:
Proszę zatem nakierować nas na publikację Twojego doświadczenia. Przy okazji – weźmiesz mnie do Sztokholmu ze sobą?


Nie mam czasu na tę publikację. Muszę opracować ciekawsze tematy.
Nie wezmę Pana ze sobą do Sztokholmu, jeśli nie poprawi Pan Swoich manier.

Cytuj:
W przypadku dylatacji czasu mówimy, że sekunda w jednym układzie odniesienia nie odpowiada sekundzie w innym.


Zgadzam się z Panem.
Ale czy tylko tyle możemy powiedzieć na ten temat?


Pn gru 21, 2020 17:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Tylko czasami zapóźnieni w rozwoju fizycy wykorzystują go jeszcze w edukacji młodzieży.
Powracając do czasu, jaki tam istnieje, to będzie on płynął szybciej, czy wolniej niż ten na Ziemi?
I jakie będą skutki tego czasu dla ludzi i rakiety?


Już dawno temu zmierzono że czas na parterze, biegnie innym tempem niż na szczycie wieżowca, więc nie wiem co tutaj ci udowadniać? o co ci jeszcze chodzi?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn gru 21, 2020 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Robek

[quote]Już dawno temu zmierzono że czas na parterze, biegnie innym tempem niż na szczycie wieżowca, więc nie wiem co tutaj ci udowadniać? o co ci jeszcze chodzi?[quote]

Ale ja o ten czas się nie spieram.
Eksperyment w nauce pełni najwyższą rolę, jeśli nie jest sfałszowany.


Pn gru 21, 2020 18:42
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 05, 2020 23:51
Posty: 85
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
stuck napisał(a):
Nie wiesz, co mówisz. "Dylatacja masy" to bełkot. Ponieważ słowo "dylatacja" oznacza "wydłużenie".
Proszę wziąć poprawkę na swoją wiedzę. Jeśli Pan czegoś nie kojarzy, to nie oznacza, że nikt inny tego nie pojmuje.
Dylatacją masy straszyli nawet przy uruchamianiu WZH.
Nic podobnego, zmyślasz Pan, z palca wysysasz swoje brednie. Nikt z fizyków nie straszył "dylatacją czasu", ponieważ taki termin oznacza "WYDŁUŻENIE masy", a to nie ma najmniejszego sensu, jest bełkotem. W fizyce używano natomiast terminu "masa relatywistyczna". Nawet terminologii używanej w fizyce Pan nie znasz, tylko wymyślasz Pan własną, idiotyczną.

HenrykK napisał(a):
Nie odpowiedział Pan na moje pytanie zadane trzykrotnie.
Nic mi nie wiadomo o takim pytaniu.

HenrykK napisał(a):
Widzę, że cieniutko ze znajomością teorii. Ilu ja już takich znawców natrafiłem w sieci.
Odezwał się znaffca teorii od "dylatacji masy".


Pn gru 21, 2020 20:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
stuck

[quote]Nic podobnego, zmyślasz Pan, z palca wysysasz swoje brednie. Nikt z fizyków nie straszył "dylatacją czasu", ponieważ taki termin oznacza "WYDŁUŻENIE masy", a to nie ma najmniejszego sensu, jest bełkotem. W fizyce używano natomiast terminu "masa relatywistyczna". Nawet terminologii używanej w fizyce Pan nie znasz, tylko wymyślasz Pan własną, idiotyczną.[quote]

Ma Pan rację. Powinienem mówić ,,masa relatywistyczna".
To w związku z dylatacją czasu.
Z terminologią fizyczną nie jestem w najlepszej komitywie, ponieważ nie jestem fizykiem z wykształcenia.
Bardziej mnie pociągają idee.


Pn gru 21, 2020 21:21
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Dylatacją masy straszyli nawet przy uruchamianiu WZH.
Masa rozpędzonego protonu miała wzrosnąć do nieskończoności i pochłonąć cały świat.
Kto tak straszył? Rozważano w sposób poważny, jakie mogą być teoretyczne zagrożenia związane z LHC. Przede wszystkim – czarne dziury i dziwną materię. Ale uznano, że te zagrożenia są nierealne (czarne dziury tej wielkości wyparują, a dziwna materia nie powstanie w tej temperaturze). Natomiast nikt nie mówił, że masa protonu wzrośnie do nieskończoności. Jeśli mówił – przedstaw źródło.

HenrykK napisał(a):
A jak monitor nie będzie względem Pana w spoczynku, to emitowane przez niego światło nie będzie docierało do Pana?
Według Twojej teorii „przyjmowania prędkości źródła” – dotrze, jeśli będzie się do mnie zbliżał. Obraz na monitorze zobaczę wówczas chwilę po tym, jak ekran rozwali mi nos. Ponieważ jednak obserwacje są inne – Twoja teoria jest błędna.
Cytuj:
Nie mam czasu na tę publikację. Muszę opracować ciekawsze tematy.
Bzdurny wykręt. Za nobla możesz sobie wynająć pokojówkę i mieć w efekcie więcej czasu na pracę.
Cytuj:
Nie wezmę Pana ze sobą do Sztokholmu, jeśli nie poprawi Pan Swoich manier.
Wybacz, ale mam taką chamską naturę już. Przywieź mi chociaż magnes na lodówkę z Zamkiem Królewskim. Tyle mi się należy za konsultacje.

HenrykK napisał(a):
Ależ Pan wyrozumiały dla STW. Dylatacja masy bardzo długo była podkreślana.
Upadła, ponieważ doświadczenia i obserwacje jej nie potwierdziły.
Oczywiście jest to brednia. Fizyka relatywistyczna uznająca istnienie masy relatywistycznej i nieuznająca to ta sama fizyka. Daje ona te same przewidywania. Już wyjaśniam o co chodzi, bo znowu widać, że atakujesz STW nie mając o niej pojęcia.

Otóż w fizyce relatywistycznej pęd i energię kinetyczną kalkuluje się inaczej, niż w newtonowskiej. Wartość pędu to:

p = γmv

Gdzie γ to tzw. współczynnik Lorentza związany z ruchem. No więc niektórzy fizycy stwierdzili, że jak zdefiniujemy pojęcie „masa relatywistyczna”, które będzie po prostu iloczynem masy i γ, to nam wyjdzie tak:

p = mᵣv

I ten wzór będzie zrozumiały intuicyjnie dla studenta znającego fizykę newtonowską – pęd jest iloczynem masy i energii. Po prostu rozpędzone ciała stają się cięższe.

Obecnie jednak dominuje przekonanie, że pojęcie mᵣ jest niepotrzebne. Że masa to masa. Ale nie jest to pogląd związany z prawami fizyki. Jest to pogląd dydaktyczny. Pytanie nie brzmi „jaka koncepcja odpowiada eksperymentom”, tylko „jaka koncepcja jest bardziej zrozumiała, jaka koncepcja daje lepsze intuicje”. Zatem nie da się obalić koncepcji masy relatywistycznej eksperymentem (chyba że eksperymentem na studentach).

Cytuj:
Taki wstydliwy sekret fizyki.
Nie jest to żaden sekret. Informacje na temat masy relatywistycznej są powszechnie dostępne wraz z dyskusją, dlaczego tego pojęcia nie należy używać. Można o tym przeczytać na wikipedii, zobaczyć filmiki na youtubie. Nikt tego nie ukrywa.
Cytuj:
Powinien wówczas paść dogmat o nieprzekraczalności prędkości światła w próżni.
Nie ma takiego dogmatu. Fizyka relatywistyczna stwierdza dwie rzeczy:
  • Nie da się nadać ciału prędkości większej niż c względem nas (bo musielibyśmy mu dać nieskończenie wiele energii)
  • Przy prędkościach nadświetlnych kolejność wydarzeń może ulec odwróceniu (dlatego możliwość przesłania informacji z prędkością nadświetlną wywoływałaby paradoksy przyczynowo-skutkowe
Natomiast dogmatu, który głosi konkretnie „nic nie może poruszać się szybciej niż światło” nie ma.


Wt gru 22, 2020 8:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
feelek

Cytuj:
A jaka jest najmniejsza jednostka upływu czasu?


Najkrótszą wartością czasu jest czas Plancka.

5,39116 x 10 do - 44 potęgi [s]

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wyznaczania krótszych jednostek, np. 0,5 czasu Plancka.


Wt gru 22, 2020 9:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
feelek

[quote]Nie ma żadnych przeciwwskazań do wyznaczania krótszych jednostek, np. 0,5 czasu Plancka.[quote]
Z definicji wynika, iż są.
Czas Plancka jest to czas w jakim światło przebędzie wymiar Plancka. A jest to najmniejsza odległość w fizyce.
Bardzo mi przykro.


Wt gru 22, 2020 9:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Mylisz się. Długość Plancka nie jest minimalną długością czasoprzestrzeni, tylko minimalną odległością, jaką można badać. Wiele innych wielkości, które mają jednostki długości, może być znacznie krótszych niż długość Plancka.


Wt gru 22, 2020 10:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
feelek

Cytuj:
Mylisz się. Długość Plancka nie jest minimalną długością czasoprzestrzeni, tylko minimalną odległością, jaką można badać. Wiele innych wielkości, które mają jednostki długości, może być znacznie krótszych niż długość Plancka.


Może i dobrze. Zamknąć ludzkości drogę do coraz mniejszych pomiarów jest narzucaniem pewnych nieuzasadnionych ograniczeń.


Wt gru 22, 2020 16:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
feelek napisał(a):
Mylisz się. Długość Plancka nie jest minimalną długością czasoprzestrzeni, tylko minimalną odległością, jaką można badać. Wiele innych wielkości, które mają jednostki długości, może być znacznie krótszych niż długość Plancka.

Krótszych niż długość Plancka?? Ta długość jest niewyobrażalnie mała.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt gru 22, 2020 16:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Według Twojej teorii „przyjmowania prędkości źródła” – dotrze, jeśli będzie się do mnie zbliżał. Obraz na monitorze zobaczę wówczas chwilę po tym, jak ekran rozwali mi nos. Ponieważ jednak obserwacje są inne – Twoja teoria jest błędna.
Cytuj:

To skojarzenie to jest ponad miarę ciężkie.
Czy ja twierdzę, iż telewizor niesie światło?
Cytuj:
Bzdurny wykręt. Za nobla możesz sobie wynająć pokojówkę i mieć w efekcie więcej czasu na pracę.


Gdybym zatrudnił pokojówkę, to bym już wcale nie miał czasu.

Cytuj:
Wybacz, ale mam taką chamską naturę już. Przywieź mi chociaż magnes na lodówkę z Zamkiem Królewskim. Tyle mi się należy za konsultacje.


Cenię Pana znacznie wyżej, dlatego przywiozę ze Sztokholmu Panu szwedkę.
Prosiłbym jednak o wymiary w których się Pn najlepiej czuje.


Wt gru 22, 2020 16:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu


Cytuj:
Oczywiście jest to brednia. Fizyka relatywistyczna uznająca istnienie masy relatywistycznej i nieuznająca to ta sama fizyka. Daje ona te same przewidywania. Już wyjaśniam o co chodzi, bo znowu widać, że atakujesz STW nie mając o niej pojęcia.

Otóż w fizyce relatywistycznej pęd i energię kinetyczną kalkuluje się inaczej, niż w newtonowskiej. Wartość pędu to:

p = γmv

Gdzie γ to tzw. współczynnik Lorentza związany z ruchem. No więc niektórzy fizycy stwierdzili, że jak zdefiniujemy pojęcie „masa relatywistyczna”, które będzie po prostu iloczynem masy i γ, to nam wyjdzie tak:

p = mᵣv

I ten wzór będzie zrozumiały intuicyjnie dla studenta znającego fizykę newtonowską – pęd jest iloczynem masy i energii. Po prostu rozpędzone ciała stają się cięższe.
Cytuj:

Pęd jest to iloczyn masy i prędkości. W relatywie dochodzi jeszcze czynnik Lorentza.
Z czym go Pan łączy, masą czy prędkością.
Z masą to zacofanie, ponieważ takowa już nie istnieje.
Z prędkością, przecież nie może istnieć prędkość przekraczająca c.
Czyli mnożymy sobie, żeby coś się nowoczesnego działo.
Bez tego nie byłoby postępu.
Podobny problem istnieje z relatywistyczną energią kinetyczną.
Tam również występuje masa oraz prędkość.
Cytuj:
Nie da się nadać ciału prędkości większej niż c względem nas (bo musielibyśmy mu dać nieskończenie wiele energii)


W WZH proton osiąga prędkość tylko dwa metry mniejszą od c.
Prędkość tą odnosimy zapewne do toru po którym poruszają się protony.
Zderzacz wykonuje wiele innych ruchów związanych z ruchami planety we Wszechświecie.
Jaką prędkość posiadają w takim przypadku protony?


Wt gru 22, 2020 17:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu napisał(a):
czarne dziury i dziwną materię. Ale uznano, że te zagrożenia są nierealne (czarne dziury tej wielkości wyparują, a dziwna materia nie powstanie w tej temperaturze).


To przy jakiej temperaturze powstaje dziwna materia? bo z tego co się orientuje to były problem z samym wytworzeniem tej dziwnej materii, natomiast co do tego ma temperatura?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt gru 22, 2020 18:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL