Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności. 
Autor Wiadomość
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Celem tego wpisu nie jest udowodnienie, że światło posiada masę.
Nie mam pojęcia, co jest Twoim celem i w ogóle nie stawiam żadnych postulatów na ten temat.
Cytuj:
Jeśliby próżnia była miejscem szczególnym to światło poruszałoby się w niej z nieskończoną prędkością.
Skąd taki wniosek?
Cytuj:
Pomysł z masą nie jest beznadziejny. Pozwali on, być może , zachować ciągłość pomiędzy materią a falą elektromagnetyczna.
A co to jest ta ciągłość, czemu nie jest zachowana i dlaczego masa światła ma rzekomo nam jakoś pomóc?
Cytuj:
Gdyby jeszcze odkryć jak powstaje ładunek elektryczny?
A skąd wniosek, że ładunek elektryczny w ogóle jakoś musi „powstawać?
Cytuj:
Nie oczerniam kłamliwie Admina, ponieważ nie mam Pana natury.
Nie wiedziałem, iż wynajął Pana jako swojego mecenasa.
Nie. Zdaję sobie sprawę, że bramin sobie poradzi z Twoimi oszczerstwami bez mojej pomocy. Po prostu zwracam uwagę na próżność Twoich deklaracji w ogóle.


Śr paź 28, 2020 14:58

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Skąd taki wniosek?


A Panu to jak dziecku wszystko na tacce należy podać.
O ile różni się prędkość światła w próżni i w powietrzu?
O niewiele.

Cytuj:
A co to jest ta ciągłość, czemu nie jest zachowana i dlaczego masa światła ma rzekomo nam jakoś pomóc?


Światło nie posiada masy i bezwładności , a materia tak.
Czy według Pana jest to nieistotna różnica.
Podobnie, duch nie posiada masy, a żywy człowiek tak. Nadal żadna różnica?

Cytuj:
A skąd wniosek, że ładunek elektryczny w ogóle jakoś musi „powstawać?


Wszystko co na tym świecie istnieje musiało w jakiś sposób powstać.

Cytuj:
Nie. Zdaję sobie sprawę, że bramin sobie poradzi z Twoimi oszczerstwami bez mojej pomocy. Po prostu zwracam uwagę na próżność Twoich deklaracji w ogóle.


Jakoś tak dziwnie się składa, że to tylko Pan zarzuca mi oszczerstwa.
Bramin tego nie uczynił.
Nic się Pan nie zmienił w przeciągu ostatnich kilku lat.


Śr paź 28, 2020 19:12
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
A Panu to jak dziecku wszystko na tacce należy podać.
Błagam, daj sobie spokój z takimi tekstami. Masz coś do powiedzenia, to powiedz. Oczekiwanie, że interlokutor sam się domyśli Twoich genialnych koncepcji nie ma sensu.

Cytuj:
O ile różni się prędkość światła w próżni i w powietrzu?
O niewiele.
No tak. I co w związku?

Cytuj:
Światło nie posiada masy i bezwładności , a materia tak.
Niby tak, ale nie do końca. Światło samo w sobie nie posiada masy. Ale np. einsteinowskie „pudełko ze światłem” jest cięższe niż puste. Z drugiej strony – gdyby rozbić HenrykKa na składowe kwarki i leptony, to masa tych składowych byłaby znacznie mniejsza niż masa HenrykKa (większość masy HenrykKa to energia wiązania silnego między kwarkami). Dodatkowo masa tych składowych też według obecnej wiedzy jest zjawiskiem emergentnym biorącym się z oddziaływania z Polem Higgsa. Zatem „posiadanie masy” nie jest inherentną cechą cząstek. Kluczowa różnica między fotonem, a np. elektronem jest inna – wynika z możliwości przyjmowania tego samego stanu kwantowego przez więcej niż jedną cząstkę.
Cytuj:
Wszystko co na tym świecie istnieje musiało w jakiś sposób powstać.
Przecież nie o to mi chodziło. Ładunek elektryczny to po prostu sposób, w jaki dana cząstka oddziałuje z fotonami. Ściślej zadane pytanie brzmi
„czy ładunek elektryczny jest inherentną cechą cząstek, czy też jest «nadawany» cząstkom przez coś zewnętrznego, podobnie jak Pole Higgsa «nadaje» masę”. W ten sposób zrozumiałem Twoje pytanie o „powstawanie ładunku”. Być może błędnie.
Cytuj:
Nic się Pan nie zmienił w przeciągu ostatnich kilku lat.
Prosiłbym jednak o dyskusję nt. prędkości światła, a nie mojej skromnej osoby.


Cz paź 29, 2020 10:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Jakoś tak dziwnie się składa, że to tylko Pan zarzuca mi oszczerstwa.
Bramin tego nie uczynił.

Bo jest łagodny i miłosierny.

Panie HenrykuK, dawaj Pan te rewelacje, wszyscy złaknieni wiedzy czekają na to, jak to jest z tą prędkością światła.

HenrykK napisał(a):
Celem tego wpisu nie jest udowodnienie, że światło posiada masę.


To co jest w takim razie celem tego wpisu? Tematem tych rozważań jest - jak Pan był łaskaw sformułować - "drugi postulat szczególnej teorii względności".

_________________
ksiądz


Cz paź 29, 2020 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Cytuj:
No tak. I co w związku?


A o co się Pan wówczas pytał?

Cytuj:
Cytuj:
Niby tak, ale nie do końca. Światło samo w sobie nie posiada masy. Ale np. einsteinowskie „pudełko ze światłem” jest cięższe niż puste. Z drugiej strony – gdyby rozbić HenrykKa na składowe kwarki i leptony, to masa tych składowych byłaby znacznie mniejsza niż masa HenrykKa (większość masy HenrykKa to energia wiązania silnego między kwarkami). Dodatkowo masa tych składowych też według obecnej wiedzy jest zjawiskiem emergentnym biorącym się z oddziaływania z Polem Higgsa. Zatem „posiadanie masy” nie jest inherentną cechą cząstek. Kluczowa różnica między fotonem, a np. elektronem jest inna – wynika z możliwości przyjmowania tego samego stanu kwantowego przez więcej niż jedną cząstkę.


Ja w odróżnieniu od uczonych uważam, że światło może posiadać masę fizyczną, taką samą w swoim charakterze jak Pan. Na pewno jednak znacznie mniejszą.

Z tą energią wiązania silnego to też jest ciekawa sprawa. Jest to jednak temat na odległą przyszłość. Wart jest Nobla a nawet więcej. Jest bardzo niebezpieczny.

Cytuj:
Cytuj:
Przecież nie o to mi chodziło. Ładunek elektryczny to po prostu sposób, w jaki dana cząstka oddziałuje z fotonami. Ściślej zadane pytanie brzmi
„czy ładunek elektryczny jest inherentną cechą cząstek, czy też jest «nadawany» cząstkom przez coś zewnętrznego, podobnie jak Pole Higgsa «nadaje» masę”. W ten sposób zrozumiałem Twoje pytanie o „powstawanie ładunku”. Być może błędnie.


Zainteresowała mnie Pańska odpowiedź, jest bardzo ciekawa.
Ładunki elektryczne oddziaływują również z innymi ładunkami elektrycznymi.
Pole Higgsa jest jak na razie wielce hipotetyczne i skażone eterem.
Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Prosiłbym jednak o dyskusję nt. prędkości światła, a nie mojej skromnej osoby.


To Pan nieustannie odnosi się do mojej osoby i to w sposób nieprzyjemny.
Przyganiał kocioł garnkowi.


Cz paź 29, 2020 14:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
MODERATOR

Jak miło jest na tym świecie spotkać ludzi kierujących się miłosierdziem.

Cytuj:
To co jest w takim razie celem tego wpisu? Tematem tych rozważań jest - jak Pan był łaskaw sformułować - "drugi postulat szczególnej teorii względności".


Powtórzę to kolejny raz. Celem tego wpisu jest ustalenie, jak wyglądałby nasz świat, gdyby światło posiadało masę.
Może się nawet okazać, iż taki świat nie mógłby zaistnieć , jak również spowodować potężny impuls w zrozumieniu wielu zagmatwanych zjawisk fizycznych.
Wszystko przed nami.
Alleluja i do przodu.


Cz paź 29, 2020 14:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
No tak, w końcu twoje puste rozważania przynoszą same przełomy w nauce :D


Cz paź 29, 2020 14:56
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Ja w odróżnieniu od uczonych uważam, że światło może posiadać masę fizyczną, taką samą w swoim charakterze jak Pan.
A jakie znaczenie ma, co Ty uważasz na temat „charakteru” masy (cokolwiek to znaczy). Ważne jest to co obserwujemy.
Cytuj:
Z tą energią wiązania silnego to też jest ciekawa sprawa. Jest to jednak temat na odległą przyszłość. Wart jest Nobla a nawet więcej. Jest bardzo niebezpieczny.
I znowu jakiś strzępek myśli sugerujący, że masz coś wartościowego do powiedzenia, podczas gdy żadne przemyślenie za tym strzępkiem nie stoi.
Cytuj:
Ładunki elektryczne oddziaływują również z innymi ładunkami elektrycznymi.
Niebezpośrednio. Oddziaływanie między dwiema cząstkami naładowanymi elektrycznie mediowane jest przez fotony.
Cytuj:
Pole Higgsa jest jak na razie wielce hipotetyczne i skażone eterem.
Istnienie bozonu Higgsa zostało potwierdzone eksperymentalnie. Skażenia eterem nie ma, bo Pole Higgsa jest tak samo relatywistyczne, jak wszystkie inne pola kwantowe.
Cytuj:
To Pan nieustannie odnosi się do mojej osoby i to w sposób nieprzyjemny.
Owszem. I będę to czynił tak długo, jak długo będziesz stosował wykręty, strzępki myśli, teksty w rodzaju „domyśl się” i inne brudne chwyty erystyczne.


Cz paź 29, 2020 16:42

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Alugard

Cytuj:
Cytuj:
No tak, w końcu twoje puste rozważania przynoszą same przełomy w nauce


Pusty to może być zbiór w matematyce.
Często zdarza się w świecie fizycznym, iż butelka staje się pusta, czyli opróżniona.


Cz paź 29, 2020 17:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Cytuj:
A jakie znaczenie ma, co Ty uważasz na temat „charakteru” masy (cokolwiek to znaczy). Ważne jest to co obserwujemy.


Ten sposób narracji narzucił nam Albert E. Ludzkie zmysły można bardzo łatwo zmylić.
Cytuj:
I znowu jakiś strzępek myśli sugerujący, że masz coś wartościowego do powiedzenia, podczas gdy żadne przemyślenie za tym strzępkiem nie stoi.


Proszę nie oceniać ludzi własnymi ograniczeniami.

Cytuj:
Cytuj:
Niebezpośrednio. Oddziaływanie między dwiema cząstkami naładowanymi elektrycznie mediowane jest przez fotony.


Powiedział Pan w tym fragmencie coś co mnie ogromnie zaskoczyło i nie zarzucam Panu, że mówi Pan od rzeczy.
Czy mógłby Pan szerzej opisać to rozumowanie?

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Istnienie bozonu Higgsa zostało potwierdzone eksperymentalnie. Skażenia eterem nie ma, bo Pole Higgsa jest tak samo relatywistyczne, jak wszystkie inne pola kwantowe.


Jeśliby tak było jak to Pan przedstawia, to uczeni nie rozważaliby budowy nowego zderzacza hadronów, czterokrotnie większego od WZH.


Cz paź 29, 2020 17:56
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Ten sposób narracji narzucił nam Albert E. Ludzkie zmysły można bardzo łatwo zmylić.
Zmysły się mogą mylić. Dlatego prowadzimy badania tak, aby uniknąć takich pomyłek. Alternatywnego dla eksperymentu sposobu testowania hipotez jednak nie mamy. Bo niby jaki?
Cytuj:
Proszę nie oceniać ludzi własnymi ograniczeniami.
Proszę przestać rzucać strzępkami myśli, to nie będę tak oceniał.
Cytuj:
Powiedział Pan w tym fragmencie coś co mnie ogromnie zaskoczyło i nie zarzucam Panu, że mówi Pan od rzeczy.
Czy mógłby Pan szerzej opisać to rozumowanie?
Konkretnie opisane jest to przez dział fizyki zwany elektrodynamiką kwantową. Oddziaływania elektromagnetyczne wyjaśnione są wymianą fotonów.
Cytuj:
Jeśliby tak było jak to Pan przedstawia, to uczeni nie rozważaliby budowy nowego zderzacza hadronów, czterokrotnie większego od WZH.
Nowy zderzacz nie miałby potwierdzić po raz drugi istnienia Bozonu Higgsa, tylko szukać nowych cząstek, choćby tych supersymetrycznych. Ponieważ jednak, w odróżnieniu od Bozonu Higgsa nie wiadomo, czego szukamy – pomysł jest krytykowany.


Cz paź 29, 2020 18:23

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu

Cytuj:
Cytuj:
Konkretnie opisane jest to przez dział fizyki zwany elektrodynamiką kwantową. Oddziaływania elektromagnetyczne wyjaśnione są wymianą fotonów.


Gdybym chciał to ogarnąć, to musiałbym mieć zagwarantowaną pewność, że będę jeszcze przebywał na tym świecie kilkadziesiąt lat.
Wydaje mi się, że teoria jest nazbyt zawiła i wieloznaczna.
Należy szukać czegoś prostszego.


Cz paź 29, 2020 19:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
Zastanawiałem się nieco nad światłem i ze zdumieniem skonstatowałem, że światło, czyli fala elektromagnetyczna jest efektem promieniowania materii. To materia kreuje światło.
Powstaje ona w wyniku procesów fizycznych i chemicznych w niej zachodzących.
Zjawisko to zanika w chwili osiągnięcia przez materię temperatury zera bezwzględnego. We Wszechświecie jednak takie miejsca nie istnieją. Czasami w laboratoriach schładza się materię do takiej temperatury.
Czasami takie dziwne skojarzenia przenikają umysł, dobre i to.


Pt paź 30, 2020 22:09
Zobacz profil
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
HenrykK napisał(a):
Gdybym chciał to ogarnąć, to musiałbym mieć zagwarantowaną pewność, że będę jeszcze przebywał na tym świecie kilkadziesiąt lat.
Wydaje mi się, że teoria jest nazbyt zawiła i wieloznaczna.
Należy szukać czegoś prostszego.
Wybacz, ale w żadnym znanym paradygmacie nauki nie ma zapisane, że „od teorii naukowej wymaga się, żeby była zrozumiała dla HenrykKa”. Zatem powyższy argument nie ma uzasadnienia.

HenrykK napisał(a):
Zastanawiałem się nieco nad światłem i ze zdumieniem skonstatowałem, że światło, czyli fala elektromagnetyczna jest efektem promieniowania materii.
O ja! A może jeszcze odkryłeś przy okazji koło? Tego „zdumiewającego odkrycia” dokonał już Maxwell w XIX wieku.
Cytuj:
Zjawisko to zanika w chwili osiągnięcia przez materię temperatury zera bezwzględnego.
Zależy jakie. Materia schłodzona do zera bezwzględnego nie emituje promieniowania ciała doskonale czarnego. Ale może promieniować np. promieniowaniem gamma.
Cytuj:
Czasami w laboratoriach schładza się materię do takiej temperatury.
Nie, nie schładza się. Dokładne zero bezwzględne nie jest osiągalne.


N lis 01, 2020 10:30

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Drugi postulat Szczególnej Teorii Względności.
zefciu
Cytuj:
Cytuj:
Wybacz, ale w żadnym znanym paradygmacie nauki nie ma zapisane, że „od teorii naukowej wymaga się, żeby była zrozumiała dla HenrykKa”. Zatem powyższy argument nie ma uzasadnienia.


Wcale nie byłoby to źle, gdyby obowiązywał w nauce paradygmat, iż każda teoria naukowa byłaby prze ze mnie zrozumiana.
Nie jest to jakaś megalomańska teza. Skłonny jestem, aby zamiast mojego nicka umieścić zefcia.
Moim przesłaniem jest uzyskanie takiego stanu nauki, żeby większość ludzkości rozumiała o co się w tym wszystkim rozchodzi.
Obecny stan uważam za poszukiwanie przez kabalistów kluczowych dziewięciu zdań, które pozwolą im podporządkować sobie Samego Stwórcę Wszechrzeczy.

Cytuj:
Cytuj:
O ja! A może jeszcze odkryłeś przy okazji koło? Tego „zdumiewającego odkrycia” dokonał już Maxwell w XIX wieku.


Cieszę się ogromnie, iż niezależnie od tego wielkiego uczonego również tego dokonałem.

Cytuj:
Cytuj:
Zależy jakie. Materia schłodzona do zera bezwzględnego nie emituje promieniowania ciała doskonale czarnego. Ale może promieniować np. promieniowaniem gamma.


No to jest jeszcze lepiej niż się spodziewałem. Wszelka materia emituje.

Cytuj:
Cytuj:
Nie, nie schładza się. Dokładne zero bezwzględne nie jest osiągalne.


Nie bądźmy drobiazgowi, jakieś tysięczne części stopnia Kelwina.


N lis 01, 2020 13:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL