Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ? 
Autor Wiadomość
Post Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Zacznę od czasów najdawniejszych.

Setki milionów lat temu (a może jak wolą niektórzy ludzie 6000 lat temu - w gruncie rzeczy nie jest tu to takie ważne) istniał świat roślin i zwierząt. Nie było w nim jeszcze człowieka, czyli - idąc tropem Biblii - sprawcy zakłócenia harmonii w świecie. Jak wtedy wyglądał świat ? Panowała harmonia ? Stworzenie było dobre ? Niestety nie ! Powiem tak: świat był przerażający, bowiem wśród ówczesnych stworzeń toczyła się walka o przetrwanie o wiele bardziej brutalna niż w obecnym świecie zwierzęcym. W tamtym okresie istniało wiele zwierząt wyspecjalizowanych w brutalnym zabijaniu (przykładem są wszystkie dinozaury z rodziny raptorów). Dzisiejsze drapieżniki to "niewinne urwisy" w porównaniu z drapieżnikami sprzed wielu milionów lat. W tym momencie nasuwa się pytanie: kto odpowiada za taki charakter (naturę) zwierząt prehistorycznych ? Kto odpowiada za nadanie raptorom budowy anatomicznej okrutnego zabójcy (np. zębów i pazurów przystosowanych wyłącznie do rozszarpywania innych zwierząt) ? Kto stworzył te dinozaury przypominające maszyny do zabijania ? W Biblii jest napisane, że Bóg tworząc świat widział, że to, co stworzył było dobre. Biblia też podaje, że grzech jednego człowieka (Adama i Ewy) zniszczył harmonię panującą w świecie. Zwierzęta odtąd stały się nieufne i wrogo nastawione w stosunku do siebie i człowieka. Lew nie żył już w przyjaźni z barankiem, tylko go pożerał (co prawda w przyszłości ma ich na nowo pogodzić Syn Boży). Teraz pytanie najważniejsze: czy na pewno człowiek jest winny zniszczenia harmonii w świecie ? A może nigdy jej nie było, nawet wtedy, gdy nie istniał jeszcze człowiek ?

Aby nie rozmywać tematu ponowię pytanie: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy anatomicznej okrutnego zabójcy ? Stwórca, czyli Bóg ? Natura we współpracy z ewolucją ? A może ewolucja na usługach Boga ? :-D


Cz gru 17, 2020 14:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Dodaj do tego pasożyty czy wirusy. Istniały na długo przed pierwszym człowiekiem. Co więcej ślady retrowirusów są w naszym DNA odziedziczonym od przodków co oznacza że nasi przodkowie chorowali zanim pojawili się pierwsze ludzie. Oznacza to że choroby nie są spowodowane przez czlowieka, grzechu pierworodnego nie było, a skoro nie było grzechu pierworodnego to ofiara Jezusa nie miała sensu.


Cz gru 17, 2020 15:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
LidkaMax napisał(a):
Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy anatomicznej okrutnego zabójcy ?

Nie ma czegoś takiego jak "anatomiczna budowa zabójcy".


Cz gru 17, 2020 15:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
feelek napisał(a):
LidkaMax napisał(a):
Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy anatomicznej okrutnego zabójcy ?

Nie ma czegoś takiego jak "anatomiczna budowa zabójcy".

Nie? To czym żywiły się jastrzębie? Żarłacze biale? Pletfale błękitne? Pająki?

A co z pasożytami? Tasiemce, komary, grzebacze?


Cz gru 17, 2020 15:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Innymi zwierzętami. Jednak w tym ich zachowaniu nie ma nic okrutnego.


Cz gru 17, 2020 16:20
Zobacz profil
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Cierpienie jest okrutne, a ono towarzyszy zwierzętom zagryzanym przez drapieżniki. Owca zagryzana przez wilki głośno beczy. Jeżeli uważasz, że to nie jest okrutne, wejdź między wilki. Rzucą Ci się do gardła i udusisz się własną krwią. To okrucieństwo.


Cz gru 17, 2020 16:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
feelek napisał(a):
Innymi zwierzętami.

Czyli zgadzasz się że śmierć i cierpienie były na ziemi przed pojawieniem się ludzi?
Cytuj:
Jednak w tym ich zachowaniu nie ma nic okrutnego.

Nie ma nic okrutnego w pożeraniu zwierzęcia żywcem, rozszarpywaniu na strzępy?


Cz gru 17, 2020 17:18
Zobacz profil
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Jak już na tej Nowej Ziemi nie będzie bólu ani cierpienia, będę wypasał lwy na łąkach. No bo jak nie będą uganiać się za mięsem (za barankiem), to pewnie będą żarły trawę. :-D Tylko tak sobie myślę, że chyba będę je wypasać w wysokich trawach, bo przecież wielkimi kłami niskiej trawy nie dadzą rady skubać. :D


Cz gru 17, 2020 17:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
afilatelista napisał(a):
Nie ma nic okrutnego w pożeraniu zwierzęcia żywcem, rozszarpywaniu na strzępy?

Nie ma.


Cz gru 17, 2020 18:15
Zobacz profil
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Zatem zapraszam do wilków. :D Najlepiej do tych, które ze 2 tygodnie nic nie żarły.


Cz gru 17, 2020 18:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Dziękuję, ale nie skorzystam.


Cz gru 17, 2020 18:32
Zobacz profil
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Czemu ? :D Musisz uwierzyć samemu sobie, że to nic okrutnego.

Na marginesie powiedz mi, czy nie ma nic okrutnego w rozszarpywaniu ludzi przez dzikie zwierzęta ? W czasach prehistorycznych zwierzęta polowały także na ludzi. Dzisiaj też czasami się słyszy, że jakieś zwierzę zagryzło człowieka. W Indiach ginie nawet sporo ludzi w ten sposób.


Cz gru 17, 2020 18:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Zwierzęta nie są okrutne. Postępują instynktownie, a nie w sposób świadomy podlegający ocenie.


Cz gru 17, 2020 18:46
Zobacz profil
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
Bo taki instynkt dostały. To oczywiste. Można się jedynie spierać, skąd mają taki instynkt. Wierzący powiedzą, że od Stwórcy. Ateiści, że taka natura czy przyroda. Kto / co uczynił/o drapieżniki mięsożernymi ? W takim stanie rzeczy jeden gatunek zadaje cierpienie innemu gatunkowi (mięsożerca zagryza, powodując cierpienie ofiary). Łatwiej to zrozumieć ateistom, bo powiedzą: dzika natura / dzika przyroda. Trudniej wierzącym, bo ma się to nijak do obrazu dobrego i pełnego miłości Ojca (Boga).


Cz gru 17, 2020 19:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kto odpowiada za nadanie drapieżnikom budowy zabójcy ?
"Istnieje niezwykle sugestywne opowiadanie o małym chłopcu wędrującym wzdłuż brzegu rzeki. Spostrzega krokodyla złapanego w sieć. Krokodyl odzywa się do niego: – Czy zlitujesz się nade mną i uwolnisz mnie? Być może wyglądam fatalnie, ale wiesz, to nie moja wina. Tak mnie stworzono. Bez względu na mój wygląd bije we mnie serce matki. Przybyłam tutaj w poszukiwaniu pożywienia dla moich małych i wpadłam w pułapkę. Na to chłopiec: – Gdybym pomógł ci uwolnić się z tej pułapki, złapałabyś mnie i pożarła. Na co krokodyl: – Czy myślisz, że zrobiłabym to swemu dobroczyńcy i wyzwolicielowi? Chłopiec daje się przekonać i zdejmuje sieć, a krokodyl go łapie. Uwięziony pomiędzy szczękami krokodyla mówi: – A więc tym mi odpłacasz za mój dobry uczynek? Krokodyl odpowiada: – No tak, synu, nie odnoś tego tak wyłącznie do siebie. Taki jest świat. Takie są reguły życia. Chłopiec protestuje, wobec czego krokodyl składa propozycję: – Zapytajmy kogoś, czy nie mam racji? Wtem chłopiec spostrzega ptaka siedzącego na gałęzi i pyta: – Ptaku, czy krokodyl ma rację? Ptak odpowiada: – Krokodyl ma rację. Spójrz na mnie. Pewnego razu wracałem do gniazda niosąc pożywienie dla moich małych. Wyobraź sobie moje przerażenie, gdy zobaczyłem węża wspinającego się po cichu po pniu wprost ku gniazdu. Byłem całkowicie bezradny. Wąż pożerał moje małe, jedno po drugim. Krzyczałem i piszczałem, ale bezskutecznie. Krokodyl ma rację, takie jest prawo życia, tak skonstruowany jest świat. Na co krokodyl: – No widzisz. Ale chłopiec nie rezygnuje i prosi: – Zapytajmy jeszcze kogoś innego. Krokodyl zgadza się. Na brzegu rzeki pasie się stary osioł. – Ośle – mówi chłopczyk – czy krokodyl ma rację? Osioł odpowiada: – Tak, ma całkowitą rację. Spójrz na mnie. Całe życie pracowałem ciężko dla mego pana i ledwo miałem co jeść. Teraz kiedy jestem stary i bezużyteczny, pan wypuścił mnie i tak oto wędruję po świecie, czekając, aż jakiś dziki zwierz zakończy dni mego życia. Krokodyl ma rację, takie jest życie, tak jest skonstruowany świat. Krokodyl na to: – No widzisz. Chłopiec nie ustępuje: – Daj mi jeszcze jedną, ostatnią szansę. Zapytajmy kogoś raz jeszcze. Pamiętaj o tym, jak byłem dobry dla ciebie. Krokodyl się zgadza. Chłopiec widzi przebiegającego królika i pyta: – Króliku, czy krokodyl ma rację? Królik siada i zwraca się do krokodyla: – Powiedziałeś tak temu chłopcu? Krokodyl mówi: – Tak. Na co królik: – Poczekaj chwilę, musimy to przedyskutować. Krokodyl na to się zgadza.– Jakże możemy dyskutować, skoro trzymasz tego chłopca w paszczy? – stwierdza królik. – Wypuść go, musi wziąć udział w naszej naradzie. A na to krokodyl: – Jesteś sprytny, króliku. Jak go wypuszczę, to mi ucieknie. Królik w odpowiedzi: – Myślałem, że jesteś rozsądniejszy. Gdyby chciał uciekać, jedno uderzenie twojego ogona zabije go. Krokodyl zgadza się z królikiem i wypuszcza chłopca. Królik krzyczy:– Uciekaj! – i chłopiec daje nogi za pas. Wówczas królik zwraca się do chłopca: – Czy nie przepadasz za mięsem krokodyla? Czy ludzie z twojej wsi nie lubią smacznych posiłków? Tak naprawdę, to do końca nie wypuściłeś krokodyla z sieci. Tkwi w niej jeszcze. Dlaczego nie pójdziesz do swej wsi i nie zawołasz swych ziomków? Chłopiec tak czyni. Mieszkańcy wioski przybywają z siekierami, włóczniami i kijami i zabijają krokodyla. Chłopcu towarzyszy jego pies. Dostrzega królika, łapie go i zagryza. Chłopiec przybywa zbyt późno. Umierający królik mówi: – Krokodyl miał rację, takie jest prawo życia."

Źródło cytatu: Anthony de Mello.


Cz gru 17, 2020 19:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL