Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Quinque napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Argumentum ad consequentiam. A może w drugą stronę: wojny religijne, dyskryminacja kobiet, polowania na czarownice i nazizm (tak, tak - Hitler nie był ateistą).


Już ci udowodnilem że był(W wątku z ktróego tchorzliwie uciekłeś) więc w żywe oczy łżeszto po pierwsze

Nigdzie nie uciekłem tylko inni podali Ci wystarczające argumenty i nie miałem potrzeby się wtrącać.
Fakty ciężko do Ciebie docierają ale powtórzę to jeszcze raz.
1. Hitler nie był ateistą. Mierzył w "opacznosć" której można przypisać cechy boga teistycznego. Poza tym w swojej ideologii często odwoływał się do Chrystusa przy czym jego obraz był inny niż ten wyznawany przez katolików.
2. To czy był czy nie był ateistą nie na większego znaczenia. Lenin był - i pitępiam jego działania skierowane przeciwko wolności religijnej. Ale ateizm nie ma papieża, struktur, dogmatów o nieomylności Dowkinsa.
3. Twój argument to Argumentum ad consequentiam. Nawet gdyby ateizm prowadził do negatywnych skutków (z czym się nie zgadzam) nie czyni to teizmu prawdziwym.


N sty 03, 2021 15:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne? Trafnie polemizuje z tą tezą Piotr Szwajcer
https://www.youtube.com/watch?v=oetEGg4rdRY


N sty 03, 2021 16:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Dla mnie to jest nieistotne. Liczą się motywacje i cele. W historii mamy wiele przykładów niechęci czy rywalizacji motywowanej posiadanymi przekonaniami religijnymi. Natomiast tak często przywoływane przykłady Stalina czy Hitlera są "kulawe". Obaj nie prowadzili wojny z chęci wyeliminowania ludzi wierzących, ale w celu uzyskania władzy i podbojów.

To nie jest tak, że historia ludzi religijnych była wolna od przemocy i rozlewu krwi, a dopiero dojście do władzy ateistów doprowadziło do powstania totalitaryzmów. Izraelici, a później chrześcijanie, to wcale nie były te potulne "owieczki" prowadzone przez Pasterza.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


N sty 03, 2021 17:53
Zobacz profil
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Cytuj:
Nigdzie nie uciekłem tylko inni podali Ci wystarczające argumenty i nie miałem potrzeby się wtrącać.

Jakie argumenty? Ktokolwiek przedstawił bardziej wiarygodne źródła od jego bliskich współpracowników? Nie, więc żadnych argumentów nie podaliście na potwierdzenie tezy że Hitler wierzył w cokolwiek


Cytuj:

1. Hitler nie był ateistą. Mierzył w "opacznosć" której można przypisać cechy boga teistycznego. Poza tym w swojej ideologii często odwoływał się do Chrystusa przy czym jego obraz był inny niż ten wyznawany przez katolików.

Oczywiście do tego też się odniosłem i podałem stosowne źródła. Ty nie podałeś niczego
Cytuj:
2. To czy był czy nie był ateistą nie na większego znaczenia.

Oczywiście że ma. Bo fałszujecie rzeczywistość głosząc brednie
Cytuj:
Nawet gdyby ateizm prowadził do negatywnych skutków (z czym się nie zgadzam) nie czyni to teizmu prawdziwym.
[/quote]
Oczywiście że czyni. Dowodzi temu że ateizm jest sam w sobie zły i sprzeczny z naturą


N sty 03, 2021 20:56
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
proteom napisał(a):
Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne? Trafnie polemizuje z tą tezą Piotr Szwajcer
https://www.youtube.com/watch?v=oetEGg4rdRY


Na czym polega trafność jego argumentów. Prosta sprawa, Hitlery, Staliny, Pol Poty i Zetongi robili to co robili bo nie wierzyli w wieczną karę


N sty 03, 2021 20:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Quinque napisał(a):
Oczywiście że czyni. Dowodzi temu że ateizm jest sam w sobie zły i sprzeczny z naturą


Ależ głupoty... religia jako wytwór człowieka też jest sprzeczna z naturą.

Quinque napisał(a):
Na czym polega trafność jego argumentów. Prosta sprawa, Hitlery, Staliny, Pol Poty i Zetongi robili to co robili bo nie wierzyli w wieczną karę


Mhm, jeszcze bardziej idiotyczny argument. W takim razie oni wierzą w wieczną nagrodę?

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


N sty 03, 2021 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Quinque

Cytuj:
Na czym polega trafność jego argumentów.
Np. na tym, że Hitler nie był ateistą.
Cytuj:
Prosta sprawa, Hitlery, Staliny, Pol Poty i Zetongi robili to co robili bo nie wierzyli w wieczną karę
Co to ma wspólnego z ateizmem? Może najpierw zdefiniuj, czym jest dla Ciebie ateizm. Bo dla mnie: pogląd negujący istnienie Boga lub bogów. Totalitarna ideologia nazistowska to nie jest ateizm! W jego poparcie słowem i czynem, było zaangażowanych miliony chrześcijan, również katolików. Czy włoski lub chorwacki faszyzm był ateistyczny? Gdzie masz to w doktrynie?


N sty 03, 2021 23:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Proszę o argumenty a nie złośliwe uwagi. bramin


Pn sty 04, 2021 1:20
Zobacz profil
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Cytuj:
Na czym polega trafność jego argumentów. Prosta sprawa, Hitlery, Staliny, Pol Poty i Zetongi robili to co robili bo nie wierzyli w wieczną karę

Pinochet, Franko masowo mordując "w obronie wiary" także nie wierzyli w piekło?
Podobnie jak mordujący heretyków, prowadzący wojny religijne to także ateiści?


Pn sty 04, 2021 8:45
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
proteom napisał(a):
Np. na tym, że Hitler nie był ateistą

Konkretnie, proszę o argumenty za tym że nie był ateistą. Ja podałem wypowiedzi jego najbliższych współpracowników świadczące o tym że
- nienawidził chrześcijaństwa a szczególnie katolicyzmu
- brak u niego było jakiejkolwiek religijności
- bluźnił przeciwko Bogu i jego matce

Ponadto, dziesiątki tysięcy księży zamordowanych przez Hitlera świadczy o jego wierze XD

Cytuj:
Co to ma wspólnego z ateizmem?


Sporo, nikt wierzący w wieczną karę do czegoś takiego się nie posunie
Cytuj:
Czy włoski lub chorwacki faszyzm był ateistyczny?

Włoski owszem

LJ91 napisał(a):
religia jako wytwór człowieka też jest sprzeczna z naturą


Przecież to wasi naukowcy głoszą że religia powstała jako mechanizm adaptacyjny. czyli jest jak najbardziej zgodna z naturą człowieka XD. Uuu samobój

Alus napisał(a):
Pinochet, Franko masowo mordując "w obronie wiary" także nie wierzyli w piekło?
Podobnie jak mordujący heretyków, prowadzący wojny religijne to także ateiści?


Tyle razy wypowiadalem się w tym temacie że nie będę powtarzał się kolejny raz. Tylko dlatego że do Ciebie nie dociera słowo pisane


Pn sty 04, 2021 11:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Jak wynika z "Mein Kampf" i z jego przemówień, wiara Hitlera była wycinanką tego co mu pasowało do ideologii narodowosocjalistycznej a tych treści w żaden sposób nie można połączyć z chrześcijaństwem ponieważ wzajemnie się wykluczają, on instrumentalnie traktował chrześcijaństwo.

Ponadto był pragmatykiem. Kilka miesięcy po objęciu władzy podpisał konkordat ze Stolicą Apostolską.
Ateistą nie był, a jak pojmował Opatrzność, o której mówił, trudno powiedzieć.
Po spisku von Stauffenberga z jego wypowiedzi wynikało, ze jest on tym szczególnym wybrańcem, nad którym czuwa Opatrzność.

_________________
ksiądz


Pn sty 04, 2021 19:12
Zobacz profil
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Skoro nie przejawiał żadnych oznak religijności(jak mówią jego sekretarki czy oficerowie) to znaczy że był ateistą. I tyle


Pn sty 04, 2021 20:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Fakty są takie że Hitler był ochrzczony i bierzmowany. Nigdy z kościoła nie wystąpił. Publicznie nigdy nie potępił chrześcijaństwa w przeciwieństwie do ateizmu. Uważał że postać Chrystusa wypaczył św. Paweł. Nie nazwałbym go chrześcijaninem ale na pewno nie był ateistą.

Ale spoko. Masz jeszcze Lenina czy Pola Pota którzy faktycznie ateistami byli. I to nic nie zmienia. Bzdura jest to że gdyby byli chrześcijanami to strach przed piekłem powstrzymałaby ich id zbrodni bo wierzących zbrodniarzy też było wielu. I to też nic nie zmienia.

Ja nie zacznę zabijać nie dlatego że bije się piekła tylko dlatego że dbam o innych ludzi i nie chce żyć w świecie gdzie ludzie zabijają się nawzajem.
Quinque napisał(a):
Skoro nie przejawiał żadnych oznak religijności(jak mówią jego sekretarki czy oficerowie) to znaczy że był ateistą. I tyle

A powoływanie się na opacznosć to nie oznaką religijności?


Pn sty 04, 2021 22:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
Quinque napisał(a):
Przecież to wasi naukowcy głoszą że religia powstała jako mechanizm adaptacyjny. czyli jest jak najbardziej zgodna z naturą człowieka XD. Uuu samobój


Pomyśl trochę lepiej albo poszukaj głębszych wytłumaczeń. Widzę, że pływanie po powierzchni całkiem ci pasuje. W ten sposób można zasypać pół forum pseudoargumentami i poczuć się lepiej.

Jednak chodzi tu o to, że religia - a raczej wiara religijna - może mieć źródło w mechanizmach adaptacyjnych, ale jeśli chodzi o TREŚCI systemów wierzeń (religie) to mają one jak najbardziej charakter kulturowy. W tym sensie religia należy do sfery kultury, będącej z definicji przeciwieństwem natury. Jedna z najprostszych definicji mówi, że kultura to wszystko, co stanowi wytwory ludzkiej działalności.

Rozumiesz już lepiej?

Quinque napisał(a):
Sporo, nikt wierzący w wieczną karę do czegoś takiego się nie posunie


"Kulawy" argument. Miałby rację bytu, gdyby ludzie religijni nie popełniali zbrodni, a popełniają. Czasem "w imię Boga" czy uzasadniając swoje działanie wiarą w coś/kogoś.
Pomyśl trochę.


Quinque napisał(a):
Skoro nie przejawiał żadnych oznak religijności(jak mówią jego sekretarki czy oficerowie) to znaczy że był ateistą. I tyle


Zupełnie jak znaczna część ochrzczonych polskich katolików. Tak zwanych "wierzących niepraktykujących". :D

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Pn sty 04, 2021 23:11
Zobacz profil
Post Re: Czy ateizm jest odpowiedzialny za reżimy totalitarne?
afilatelista napisał(a):
Fakty są takie że Hitler był ochrzczony i bierzmowany

Pewnie tak samo jak i ty. Ochrzczony to też jest i Rysiu Dawkins. Jak i miliony innych ateistów

Cytuj:
Nigdy z kościoła nie wystąpił

Wiadomo dlaczego. Zacytowałem odpowiednią wypowiedź Himmlera dlaczego jemu tego zakazał
Cytuj:
zbrodni bo wierzących zbrodniarzy też było wielu

Czekamy na przykłady

Cytuj:
Ale spoko. Masz jeszcze Lenina czy Pola Pota którzy faktycznie ateistami byli


No spoko, tyle że Hitler do tego grona się zalicza
Cytuj:
A powoływanie się na opacznosć to nie oznaką religijności?

No dziwne żeby nie powoływał się na Opatrzność czy mówił coś o Jezusie, w końcu to dzięki protestantom wygrał wybory


Wt sty 05, 2021 0:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL