Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Polowania na czarownice 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Polowania na czarownice
Quinque napisał(a):
Proszę przedstawienie merytorycznych uwag względem tego co napisałem. Albo zamilknienie


Ty po prostu piszesz oderwane od realiów opinie. Tworzysz narrację jakoby ów "czarownicy" to byli rządni ludzkich serc azteccy szamani, a prawda jest taka, że obecnie to ciągle są bogu ducha winne kobiety. Zazwyczaj mordowane, bo komuś (lub jakiejś grupie) wydaje się, że gdzieś tam w tle działają przez tę osobę złe moce. W zależności od wyznawanej religii inaczej nazwane, ale w gruncie rzeczy stanowiące ten sam rodzaj metafizycznego bytu, którego istnienie częściej tłumaczymy urojeniami niż czymkolwiek innym.

Jeśli uważasz w innym temacie, że za totalitaryzmy odpowiadają ateiści, bo nie czują strachu przed "wieczną karą", tak tu pokazujesz, że nie widzisz zagrożenia związanego z magicznym/religijnym myśleniem, z którym wiąże się przekonanie o istnieniu tajemnych/złych mocy wpływających na działania ludzi. To przekonanie napędza strach lub nienawiść, a te z kolei prowadzą do aktów agresji i niekiedy mordów.

bramin napisał(a):
Do dnia dzisiejszego zwłaszcza w Afryce i Azji wiele kobiet czy mężczyzn jest mordowanych jeśli padnie na nich podejrzenie o czary.


Dla niejakiego Quinque to jest po prostu walka ze złymi mocami i jemu się to pewnie podoba... albo i nie, bo przecież to niekoniecznie katolicy. Hipokryta.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Pn sty 04, 2021 23:04
Zobacz profil
Post Re: Polowania na czarownice
LJ91 napisał(a):

Ty po prostu piszesz oderwane od realiów opinie. Tworzysz narrację jakoby ów "czarownicy" to byli rządni ludzkich serc azteccy szamani, a prawda jest taka, że obecnie to ciągle są bogu ducha winne kobiety


Oczywiście żadnych dowodów na poparcie tej tezy nie będzie


Pn sty 04, 2021 23:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Polowania na czarownice
Quinque napisał(a):
LJ91 napisał(a):

Ty po prostu piszesz oderwane od realiów opinie. Tworzysz narrację jakoby ów "czarownicy" to byli rządni ludzkich serc azteccy szamani, a prawda jest taka, że obecnie to ciągle są bogu ducha winne kobiety


Oczywiście żadnych dowodów na poparcie tej tezy nie będzie


Zacznij czasem czytać coś innego niż Biblia, to sam znajdziesz wiele dowodów. Ja wiem, że ignorancja jest wygodna, a niewiedza daje spokój ducha, natomiast z Google to ty chyba umiesz sam korzystać?

Wykonam jednak część pracy za ciebie. Masz na początek to:
Cytuj:
Men circled the three women, their fists wrapped around thick iron pipes and wooden sticks. The women huddled on the ground at the center of their village in the western Indian state of Gujarat and whimpered as the crowd gathered. Two young men had died in the village, and the women were being called dakan, the Gujarati word for witch. They were accused of feasting on the young men’s souls.


To trochę nowsze:
Cytuj:
Akua Denteh was beaten to death in Ghana's East Gonja District last month — after being accused of being a witch. The murder of the 90-year-old has once more highlighted the deep-seated prejudices against women accused of practicing witchcraft in Ghana, many of whom are elderly.

An arrest was made in early August, but the issue continues to draw attention after authorities were accused of dragging their heels in the case. Human rights and gender activists now demand to see change in culture in a country where supernatural beliefs play a big role.


Tylko nie wykręcaj kota ogonem, że to nie katolicy, bo tamci ludzie kierują się dokładnie tym samym sposobem myślenia co ty, wedle którego istnieje jakieś zewnętrzne zło, które wstępuje w człowieka. Różnica polega przede wszystkim na treści tych wierzeń. Logika jest identyczna. Przykładem z naszego katolickiego poletka mogą być egzorcyzmy.

Masz więc dowody na współczesne akty przemocy i agresji w stosunku do kobiet, które są motywowane przekonaniami o ich konszachtach z metafizycznymi, ponadnaturalnymi mocami.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Wt sty 05, 2021 1:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Polowania na czarownice
bramin napisał(a):
Przypominam, ze wątek nie jest o papieżu Stefanie VI (można założyć oddzielny wątek, jeśli nie, post będzie w koszu) i w dyskusji posługujemy się argumentami a nie stwierdzeniami, ze ktoś o czymś nie ma pojęcia.

Dla mnie, to zbyt enigmatyczna wypowiedź. Nie wiem czy to dotyczy postu w którym wskazuję papieża Stefana VI i jego czyny, jako kontrargument przedłożonym przez @Quinque dowodom mówiącym, że: „to ateizm ciągnie za sobą degrengoladę moralną”.
Możesz bardziej prosto wyrazić w czym rzecz, czy to ten post masz zamiar usunąć?


Wt sty 05, 2021 8:39
Zobacz profil
Post Re: Polowania na czarownice
LJ91 napisał(a):
Quinque napisał(a):
LJ91 napisał(a):

Ty po prostu piszesz oderwane od realiów opinie. Tworzysz narrację jakoby ów "czarownicy" to byli rządni ludzkich serc azteccy szamani, a prawda jest taka, że obecnie to ciągle są bogu ducha winne kobiety


Oczywiście żadnych dowodów na poparcie tej tezy nie będzie


Zacznij czasem czytać coś innego niż Biblia, to sam znajdziesz wiele dowodów. Ja wiem, że ignorancja jest wygodna, a niewiedza daje spokój ducha, natomiast z Google to ty chyba umiesz sam korzystać?

Wykonam jednak część pracy za ciebie. Masz na początek to:
Cytuj:
Men circled the three women, their fists wrapped around thick iron pipes and wooden sticks. The women huddled on the ground at the center of their village in the western Indian state of Gujarat and whimpered as the crowd gathered. Two young men had died in the village, and the women were being called dakan, the Gujarati word for witch. They were accused of feasting on the young men’s souls.


To trochę nowsze:
Cytuj:
Akua Denteh was beaten to death in Ghana's East Gonja District last month — after being accused of being a witch. The murder of the 90-year-old has once more highlighted the deep-seated prejudices against women accused of practicing witchcraft in Ghana, many of whom are elderly.

An arrest was made in early August, but the issue continues to draw attention after authorities were accused of dragging their heels in the case. Human rights and gender activists now demand to see change in culture in a country where supernatural beliefs play a big role.


Tylko nie wykręcaj kota ogonem, że to nie katolicy, bo tamci ludzie kierują się dokładnie tym samym sposobem myślenia co ty, wedle którego istnieje jakieś zewnętrzne zło, które wstępuje w człowieka. Różnica polega przede wszystkim na treści tych wierzeń. Logika jest identyczna. Przykładem z naszego katolickiego poletka mogą być egzorcyzmy.

Masz więc dowody na współczesne akty przemocy i agresji w stosunku do kobiet, które są motywowane przekonaniami o ich konszachtach z metafizycznymi, ponadnaturalnymi mocami.


Nie mam obowiązku czytać angielskich tekstów


Wt sty 05, 2021 10:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Polowania na czarownice
Nie masz obowiązku w ogóle nic czytać ani nic wiedzieć. Ale nie czytając po angielsku odcinasz się od większości wartościowych źródeł.


Wt sty 05, 2021 11:39
Zobacz profil
Post Re: Polowania na czarownice
A nie przyszło Ci do głowy że nie znam angielskiego? To Polskie forum więc kliknijcie po Polsku albo nie zawracjcie mi gitary


Wt sty 05, 2021 11:55

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Polowania na czarownice
LJ91 napisał(a):
Tylko nie wykręcaj kota ogonem, że to nie katolicy, bo tamci ludzie kierują się dokładnie tym samym sposobem myślenia co ty, wedle którego istnieje jakieś zewnętrzne zło, które wstępuje w człowieka. Przykładem z naszego katolickiego poletka mogą być egzorcyzmy.

Masz więc dowody na współczesne akty przemocy i agresji w stosunku do kobiet, które są motywowane przekonaniami o ich konszachtach z metafizycznymi, ponadnaturalnymi mocami.

To, że nie wierzysz w zewnętrzne zło mogące wstąpić w człowieka jest twoim problemem.
Drugą kwestią wydaje się być to, że nie dostrzegasz różnicy pomiędzy egzorcyzmem, skierowanym przeciwko złym duchom a działaniami przeciwko ludziom, którzy czy to świadomie czy też nie zostali przez takie moc opanowani, względnie nie mają z nimi nic wspólnego i stały się jedynie kozłami ofiarnymi.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 05, 2021 12:08
Zobacz profil
Post Re: Polowania na czarownice
LJ91 napisał(a):
Tylko nie wykręcaj kota ogonem, że to nie katolicy, bo tamci ludzie kierują się dokładnie tym samym sposobem myślenia co ty, wedle którego istnieje jakieś zewnętrzne zło, które wstępuje w człowieka. Przykładem z naszego katolickiego poletka mogą być egzorcyzmy

No i co z tego że wierzą? Ich nie obowiązują wytyczne Świętego Oficjum A katolików owszem. Zatem co to za argument?


Wt sty 05, 2021 12:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Polowania na czarownice
Wybawiony napisał(a):
To, że nie wierzysz w zewnętrzne zło mogące wstąpić w człowieka jest twoim problemem.
Drugą kwestią wydaje się być to, że nie dostrzegasz różnicy pomiędzy egzorcyzmem, skierowanym przeciwko złym duchom a działaniami przeciwko ludziom, którzy czy to świadomie czy też nie zostali przez takie moc opanowani, względnie nie mają z nimi nic wspólnego i stały się jedynie kozłami ofiarnymi.

Moze zacytuje Katechizm:
"Gdy Kościół publicznie i na mocy swojej władzy prosi w imię Jezusa Chrystusa, by jakaś osoba lub przedmiot były strzeŜone od napaści Złego i wolne od jego panowania, mówimy o egzorcyzmach. Praktykował je Jezus, a Kościół od Niego przyjmuje władzę i obowiązek wypowiadania egzorcyzmów8. W prostej formie egzorcyzmy występują podczas celebracji chrztu. Egzorcyzmy uroczyste, nazywane "wielkimi", mogą być wypowiadane tylko przez prezbitera i za zezwoleniem biskupa. Egzorcyzmy nalezy traktować bardzo roztropnie, przestrzegając ściśle ustalonych przez Kościół norm. Egzorcyzmy mają na celu wypędzenie złych duchów lub uwolnienie od ich demonicznego wpływu, mocą duchowej władzy, jaką Jezus powierzył Kościołowi."


Wt sty 05, 2021 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Polowania na czarownice
Quinque napisał(a):
Nie mam obowiązku czytać angielskich tekstów


:o

Polecam Google Translate. Na polski tłumaczy znośnie. Na inne popularniejsze języki jeszcze lepiej.

Wybawiony napisał(a):
LJ91 napisał(a):
Tylko nie wykręcaj kota ogonem, że to nie katolicy, bo tamci ludzie kierują się dokładnie tym samym sposobem myślenia co ty, wedle którego istnieje jakieś zewnętrzne zło, które wstępuje w człowieka. Przykładem z naszego katolickiego poletka mogą być egzorcyzmy.

Masz więc dowody na współczesne akty przemocy i agresji w stosunku do kobiet, które są motywowane przekonaniami o ich konszachtach z metafizycznymi, ponadnaturalnymi mocami.

To, że nie wierzysz w zewnętrzne zło mogące wstąpić w człowieka jest twoim problemem.
Drugą kwestią wydaje się być to, że nie dostrzegasz różnicy pomiędzy egzorcyzmem, skierowanym przeciwko złym duchom a działaniami przeciwko ludziom, którzy czy to świadomie czy też nie zostali przez takie moc opanowani, względnie nie mają z nimi nic wspólnego i stały się jedynie kozłami ofiarnymi.


Wiesz, egzorcyzmy to też śliski temat, bo to dość blisko chorób psychicznych i objawów psychosomatycznych.

Egzorcyzm to nic innego jak magiczne zaklęcie, tylko inaczej nazwane.

Jak widać im bliżej nowożytności, tym mniej tych złych mocy. No chyba że weźmiemy pod uwagę afrykańskie ludy czy indyjskie społeczeństwo kastowe z ichniejszymi wierzeniami. Z czego to wynika? Z postępu i triumfu poznania racjonalno-rozumowego nad poznaniem tradycyjno-magicznym. Niestety ten postęp nie wszędzie przebiega równomiernie, a w niektórych miejscach natrafia na bardzo mocne (plemienne) tradycje.
Czy tego chcecie czy nie, chrześcijanie nie palą już czarownic z tego powodu. Po prostu część naszych wierzeń uległa racjonalizacji i weryfikacji w perspektywie odkryć naukowych.

Za X lat nawet w Afryce czy Indiach nie będą palić żywcem bogu ducha winnych ludzi - głównie kobiet. Być może w tym samym czasie mówienie o egzorcyzmach w ramach katolickiego imaginarium będzie tak samo wstydliwe, jak obecnie historie o wojnach krzyżowych czy polowaniach na czarownice.


Quinque napisał(a):
LJ91 napisał(a):
Tylko nie wykręcaj kota ogonem, że to nie katolicy, bo tamci ludzie kierują się dokładnie tym samym sposobem myślenia co ty, wedle którego istnieje jakieś zewnętrzne zło, które wstępuje w człowieka. Przykładem z naszego katolickiego poletka mogą być egzorcyzmy

No i co z tego że wierzą? Ich nie obowiązują wytyczne Świętego Oficjum A katolików owszem. Zatem co to za argument?


Taki, że to ten sam typ myślenia, który stanowił podstawę dla chrześcijańskich polowań na czarownice. Podobnie jak teraz, wtedy też nie chodziło o "czarowników" i "kobiety oddające się szatanowi", a zwykłych ludzi, którzy albo mieli choroby psychiczne, albo w jakiś sposób odbiegali wyglądem/zachowaniem/poglądami od narzuconego wzorca, albo padły ofiarą pomówienia, albo też zwyczajnie miały pecha i znalazły się w złym miejscu o złym czasie.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Wt sty 05, 2021 12:57
Zobacz profil
Post Re: Polowania na czarownice
Oczywiście że nie ten sam. Bo to ze ktoś wierzy w coś tam nie implikuje czegoś tam. W ogóle nie postawiłem swojej lini argumentacji na tych w co wierzyli czarownicy, tylko co robili. A to znacząca różnica


Wt sty 05, 2021 13:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Polowania na czarownice
Quinque napisał(a):
Oczywiście że nie ten sam. Bo to ze ktoś wierzy w coś tam nie implikuje czegoś tam. W ogóle nie postawiłem swojej lini argumentacji na tych w co wierzyli czarownicy, tylko co robili. A to znacząca różnica




To, że ktoś wierzy w jakieś pozaludzkie moce, które mogą wpływać na zachowanie ludzi implikuje możliwość, a w przypadku najbardziej nawiedzonych nawet konieczność, walki z tymi mocami. Zazwyczaj poprzez ataki i przemoc wobec podejrzanych ludzi. Podobnie jak w przypadku obecnych ataków na "czarownice", tak i w świetle "świętych" kościelnych/protestanckich trudów rozwiązaniem była przemoc, tortury, a nie rzadko śmierć. Najlepiej z wymuszonym wyznaniem wiary przed wyzionięciem ducha.

Tak poza wątkiem głównym, to mam obawy o jakość twojej argumentacji. Już pokazałeś wcześniej, że jest z nią problem, a teraz okazuje się, że nie potrafisz i też nie chcesz czytać tekstów angielskich, chociaż masz taką możliwość. To sugeruje, twoja perspektywa jest dość ograniczona, a chęć do jej pogłębiania dość nikła.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Wt sty 05, 2021 13:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Polowania na czarownice
LJ91 napisał(a):
w ramach katolickiego imaginarium
Jak to milo podeprzec sie jakims argumentem sily.


Wt sty 05, 2021 13:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Polowania na czarownice
robaczek2 napisał(a):
LJ91 napisał(a):
w ramach katolickiego imaginarium
Jak to milo podeprzec sie jakims argumentem sily.


Co masz na myśli?

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Wt sty 05, 2021 14:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL