Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Polowania na czarownice 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Polowania na czarownice
Quinque napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Argumentum ad consequentiam. A może w drugą stronę: wojny religijne, dyskryminacja kobiet, polowania na czarownice i nazizm (tak, tak - Hitler nie był ateistą).

[...]
Po drugie, nie mam pojęcia skąd wniosek że polowanie na czarownice było złe?
Oczywiście że było złe. Czarownice nie istnieją, a w ramach polowań na nie zamordowano dziesiątki tysięcy kobiet. Odpowiedzialność za te morderstwa w dużej części leży po stronie chrześcijaństwa ogółem w tym kościoła katolickiego.


N sty 03, 2021 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Polowania na czarownice
Było złe także z uwagi na źródła tego zjawiska, których należy się doszukiwać w zabobonie, magicznym myśleniu i ślepej wierze, które z kolei napędziły społeczną histerię. Dobrze ilustruje to historia procesów z amerykańskiego Salem.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


N sty 03, 2021 16:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Polowania na czarownice
W katolickich krajach palenie czarownic (liczba egzekucji) była dużo mniejsza niż w protestanckich. Nie były to miliony, jak kiedyś sądzono. Procesów przeprowadzono łącznie około 100 tysięcy, a ofiar było maksymalnie 40 tysięcy, z czego co najmniej połowa na terenie Niemiec. https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/ ... zarownice/


N sty 03, 2021 16:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Polowania na czarownice
proteom napisał(a):
W katolickich krajach palenie czarownic (liczba egzekucji) była dużo mniejsza niż w protestanckich. Nie były to miliony, jak kiedyś sądzono. Procesów przeprowadzono łącznie około 100 tysięcy, a ofiar było maksymalnie 40 tysięcy, z czego co najmniej połowa na terenie Niemiec. https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/ ... zarownice/

Prawda że w państwach protestanckich często było gorzej, ale to katolicy nakręcili to zjawisko. W XV w. wydano słynny "Młot na czarownice".
Zresztą polowania na czarownice mają swoje źródła w samej Biblii.
Wj 22:
17 Nie pozwolisz żyć czarownicy.


N sty 03, 2021 17:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Polowania na czarownice
proteom napisał(a):
W katolickich krajach palenie czarownic (liczba egzekucji) była dużo mniejsza niż w protestanckich. Nie były to miliony, jak kiedyś sądzono. Procesów przeprowadzono łącznie około 100 tysięcy, a ofiar było maksymalnie 40 tysięcy, z czego co najmniej połowa na terenie Niemiec. https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/ ... zarownice/


Kilka lat temu świadomość, że tamci "gorsi" chrześcijanie (protestanci) zamordowali więcej "czarownic" też mnie uspokajała. Obecnie myślę sobie, że to nieco upiorne, bo o ile w trakcie wojen ludzie mordowali się o ziemie i wpływy, tak tu mamy przykład czystego fanatyzmu wynikającego wprost z fundamentów sposobu rozumowania typowego dla postawy religijnej (wierz, ufaj, nie zadawaj pytań, nie poddawaj niczego w wątpliwości - a szczególnie tego, co twierdzą przedstawiciele władz religijnych). Jak wiadomo, "gdy rozum śpi, budzą się demony..." Dawniej świat był jakoś ich "pełniejszy", a to podobno obecnie jest tak bardzo źle.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


N sty 03, 2021 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Polowania na czarownice
afilatelista
Cytuj:
Zresztą polowania na czarownice mają swoje źródła w samej Biblii.
Wj 22:
17 Nie pozwolisz żyć czarownicy.
No to zawsze mozna obwinić S.T i jego prawa. Swoją drogą z jednej strony chrześcijan nie obowiązują prawa S.T., a z drugiej bywały utrzymywane lub reaktywowane.


N sty 03, 2021 18:23
Zobacz profil
Post Re: Polowania na czarownice
afilatelista napisał(a):
Quinque napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Argumentum ad consequentiam. A może w drugą stronę: wojny religijne, dyskryminacja kobiet, polowania na czarownice i nazizm (tak, tak - Hitler nie był ateistą).

[...]
Po drugie, nie mam pojęcia skąd wniosek że polowanie na czarownice było złe?
Oczywiście że było złe. Czarownice nie istnieją, a w ramach polowań na nie zamordowano dziesiątki tysięcy kobiet. Odpowiedzialność za te morderstwa w dużej części leży po stronie chrześcijaństwa ogółem w tym kościoła katolickiego.


Oczywiście że czarownice istnieją(co najwyżej możesz stwierdzić że magia nie istnieje). Ludzie którzy wierzyli w magię pochodzącą od Szatana też istnieli. I składali sobie ludzi w ofierze, produkowali narkotyki czy wykopywali zwłoki z cmentarzy

Proszę zauważyć że to ateiści bronią wszelkiej maści szkodliwy element(jak np. rzeczone czarownice). A nie katolicy. Kolejny dowód na to że ateizm ciągnie za sobą degrengoladę moralną


N sty 03, 2021 20:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Polowania na czarownice
Quinque napisał(a):
I składali sobie ludzi w ofierze, produkowali narkotyki...


Ach, zdaje się, że ludzie robili to samo z powodu swojej głębokiej wiary we własnych bogów. Co tam wykopywanie zmarłych. Nawet praktykowali rytualny kanibalizm...

Ech Kolego, z logicznym myśleniem to Ty masz na bakier, co?

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


N sty 03, 2021 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Polowania na czarownice
Quinque napisał(a):
Oczywiście że czarownice istnieją(co najwyżej możesz stwierdzić że magia nie istnieje). Ludzie którzy wierzyli w magię pochodzącą od Szatana też istnieli. I składali sobie ludzi w ofierze, produkowali narkotyki czy wykopywali zwłoki z cmentarzy

Proszę zauważyć że to ateiści bronią wszelkiej maści szkodliwy element(jak np. rzeczone czarownice). A nie katolicy. Kolejny dowód na to że ateizm ciągnie za sobą degrengoladę moralną

Raczysz żartować. Twierdzisz że w Europie żyły dziesiątki tysięcy kobiet uprawiających czary? To bzdury. Mordowano niewinne kobiety, często za próby samodzielnego myślę ja, często z czystej zawiści. Polecam douczenie się.


N sty 03, 2021 22:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Polowania na czarownice
afilatelista napisał(a):
Quinque napisał(a):
Oczywiście że czarownice istnieją(co najwyżej możesz stwierdzić że magia nie istnieje). Ludzie którzy wierzyli w magię pochodzącą od Szatana też istnieli. I składali sobie ludzi w ofierze, produkowali narkotyki czy wykopywali zwłoki z cmentarzy

Proszę zauważyć że to ateiści bronią wszelkiej maści szkodliwy element(jak np. rzeczone czarownice). A nie katolicy. Kolejny dowód na to że ateizm ciągnie za sobą degrengoladę moralną

Raczysz żartować. Twierdzisz że w Europie żyły dziesiątki tysięcy kobiet uprawiających czary? To bzdury. Mordowano niewinne kobiety, często za próby samodzielnego myślę ja, często z czystej zawiści. Polecam douczenie się.


Nawet gdyby jakiejś części rzeczywiście wydawało się, że rzucają uroki, to co z tego? Do dziś są ludzie, którzy twierdzą, że mają kontakt ze sferą paranormalną lub posiadają niezwykłe umiejętności.

Dobrze, że obecnie mamy do tematu inne podejście, bo stosy dalej by płonęły... a czekajcie...
Zapewne to ateiści bronią takich kobiet dręczonych w Azji czy w Afryce. Jak mogą! Stają tym samym po stronie Złego... :cry:

XXI wiek, a myślenie u niektórych dalej jak ze sfery bajek o jednorożcach i krasnoludkach.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


N sty 03, 2021 23:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Polowania na czarownice
Quinque
Cytuj:
Proszę zauważyć że to ateiści bronią wszelkiej maści szkodliwy element(jak np. rzeczone czarownice). A nie katolicy. Kolejny dowód na to że ateizm ciągnie za sobą degrengoladę moralną
:o Jaki dowód? Na co? Procesy o czary dokonywane przez ludzi wierzących - chrześcijan różnych denominacji, to jest przykład degrengolady moralnej ( zeznania wymuszone torturami, próba wody itp).


N sty 03, 2021 23:35
Zobacz profil
Post Re: Polowania na czarownice
afilatelista napisał(a):
Quinque napisał(a):
Oczywiście że czarownice istnieją(co najwyżej możesz stwierdzić że magia nie istnieje). Ludzie którzy wierzyli w magię pochodzącą od Szatana też istnieli. I składali sobie ludzi w ofierze, produkowali narkotyki czy wykopywali zwłoki z cmentarzy

Proszę zauważyć że to ateiści bronią wszelkiej maści szkodliwy element(jak np. rzeczone czarownice). A nie katolicy. Kolejny dowód na to że ateizm ciągnie za sobą degrengoladę moralną

Raczysz żartować. Twierdzisz że w Europie żyły dziesiątki tysięcy kobiet uprawiających czary? To bzdury. Mordowano niewinne kobiety, często za próby samodzielnego myślę ja, często z czystej zawiści. Polecam douczenie się.


Proszę o dowody że wymordowano niewinne kobiety za "próby samodzielnego myślę ja"(co?)

george45 napisał(a):
Ich Papież Stefan VI zwołuje Synod trupi w 897roku w Rzymie celem pośmiertnego osądzenia papieża Formozusa

No i? Wykonano jednego chłopa w celu osądzenia jego czynów. Ale żaden katolik nie broni Stefana VI. Tak jak robią to ateusze z czarownikami


Pn sty 04, 2021 15:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Polowania na czarownice
Jak zawsze tak i w tym przypadku nic nie jest czarno- białe.
Polowania na czarownice odbywały się w starożytności, jeszcze przed chrześcijaństwem, w Europie u ludów germańskich przed chrystianizacją były tez dobrze znane.
Co ciekawe największe nasilenie polowań na czarownice było w krajach niemieckich (bulla Innocentego VIII mówi o krajach niemieckich) i w czasie wojen religijnych.

Polowania na czarownice wywoływały sprzeciw wielu duchownych czy świeckich.
Tu lista najbardziej znanych:
https://www.hexenbad.com/info-gegen-hex ... ein%20Leid.
Do dnia dzisiejszego zwłaszcza w Afryce i Azji wiele kobiet czy mężczyzn jest mordowanych jeśli padnie na nich podejrzenie o czary.

Przypominam, ze wątek nie jest o papieżu Stefanie VI (można założyć oddzielny wątek, jeśli nie, post będzie w koszu) i w dyskusji posługujemy się argumentami a nie stwierdzeniami, ze ktoś o czymś nie ma pojęcia.

_________________
ksiądz


Pn sty 04, 2021 18:28
Zobacz profil
Post Re: Polowania na czarownice
Quinque napisał(a):
No tak, bo to ja bronię czcicieli Szatana i okultystów

Nie tylko Ty się ośmieszasz, co sugeruje subadam, ale czytając Twe nieprzemyślane wypowiedzi, odnoszę wrażenie, że zapewne w sposób niezamierzony wynosisz jednak na piedestał tych, których nie bronisz, a jak domniemam, nie jest to Twoim celem.


Pn sty 04, 2021 20:55
Post Re: Polowania na czarownice
Proszę przedstawienie merytorycznych uwag względem tego co napisałem. Albo zamilknienie


Pn sty 04, 2021 21:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL