Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
afilatelista napisał(a):
A co jest złego w posiadaniu wiedzy? Wiara jest (nomen omen) niewiarygodna i nie prowadzi do prawdy. Jak możesz zweryfikować czy pogląd oparty na wierzę jest prawdziwy? Być może to muzułmanie mają rację? Przecież wierzą równie silnie albo i silniej niż wy.
Przedkładanie wiary nad wiedzę jest nierozsądne.


W Biblii jest napisane że błogosławieni są ci co nie widzieli a uwierzyli, więc jak sam widzisz wiara jest tutaj dużo więcej warta od wiedzy.
Być może to jest kwestia tego że Biblia to książka w sporym stopniu opisująca Boga, więc wydaje się być oczywistym, że wiara będzie wyżej od wiedzy.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 27, 2021 16:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
afilatelista napisał(a):
Robek napisał(a):
Bo wtedy byś już miał wiedzę o tym że Bóg istnieje, a to chodzi o to żeby mieć wiarę.

A co jest złego w posiadaniu wiedzy? Wiara jest (nomen omen) niewiarygodna i nie prowadzi do prawdy. Jak możesz zweryfikować czy pogląd oparty na wierzę jest prawdziwy? Być może to muzułmanie mają rację? Przecież wierzą równie silnie albo i silniej niż wy.
Przedkładanie wiary nad wiedzę jest nierozsądne.
Wiara w katolicyzmie to trochę coś innego
KKK 154 Wiara jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego. Niemniej jednak jest prawdą, że wiara jest aktem autentycznie ludzkim. Okazanie zaufania Bogu i przylgnięcie do prawd objawionych przez Niego nie jest przeciwne ani wolności, ani rozumowi ludzkiemu. Już w relacjach międzyludzkich nie jest przeciwna naszej godności wiara w to, co inne osoby mówią nam o sobie i swoich zamierzeniach, oraz zaufanie ich obietnicom (na przykład, gdy mężczyzna i kobieta zawierają małżeństwo), aby wejść w ten sposób we wzajemną komunię. Jeszcze mniej sprzeczne z naszą godnością jest więc "okazanie przez wiarę pełnego poddania naszego rozumu i naszej woli objawiającemu się Bogu" (Sobór Watykański I: DS 3008) i wejście w ten sposób w wewnętrzną komunię z Nim. https://www.teologia.pl/m_k/kkk1w03.htm


Śr sty 27, 2021 17:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
afilatelista napisał(a):
Wiara jest (nomen omen) niewiarygodna i nie prowadzi do prawdy.

Mylisz się. Biblijna wiara jest narzędziem poznania i służy rozwojowi człowieka i jego relacji z Bogiem.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr sty 27, 2021 19:03
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
Wybawiony napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Wiara jest (nomen omen) niewiarygodna i nie prowadzi do prawdy.

Mylisz się. Biblijna wiara jest narzędziem poznania i służy rozwojowi człowieka i jego relacji z Bogiem.

No i komu tu wierzyć. Zarówno jeden jak i drugi został zaprogramowany przez swych rodziców, wychowawców, otoczenie, przeczytane książki, obejrzane filmy i na tej podstawie odnajduje prawdę. Na tą chwilę, mój program mówi, że wasze programy są do bani. Może ktoś pomoże rozstrzygnąć ten spór swym programem?l


Śr sty 27, 2021 19:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
proteom napisał(a):
Wiara jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego.


Więc z tej przyczyny, w Biblii jest uznawana za coś wartościowego.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 27, 2021 22:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
Cytuj:
skoro Bóg jest wszechmogący to mógł właśnie świat utworzyć od razu starym, więc byłoby to zgodne z tym co głosi nauka. Jak uważacie?

Że to bez sensu
1. Jedynie niektóre rzeczy Bóg musiał stworzyć nieco starsze - np. Adam w momencie stworzenia nie mógł być niemowlakiem bo by zwyczajnie nie przeżył, tak samo drzewa owocowe z których jadł musiały być już w wieku owocowania. Niemniej są to różnice rzędu kilku do 20 lat w porównaniu z naturalnym rozwojem po zrodzeniu więc bez znaczenia.
2. nauka nie kwestionuje biblijnego wieku świata - robi to pseudonauka która na podstawie spekulacyjnych metod - nigdy nie zweryfikowanych naukowo - twierdzi że świat ma miliardy lat.
Cytuj:
nie uważam jakoby wiek ziemi był istotny dla wiary

Jest o tyle istotny że jeśli ziemia ma miliardy lat to chronologia biblijna jest fałszywa. Tylko że te miliardy lat są nie poparte nauką, a pseudonaukową metodą typu spekulacyjnego czyli absolutnie nic nie wartą.


So lut 06, 2021 16:06
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
Nie jest istotny. Bo chronologię Biblijną liczy się od Adama


So lut 06, 2021 17:17

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
Cytuj:
nauka nie kwestionuje biblijnego wieku świata - robi to pseudonauka która na podstawie spekulacyjnych metod - nigdy nie zweryfikowanych naukowo - twierdzi że świat ma miliardy lat
znaczy rozpad promieniotwórczy to bujda na resorach, podczas gdy w twojej bajce określanie biegu wydarzeń na podstawie opisów powstałych tysiące lat po rzekomych wydarzeniach jest w pełni wiarygodne, bo "autorzy być może byli natchnieni przez boga"?


So lut 06, 2021 18:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
Cytuj:
Bo chronologię Biblijną liczy się od Adama

Który został stworzony 6go dnia, więc oczywiście nie masz racji.
Cytuj:
znaczy rozpad promieniotwórczy to bujda na resorach,

Rozpad występuje, co nie znaczy że można z niego wyciągnąć poprawne wnioski jeśli brakuje danych, a tak jest we wszystkich metodach radiochronologicznych - brakuje danych wejściowych - które całkowicie uniemożliwiają poprawną interpretację wyników.
Cytuj:
podczas gdy w twojej bajce określanie biegu wydarzeń na podstawie opisów powstałych tysiące lat po rzekomych wydarzeniach jest w pełni wiarygodne, bo "autorzy być może byli natchnieni przez boga"?

Oprócz natchnienia jest też możliwe że Mojżesz korzystał ze starszych dokumentów przy pisaniu Księgi Rodzaju. Tak czy siak co do samego początku jedynej odpowiedzi może udzielić ten kto to wszystko zapoczątkował - więc objawienie stwórcy jest tu konieczne .


So lut 06, 2021 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
marekrogowicz napisał(a):
Jest o tyle istotny że jeśli ziemia ma miliardy lat to chronologia biblijna jest fałszywa. Tylko że te miliardy lat są nie poparte nauką, a pseudonaukową metodą typu spekulacyjnego czyli absolutnie nic nie wartą.


Gdzie w Biblii jest podana data powstania Ziemi? gdzie jest napisane że Ziemia nie ma miliardów lat?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So lut 06, 2021 20:05
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
Proszę zatem wykazać ze chodzi o 24'godzinne dni


So lut 06, 2021 22:28

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
Cytuj:
Proszę zatem wykazać ze chodzi o 24'godzinne dni

"I tak upłynął wieczór i poranek dzień pierwszy", itd , a więc 6 razy zaznaczone że chodzi o dobę.
A wystarczyło byś przeczytał początek Biblii lub umiejętność czytania ze zrozumieniem i nic bym nie musiał tłumaczyć


So lut 06, 2021 23:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
Quinque napisał(a):
Proszę zatem wykazać ze chodzi o 24'godzinne dni


Co zmienia to, ile wtedy trwała doba? trwała 5 minut, może 5 milionów lat, to jest nieistotne.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lut 07, 2021 0:22
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
Quinque napisał(a):
Proszę zatem wykazać ze chodzi o 24'godzinne dni
Podział doby na 24 godziny wprowadzono w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej, jako radykalną próbę wyeliminowania systemu dwunastkowego. Wcześniej obowiązywał system 12-godzinny, jako liczba corocznych cyklów księżyca, liczba kości palców jednej ręki człowieka (licząc 12 kości palców po kolei za pomocą kciuka, 3 w każdym z czterech palców).

W starożytności i średniowieczu obowiązywał podział astronomiczny, określany mianem „godzin babilońskich”, zaś w żydowskich tekstach jako Halacha. Początek pierwszej godziny świt wyznaczał świt, z szóstą godziną zaczynało się południe, a ostatnią, dwunastą kończył zachód. Co znaczyło, że długość godzin zależała wtedy od pory roku.


N lut 07, 2021 8:52
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg mógł stworzyć Świat starym?
marekrogowicz napisał(a):
Cytuj:
Proszę zatem wykazać ze chodzi o 24'godzinne dni

"I tak upłynął wieczór i poranek dzień pierwszy", itd , a więc 6 razy zaznaczone że chodzi o dobę.
A wystarczyło byś przeczytał początek Biblii lub umiejętność czytania ze zrozumieniem i nic bym nie musiał tłumaczyć


I gdzie tu jest mowa o 24 godzinach?


N lut 07, 2021 16:16
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL