Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 934
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Quinque napisał(a):
Białogłowa, sorry ze tak późno

Dla mnie to wygląda w ten sposób "nauka ustaliła X to porzucamy naukę którą zawsze głosiliśmy, żeby się przypodobać nauce". Mnie takie stanowisko nie przekonuje .


Ja tego tak nie widzę, a dłużej żyję od Ciebie :yes: Przynajmniej zgódź się ze mną, że trzeba chronić swoją wiarę i jeśli się czuje, że coś ją podkopuje, to w pierwszej kolejności należy tego unikać. Chciałabym tylko jeszcze, abyś dopuścił tę możliwość, że komuś innemu badania historyczne nad tłem biblijnym mogą bardzo pomagać i w tej wierze go umacniać, sprawiać że jest bardziej dojrzała. Jestem tego żywym przykładem i nie potrafię nawet wyrazić, jakie to jest wrażenie znaleźć w starożytnych tekstach, których przeciętny katolik nigdy nie przeczyta, potwierdzenie dla swojej wiary. Niby się tego nie potrzebuje, a mimo to dostaje się skrzydeł.
Mimo wszystko trzymaj się tego, co Tobie sumienie nakazuje. Prowadzi Cię w stronę sedewakantyzmu to trudno. Bylebyś wierzył.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt wrz 03, 2021 7:58
Zobacz profil
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
białogłowa napisał(a):
Chciałabym tylko jeszcze, abyś dopuścił tę możliwość, że komuś innemu badania historyczne nad tłem biblijnym mogą bardzo pomagać


W jaki sposób badania które kwestionują historyczność ST mogą wzmacniać kogoś w wierze? Od zawsze (aż do czasu gdy się zainteresowałem tematem) uważałem(I myślałem że uważają tak też inni) że wszystko co opisuje ST to niepodważalna prawda. Wierzyłem w Potop, Mojżesza i inne. Zdziwiłem się gdy okazało się że tej wiary chrześcijanie obecnie nie przyjmują. Od zawsze uważałem że Bóg musi mówić prawdę a autorzy Biblii tę prawdę przedstawiają (I nie jest to jakaś metafora. Choć nie twierdzę że w Biblii ich nie ma). Co gorsze nawet katoliccy Bibliści mówią "św. Paweł nie był autorem niektórych listów", "Jezus nie urodził się w Betlejem" "św. Jan nie jest autorem Apokalipsy""święta rodzina nie uciekała do Egiptu" itd. Myślę sobie trudno. I tak nie szczególnie interesuje się Biblistyką bo moje zainteresowania ograniczają się do zagadnień nauki i wiary. Ale dzisiejsza nauka rości sobie prawo do wytłumaczenia wszystkiego, a to nie ma pierwszych rodziców, a to dusza nie istnieje jest tylko mózg(Francis Crick) a to cuda to bzdury. Gdy jako dziecko uczono mnie o ewolucji, uważałem że Bóg stworzył Adama i Ewę w raju za pomocą ewolucji. Okazało się że moje nadzieje były bzdurne. I dzisiaj już nie można wierzyć w Adama i Ewę

C.S. Lewis powiedział kiedyś "religia która neguje historyczność cudów Jezusa i historyczność Biblii prowadzi do ateizmu albo katolicyzmu"

Mial na myśli to że KK nauczał iż Biblia mówi bezwzględną prawdę


Śr wrz 08, 2021 18:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 934
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Ja nie odpowiadam za to, jak Ty wierzysz, więc nie pisz do mnie tonem rozgoryczenia, że Ty od zawsze coś uważałeś. To nic nie wnosi. Ja też wierzę "w Potop, Mojżesza i inne", tylko dla mojej wiary nie jest istotne, czy to, co Biblia przekazuje jako słowa Mojżesza, jest słowami jednostkowej postaci, czy mądrością wielu Bożych Mężów, prowadzących naród ku Bogu. I nawet jeśli kiedyś dowiem się, że mędrcy Talmudu rację mieli i Mojżesz spisał Torę, to by był zonk :) , to w tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia. Czytasz Pismo św. (pytanie, czy czytasz) jak dziecko, które jest przygotowywane do Pierwszej Komunii św, ale pretensje do czytających inaczej masz jak naburmuszony nastolatek. Przy okazji, historyczności cudów Jezusa nie neguję, a mówienie o negowaniu historyczności Biblii jest nieuprawnioną generalizacją.

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz wrz 09, 2021 8:36
Zobacz profil
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Narazie krótko. Piszę emocjonalnie? Może
Gdyby nie było to dla mnie ważne to bym tak nie pisał


Pn wrz 13, 2021 18:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
białogłowa napisał(a):
Ja nie odpowiadam za to, jak Ty wierzysz, więc nie pisz do mnie tonem rozgoryczenia, że Ty od zawsze coś uważałeś. To nic nie wnosi. Ja też wierzę "w Potop, Mojżesza i inne", tylko dla mojej wiary nie jest istotne, czy to, co Biblia przekazuje jako słowa Mojżesza, jest słowami jednostkowej postaci, czy mądrością wielu Bożych Mężów, prowadzących naród ku Bogu. I nawet jeśli kiedyś dowiem się, że mędrcy Talmudu rację mieli i Mojżesz spisał Torę, to by był zonk :) , to w tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia.

jaka jest mądrość w historii o Potopie czy Mojzeszu?

Cytuj:
Czytasz Pismo św. (pytanie, czy czytasz) jak dziecko, które jest przygotowywane do Pierwszej Komunii św, ale pretensje do czytających inaczej masz jak naburmuszony nastolatek.

Dlaczego KK uczy dzieci i tych wydarzeniach jakby były historyczne? Nie lepiej od razu podkreślać ze to mity?

Cytuj:
Przy okazji, historyczności cudów Jezusa nie neguję, a mówienie o negowaniu historyczności Biblii jest nieuprawnioną generalizacją.
Co to znaczy że nie nagujesz ich historyczności?
a) uważasz że sa historycznie potwierdzone - w tym wypadku proszę o podzielenie się argumentacją.
b) uważasz że nie są ani potwierdzone ani wykluczone
c) coś innego?

Ja podwazam historycznosc cudów Jezusa w tym sensie ze nie zostałyhistorycznie potwierdzone. Nie zostały też wykluczone ale są raczej nieweryfikowalne. Oznacza to że nie sa historyczne.


Pn wrz 13, 2021 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Jeśli chodzi o historyczność "cudów" Jezusa, to problem polega na tym, jak ewangelie powstawały. Otóż przez 35 do 40 lat (w przypadku najstarszej Ewangelii) opowieści o czynach Jezusa krążyły z ust do ust. Chodziło przy tym o przedstawienie Jezusa jako kogoś wyjątkowego - by w niego uwierzył ten, komu sprzedawano daną historię. Jeśli te opowieści przechodziły takie koleje losu, to najpewniej były upiększane, dorysowywane, dodatkowo wymyślane i tak dalej. Stąd trudno jest uznać te "cuda" za historyczne.


Pn wrz 13, 2021 23:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 03, 2019 20:13
Posty: 12
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Apsik1 napisał(a):
Jeśli Jezus ukazał się Żydom po zmartwychwstaniu, to dlaczego nie uwierzyli, że jest Mesjaszem? Na chłopski rozum, sam spacer Jezusa po Jerozolimie wzbudziłby z pewnością sensację i wywróciłby do góry nogami judaizm.

A jeśli dał się spotkać tylko swoim uczniom, to dlaczego nie poszedł do Żydów? Jezus powiedział, że "błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli", ale czy to jest powód, dla którego miałby ukazać się jedynie swoim wyznawcom?


Tak, jest powód.
Takich prób jak na ziemi mogły być eony i tylko w nielicznych przypadkach Jezus jest zabijany. Zauważyłeś jakieś znaczące zmiany po odejściu Mistrza z Nazaretu na Ziemi?


Cz wrz 16, 2021 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 934
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Historycznie potwierdzone w tym konkretnym przypadku dla mnie oznacza, że spełniają warunki przynajmniej sześciu kryteriów autentyczności. Co bufonom nie odróżniającym potwierdzenia autentyczności relacji o fakcie od potwierdzenia faktu, a mimo to ze świetną samooceną, można w skrócie wyjaśnić, że relacje o cudach Jezusa prawie na pewno nie zostały zmodyfikowane przez wczesny Kościół i jako takie są wiarygodnym zapisem wiary ich autorów.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn wrz 20, 2021 10:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
białogłowa napisał(a):
[...] relacje o cudach Jezusa prawie na pewno nie zostały zmodyfikowane przez wczesny Kościół i jako takie są wiarygodnym zapisem wiary ich autorów.

Prawie? Skoro tak, to są również prawie na pewno wiarygodnym zapisem. Jeszcze trochę tego typu "prawie na pewno" argumentów i wiara staje się prawie na pewno niepodważalna.


Pn wrz 20, 2021 12:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
białogłowa napisał(a):
(...) można w skrócie wyjaśnić, że relacje o cudach Jezusa prawie na pewno nie zostały zmodyfikowane przez wczesny Kościół i jako takie są wiarygodnym zapisem wiary ich autorów.

Czy mówiąc wczesny Kościół masz na myśli wszystkich tych ludzi, którzy przekazywali sobie historie o Jezusie z ust do ust (jak głuchy telefon) przy okazji nawróceń każdego z nich?


Pn wrz 20, 2021 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Swołocz napisał(a):
Jeśli chodzi o historyczność "cudów" Jezusa, to problem polega na tym, jak ewangelie powstawały. Otóż przez 35 do 40 lat (w przypadku najstarszej Ewangelii) opowieści o czynach Jezusa krążyły z ust do ust.


To nie do końca prawda. W przeciągu 20-35 lat powstaje cały corpus paulinum. Poczynając od pierwszego do Tesaloniczan. List o tyle ważny, że zawiera a) kerygmat zmartwychwstania oraz b) podobieństwo tekstowe do ewangelii Mateusza (1 Tes 5, 2 / Mt 24,43nn). Może to nie jest cytat, może to Mateusz nawiązywał do Pawła a nie na odwrót. Niemniej jest parę takich miejsc wśród listów św. Pawła, które świadczą o tym, że w tym czasie przynajmniej części ewangelii były spisane. Jak osławiony 1 Tm 5:18. Ale nawet pomijając te spekulacje, same listy apostolskie to też źródła pisane, i choć informacji o życiu Jeszusa jest tam niedużo, to trochę tego jest.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn wrz 20, 2021 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
bert04 napisał(a):
(...) Ale nawet pomijając te spekulacje, same listy apostolskie to też źródła pisane, i choć informacji o życiu Jeszusa jest tam niedużo, to trochę tego jest.

To ciekawe, bo ja dysponuję informacjami zgoła innymi: że mianowicie z listów Pawła nie dowiadujemy się niemal nic na temat życia Jezusa, poza fragmentem z 1 Kor. 15 o ukrzyżowaniu.


Pn wrz 20, 2021 15:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Swołocz napisał(a):
bert04 napisał(a):
(...) Ale nawet pomijając te spekulacje, same listy apostolskie to też źródła pisane, i choć informacji o życiu Jeszusa jest tam niedużo, to trochę tego jest.

To ciekawe, bo ja dysponuję informacjami zgoła innymi: że mianowicie z listów Pawła nie dowiadujemy się niemal nic na temat życia Jezusa, poza fragmentem z 1 Kor. 15 o ukrzyżowaniu.


Faktycznie, błędnie się wyraziłem. Z życia Jezusa jest praktycznie nic, natomiast a) kwestia śmierci i Zmartwychwstania jest od początku i przewija się stale oraz b) nauczania Jezusa jest całkiem sporo. Dodajmy też c), że nawiązywałem do listów apostolskich, a tutaj oprócz Pawła (który Jezusa za życia nie poznał) jest jeszcze Piotr, Jan, Jakub i Juda.

Ale na porzeby tego tematu wystarczy kwestia a), śmierć i zmartwychwstanie były częścią kerygmy od pierwszych spisanych dokumentów.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn wrz 20, 2021 15:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 934
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
george45 napisał(a):
Prawie? Skoro tak, to są również prawie na pewno wiarygodnym zapisem. Jeszcze trochę tego typu "prawie na pewno" argumentów i wiara staje się prawie na pewno niepodważalna.

Powiedział co wiedział, czyli nic, jak zwykle. Jak to się dzieje, że takie trolle jeszcze tu funkcjonują. Wszędzie ten liberalizm się wciska :x No tak, w temacie Jezusa historycznego ocenia się historyczne prawdopodobieństwo danych relacji. I nie jest to nic niezwykłego. Niezwykłe może być dla osoby, która się musi wypowiedzieć, pomimo że nie wie, z czym to się je.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn wrz 20, 2021 15:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
bert04 napisał(a):
b) nauczania Jezusa jest całkiem sporo.

"Nauczania Jezusa" czy raczej treści pochodzących od autorów listów, które zdradzają jakieś podobieństwo do nauk Jezusa z ewangelii?
Cytuj:
Dodajmy też c), że nawiązywałem do listów apostolskich, a tutaj oprócz Pawła (który Jezusa za życia nie poznał) jest jeszcze Piotr, Jan, Jakub i Juda.

Ale ta czwórka chyba pisała później niż autorzy ewangelii?
Cytuj:
Ale na porzeby tego tematu wystarczy kwestia a), śmierć i zmartwychwstanie były częścią kerygmy od pierwszych spisanych dokumentów.

Chyba nie wystarczy, gdyż powstał wątek poboczny dotyczący cudów Jezusa i na ich temat się teraz wypowiadamy. Mogły zostać równie dobrze wymyślone przez "story tellers".


Pn wrz 20, 2021 15:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL