Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Kto stworzył psa ? 
Autor Wiadomość
Post Kto stworzył psa ?
Takie pytanie zadała mi moja 8-letnia córeczka. Odpowiedziałem jej, że psa stworzył Pan Bóg, tak jak i inne zwierzęta. Ona powiedziała, że to nieprawda, bo psa stworzył z dzikiego wilka człowiek. Dodała, że tak powiedział Neil deGrasse Tyson w drugim odcinku serialu pt. Kosmos. Wyjaśniła dalej, że przez tysiące lat człowiek dobierał do rozrodu odpowiednie osobniki oswojonych wilków aż w końcu w obecnych czasach mamy wiele ras psów. Oznaczałoby to, że i człowiek ma swój udział w dziele stworzenia. Potrafi z czegoś stworzyć nowy gatunek. Muszę przyznać, że trochę zgłupiałem.


Śr gru 16, 2020 14:23

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Kto stworzył psa ?
Dzieci powinny być mądrzejsze od rodziców, w twoim przypadku to się dokonało. Jeśli jeszcze niejednokrotnie zgłupiejesz, słuchając swego dziecka, to będzie potwierdzeniem, że prawidłowo się rozwija. Będzie to możliwe, gdy stworzysz jej odpowiednie warunki i będzie oznaczało, że masz swój udział w dziele stworzenia. ;)


Śr gru 16, 2020 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Kto stworzył psa ?
Cytuj:
psa stworzył z dzikiego wilka człowiek

To rczej dzika spekulacja. Nie ma źródłowych podstaw by tak stwierdzić. Równie dobrze mogło być na odwrót. Wilk mógł być zdziczałą odmianą psa domowego.


Śr gru 16, 2020 16:32
Zobacz profil
Post Re: Kto stworzył psa ?
To duże te pieski musiały być, skoro "Wilk mógł być zdziczałą odmianą psa domowego".

https://wsieci24.pl/z-wiecznej-zmarzlin ... -lat-temu/

Ten wilk był dwa razy większy od dzisiejszych wilków. No to i pieski może mogły sięgać ówczesnym ludziom do pachy.

Klimat się ociepla. Wieczna zmarzlina na Syberii odsłania coraz więcej. Truchła są doskonale zachowane. Przykład:
https://www.psy.pl/prehistoryczny-pies/


Śr gru 16, 2020 17:49

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Kto stworzył psa ?
Cytuj:
To duże te pieski musiały być, skoro "Wilk mógł być zdziczałą odmianą psa domowego".

Ty twierdzisz że musiały być większe. Ja nie zauważyłem takiej zależności.
Cytuj:
No to i pieski może mogły sięgać ówczesnym ludziom do pachy.

Są i teraz takie psy. Więc kolejny twój niby argument upada.


Śr gru 16, 2020 17:56
Zobacz profil
Post Re: Kto stworzył psa ?
No jeżeli "wilk mógł być zdziczałą odmianą psa domowego", a ówczesny wilczek był dwa razy większy od wilków znanych dzisiaj ...

Nie znaleziono truchła psa lub jego szkieletu (nawet fragmentu) mającego 40 000 lat, a wilków i owszem, nawet starszych.


Śr gru 16, 2020 18:04

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Kto stworzył psa ?
Cytuj:
Nie znaleziono truchła psa lub jego szkieletu (nawet fragmentu) mającego 40 000 lat,

Świat ma tylko nieco ponad 6000 lat więc znalezienie starszych trucheł byłoby dziwne
Cytuj:
a wilków i owszem, nawet starszych

Nikt tego nie dowiódł - to dzikie spekulacje oparte na nienaukowym wróżeniu z kości.
Pokaż źródła historyczne które mówią o udomowieniu wilka, a będziesz miała argument w dyskusji.


Śr gru 16, 2020 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Kto stworzył psa ?
marekrogowicz napisał(a):
Cytuj:
psa stworzył z dzikiego wilka człowiek

To rczej dzika spekulacja. Nie ma źródłowych podstaw by tak stwierdzić. Równie dobrze mogło być na odwrót. Wilk mógł być zdziczałą odmianą psa domowego.

Są. Dowody genetyczne.
Np. jeśli cześć wilków ma jakąś zmianę genetyczną a mają ja wszystkie psy, to znaczy że przodkiem psów były wilki z tą zmianą. Takich dowodów genetycznych jest dużo.

marekrogowicz napisał(a):
Cytuj:
Nie znaleziono truchła psa lub jego szkieletu (nawet fragmentu) mającego 40 000 lat,

Świat ma tylko nieco ponad 6000 lat więc znalezienie starszych trucheł byłoby dziwne

Raczysz żartować?
Mamy mnóstwo dowodów na większy wiek ziemi i świata. O kilka rzędów wielkości.



Cytuj:
Cytuj:
a wilków i owszem, nawet starszych

Nikt tego nie dowiódł - to dzikie spekulacje oparte na nienaukowym wróżeniu z kości.
Pokaż źródła historyczne które mówią o udomowieniu wilka, a będziesz miała argument w dyskusji.

Dziwne żebyśmy mieli dowody historyczne z tamtych czasów. Ale mamy inne dowody.


Śr gru 16, 2020 18:59
Zobacz profil
Post Re: Kto stworzył psa ?
Mam zatem proste pytanie do "marekrogowicz". Jaka jest przyczyna tak radykalnych zmian w wyglądzie obecnych wilków ? Dowodem jest łeb wilka sprzed 40 000 lat. Jest on dwa razy większy od łbów dzisiejszych wilków. Jaka jest przyczyna, że w ciągu 40 000 lat łby wilków tak bardzo zmalały ? Powiem, że jest jeszcze wiele innych różnic, które wskazują, że okaz sprzed 40 000 lat jest wymarły i dał początek nowym gatunkom wilka. Jeżeli przyczyną nie jest trwająca nadal ewolucja, to co nią jest ?


Śr gru 16, 2020 19:10

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Kto stworzył psa ?
Cytuj:
cześć wilków ma jakąś zmianę genetyczną a mają ja wszystkie psy, to znaczy że przodkiem psów były wilki z tą zmianą

Możesz polecić jakąś fachową literaturę na ten temat, najlepiej po polsku?
Cytuj:
Mamy mnóstwo dowodów na większy wiek ziemi i świata. O kilka rzędów wielkości.

Te mnóstwo to zawsze jak drążę temat równa się zero. Niby mnóstwo a nikt jeszcze nie podał jednego.
Cytuj:
Dziwne żebyśmy mieli dowody historyczne z tamtych czasów.

Tamtych to znaczy jakich?
Cytuj:
Powiem, że jest jeszcze wiele innych różnic, które wskazują, że okaz sprzed 40 000 lat jest wymarły i dał początek nowym gatunkom wilka.

Nie żadnych 40 tys. lat, proszę takie wyssane z palca liczby zostawić dla osób wierzących w nienaukowe dyrdymały.
Cytuj:
Jeżeli przyczyną nie jest trwająca nadal ewolucja, to co nią jest ?

Nigdy nie zaprzeczałem zmianom w obrębie rodzaju biologicznego, takie zmiany następują czy to z powodu celowej hodowli czy innych czynników


Śr gru 16, 2020 19:19
Zobacz profil
Post Re: Kto stworzył psa ?
Miałem kiedyś fragment kości mamuta syberyjskiego. Znalazłem firmę w Polsce, która przyjmuje zlecenia do datowania radiowęglowego. Za dosłownie kilkaset złotych wykonują takie badania. Zapłaciłem przelewem, przez kuriera wysłałem próbkę z fragmentu tej kości. W uwadze napisałem, że to kość od średniowiecznej świni. Dostałem wynik, który wskazał okres, w którym żyły mamuty. Dla mnie to dowód.


Śr gru 16, 2020 19:28
Post Re: Kto stworzył psa ?
Jeden z zakładów z ofertą

http://www.carbon14.pl/c14new/c14lab.php?act=7


Śr gru 16, 2020 20:52

Dołączył(a): So wrz 21, 2019 19:22
Posty: 238
Post Re: Kto stworzył psa ?
Cytuj:
Znalazłem firmę w Polsce, która przyjmuje zlecenia do datowania radiowęglowego.

Muszę cię zmartwić - to nie jest metoda naukowa.


Śr gru 16, 2020 21:06
Zobacz profil
Post Re: Kto stworzył psa ?
[quote]Nie żadnych 40 tys. lat, proszę takie wyssane z palca liczby zostawić dla osób wierzących w nienaukowe dyrdymały.[quote]

No załóżmy, że masz rację mówiąc, że świat ma 6000 lat. Teraz powiedz mi, dlaczego nie skamieniały kości ludzi żyjących 5-6 tys. lat temu ? Np. najstarszych znanych władców Egiptu. Dlaczego nie są odnajdywane truchła dinozaurów tak jak mamutów ? Z takich olbrzymów jak dinozaury powinny zachować się jakieś tkanki - tak jak mamutów. Jak już odpowiesz dlaczego, to innych pytań będzie dużo więcej. Najgorsze są najprostsze pytania. :-D


Śr gru 16, 2020 21:12
Post Re: Kto stworzył psa ?
marekrogowicz napisał(a):
Cytuj:
Znalazłem firmę w Polsce, która przyjmuje zlecenia do datowania radiowęglowego.

Muszę cię zmartwić - to nie jest metoda naukowa.


Ale jakby to była metoda ratująca życie, a Ty byłbyś w zagrożeniu życia, to na pewno byś z niej skorzystał. Znam wielu kaznodziejów, którzy mówili Bóg i tylko Bóg, a jak na zdrowiu raptownie podupadli, to w pierwszej kolejności wzywali nie Boga, tylko lekarza. :D


Śr gru 16, 2020 21:16
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL