Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Religia a stosunek do zwierząt 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
feelek napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Nie mam pretensji do lisa tylko zauważam że robimy dokładnie to samo.

To nie róbcie. Wy, w przeciwieństwie do lisa macie możliwość podejmowania decyzji.

Jakie "Wy"? My czyli ludzie żyjący w zachodniej cywilizacji. Zużywający paliwa kopalne, używający plastiku, kupujący sprzęt AGD i RTV ciuchy z Bangladeszu, żywność z tropików. Osobiście staram się to ograniczać ale co z tego skoro sam nie jestem w stanie wiele zrobić?


Pt cze 11, 2021 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Święty Franciszek powiedział, że zwierzęta to nasi mniejsi bracia.


To znaczy że kłamał, mrówka nie jest moim bratem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt cze 11, 2021 15:53
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Robek napisał(a):
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Święty Franciszek powiedział, że zwierzęta to nasi mniejsi bracia.


To znaczy że kłamał, mrówka nie jest moim bratem.


No rzeczywiście argumenty w dyskusji są ostre.

@Robek - kłamiesz, mrówka jest Twoim bratem. Co na to powiesz? Każde stwierdzenie można zakwestionować i powiedzieć: "kłamstwo". To nie wystarczy.
@Inny punkt widzenia - podparcie się autorytetem take nie wystarczy.
Franciszek z Asyżu używał sformułowania "bracia mniejsi" i miał coś konkretnego na myśli. Nie rozumiał tego dosłownie - jest w tym sens głębszy...

_________________
MODERATOR


Pt cze 11, 2021 18:07
Zobacz profil
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Nalezy pamiętać że nie rozumiał tego jak dzisiejsza lewica że zwierzęta są równe człowiekowi. Ale że mają pewne cechy za które należy je szanować jako dzieło Boże


Pt cze 11, 2021 19:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Zbigniew3991 napisał(a):

@Robek - kłamiesz, mrówka jest Twoim bratem. Co na to powiesz? Każde stwierdzenie można zakwestionować i powiedzieć: "kłamstwo". To nie wystarczy.


Zbigniew kłamiesz, mam tylko jednego brata, a mrówka nie może być moim kolejnym bratem, bo to jest inny gatunek, moja matka nie urodziłaby mrówki.
I masz racje, możesz powiedzieć że moim bratem jest mrówka, matką nietoperz, ja ci nie zabronie, opowiadać tutaj tych twoich mądrości.

Zbigniew3991 napisał(a):

Franciszek z Asyżu używał sformułowania "bracia mniejsi" i miał coś konkretnego na myśli. Nie rozumiał tego dosłownie - jest w tym sens głębszy...


To nawet cie nie stać na przedstawienie tego sensu?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt cze 11, 2021 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Robek napisał(a):

Zbigniew kłamiesz, mam tylko jednego brata, a mrówka nie może być moim kolejnym bratem, bo to jest inny gatunek, moja matka nie urodziłaby mrówki.
I masz racje, możesz powiedzieć że moim bratem jest mrówka, matką nietoperz, ja ci nie zabronie, opowiadać tutaj tych twoich mądrości.


O tak. Kłamie rzesza katolików nazywająca zakonników ojcami. No chyba że niemal wszyscy ojcowie zakonni złamali swoje śluby i spłodzili dzieci. Kłamie rzesza zakonników nazywających się nawzajem braćmi i siostrami. Rzecz to straszna - czas chyba opuścić tę zakłamaną wspólnotę...

Robek napisał(a):

To nawet cie nie stać na przedstawienie tego sensu?

No to raczej Ty powinieneś konsekwentnie przedstawić sens. Napisałeś o kłamstwie Franciszka z Asyżu - Franciszek bronić się nie musi, a Ty zarzucając komuś kłamstwo masz obowiązek to uargumentować. Dyskusja i polemika nie polega na obrzucaniem się hasłami :"on kłamie", ale na przedstawieniu swojej interpretacji (to jak widzę sens wypowiedzi swojego rozmówcy) oraz argumentowanie (jaki ja widzę w tym sens). Jeśli Ty zatrzymujesz się na rzucaniu haseł - czemu ja mam podawać sens? Chociaż poniekąd wskazałem ten sens wskazując na metafory, jakie używa Franciszek z Asyżu. Metafory te są zawarte w "Słonecznej Pieśni" - jest to utwór, w którym Franciszek przedstawia swoją wizję świata - harmonii świata stworzonego. Franciszek z Asyżu widzi świat jako miejsce stworzone przez Boga oraz wskazuje na to, że doskonały Stwórca stwarza to, co dobre.

_________________
MODERATOR


Pt cze 11, 2021 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Quinque, a czy jest ta dzisiejsza lewica, że ją tutaj przytaczasz? Stosunek to zwierząt to nie polityka. Dla psa polityka każdy temat jest dobry ,który podniesie mu wskaźniki. A tutaj poruszasz ciekawy temat jakim są zwierzęta, no i to czy my też jesteśmy zwierzętami? Z naukowego punktu widzenia, tak, jesteśmy zwierzętami, z religijnego jesteśmy panami dla zwierząt. Tylko że dzisiaj " pan" to zupełnie ktoś inny niż " Pan" kiedyś. Dzisiejszy pan to zwykły ham, który zabija zwierzęta dla rozrywki.


Pt cze 11, 2021 20:17
Zobacz profil
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Quinque napisał(a):
Nalezy pamiętać że nie rozumiał tego jak dzisiejsza lewica że zwierzęta są równe człowiekowi. Ale że mają pewne cechy za które należy je szanować jako dzieło Boże

Równe człowiekowi? Widziałeś kiedyś by zwierzę napisało wypociny typu: Franciszek z Asyżu nie rozumiał zwierząt jak dzisiejsza lewica, i umieściło w temacie: Religia a stosunek do zwierząt


Pt cze 11, 2021 21:58

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Aby zobaczyć kim jest człowiek i jaki jest jego stosunek do zwierząt, należy sprawdzić jaki jest stosunek zwierząt do człowieka, oczywiście tych zwierząt wolnych, nieudomowionych. Zobaczmy zatem jaki jest stosunek zwierząt do nas, a dowiemy się kim my jesteśmy?


So cze 12, 2021 16:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Zróbmy taki mały eksperyment, wybierzmy się do lasu, gdzie żyją zwierzęta, poszukajmy zwierzę i stańmy przy nim, aby pokazało nam, co o nas myśli? Śmieszne ,
co nie? Niemożliwe.
Więc może spróbujmy to zwierzę podejść z ukrycia, to już może się udać i stańmy przy nim, niech nas zobaczy, ale tak aby się nie wystraszyło, to też jest ryzykowne, może braknąć teraz nam odwagi.
Pomijając te wszystkie aspekty, zwierzę od nas ucieknie, albo nas zaatakuje - OTO KIM JEST CZŁOWIEK!


So cze 12, 2021 16:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Zbigniew3991 napisał(a):
O tak. Kłamie rzesza katolików nazywająca zakonników ojcami. No chyba że niemal wszyscy ojcowie zakonni złamali swoje śluby i spłodzili dzieci. Kłamie rzesza zakonników nazywających się nawzajem braćmi i siostrami. Rzecz to straszna - czas chyba opuścić tę zakłamaną wspólnotę...


Chcą sobie kłamać, to niech kłamią, w czym problem?

Zbigniew3991 napisał(a):
No to raczej Ty powinieneś konsekwentnie przedstawić sens. Napisałeś o kłamstwie Franciszka z Asyżu - Franciszek bronić się nie musi, a Ty zarzucając komuś kłamstwo masz obowiązek to uargumentować.


No przecież powiedziałem, że mrówka nie może być moim bratem, bo mam tylko jednego brata, i on nie jest mrówką, więc tak jak mówiłem kłamstwo jest kłamstwem, nie ważne kto to kłamstwo mówi.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So cze 12, 2021 18:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
@IPW Nie wiem co chcesz tym udowodnić.
Ale generalnie podejście zwierząt jest różne. Większość by faktycznie zaatakowała lub uciekła i nie bez powodu bo mają niemiłe doświadczenia z ludźmi. Ale są też takie które się nie boją np. pingwiny czy koala. Są też takie które chętnie wchodzą z ludźmi w interakcje jak np. ssaki morskie. Niektórym udaje się np zbliżyć do wilków, lwów czy niedźwiedzi.


So cze 12, 2021 18:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Zwierzęta w religii potrzebne były i są do składania ofiary Bogu.
To że w religii katolickiej i prawosławnej nie składa obecnie krwawych ofiar to inny temat, ale w całym piśmie świętym przeplatają się motywy składania ofiar ze zwierząt. Nikt w tamtych czasach nie zastanawiał się, nie zaglądał im w oczy, nie pytał się ich czy co czują.
Brało się tuczne zwierze, i rytualnie zabijało, by złożyć Bogu ofiarę.
A jak kogoś nie było stać, to kupował przed wejściem do świątyni mniejsze zwierzęta, jak ptaki.

Poza tym cała epoka średniowiecza, aż po rozwój żeglugi, motoryzacji, i rowerów, opierał się na transporcie konnym.
Czy w tamtych czasach ktoś zastanawiał się nad cierpieniem zwierząt? Liczyły się inne cele.


So cze 12, 2021 19:28
Zobacz profil
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
Robek napisał(a):
No przecież powiedziałem, że mrówka nie może być moim bratem, bo mam tylko jednego brata, i on nie jest mrówką, więc tak jak mówiłem kłamstwo jest kłamstwem, nie ważne kto to kłamstwo mówi.

Ty masz jednego brata? a skąd masz takie informacje? Czy Ty czasem nie kłamiesz? Udowodnij lub przeproś.


So cze 12, 2021 19:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Religia a stosunek do zwierząt
nolda napisał(a):
Ty masz jednego brata? a skąd masz takie informacje? Czy Ty czasem nie kłamiesz? Udowodnij lub przeproś.


W kościele mi powiedzieli że mam brata, mają to zapisane w swoich dokumentach.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So cze 12, 2021 20:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL