Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
Jak to możliwe że chrześcijaństwo jest takie podzielone? Było podzielone już od samego początku o czym świadczą juz listy pawłowe i dokumenty wczesnego kosciola. Potem w miarę to ujednolicono ale z czasem znowu powstało mnóstwo sekt. Skoro dla Boga ważne jest żeby w niego wierzyć, dlaczego nie zostawił jasnego przekazu w co właściwie należy wierzyć?

Co więcej jeśli uznajecie że Ewangelia Jana jest natchniona a Jezus jest bogiem i to tym samym co Bóg Ojciec to wszechmogący Bóg modlił się sam do siebie żeby Kościół był jednością a tak się nie stało:
Cytuj:
„I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.” (J 17,22–23)

Czy Jezus nie wiedział z góry że jeśli zrobi to co zrobił to będzie skutkowało podziałem Kościoła i niejasnościami?


Pt cze 25, 2021 6:34
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
afilatelista napisał(a):
Jak to możliwe że chrześcijaństwo jest takie podzielone? Było podzielone już od samego początku o czym świadczą juz listy pawłowe i dokumenty wczesnego kosciola. Potem w miarę to ujednolicono ale z czasem znowu powstało mnóstwo sekt. Skoro dla Boga ważne jest żeby w niego wierzyć, dlaczego nie zostawił jasnego przekazu w co właściwie należy wierzyć?

Co więcej jeśli uznajecie że Ewangelia Jana jest natchniona a Jezus jest bogiem i to tym samym co Bóg Ojciec to wszechmogący Bóg modlił się sam do siebie żeby Kościół był jednością a tak się nie stało:
Cytuj:
„I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.” (J 17,22–23)

Czy Jezus nie wiedział z góry że jeśli zrobi to co zrobił to będzie skutkowało podziałem Kościoła i niejasnościami?

Modlił się bo na wskroś znał naturę ludzką, czyli pychę, dążność za majątkiem, za władzą.
Jak Jego apostołowie zabiegali o stanowiska, tak zabiegają przez wieki, nawet usunięty od władzy abp zabiegał o stanowisko sołtysa.
Ludzie powtarzają "marność nad marnościami", a dla tych marności pozbywają się godności, wstydu, i rywalizując tworzą podziały.


Pt cze 25, 2021 6:56
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
afilatelista napisał(a):
Jak to możliwe że chrześcijaństwo jest takie podzielone?

Może dlatego, że każdy podział niesie za sobą nową "kadrę zarządzającą", w myśl zasady: dziel i rządź?

afilatelista napisał(a):
Skoro dla Boga ważne jest żeby w niego wierzyć, dlaczego nie zostawił jasnego przekazu w co właściwie należy wierzyć?

A Bóg Izraela nie mówi jasno w wyraźnie?

https://deon.pl/wiara/piekna-modlitwa-z ... -ja,500472


Pt cze 25, 2021 7:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
afilatelista napisał(a):
ak to możliwe że chrześcijaństwo jest takie podzielone? Było podzielone już od samego początku o czym świadczą juz listy pawłowe i dokumenty wczesnego kosciola. Potem w miarę to ujednolicono ale z czasem znowu powstało mnóstwo sekt. Skoro dla Boga ważne jest żeby w niego wierzyć, dlaczego nie zostawił jasnego przekazu w co właściwie należy wierzyć?

Widzę to inaczej niż moje poprzedniczki, nie władza lecz wiedza była i jest główną przyczyną podziałów. Przekaz jest jasny jedynie wiedza, która staje się przyczyną pychy, przysłania go. Poznawanie to długi proces, a co niektórzy dochodzą do momentu że wiedzą, jak już wiedzieć należy. Dość wyraźnie podsumował to Paweł : "Lecz "wiedza" wbija w pychę, miłość zaś buduje. 2 Gdyby ktoś mniemał, że coś "wie", to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. 3 Jeżeli zaś ktoś miłuje Boga, ten jest również uznany przez Boga." 1 List do Kor.8
Miłować Boga to i miłować ludzi których możemy zobaczyć, a pycha że wiemy coś lepiej, widzimy wyraźniej, niestety przysłania to co główne i dużo ważniejsze.
afilatelista napisał(a):
Co więcej jeśli uznajecie że Ewangelia Jana jest natchniona a Jezus jest bogiem i to tym samym co Bóg Ojciec to wszechmogący Bóg modlił się sam do siebie żeby Kościół był jednością a tak się nie stało:

Kościół to nie instytucja, a ludzie; wątpisz że istnieją tacy którzy nim są, a ich spoiwem jest Duch św.?
afilatelista napisał(a):
Czy Jezus nie wiedział z góry że jeśli zrobi to co zrobił to będzie skutkowało podziałem Kościoła i niejasnościami?

Czy wyprowadzając lud z Egiptu Bóg nie wiedział że tak wielu z nich nie wejdzie do ziemi obiecanej ?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt cze 25, 2021 8:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
Believing napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Jak to możliwe że chrześcijaństwo jest takie podzielone?

Może dlatego, że każdy podział niesie za sobą nową "kadrę zarządzającą", w myśl zasady: dziel i rządź?

Akurat pojęcie "dziel i rządź" oznacza coś całkowicie innego, ale to nie pierwszy raz, kiedy ktoś go używa nie rozumiejąc.


Pt cze 25, 2021 11:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
Saqura napisał(a):
Dość wyraźnie podsumował to Paweł : "Lecz "wiedza" wbija w pychę, miłość zaś buduje. 2 Gdyby ktoś mniemał, że coś "wie", to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy.


Najlepiej to być ciemnym głupim, kochającym katolikiem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt cze 25, 2021 14:24
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
atheist napisał(a):
Akurat pojęcie "dziel i rządź" oznacza coś całkowicie innego, ale to nie pierwszy raz, kiedy ktoś go używa nie rozumiejąc.

Ciekawe, czy istotnie rozumiesz pojęcie "dziel i rządź".
Mam nadzieję, że chętnie podzielisz się swoją interpretacją "dziel i rządź" :D


Pt cze 25, 2021 18:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
Alus napisał(a):
Modlił się bo na wskroś znał naturę ludzką, czyli pychę, dążność za majątkiem, za władzą.
Jak Jego apostołowie zabiegali o stanowiska, tak zabiegają przez wieki, nawet usunięty od władzy abp zabiegał o stanowisko sołtysa.
Ludzie powtarzają "marność nad marnościami", a dla tych marności pozbywają się godności, wstydu, i rywalizując tworzą podziały.

Ale skoro Jezus jest wszechmogący to modlitwa powinna sprawić że kościół się nie podzieli.
A jeśli jest wszechwiedzący to powinien wiedzieć że jego modlitwa nic nie da więc wychodzi na to że nie jest ani wszechwiedzący ani wszechmogący.
Ponadto jeśli wiedział że kościół się podzieli to mógłby zrobić tak żeby się nie podzielił. Np mógł zostawić po sobie księgę która by wyjaśniała wszystkie te kwestie w których kościół się podzielił.


Pt cze 25, 2021 21:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
Believing napisał(a):
atheist napisał(a):
Akurat pojęcie "dziel i rządź" oznacza coś całkowicie innego, ale to nie pierwszy raz, kiedy ktoś go używa nie rozumiejąc.

Ciekawe, czy istotnie rozumiesz pojęcie "dziel i rządź".
Mam nadzieję, że chętnie podzielisz się swoją interpretacją "dziel i rządź" :D


Tu nie ma mowy o żadnej interpretacji, to nie jest pojęcie czysto językowe, ale zwrot o charakterze historycznym, sposób prowadzenia polityki wobec podbitych przez siebie krajów przez Cesarstwo Rzymskie. I polegał on z grubsza na tym, że celowo Rzym wzniecał konflikty między podbitymi, ościennymi krajami ("dzieląc" je w ten sposób), po to, aby nie sprzymierzyły się one przeciw Rzymowi, a wręcz przeciwnie, aby zabiegały o wsparcie Rzymu w sporze ze skłóconym sąsiadem. Rzym pełnił w tym momencie role dobrego rozjemcy "rządząc" w ten sposób podbitymi krajami.


Pt cze 25, 2021 21:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
Believing napisał(a):
Może dlatego, że każdy podział niesie za sobą nową "kadrę zarządzającą", w myśl zasady: dziel i rządź?

No tak to są przesłanki ludzi, chociaż nie uważam żeby ta była główną przyczyną rozłamów w kościele. Główna przyczyna jest to to Biblia czesto sama sobie zaprzecza oraz jest sprzeczna z rzeczywistością więc różne sekty i odłamy próbują ja naginać w różny sposób.

Tylko dlaczego Bóg na to pozwolił? Dlaczego tego nie wyjaśni?

Cytuj:
A Bóg Izraela nie mówi jasno w wyraźnie?

https://deon.pl/wiara/piekna-modlitwa-z ... -ja,500472

I to odpowiada na pytania takie jak:
1. Czy Jezus, Duch Święty i Bóg Ojciec to ten sam Bóg?
2. Czy należy modlić się do Maryi i świętych.
3. Czy istnieje czyściec
4. Kto trafia do piekła
5. Kiedy zmarly jest sądzony (zaraz po śmierci czy na sądzie ostatecznym)?
...


Pt cze 25, 2021 21:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
Saqura napisał(a):
Widzę to inaczej niż moje poprzedniczki, nie władza lecz wiedza była i jest główną przyczyną podziałów. Przekaz jest jasny jedynie wiedza, która staje się przyczyną pychy, przysłania go. Poznawanie to długi proces, a co niektórzy dochodzą do momentu że wiedzą, jak już wiedzieć należy. Dość wyraźnie podsumował to Paweł : [i]"Lecz "wiedza" wbija w pychę, miłość zaś buduje. 2 Gdyby ktoś mniemał, że coś "wie", to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy.
Ma to w dobie coś z nihilizmu;)

Cytuj:
Kościół to nie instytucja, a ludzie; wątpisz że istnieją tacy którzy nim są, a ich spoiwem jest Duch św.?

Kościół to też instytucja. W właściwie wiele podzielonych instytucji. A w przypadku Kościoła Katolickiego to na dodatek instytucja rozbiega się z poglądami wielu wiernych. Trudno uznać żeby było tu jakieś spoiwo w postaci Ducha Świętego. Raczej to efekt słabości Biblii i jej oderwania od rzeczywistości zwłaszcza współczesnej.

Cytuj:
Czy wyprowadzając lud z Egiptu Bóg nie wiedział że tak wielu z nich nie wejdzie do ziemi obiecanej ?

Nie wiem. A wiedział? Jeśli wiedział to czyni go okrutnym bo mógł ich po prostu zostawić w Egipcie. A jeśli nie wiedział to nie jest wszechwiedzący.


Pt cze 25, 2021 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
afilatelista napisał(a):
Ale skoro Jezus jest wszechmogący to modlitwa powinna sprawić że kościół się nie podzieli.
A jeśli jest wszechwiedzący to powinien wiedzieć że jego modlitwa nic nie da więc wychodzi na to że nie jest ani wszechwiedzący ani wszechmogący.
Ponadto jeśli wiedział że kościół się podzieli to mógłby zrobić tak żeby się nie podzielił. Np mógł zostawić po sobie księgę która by wyjaśniała wszystkie te kwestie w których kościół się podzielił.

Podział chrześcijaństwa to i tak jedna z mniejszych wątpliwości co do intencji i działań Boga. Przecież jeśli Bóg by chciał, to nie stworzyłby Lucyfera, który by zdezerterował i kusił potem ludzkość. Gdyby chciał, nie stworzyłby Adama i Ewy w taki sposób, aby Szatan mógł ich skusić. Gdyby chciał, mógłby wybawić świat od grzechu nie po paru tysiącach lat, ale od razu po grzechu Adama, itd. itd.
Generalnie wygląda na to, że albo Bogu poszło coś nie tak w dziele stwarzania albo - przyjmując, że jest nieomylny - ma po prostu luz z tym, ilu ludzi pójdzie do piekła.


Pt cze 25, 2021 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
Tak, wiem, ale przy okazji innej dyskusji zwróciłem uwagę że Jezus się modli sam do siebie i że ta modlitwa się nie spełnia. Albo Jezus prowadzi wewnętrzny spór sam ze sobą albo to nie jest jeden i ten sam Bóg.

Uważam że na podstawie Biblii dużo łatwiej byłoby bronić tezy że Jezus był człowiekiem namaszczonym przez Boga w trakcie chrztu niż Bogiem samym w sobie. Ewentualnie że był półbogiem odrębnym od ojca i nieposiadającym wszechwiedzy i wszechmocy.


Pt cze 25, 2021 22:21
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
afilatelista napisał(a):
I to odpowiada na pytania takie jak:

Przemedytuj Kantyk Zachariasza.

Nie oczekuj ode mnie odpowiedzi. Sam musisz do nich dotrzeć.

atheist napisał(a):
Tu nie ma mowy o żadnej interpretacji

Paradne!
Otwórz swój umysł. Nie trzymaj się kurczowo tego, co Ci wpojono.


So cze 26, 2021 6:45
Post Re: Dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
Robek napisał(a):
Saqura napisał(a):
Dość wyraźnie podsumował to Paweł : "Lecz "wiedza" wbija w pychę, miłość zaś buduje. 2 Gdyby ktoś mniemał, że coś "wie", to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy.


Cytuj:
Najlepiej to być ciemnym głupim, kochającym katolikiem.

I właśnie ciemni, głupi, nie kochający chrześcijanie dokonali i dokonują podziałów, interpretując słowa Pisma św na własną modłę.


So cze 26, 2021 7:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL