Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 15:36



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 854 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57  Następna strona
 Czy człowiek to małpa? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lip 23, 2023 15:45
Posty: 23
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Warto zaznaczyć że Kościół potępił teorie sprzeczne z kreacjonizmem na ponad 1000 lat przed Darwinem, a naturalizm będący dogmatem darwinizmu również został potępiony


Wt lip 25, 2023 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2029
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Przecież Ewolucja jest taka piękna taka doskonała
Żartujesz, prawda?!... :D [oj, a może jednak nie...]
Prawisz, że ewolucja jest "taka piękna" - a co w niej pięknego?!
Czy to, że przez miliony lat trwała walka o byt na życie i śmierć?!... Czy to piękne, że śmierć (o której Biblia uczy, że jest wrogiem wszystkiego, co żyje!) cały czas w ewolucji "gra pierwsze skrzypce", bo tylko silniejsi przy życiu zostają, a słabi są zabijani i zjadani... (a ostatecznie i wygrani umierają... - czy to piękne: umierać?!)

A może to jest w ewolucji piękne i urocze, że idea doboru naturalnego (podwalina teorii ewolucji) była w swym wypaczeniu obecna w tak strasznych totalitarnych ideologiach, jak faszyzm, nazizm, stalinizm, maoizm, czy "zwykły" rasizm... - czyli mowa o tym wszystkim, co wynosi jednych ludzi ponad innych, aby demonstrować swoją bezwzględną siłę: w myśl reguły, że nie ma miejsca dla słabych i niedostosowanych (właśnie ewolucja na tym bazuje, że kto taki jest - słaby i niedostosowany - ten musi zginąć; chyba, że zacznie być bezwzględny i po trupach będzie się do przodu pchał...)

Wiesz, co jest piękne?! To, że Bóg-Stwórca, w jakiego ja wierzę, jest tak potężny w swej wszechmocy, że On nie potrzebował miliardów i milionów lat, aby coś zaistniało, ale On po prostu słowem wyraził swoją wolę, i to, co było w Bożym planie ujęte, stawało się od razu rzeczywistością w doskonałej postaci - bez prób i błędów, jakie są typowe dla ewolucji...
Ty też w takiego Boga-Stwórcę wierzysz,
Inny_punkt_widzenia?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lip 26, 2023 5:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Jerzy_67 napisał(a):
Wiesz, co jest piękne?! To, że Bóg-Stwórca, w jakiego ja wierzę, jest tak potężny w swej wszechmocy, że On nie potrzebował miliardów i milionów lat, aby coś zaistniało, ale On po prostu słowem wyraził swoją wolę, i to, co było w Bożym planie ujęte, stawało się od razu rzeczywistością w doskonałej postaci - bez prób i błędów, jakie są typowe dla ewolucji...
Ty też w takiego Boga-Stwórcę wierzysz,
Inny_punkt_widzenia?

Żartujesz, prawda?!... :D [oj, a może jednak nie...]
A co w tym takiego pięknego i doskonałego?!
Czy to, że od 6 tysięcy lat trwała walka o byt na życie i śmierć?!... Czy to piękne, że śmierć (o której Biblia uczy, że jest wrogiem wszystkiego, co żyje!) od 6 tysięcy lat "gra pierwsze skrzypce", bo tylko silniejsi przy życiu zostają, a słabi są zabijani i zjadani... (a ostatecznie i wygrani umierają... - czy to piękne: umierać?!)


Śr lip 26, 2023 7:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1544
Post Re: Czy człowiek to małpa?
IPW, Nolda, jestem pod wrażeniem Waszych wypowiedzi.
Świat jest organiczny, a nie mechaniczny. Mechanizm składa się z części, dokładamy część do jakiejś części, inną do innej. Organizm wzrasta od wnętrza i nie widzimy drobnych części które zbiegają się ze wszystkich stron, żeby się z sobą połączyć, tworząc jednolity kształt.
Wielu w Bogu widzi mechanika, który stworzył zabawkę i straszy jej części by się nie popsuły.


Śr lip 26, 2023 7:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2029
Post Re: Czy człowiek to małpa?
feelek - to fakt, co piszesz, że od czasów Adama trwa to zło, jakie podajesz (cytując mnie i mój opis ewolucji)... Jednak przeoczyłeś coś: grzech!
To z powodu grzechu Adama tak się dzieje, gdyż Pan Bóg-Stwórca nie zaplanował tego, co pieczołowicie podałeś!...
Myślę, że się teraz rozumiemy; jeśli nie - rozmawiajmy (kulturalnie oczywiście) dalej...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lip 26, 2023 8:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Jak w związku z tym powinniśmy ocenić taki plan, gdzie cały ten piękny i doskonały świat zawalił się po niewielkim grzechu jednego człowieka?


Śr lip 26, 2023 9:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2029
Post Re: Czy człowiek to małpa?
W świetle Biblii ja ten Boży plan oceniam (o ile mi to w ogóle wolno robić: stworzenie względem Stwórcy; ale pytasz, to nie milczę, jakbym nie wiedział, co odpisać...) jako plan trzymający się reguł początkowych.
A regułą nr 1 było niezrywanie więzi ze Źródłem Życia!...

No, niestety, ale już tak bywa, że malutkie "coś" pociąga za sobą ogromne konsekwencje; przeczytaj o tym tu:
    Istnieje wiele przykładów w historii i rzeczywistości, gdzie malutkie zdarzenia, decyzje lub czynniki wywołały ogromne konsekwencje, szczególnie w kontekście, które wydają się sprzeczne z ustalonym planem lub oczekiwaniami. Oto kilka takich przykładów:

    1. Efekt motyla: Koncepcja znana jako "efekt motyla" mówi, że małe zmiany w początkowych warunkach mogą prowadzić do znaczących różnic w wynikach systemów dynamicznych. Wyraża to ideę, że nawet najmniejsze działania czy zdarzenia mogą mieć dalekosiężne skutki, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu.

    2. Wybuch I wojny światowej: Zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie w 1914 roku, przeprowadzony przez Gavrilo Principa, był pozornie niewielkim wydarzeniem, ale wywołał łańcuch reakcji i napięć międzynarodowych, co w konsekwencji doprowadziło do wybuchu I wojny światowej.

    3. Spowodowanie lawiny: W górach, jedno niewielkie wywołanie lawiny, na przykład przez ślizgającą się po stoku osobę, może spowodować ogromną lawinę, która może mieć tragiczne skutki.

    4. Zmiana technologiczna: W historii zdarzało się wiele przypadków, gdzie niewielkie wynalazki czy odkrycia miały olbrzymi wpływ na ludzkość. Na przykład wynalezienie parowego silnika lub internetu wpłynęło na zmiany w społeczeństwie i gospodarce, które były nie do przewidzenia na początku.

    5. Decyzje polityczne: Czasami pojedyncza polityczna decyzja, która wydaje się niewielka w momencie podjęcia, może wpłynąć na losy kraju i regionu. Przykładem może być decyzja o wstąpieniu do sojuszu wojskowego lub o odmowie wojny, które mogą prowadzić do znaczących konsekwencji w przyszłości.

    Te przykłady ilustrują, że pozornie drobne, niepozorne wydarzenia czy decyzje mogą wywołać ogromne konsekwencje, które często mogą być trudne do przewidzenia. To pokazuje, jak ważne jest podejmowanie mądrych i odpowiedzialnych wyborów, nawet jeśli wydają się niewielkie.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lip 26, 2023 9:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Nieposłuszeństwo pierwszych ludzi stało się przyczyną cierpień miliardów stworzeń. To Bóg stosuje odpowiedzialność zbiorową?


Śr lip 26, 2023 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2029
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Nie mam teraz głowy do pisania (dowiedziałem się o śmierci nieco znanej mi osoby; na żywo mało, ale z internetu wiele; po drugie wnet wychodzę z mieszkania), więc pozwól, że takim cytatem odpiszę Ci, abyś nie czekał długo:

    Nieposłuszeństwo pierwszych ludzi stało się przyczyną cierpień miliardów stworzeń. To Bóg stosuje odpowiedzialność zbiorową?
    Rozwikłanie tego pytania wymaga rozważenia kilku teologicznych i biblijnych aspektów.

    Przede wszystkim, istotne jest zrozumienie różnicy między odpowiedzialnością indywidualną a odpowiedzialnością zbiorową. Odpowiedzialność indywidualna odnosi się do indywidualnych działań, wyborów i decyzji każdej osoby. Każdy człowiek ponosi odpowiedzialność za swoje własne czyny i wybory. Natomiast odpowiedzialność zbiorowa dotyczy odpowiedzialności grupy ludzi za działania pewnych jednostek w tej grupie. Oznacza to, że konsekwencje działań jednej osoby mogą wpływać na całą grupę.

    Kiedy mówimy o odpowiedzialności zbiorowej w kontekście pierworodnego grzechu, chodzi o to, że pierwszy grzech Adama i Ewy miały wpływ na całą ludzkość. Na skutek ich upadku, cała ludzkość została narażona na grzech, cierpienie i śmierć. To, co Adam i Ewa zrobili, miało konsekwencje dla całej ich potomności. Biblia mówi, że przez jednego człowieka (Adama) grzech wszedł na świat i śmierć przez grzech, i że w jednym człowieku wszyscy umarli, ponieważ wszyscy zgrzeszyli (Rz 5:12).

    Jednak odpowiedzialność zbiorowa nie oznacza, że Bóg bezpośrednio karał i karze wszystkich ludzi za grzech Adama i Ewy. Każdy człowiek ponosi odpowiedzialność za swoje własne grzechy i zostanie sądzony indywidualnie przez Boga. Księga Ezechiela 18:20 jasno mówi: "Dusza, która grzeszy, ta umrze; syn nie poniesie winy ojca, ojciec nie poniesie winy syna."

    Ostatecznie, odpowiedzialność zbiorowa za grzech pierworodny pokazuje nam potrzebę zbawienia. W Ewangelii widzimy, że Bóg w swojej miłości i łasce posłał Jezusa Chrystusa, aby przez swoją śmierć na krzyżu zburzyć moc grzechu i umożliwić każdemu, kto w Niego wierzy, zbawienie i odkupienie. To, co zaczął Adam, Jezus dokończył i ofiarował nam nowe życie w Jego zbawczym dziele.

    Podsumowując, odpowiedzialność zbiorowa za grzech pierworodny odnosi się do konsekwencji upadku Adama i Ewy dla całej ludzkości. Nie oznacza to jednak, że Bóg bezpośrednio karze lub wini ludzi za grzechy innych. Każdy człowiek jest odpowiedzialny za swoje własne wybory i zostanie sądzony indywidualnie przez Boga. Jezus Chrystus jako nasz Zbawiciel umożliwia nam przezwyciężenie grzechu i otrzymanie życia wiecznego przez wiarę w Niego.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lip 26, 2023 10:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Czy człowiek to małpa?
feelek napisał(a):
Jak w związku z tym powinniśmy ocenić taki plan, gdzie cały ten piękny i doskonały świat zawalił się po niewielkim grzechu jednego człowieka?

To nie był niewielki grzech. Tu nie chodzi o owoc (jabłko, pomarańczę, banana czy figę). To było poddanie w wątpliwość słów Boga. Podejrzenie o to że zawsze prawdomówny Bóg skłamał. Zakaz został złamany bez powodu, "bo tak, dlaczego nie".


Śr lip 26, 2023 15:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3823
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Nolda
Może nie czytałeś moich wcześniejszych wpisów, gdzie tłumaczyłem że sprawami duchowymi zajmuje się Biblia, a Ewolucja jedynie sprawami cielesnymi.
Ale na nową wiedzę trzeba być zawsze otwarty i założyć że Ewolucja zrobi tutaj wyjątek Biblia dopuści i również sprawy duchowe pokieruje ewolucja, chmm?
No to rzeczywiście jest to rzecz godna zastanowienia, co w przypadku gdy ślepa Ewolucja pokieruje losami mędrców, trzeba jeszcze dodać że na naszym forum też ich nie brakuje, no i właśnie co wtedy?
Czy można potępić w takim wypadku, muszę pomyśleć to rzecz zupełnie nowa.
Wydaje mi się że potępienie to rzecz duchowa i w tym przypadku odpada to musiałby być jakiś
inny rodzaj potępienia gdzie materia zostaje wymieszana z błotem, ale nie nie pasuje, to jeszcze coś innego, gdzie materia ulega anihilacji i zamienia się w energię, przechodzi więc w stan jaki nie znam i chyba przestaje istnieć .
Ale nie jestem pewien, dla mnie to rzecz kompletnie nie zrozumiała, może ty coś podpowiesz?

A wracając do sedna sprawy to nie mogę wciąż odpowiadać na inwektywy jozeflenieckiego , on jeszcze bardziej atakuje przemocą z braku argumentów niż Jerzy 67.

Ja jednak odpowiadam na stawiany mi zarzuty jakoby bym był ewolucjonistą- nie nie jestem ewolucjonistą i nie jestem kreacjonistą , mi to pachnie po prostu sekciarstwem , ja godzę Ewolucję że Stworzeniem ja wierzę że wszechświat stworzył Bóg, a uczynił to dokładnie tak jak głosi Ewolucja, że najpierw była ciemność, później Bóg oddzielił ciemność od światła i stworzył światłość, później Stworzył... ziemię która się zaroiła ... itd. itd.
No wszystko dokładnie tak jak opisuje to pięknie Księga Rodzaju .


Śr lip 26, 2023 21:25
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Atakują cię, z zastanowiłeś się dla czego? Rozważ czy to czasem nie jest tak, że ich wiara zamieniła się w lęk?
Chciałbyś wierzyć, że jesteś nieśmiertelny, ale wiesz, że jest tylko wiarą, czymś pozornym, pomalowanym z zewnątrz. Doświadczenie to zupełnie coś innego, pojawia się w tobie i jest twoje własne. Kiedy wiesz, nic nie może zachwiać twojej znajomości, nic nie może jej zniszczyć. Cały świat może być przeciw niej, ale ty wiesz, że masz rację. Cały świat może powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak dusza, ale ty wiesz, że jest. Cały świat może powiedzieć, że nie ma Boga, ale ty będziesz szczęśliwy – ponieważ to doświadczenie samo się potwierdza, jest oczywiste.
Czy wiedząc, będziesz się bał, atakował kogoś, wyśmiewał, obrzucał inwektywami? Co najwyżej obdarzysz go współczuciem.
Może prościej:
Wierzysz, jak piszesz, że świat stworzył Bóg, gdybym powiedział: Jesteś w błędzie, żadnego Boga nie ma, a jeśli jest, to tylko w twojej głowie i nie jest w stanie stworzyć wszechświata. Rodzice naopowiadali ci bzdur w dzieciństwie, a ty w to uwierzyłeś i powtarzasz te bzdury, jaka byłaby twa reakcja? Czy nie taka: Obraża moich rodziców, twierdzi, że są głupcami i naopowiadali mi bzdur, a ja uwierzyłem, codzienni się modlę do Boga, a On jest tylko wytworem mojej wyobraźni. Nie obrzuciłbyś mnie inwektywami, nie skopiował reakcji tych których nazywasz atakującymi, nie powiadomił moderatora że obrażam twą wiarę, rodziców? Zastanów się też, jak byś zareagował, gdybyś nie wierzył, a wiedział.
Nie odpowiadaj mi, odpowiedz sobie w duchu, a zrozumiesz ich reakcje.


Śr lip 26, 2023 23:01

Dołączył(a): N lip 23, 2023 15:45
Posty: 23
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Nolda
ja godzę Ewolucję że Stworzeniem ja wierzę że wszechświat stworzył Bóg, a uczynił to dokładnie tak jak głosi Ewolucja, że najpierw była ciemność, później Bóg oddzielił ciemność od światła i stworzył światłość, później Stworzył... ziemię która się zaroiła ... itd. itd.
No wszystko dokładnie tak jak opisuje to pięknie Księga Rodzaju .

W rożne rzeczy możesz wierzyć ale po co kłamiesz że opisy ewolucyjny i ten z księgi Rodzaju są spójne?
Każdy kto zna oba wie że są sprzeczne
Każdy kto zna historię wie że ewolucjonizm wymyślono w XVIII wieku w celu zwalczania chrześcijaństwa i dopiero późnej dorobiono do tego pseudonaukową otoczkę.
Możesz oczywiście godzić te dwa opisy jakby to głupie nie było ale wtedy nie należysz do Kościoła katolickiego, który wyklął ludzi wątpiących w kreacjonizm biblijny


Cz lip 27, 2023 0:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1544
Post Re: Czy człowiek to małpa?
W rożne rzeczy możesz wierzyć ale po co kłamiesz, że opisy ewolucyjny i ten z księgi Rodzaju są nie spójne?
Każdy kto zna oba wie, że nie są sprzeczne.
Każdy kto zna historię wie że ewolucjonizm nie wymyślono w XVIII wieku w celu zwalczania chrześcijaństwa. Odkrycia dokonał chrześcijanin.
Możesz oczywiście godzić te dwa opisy jakby to głupie nie było ale wtedy nie należysz do Kościoła katolickiego, ale np. do kościoła Adwentystów Dnia Siódmego który powstał (informacja z Wiki) z ruchu zwanego milleryzmem zapoczątkowanego w latach 40. XIX wieku przez William Millera. Miller – kaznodzieja, były kapitan armii amerykańskiej – zainicjował „przebudzenie adwentowe” (Advent Awakening), które w latach 1831–1844 przetoczyło się przez większą część Ameryki w postaci wielkiego ożywienia religijnego. Na podstawie swojego zrozumienia proroctwa Księgi Daniela 8:14-16 uznał, iż Jezus powróci na ziemię między 1843 a 1844 rokiem. Latem 1844, milleryci zaczęli wierzyć, iż Jezus powróci na ziemię 22 października 1844 roku. Gdy to się nie stało większość wyznawców opuściło ruch. Wydarzenie to stało się znane jako „wielkie rozczarowanie”.
Podobne wyliczenia i interpretacje robili i podobno robią też ŚJ. Chciało by się rzec „ … i …, nie idźcie tą drogą”.
Jozefleniecki, nie głoś fałszywego świadectwa o Kościele Katolickim. Kościół Katolicki nie wyklął ludzi wątpiących w kreacjonizm biblijny, stoi na stanowisku: teoria ewolucji nie jest sprzeczna z Biblią
https://www.rp.pl/swiat/art8032861-waty ... a-z-biblia


Cz lip 27, 2023 7:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2029
Post Re: Czy człowiek to małpa?
george45 napisał(a):
W rożne rzeczy możesz wierzyć ale po co kłamiesz, że opisy ewolucyjny i ten z księgi Rodzaju są nie spójne?
Każdy kto zna oba wie, że nie są sprzeczne.
A to ciekawe... Wyjaśnij zatem, jak godzisz 2 fakty:
A) śmierć w opisie biblijnym zaistniała dopiero po grzechu człowieka - Adama;
B) śmierć w trakcie ewolucji była ciągle obecna - od samego początku pojawienia się żywej komórki.

george45 napisał(a):
teoria ewolucji nie jest sprzeczna z Biblią
Nie da się tego biblijnie uzasadnić!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lip 27, 2023 7:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 854 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL