Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:44



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 854 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57
 Czy człowiek to małpa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 613
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Przeemek napisał(a):
Bóg ma prawo karać ludzi za ich grzechy więc to robi i jest to nieunikonione według Prawa i świata który stworzył poddanego tym prawom.

Bóg nikogo nie karze. Stworzył świat i Prawo. Dal wolną wolę i możliwość wyboru. Każdy czyn pociąga za sobą konsekwencje.
Dotychczas nie słyszałem, ani nie czytałem o nikim, kogo Bóg ukarał.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz sie 03, 2023 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 23, 2023 15:45
Posty: 23
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Idący napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Bóg ma prawo karać ludzi za ich grzechy więc to robi i jest to nieunikonione według Prawa i świata który stworzył poddanego tym prawom.

Bóg nikogo nie karze. Stworzył świat i Prawo. Dal wolną wolę i możliwość wyboru. Każdy czyn pociąga za sobą konsekwencje.
Dotychczas nie słyszałem, ani nie czytałem o nikim, kogo Bóg ukarał.

Cóż, ignorancja nie jest argumentem w dyskusji.
W Biblii mamy sporo opisów kar czy to dla całej ludzkości (śmierć dla wszystkich za grzech pierwszej pary), znacznej liczby ludzi jak potop (dla wszystkich minus 8 na arce), zniszczenie Sodomy i okolicznych państw - miast, zagłada miast kananejskich oddających dzieci w ofierze Molochowi (w czasie podboju Kanaanu przez Izraelitów) czy też dla poszczególnych osób jak np. Onan


Cz sie 03, 2023 21:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1939
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Idący napisał(a):
Bóg nikogo nie karze. Stworzył świat i Prawo. Dal wolną wolę i możliwość wyboru. Każdy czyn pociąga za sobą konsekwencje.
Dotychczas nie słyszałem, ani nie czytałem o nikim, kogo Bóg ukarał.
Poproszę o Twój komentarz do tego tekstu (cytuję większy kontekst; tak przy okazji wersety: 4-6, to jest przykazanie w Dekalogu, którego nie ma w katechetycznej, skróconej wersji Dziesięciu Przykazań, jakiej to wersji są uczone dzieci, ale i dorośli bywa, że pełnej wersji Dekalogu nie znają):
    Wj 20:1-6 BT5
    (1) Wtedy wypowiedział Bóg wszystkie te słowa:
    (2) Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
    (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
    (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
    (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą.
    (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt sie 04, 2023 4:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1475
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Aleksander Wielki, Hitler, Stalin, mieli niezły pierwowzór. Tyle istnień ludzkich ile unicestwił według Biblii Bóg nie dokonał nikt inny. Ale ewolucji (przynajmniej tej duchowej) również uległ Bóg Biblijny. Zamienił oko za oko, na miłuj bliźniego. Przestał się mścić do trzeciego, czy czwartego pokolenia.
Zapewne po głębszym zastanowieniu (a w drodze ewolucji zapewne to nastąpi), poglądy zmieni jozefleniecki i Jerzy_67. Jak widać, jest to proces długotrwały, ale dotyczy każdego.


Pt sie 04, 2023 6:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1939
Post Re: Czy człowiek to małpa?
george45 - jesteś chrześcijaninem?
Pytam, bo tak piszesz, jakbyś był przeciwko Biblii i wierze w Boga według jej treści... ("przeciwko" - w sensie tym, że tak negatywnie piszesz o Panu Bogu w Biblii objawionym).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt sie 04, 2023 6:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1475
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Pisząc o mordach, zbrodniach, dokonanych przez nazistów, komunistów, piszę negatywnie o nich, czy przytaczam fakty historyczne opisane przez świadków, zebrane przez instytucje zajmujące się zbrodniami?
Gdyby twój ojciec bił matkę, ciebie, a Ty byś to opublikował, byłoby to negatywnym wypowiadaniu się o ojcu, czy przytaczaniem faktów?
Moja odpowiedź, przyczynia się również do procesu ewolucji, ale jak wspomniałem jest to proces, długotrwały proces.


Pt sie 04, 2023 7:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1939
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Wygląda na to (tak to odbieram), że robisz to, co robią zagorzali ateiści: wyciągają oni z Biblii te wszystkie krwawe opisy, aby nimi dowodzić, że Bóg Jahwe to straszny Bóg, a ci, co w Niego wierzą, są politowania godni...
Przy tym jednak często pomijają wszelkie - bliskie i dalekie - konteksty historyczno-kulturowe (np. to, że zanim Bóg kazał wytępić ludy Kanaanu, to dał im ok. 400 lat czasu na opamiętanie się!!), bo mają jeden cel: totalnie zdyskredytować Boga biblijnego!...
Nie idź tą drogą, kimkolwiek jesteś...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt sie 04, 2023 7:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Czy człowiek to małpa?
george45 napisał(a):
Aleksander Wielki, Hitler, Stalin, mieli niezły pierwowzór. Tyle istnień ludzkich ile unicestwił według Biblii Bóg nie dokonał nikt inny. Ale ewolucji (przynajmniej tej duchowej) również uległ Bóg Biblijny. Zamienił oko za oko, na miłuj bliźniego. Przestał się mścić do trzeciego, czy czwartego pokolenia.
Zapewne po głębszym zastanowieniu (a w drodze ewolucji zapewne to nastąpi), poglądy zmieni jozefleniecki i Jerzy_67. Jak widać, jest to proces długotrwały, ale dotyczy każdego.

george45 napisał(a):
Pisząc o mordach, zbrodniach, dokonanych przez nazistów, komunistów, piszę negatywnie o nich, czy przytaczam fakty historyczne opisane przez świadków, zebrane przez instytucje zajmujące się zbrodniami?
Gdyby twój ojciec bił matkę, ciebie, a Ty byś to opublikował, byłoby to negatywnym wypowiadaniu się o ojcu, czy przytaczaniem faktów?
Moja odpowiedź, przyczynia się również do procesu ewolucji, ale jak wspomniałem jest to proces, długotrwały proces.

Dzisiaj nikt pewnie nie potrafi sobie wyobrazić, a z twojej wypowiedzi wynika, że Ty na pewno nie, że zaczynając od pierwszego grzechu, człowiek notorycznie i w nieskoczoność nie potrafi się dostosować i zachowywać praw Bożych jakie panują na tym świecie, że aż doszło w pewnym momencie do takiego punktu kulminacyjnego ich wyborów złych czynów: "(5) A gdy PAN widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i wszystkie zamysły i myśli ich serca były tylko złe po wszystkie dni; (6) Żałował PAN, że uczynił człowieka na ziemi, i ubolewał nad tym całym sercem. (7) I PAN powiedział: Zgładzę z powierzchni ziemi człowieka,....."(Rdz6) , że Bóg nie mógł pozwolić na takie działanie - bo ile można "przymykać oka" - w stworzonym swoim świecie, który miał wyglądać całkowicie inaczej...... Jak długo Ojciec ma patrzeć, mimo upomnień jak bracia i siostry notorycznie siebie krzywdzą? W dzisiejszym świecie, takie dzieci się izoluje, mają specjalne nauczanie, rozmowy z psychologiem, pedagogiem, opiekę socjalną, wszelkiej maści terapie oraz wsparcia społeczne, medycynę....itd - czy to pomaga? Czy już wszystkie dzieci są "naprawione/naprawialne" i mamy idelane społeczeństwa, przestrzegjące naszych reguł społecznych i praw? Ludzie są dobrzy i się poprawiają, bo technologia i metody zaradcze(w tym medycyna) ewoluują? Czy to coś zmienia? A gdybys miał świat w którym nie ma tego i nie ma ani jednego "dobrego człowieka" jak przed Potopem? Nie..... bo człowiek nie podlega ewolucji i nigdy tak się nie stanie.....żadne ludzkie dążenia nie zaradzą ludzkiemu charakterowi i upadłej naturze, jest inne wyjście......

To właśnie gdyby nie Boże działania, a później Jezus i Kościół, świat byłby taki sam jak przed Potopem albo dążył do tego kierunku(i ciągle dąży na wszelki sposób), to dzięki Bogu zło i cierpienie jest mocno ograniczane, że mamy nawet czasem relatywnie spokojne życie.... ale od Kaina moderstwa, po wieżę Babel, okrutne czasy zwyrodniałego niewolnictwa(Egipt, Babilon, Rzym), po wszelkie wojny i konflikty, Stalina, Hitlerów i wszelkiej maści nie tylko współczesne konflikty, jak te w XX i XXI wieku, w których nie brakowało wojen, ludobójstw, represji i innych form niesprawiedliwości, które można spokojnie interpretować jako kontynuację dawnych ludzkich niegodziwości, na przykład II Wojna Światowa, czy konflikty na Bliskim Wschodzie. Każdy z tych przykładów ilustruje długą historię buntu człowieka przeciwko Bogu i naruszenia Jego praw. Mimo to, w kontekście chrześcijaństwa, jest to historia, w której Bóg nieustannie dąży do nawrócenia i odkupienia człowieka, a nie jakaś ewolucja Boga......

Dlatego między innymi jedynym ratunkiem dla tego świata jest Jego ostatecznie zniszczenie, innej formy "ewolucji" nie ma, nigdy ewolucji tak na prawdę nie było i nie będzie, człowiek nie jest w stanie ewoluować, dlatego między innymi musi umrzeć i narodzić się na nowo - w Chrystusie, stare jest nie-reformowalne(nie podlega ewolucji).

A Boże działania, ciagłe próby ratunku, szczególnie uwidocznione w Bożych przymierzach - nazywasz ewolucją Boga - ale to nic innego jak Boże próby ratunku, ciagłe wyciąganie ludzi "z dołka", bo to zawsze ludzie nie potrafią dotrzymać poprzednich przymierzy z Bogiem, więc Bóg - "na okrągło" zakłada nowe..... na prawdę "podziwiam Boga" za taką cierpliwość i łaskę.......

Termin ewolucja owszem potrafi być użyteczny, kiedyś mieliśmy lampy elektronowe w telewizorach, dzisiaj mamu tranzystory (układy scalone)......to jest rozwój, zmiana na lepsze, ewolucja (technologiczna), dlatego ludzie używają tego terminu. Ale nie jest on adekwatny(występuje/zachodzi ewolucja) do wszystkich dziedzin, szczególnie biologiczno-duchowych.....


Pt sie 04, 2023 7:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1939
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Przeemek napisał(a):
Termin ewolucja owszem potrafi być użyteczny, kiedyś mieliśmy lampy elektronowe w telewizorach, dzisiaj mamu tranzystory (układy scalone)......to jest rozwój, zmiana na lepsze, ewolucja (technologiczna), dlatego ludzie używają tego terminu. Ale nie jest on adekwatny(występuje/zachodzi ewolucja) do wszystkich dziedzin, szczególnie biologiczno-duchowych.....
Popieram, co napisałeś Przemku w całym komentarzu, a cytuję ostatni akapit, aby dać wyraz mojemu niezadowoleniu, gdy się terminem "ewolucja" szafuje na lewo i prawo zastępując nim lepsze określenia, jak: "postęp" lub "rozwój".

Jak już się słowa "ewolucja" używa, to warto zauważyć, że ono jest terminem naukowym i powinno być używane zgodnie z jego biologicznym znaczeniem, aby uniknąć dezinformacji lub niejasności.
W niektórych kontekstach słowo "ewolucja" jest używane błędnie lub metaforycznie, co może wprowadzać dezinformację lub nieporozumienie. Na przykład obecny na forum Inny_Punkt_Widzenia pisał, że społeczny awans Dawida od chłopaka, który pasał zwierzęta na łąkach, do dorosłego króla na tronie kraju, to jest przykład ewolucji, co jest wg mnie nonsensem...

Inny przykład: powiedzenie, że społeczeństwo "ewoluuje" może oznaczać, że się rozwija lub zmienia. To jednak niewłaściwe użycie, ponieważ "ewolucja" w biologii - zgodnie z jej definicją naukową (mam odmienne zdanie, ale trzymam się tematu wg tego, jak na niego patrzą naukowcy) - jest procesem biologicznym, a nie opisem ogólnego postępu.
Ludzka natura nadal jest grzeszna i żadna "ewolucja" tego nie zmieni... Stare serce człowieka - w tym sensie przenośnym, duchowym - wymaga wymiany na serce nowe, czego skutecznie dokonuje tylko Pan Bóg, a żadne "ewolucje" tu nie dadzą trwałej zmiany!

Czasami słowo "ewolucja" jest używane metaforycznie do opisania zmian w niebiologicznych dziedzinach, takich jak sztuka, muzyka czy literatura. Choć może to być użyte w przenośnym sensie, to gdy brak jasności w przekazie, może to prowadzić do mylenia biologicznego znaczenia "ewolucji" z ogólnymi zmianami w innych dziedzinach.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt sie 04, 2023 8:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1475
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Przeemek
A Hitler (w swej ocenie) widział, jaka jest niegodziwość wszystkich Żydów. Żydów widział jako rasę (inne rasy również) dążącą do walki o przetrwanie kosztem innych ras. Wiedział (w swej ocenie), że ich przebiegłe myśli, serca nigdy się nie zmienią, nie skalają się uczciwą pracą, pracą. No i powiedział, zgładzę ich z powierzchni ziemi. Ziemię oddam w posiadanie wybranym. Stalin postąpił podobnie, różnica polegała na wyborze innej „rasy” do unicestwienia i innej która miała by władać ziemią.
Skąd u nich wzięły się takie pomysły, skąd brali inspirację? Jeśli nie od Boga, to od tych, których Bóg ocalił w Arce (jak domniemam ocalił tylko 8-śmiu prawych), a którzy w drodze ewolucji z prawych przeistoczyli się w nieprawych. Czy można założyć pomyłkę Boga w doborze przeznaczonych do ocalenia?


Pt sie 04, 2023 11:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 613
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Rzeczywiście, sa biblijne opisy zemsty na ludziach. A teraz? W ciągu Twojego świadomego życia? Też znasz konkretne fakty?

jozefleniecki napisał(a):
W Biblii mamy sporo opisów kar czy to dla całej ludzkości

Czyli śmierć, to kara. A choroba też jest karą wymierzaną przez Boga? A bieda czy nędze, to też zemsta Boga za grzechy?

Jerzy_67 napisał(a):
Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą.

Zatem jesteś przekona, że jak złamiesz nogę, to będzie to karą z grzechy Twoje lub Twojego ojca czy dziadka, wzgl. pradziadka albo prapradziadka?

A ja uważam, że nie były to wymierzane kary, ale ponoszenie konsekwencji. Wszystkie przykłady, to za dużo. Ale weźmy potop. Czy było to wymordowanie, czy konsekwencje ignorowania woli Boga. A nawet jej wyśmiewanie. Bóg z wyprzedzeniem ostrzegł przed potopem. Doradził, jak się obronić. I wszyscy ludzie, którzy zastosowali się do Jego woli przeżyli. A ci, którzy sprzeciwili się Jego woli nie zostali ukarani, ale ponieśli konsekwencje swojej lekkomyślności.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pt sie 04, 2023 14:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Czy człowiek to małpa?
george45 napisał(a):
Przeemek
A Hitler (w swej ocenie) widział, jaka jest niegodziwość wszystkich Żydów. Żydów widział jako rasę (inne rasy również) dążącą do walki o przetrwanie kosztem innych ras. Wiedział (w swej ocenie), że ich przebiegłe myśli, serca nigdy się nie zmienią, nie skalają się uczciwą pracą, pracą. No i powiedział, zgładzę ich z powierzchni ziemi. Ziemię oddam w posiadanie wybranym. Stalin postąpił podobnie, różnica polegała na wyborze innej „rasy” do unicestwienia i innej która miała by władać ziemią.
Skąd u nich wzięły się takie pomysły, skąd brali inspirację? Jeśli nie od Boga, to od tych, których Bóg ocalił w Arce (jak domniemam ocalił tylko 8-śmiu prawych), a którzy w drodze ewolucji z prawych przeistoczyli się w nieprawych. Czy można założyć pomyłkę Boga w doborze przeznaczonych do ocalenia?

W moim wyjaśnieniu m.in. odniosłem się do biblijnej historii, podkreślając ciągłe nieposłuszeństwo ludzi wobec Boga i Jego praw, co z czasem doprowadziło do potopu. Argumentowałem, że pomimo tego ciągłego nieposłuszeństwa, Bóg nieustannie dążył do odkupienia i nawrócenia człowieka, a Jego działania nie są formą "ewolucji Boga", ale raczej Jego ciągłymi próbami ratowania ludzkości.

Z jakiej podstawy porównujesz decyzje Boga do decyzji Stalina i Hitlera? Na jakiej podstawie uważasz, że prawa i decyzje Boga są analogiczne do Hitlera i Stalina lub innych ludzi? Że są w ogóle sobie równe?

Twoje porównanie Boga do Stalina i Hitlera jest nieadekwatne i jest jakąś abberacją historyczną. Po pierwsze, Bóg, jako Stwórca wszechświata, posiada wszechwiedzę i doskonałość, której żaden człowiek, w tym Stalin i Hitler, nie jest w stanie osiągnąć. Odrzucanie Bożych praw i zasad nie jest w żaden sposób równe lub możliwe nawet do porównania z kwestionowaniem polityki czy decyzji człowieka.

Po drugie, Bóg działa z miłości i łaski, nawet kiedy jest zmuszony do ukarania swojego stworzenia. Stalin i Hitler działali z jawnej nienawiści i nieuzasadnionej przemocy, opierali sie na kłamstwie i przemocy. Ich decyzje prowadziły do niewyobrażalnego cierpienia i śmierci, podczas gdy Boże działania zawsze mają na celu ostateczne dobro, a Hitlera i Stalina obchodziło własne dobro i spełnianie egoistycznych idei.

Na koniec, porównanie świata stworzonego przez Boga do świata kształtowanego przez Stalina i Hitlera jest nieodpowiednie. Bóg stworzył świat doskonały, który został zepsuty przez grzech człowieka. Stalin i Hitler, jako część tego upadłego świata, dokonali wyborów, które przyniosły jeszcze więcej bólu i zniszczenia.

Nie jest możliwe ani właściwe porównywanie Boga, Jego praw i decyzji do działań i decyzji człowieka, a już na pewno nie takich jak Stalin czy Hitler. Te dwa poziomy rzeczywistości - Boski i ludzki - są na tyle różne, że każde próby ich łączenia lub porównywania są w najlepszym przypadku błędne, a w najgorszym - celowo wprowadzające w błąd.


Pt sie 04, 2023 15:17
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Przeemek napisał(a):
[...] Bóg działa z miłości i łaski, nawet kiedy jest zmuszony do ukarania swojego stworzenia. [...]

Kto może zmusić Boga do karania swego stworzenia!?

Bóg jest Miłością, a:
[…]
Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję
wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje

[…]
Myślisz, że ktoś/coś, jak piszesz, tak wnerwi Miłość i przez to zmusi do ukarania tego co kocha, poprzez odebranie w bestialski sposób życia, życia dziecku, za grzechy jego ojców, dziadów i pradziadów? Wnerwić, doprowadzić do nienawiści, przemocy, można tylko kogoś, kto nie posiada świadomości. Zaliczyłbym do tego grona większość ludzi, ale nie Boga. Przypisując w Biblii dzieciobójstwo Bogu, a następnie przypisując Mu cechy miłości, wskazujemy, czy tego chcemy czy nie, że Biblia mówi o ewolucji, wskazuje, że ona jest rozłożona w czasie i podlegają jej wszyscy i wszystko.


Pt sie 04, 2023 18:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Zamykam temat gdyż pojawiły sie liczne OT i nowe posty niczego nowego nie wnoszą do dyskusji. Prosze założyć temat związany z tymi OT, mogę wtedy te posty przenieść do nowego wątku, jeśli nie będzie reakcji z Waszej strony posty pójdą do kosza.

_________________
ksiądz


So sie 05, 2023 8:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 854 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL