Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
Mógłbyś doprecyzować pytanie, jakie doświadczenie masz na myśli?


Pn wrz 27, 2021 19:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
Każde, włącznie z doświadczaniem zdawania sobie sprawy z własnego istnienia.


Wt wrz 28, 2021 7:03
Zobacz profil
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
Zachodzi pytanie, kto pyta czy może być pewny :)

Ustaliliśmy wcześniej, że zarówno ciało jak i umysł są pewnego rodzaju narzędziami, które mamy w posiadaniu. Jak każde narzędzie i one nie są doskonałe. Są podatne na wszelkiego rodzaju iluzje. Takim najbardziej namacalnym przykładem jest niebo. Patrzysz w bezchmurny dzień i widzisz piękny błękit. Zauważ, że ten kolor jest iluzją, to sposób mózgu na pokazanie, jak światło słoneczne odbija się od cząstek powietrza. W takim razie jaki jest kolor nieba? W bezchmurną noc widzimy gwiazdy, czy nie oznacza to, że niebo jest przezroczyste? W ciągu dnia jest również takie, ale nie widzimy tego z powodu natężenia światła, które dociera do oczu.

Nasze istnienie, co możemy o nim powiedzieć za pomocą umysłu? Chyba tylko tyle ile o niebie w dzień. Opieramy je na innej iluzji, tak zwanej iluzji autorytetów. Za autorytet uważamy osoby, które cieszą się poważaniem, posiadające większą wiedzę, słowa takich osób traktujemy z większym szacunkiem. Im większy autorytet tym większy wpływ ma na nas. Przykładem mogą być rodzice, księża, z jaką łatwością przychodzi im manipulowanie dziećmi, wiernymi, tylko dla tego, że z założenia dzieci, wiernych, są osobami o większej moralności.

Istnienie, podobnie jak czas, jest wytworem naszego umysłu. Podsumowałbym to tak: Przestań myśleć, przestaniesz być, myślisz więc jesteś.


Wt wrz 28, 2021 20:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
nolda napisał(a):
czas, jest wytworem naszego umysłu.

Pełna zgoda.

Cytuj:
Podsumowałbym to tak: Przestań myśleć, przestaniesz być, myślisz więc jesteś.

To mi się podoba.


Cz wrz 30, 2021 19:52
Zobacz profil
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
feelek napisał(a):
nolda napisał(a):
Podsumowałbym to tak: Przestań myśleć, przestaniesz być, myślisz więc jesteś.

To mi się podoba.
Przestając myśleć, przestaniesz prawie być, wejdziesz do świata swojej samotności w której nikt inny nie istnieje. Zostawisz społeczeństwo, pozostawisz wszystkich kapłanów, polityków, wszystkie religie, partie polityczne, będziesz prawie nikim. „Prawie”, bo co prawda nadal jesteś, ale w innym wymiarze. Wymiarze który jest wspaniały, pełny i zarazem wieczny. Co stracisz, gdy odrzucisz zazdrość, konkurowanie, porównywanie? Nic. Nic z wyjątkiem swoich więzów, a do zyskania masz całe boskie królestwo, które znajduje się nie gdzie indziej, ale w tobie


N paź 03, 2021 8:41

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
nolda napisał(a):
Istnienie, podobnie jak czas, jest wytworem naszego umysłu. Podsumowałbym to tak: Przestań myśleć, przestaniesz być, myślisz więc jesteś.


Cogito ergo sum trochę do czego innego zostało powiedziane. Można powątpiewać w postrzeganie świata, rozróżnianie prawdy i fałszu w otaczającym świecie. Nigdy nie możemy być pewni czy nie widzimy jakiejś ułudy. Jedyne czego możemy być pewni to nasze myślenie. Zewnętrzny świat może w rzeczywistości nie istnieć, sam fakt że myślimy, nasza świadomość - jest dowodem na to że istniejemy. Tak to sobie wyrozumował Kartezjusz


N paź 03, 2021 12:58
Zobacz profil
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
PeterW napisał(a):
Jedyne czego możemy być pewni to nasze myślenie.

Nasze myślenie, to znaczy kogo myślenie? Kto bądź co myśli?


Pn paź 04, 2021 20:21

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
W sensie "moje". Ja myślę, zatem ja jestem. Oczywiście dotyczy to każdego "ja", "moje". Rozważania w pierwszej osobie


Pn paź 04, 2021 22:54
Zobacz profil
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
PeterW napisał(a):
W sensie "moje". Ja myślę, zatem ja jestem. Oczywiście dotyczy to każdego "ja", "moje". Rozważania w pierwszej osobie


Nie bardzo zrozumiałem, co to jest to „moje”, i „ja”? Mógłbyś bardziej rozwinąć te określenia?

No i jeszcze dopytam, piszesz „Ja myślę, zatem ja jestem”. Jeśli nie myślisz, to też jesteś, tylko jako niemyślący, czy cię niema, a może wystarczy wystarczy mieć tylko umiejętność myślenia by być?


Wt paź 05, 2021 18:45

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
nolda napisał(a):
PeterW napisał(a):
W sensie "moje". Ja myślę, zatem ja jestem. Oczywiście dotyczy to każdego "ja", "moje". Rozważania w pierwszej osobie


Nie bardzo zrozumiałem, co to jest to „moje”, i „ja”? Mógłbyś bardziej rozwinąć te określenia?

No i jeszcze dopytam, piszesz „Ja myślę, zatem ja jestem”. Jeśli nie myślisz, to też jesteś, tylko jako niemyślący, czy cię niema, a może wystarczy wystarczy mieć tylko umiejętność myślenia by być?


Rozumowanie w pierwszej osobie, jako obserwatora otaczającego świata.
"Nie mam pewności czy to co się wokół dzieje to prawda, może to fikcja. Czy istnieje świat, czy istnieją ludzie, zwierzęta, rośliny? Nie mogę tego rozstrzygnąć, gdyż równie dobrze mogę być pod wpływem narkotyków, mogę być szalony, mogę być pod silną sugestią kogoś. Jedyne co jest pewne to to że myślę. Skoro myślę, to istnieję." Fakt myślenia oznacza istnienie.

Nie bardzo rozumiem, co jest w tym rozumowaniu niejasne? Wychodzisz od tego co obserwujesz i czego możesz być pewnym. Wszystko co doznajesz może nie być prawdziwe, może być urojone.
Najpewniejszym jest Twój umysł. Skoro wiesz że myślisz (zdajesz sobie z tego sprawę), to z pewnością istniejesz.


Wt paź 05, 2021 20:00
Zobacz profil
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
Nadal nie rozumiem, widocznie nie należę do bystrzaków. Jeśli zechciałbyś poświęcić jeszcze trochę czasu i odpowiedzieć na moje dociekania, zapewne wiele byś mi pomógł w wyjaśnieniu mych niejasności.
Moje pytania dotyczą udzielonych przez ciebie odpowiedzi.
Kto/co jest tym obserwatorem otaczającego świata, kto/co może być pod sugestią kogoś, kto/co może być pod wpływem narkotyków.? Fakt myślenia oznacza istnienie czego, umysłu?
Kto/co wie, że myśli?


Cz paź 07, 2021 18:47

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
Chyba nie ma sensu z Tobą gadać. Trollujesz prawda?


Cz paź 07, 2021 20:24
Zobacz profil
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
Niewiem skąd ci przyszło do głowy, że to troling. Proszę cię, o wyjaśnienie prostym językiem udzielonej przez ciebie odpowiedzi, ponieważ nie jest dla mnie zrozumiała. Jeśli możesz poświęcić trochę czasu wczytaj się w me pytania i odpowiedz. W przypadku gdy nieznasz odpowiedzi, lub masz problem z wytłumaczeniem, to po prostu powiedz.


Pt paź 08, 2021 15:05

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
nolda napisał(a):
Kto/co jest tym obserwatorem otaczającego świata, kto/co może być pod sugestią kogoś, kto/co może być pod wpływem narkotyków.? Fakt myślenia oznacza istnienie czego, umysłu?
Kto/co wie, że myśli?


Kto jest obserwatorem? Każdy! Ty, ja, on, ona, ono.
Obserwując świat (jako obserwator) nie wiesz czy to co obserwujesz - jest realne. Próbujesz to zgłębić, poznać prawdę. Czy to co widzisz jest prawdziwe? A może jest to złuda? Pod wpływem czegokolwiek? Może i nie złuda? Ale tego nie wiesz na pewno.

To są rozważania filozofa! Usiłuje dotrzeć do źródła prawdy. Stwierdza że zmysły mogą zwodzić (pod wpływem czegokolwiek), otaczający ludzie mogą kłamać... Jedynie co pozostaje to stwierdzenie że "skoro myślę, to istnieję", niezależnie od otaczającego świata i stanu zmysłów. To jest jedyna pewna informacja o sobie samym i otoczeniu.


Pt paź 08, 2021 15:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy nieskończoność istnieje w rzeczywistości?
nolda napisał(a):
Przestając myśleć, przestaniesz prawie być, wejdziesz do świata swojej samotności w której nikt inny nie istnieje. Zostawisz społeczeństwo, pozostawisz wszystkich kapłanów, polityków, wszystkie religie, partie polityczne, będziesz prawie nikim. „Prawie”, bo co prawda nadal jesteś, ale w innym wymiarze. Wymiarze który jest wspaniały, pełny i zarazem wieczny. Co stracisz, gdy odrzucisz zazdrość, konkurowanie, porównywanie? Nic. Nic z wyjątkiem swoich więzów, a do zyskania masz całe boskie królestwo, które znajduje się nie gdzie indziej, ale w tobie

Coś w tym jest. Np. św. Faustyna, aby połączyć się z Chrystusem, praktykowała ciszę wewnętrzną.


Pt paź 08, 2021 17:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL