Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 01, 2020 17:04
Posty: 2
Post Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
Zacznę od przyznania, że ​​osobiście uważam się za „niepraktykującego ateistę”, to znaczy nie wierzę w Boga ani bogów, ale nie zachowuję się, jakbym był z tego powodu dumny. Nie poniżam ludzi i nie obchodzi mnie, kto w co wierzy, o ile mogę żyć bez zmartwień, że bóstwo lub bóstwa czuwają nade mną i kalkulują każdy mój ruch, aby zdecydować, gdzie skończę po śmierci mózgu . Moja filozofia to „ty ty, boo-boo, a ja zrobię sobie”. W związku z tym jestem ogólnie ciekaw czegoś, ale postaram się jak najlepiej nie wypadać jako niemiły lub poniżający. Nie zgadzam się ze zorganizowaną religią, ale jestem naprawdę ciekawski, więc mam zamiar być pełen szacunku.

Niezależnie od tego byłem ciekaw, co wierzący myślą o najnowszej epoce lodowcowej (rozpoczęła się około 25 000 lat temu i zakończyła 11 000 lat temu)? Wydaje się, że w Biblii niewiele się do tego nawiązuje, a jeśli wierzyć niektórym kreacjonistom Starej Ziemi, Ziemia ma od 15 000 do 6000 lat. Jeśli którekolwiek z tych szacunków było prawdziwe, albo najnowsza epoka lodowcowa po prostu nigdy nie miała miejsca, albo Adam i Ewa rozpoczęli swoje życie nago w temperaturze poniżej zera, zanim stworzyli przepaskę na biodra z futer po zjedzeniu owoców z ośnieżonego Ogrodu Edenu. Dobro i zło?

Przyznaję, że wyobrażanie sobie pierwszego mężczyzny i kobiety nago w środku epoki lodowcowej to trochę zabawny pomysł, ale naprawdę interesuje mnie, w co wszyscy wierzycie. I oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy chrześcijanie/katolicy/itd. są kreacjonistami starej ziemi, więc będzie kilka różnych odpowiedzi.


N paź 03, 2021 16:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
Biblia nie wykazuje żadnych przesłanek na to że jej autorzy mają dostęp do wiedzy większej niż ludzie w tamtych czasach. Nic więc dziwnego że nie ma tam nic o zlodowaceniach. Autorzy Biblii myśleli że świat nie jest tak stary i Księgę Rodzaju (lub Księgę rodzaju) traktowali dosłownie (dla katolików - owszem w czasach drugiej świątyni interpretowali ja jednocześnie metaforycznie ale jednocześnie uznawali dosłowne znaczenie za prawdziwe). Jakiekolwiek zmiany następowały wyłącznie w wyniku przytłaczających dowodów naukowych.
Zwracaj uwagę na ortografię i poprawną pisownię nazw ksiąg biblijnych. bramin


Pn paź 04, 2021 5:29
Zobacz profil
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
ziemia ma tyle lat ile naukowcy podają.
To znaczy ,nie neguje biblii.
Biblia jest trudna do zrozumienia. Dlatego pozostawiam wiek ziemi naukowcom.
Też sobie nie wyobrażam nagich w epoce lodowcej śmiesznie to wyglądałoby :D.
Ale wierzę jednoczesnie ,ze ktoś jest u góry...


Pn paź 04, 2021 7:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
afilatelista napisał(a):
Autorzy Biblii myśleli że świat nie jest tak stary i Księgę Rodzaju (lub Księgę rodzaju) traktowali dosłownie

Nie, dla chrześcijan autorem Biblii jest Bóg.
Księgi były spisywane i redagowane na podstawie ustnych przekazów.
W wielu przypadkach mamy do czynienia z redakcją tekstu a nie autorstwem tekstu.

afilatelista napisał(a):
Autorzy Biblii myśleli że świat nie jest tak stary

Skąd taki wniosek? Pytam poważnie.

afilatelista napisał(a):
Księgę Rodzaju (lub Księgę rodzaju) traktowali dosłownie


Nie, nic nie wiemy o tym jak traktowali "autorzy" Biblii Księgę Rodzaju.
Tradycja rabinacka i chrześcijańska traktowała opis stworzenia jako obraz, metaforę.

afilatelista napisał(a):
Jakiekolwiek zmiany następowały wyłącznie w wyniku przytłaczających dowodów naukowych.


Popularność "literalizmu" biblijnego zawdzięczamy głownie niektórym kręgom protestanckim to jest XVIII/XIX wiek i wspólnotom ewangelikalnym.

_________________
ksiądz


Pn paź 04, 2021 10:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
bramin napisał(a):
Nie, dla chrześcijan autorem Biblii jest Bóg.
Księgi były spisywane i redagowane na podstawie ustnych przekazów.
W wielu przypadkach mamy do czynienia z redakcją tekstu a nie autorstwem tekstu.

Serio? Od katolików najczęściej słyszę jako usprawiedliwienie na błędy historyczne, merytoryczne i niemoralne zachowania, że to wina niedoskonałości starozytnych autorów. Ty natomiast twierdzisz że autorem jest sam Bóg?
Ps. Czy autorem listów pawłowych też jest Bóg? I wszystkich ewangelii podających sprzeczne relacje?


Cytuj:
Skąd taki wniosek? Pytam poważnie.

Z traktowania Adama czy Noego jako postaci historycznych i wymieniania ich w rodowodach np Jezusa.

Cytuj:
Nie, nic nie wiemy o tym jak traktowali "autorzy" Biblii Księgę Rodzaju.
Tradycja rabinacka i chrześcijańska traktowała opis stworzenia jako obraz, metaforę.

Tradycja rabinacka jest późniejsza. Poza tym ta tradycja zakłada równoczesne traktowanie dosłowne i metaforyczne. A tradycja chrześcijańska też zakładała młody wszechświat, potop, exsodus. Do dzisiaj zakłada przecież istnienie dosłownego Adama. Przede wszystkim polecam zwrócić uwagę jak ewangeliści piszą o postaciach z Księgi rodzaju.
Np Łukasza 17
26 Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: 27 jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. 28 Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, 29 lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki4 i wygubił wszystkich; 30 tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi.
No i w się racja. Z powtórnym przyjściem będzie dokładnie tak samo jak z potopem. Ani jedno ani drugie się nie wydarzyło i nie wydarzy.

Cytuj:
Popularność "literalizmu" biblijnego zawdzięczamy głownie niektórym kręgom protestanckim to jest XVIII/XIX wiek i wspólnotom ewangelikalnym.

Po pierwsze protestantyzm to też chrześcijaństwo. Po drugie katolicyzm również się zasłużył np broniąc modelu geocentrycznego


Pn paź 04, 2021 22:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
afilatelista napisał(a):
Ty natomiast twierdzisz że autorem jest sam Bóg?
Ps. Czy autorem listów pawłowych też jest Bóg? I wszystkich ewangelii podających sprzeczne relacje?

Z całym szacunkiem ale przecież nie przeczytałeś całej Biblii, domyślam się, ze nie znasz żadnego biblijnego języka to skąd Twoje tezy o sprzecznościach itp.?

Tak, autorem jest sam Bog i dlatego w liturgii na końcu czytania ze ST i NT wliczając oczywiście listy Pawła i inne listy czy pisma mówi się: "Oto Słowo Boze", na zakończenie Ewangelii :"Oto Słowo Pańskie".

afilatelista napisał(a):
A tradycja chrześcijańska też zakładała młody wszechświat, potop, exsodus

Jaka to tradycja i w jaki sposób zakładała młody wszechświat?

afilatelista napisał(a):
Po pierwsze protestantyzm to też chrześcijaństwo.


Pisałes o katolikach wiec odniosłem się do tego.
Juz Orygenes, Augustyn i inni uważali, ze opis stworzenia nie należy traktować dosłownie, to obrazy, ktore mają pokazać, ze Bog stworzył świat i człowieka.
W tradycji żydowskiej tez uważano, ze nie można traktować opisu stworzenia dosłownie bo jest to złożenie dwóch tekstów reprezentujących dwie różne tradycje.

Uważasz tych ludzi za niepełnosprawnych umysłowo, oni uczyli się tych tekstów na pamięć i nie potrzeba wielkich studiów aby to zauważyć kiedy czyta się pierwszy opis dotyczący czwartego dnia stworzenia i dalej czyta sie drugi rozdział.
Widać tam, ze to poetycki opis, który ma przekazać pewną prawdę a nie historię w naszym dzisiejszym rozumieniu.

afilatelista napisał(a):
Ani jedno ani drugie się nie wydarzyło i nie wydarzy.

To ze nie ma bezpośrednich świadectw nie oznacza, ze czegoś nie było. Wiesz , ze sie nie wydarzy.
Hm, ciągle powołujesz sie na naukę a tu prorokujesz :D

_________________
ksiądz


Wt paź 05, 2021 11:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
Wedlug starego dowcipu Gagarin po powrocie z orbity stwierdzil ze tam Boga nie zauwazyl. Mysle ze to tylko dowcip bo Gagarin nie byl taki glupi aby doszukiwac sie rzeczywistosci niewidzialnej w naszym swiecie. Okazuje sie ze sa jednak na tym swiecie medrcy ktorzy literalnie traktuja np. "został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga" i beda sie zastanawiac na jakim tronie siedzi i czy przklada noge na noge. Litosci.


Wt paź 05, 2021 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
Tak dokładniej to Gagarin nigdy czegoś takiego nie powiedział, to propaganda tak stwierdziła. On ponoć był człowiekiem wierzącym


Wt paź 05, 2021 16:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
PeterW napisał(a):
propaganda tak stwierdziła

Chyba tak. Gagarin taki glupi nie byl. Dziwic sie nalezy tym przedstawicielom homo sapiens ktorzy niby zdaja sobie sprawe ze innego jezyka uzywa muzyka, innego malarstwo, innego fizyka, innego historia i innego religia. I szukaja gruszek na wierzbie w stylu "Adam i Ewa rozpoczęli swoje życie nago w temperaturze poniżej zera, zanim stworzyli przepaskę na biodra z futer po zjedzeniu owoców z ośnieżonego Ogrodu Edenu". Litosci.
Na nic wysilki biednego Bramina, ktory twierdzi: "Tradycja rabinacka i chrześcijańska traktowała opis stworzenia jako obraz, metaforę"


Wt paź 05, 2021 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
bramin napisał(a):
Z całym szacunkiem ale przecież nie przeczytałeś całej Biblii, domyślam się, ze nie znasz żadnego biblijnego języka to skąd Twoje tezy o sprzecznościach itp.?

Przeczytałem polski przekład. Czasem sprawdzam też oryginalny tekst w tłumaczeniu na angielski.

Cytuj:
Tak, autorem jest sam Bog i dlatego w liturgii na końcu czytania ze ST i NT wliczając oczywiście listy Pawła i inne listy czy pisma mówi się: "Oto Słowo Boze", na zakończenie Ewangelii :"Oto Słowo Pańskie".

Jak więc wytłumaczyć fragmenty w których autor przyznaje się że nie jest świadkiem wydarzeń ani nie dyktował mu tego Bóg tylko spisał relacje innych?
Np. przedmowa do Łukasza? Sugerujesz że autorem ewangelii Łukasza jest Bóg? Czy mogę do Boga mówić Łukasz?
A to że sobie mówicie "Słowo Boże" o niczym nie świadczy.

Cytuj:
Jaka to tradycja i w jaki sposób zakładała młody wszechświat?

Po prostu. Ewangeliści, ojcowie kościoła, papieże - wszyscy traktowali Adama, Kaina czy Noego jak postacie historyczne.

Cytuj:
Pisałes o katolikach wiec odniosłem się do tego.

Ty pisałeś o tradycji chrześcijańskiej. Protestantyzm to też tradycja chrześcijańska.

Cytuj:
Juz Orygenes, Augustyn i inni uważali, ze opis stworzenia nie należy traktować dosłownie, to obrazy, ktore mają pokazać, ze Bog stworzył świat i człowieka.

Masz jakieś cytaty?

Cytuj:
W tradycji żydowskiej tez uważano, ze nie można traktować opisu stworzenia dosłownie bo jest to złożenie dwóch tekstów reprezentujących dwie różne tradycje.
częściowo tak. Nawet opisy stworzenia świata są dwa sprzeczne.


Cytuj:
Uważasz tych ludzi za niepełnosprawnych umysłowo, oni uczyli się tych tekstów na pamięć i nie potrzeba wielkich studiów aby to zauważyć kiedy czyta się pierwszy opis dotyczący czwartego dnia stworzenia i dalej czyta sie drugi rozdział.
Widać tam, ze to poetycki opis, który ma przekazać pewną prawdę a nie historię w naszym dzisiejszym rozumieniu.

Nie uważam ich za niepełnosprawnych umysłowo. Uważam że nie mieli wiedzy i że stworzyli legendy o podobnej wartości jak mity greckie czy inne podobne.


Cytuj:
To ze nie ma bezpośrednich świadectw nie oznacza, ze czegoś nie było.

Historia z potopu jest fizycznie i biologicznie niemożliwa. Jest także sprzeczna z dowodami historycznymi geologicznymi i wieloma innymi. To się nie wydarzyło a autorzy ewangelii byli w błędzie

Cytuj:
Wiesz , ze sie nie wydarzy.
Hm, ciągle powołujesz sie na naukę a tu prorokujesz :D
Ale czas na spełnienie tego już minął

W tej samej ewangelii Łukasza 21 czytamy:
32 Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie.
Więc już to się nie wydarzy


Śr paź 06, 2021 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
kreinafine2,

Cytuj:
o ile mogę żyć bez zmartwień, że bóstwo lub bóstwa czuwają nade mną i kalkulują każdy mój ruch, aby zdecydować, gdzie skończę po śmierci mózgu


Najbardziej się martwić tym może ten kto ma najwięcej na sumieniu. Strach przed osądem zaświadcza.

Jan 3
19 A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.
20 Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków.
21 Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu».

A teraz pytanie, które często sprawia problem.
Czy zgłębiłeś się daleko w znaczenie słowa Wszechmogący?
Wszystko Mogący?
Wszystko?

Np. sfalsyfikować wykopaliska, przesunąć płyty tektoniczne, zrobić Ziemię płaską, a potem przed momentem jak ktoś pierwszy będzie mógł zweryfikować jej kształt, na żywo ją odkształcić w kulę i przetransformować prawa fizyki tak by pasowały do tego kształtu, itd.
Więc wnioski można sobie wyciągać dowolne z kamieni, z gwiazd, z mikroskopów i datowań węglowych. Wszystko może być spreparowane.

Izajasz 29
13 Wyrzekł Pan: Ponieważ ten lud
zbliża się do Mnie tylko w słowach,
i sławi Mnie tylko wargami,
podczas gdy serce jego jest z dala ode Mnie;
ponieważ cześć jego jest dla Mnie tylko
wyuczonym przez ludzi zwyczajem,
14 dlatego właśnie Ja ponowię niezwykłe działanie
cudów i dziwów z tym ludem:
zginie mądrość jego myślicieli,
a rozum jego mędrców zaniknie.


Bóg nie kłamie. Ale to nie znaczy, że poza tymi ograniczeniami, które nadał sam sobie z Wolnej Woli, nie może robić dowolnie dziwnych rzeczy by osiągnąć Cel. Zbawienie ludzi się liczy. Jeżeli trzeba będzie robić w tym celu Davida Copperfielda, to tak będzie.

Jedyną drogą jaką masz to udowodnić, że albo Bóg powiedział że czegoś nie zrobi wprost (np. Nie wyczaruje kości dinozaurów pod Ziemią) i prostym jednoznacznym językiem. Albo próbować udowadniać, że Bóg nie chciałby czegoś takiego robić.

Wszechmogący.
Wszech.
Wszystko.
Trzeba te słowa zgłębiać.


afilatelista,

A co jeżeli Maryja nie przeminęła? ;)


Pt paź 08, 2021 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
TS7 napisał(a):
A teraz pytanie, które często sprawia problem.
Czy zgłębiłeś się daleko w znaczenie słowa Wszechmogący?
Wszystko Mogący?
Wszystko?

Np. sfalsyfikować wykopaliska, przesunąć płyty tektoniczne, zrobić Ziemię płaską, a potem przed momentem jak ktoś pierwszy będzie mógł zweryfikować jej kształt, na żywo ją odkształcić w kulę i przetransformować prawa fizyki tak by pasowały do tego kształtu, itd.
Więc wnioski można sobie wyciągać dowolne z kamieni, z gwiazd, z mikroskopów i datowań węglowych. Wszystko może być spreparowane.


Bóg nie jest wszechmogący, nie może robić dziesiątek rzeczy, od kłamania zaczynając :mrgreen:

TS7 napisał(a):
Zbawienie ludzi się liczy. Jeżeli trzeba będzie robić w tym celu Davida Copperfielda, to tak będzie.


To Bóg nie mogący kłamać, może oszukiwać ludzi za pomocą magicznych sztuczek? w końcu iluzja to oszustwo.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt paź 08, 2021 15:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
Robek,

To, że ktoś czegoś nie robi (nawet nigdy), nie świadczy o tym, że nie może.
Mogę podnieść szklankę ze stołu albo nie.
Jakąkolwiek decyzję podejmę, druga się nie dokonała.
To nie znaczy, że nie mogłem, tylko nie chciałem.

Czego Bóg nie może konkretnie?

Wszystko zależy od definicji słów.

Jedna z definicji kłamstwa mówi o tym by mową umyślnie nie mówić nieprawdy.
Nie wydaje mi się aby pod definicję kłamstwa podchodziło ukrywanie czegoś.
Ani umyślna niejednoznaczność, którą ktoś zinterpretuje błędnie.
Albo takie kierowanie wydarzeniami, że ktoś kto przyjmuje fałszywe założenia o rzeczywistości "sam siebie oszukuje".

Co więcej nie klasyfikuje się też "polecanie innym by kłamali".

2 Kronik 18
18 Tamten zaś mówił dalej: «Dlatego słuchajcie wyroku Pańskiego. Ujrzałem Pana, siedzącego na swym tronie, a po Jego prawej i lewej stronie stały przy Nim wszystkie zastępy niebieskie.
19 Wówczas Pan rzekł: "Kto zwiedzie Achaba, króla izraelskiego, aby poszedł i poległ w Ramot w Gileadzie?" Gdy zaś jeden rzekł tak, a drugi inaczej,
20 wystąpił pewien duch i stanąwszy przed Panem powiedział: "Ja go zwiodę". Wtedy Pan rzekł do niego: "Jak?" On zaś odrzekł:
21 "Wyjdę i stanę się duchem kłamstwa w ustach wszystkich jego proroków". Wówczas [Pan] rzekł: "Możesz zwieść i to ci się uda. Idź i uczyń tak!"
22 Oto dlatego Pan dał teraz ducha kłamstwa w usta tych twoich proroków. Pan bowiem zawyrokował twoją zgubę».
23 Wtedy Sedecjasz, syn Kenaany, podszedł i uderzył Micheasza w policzek, mówiąc: «Którąż to drogą przeszedł ode mnie duch Pański, aby mówić z tobą?»
24 A Micheasz odrzekł: «Oto ty sam zobaczysz tego dnia, gdy będziesz przechodził z ukrycia w ukrycie, aby się schować».


Pt paź 08, 2021 17:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy epoka lodowcowa pasuje do Biblii?
Kolega @kreinafine2 został zbanowany za spam. Jak macie ochotę dyskutujcie dalej ale ostatnie posty to OT więc proszę wrócić do tematu.

_________________
ksiądz


Pt paź 08, 2021 19:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL