Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna strona
 Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Bert, kreacjonizm i ewolucja odpowiadają na pytanie o pochodzenia gatunków. Pochodzenie wszechświata to zupełnie inny temat.
Czy uważasz że DNA człowieka to efekt naturalnych procesów, czy też że jest efektem czyjegoś zamierzonego działania?


So lis 06, 2021 0:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2738
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Uprzejmie prosze o zaakceptowanie pogladu ze jezeli mowie kwiatek to niekoniecznie mam na mysli roze ale rowniez lilie, gozdzika i wiele innych odmian.
W zwiazku z tym bylbym wdzieczny za zaakceptowanie rowniez definicji: "kreacjonizm – zespół poglądów o pochodzeniu świata"
I wedlug robaczka nalezalo by zaakceptowac fakt ze przewracanie sie kostek domina mialo pierwsza kostke i transcendentny w stosunku do kostek palec. No i ktos te kostki musial ulozyc i nadac sens slowu - przewracanie (ruch).
I Ktos nadal sens slowom - zmiany lub informacja.
Aby nie skupiac sie na komorkach i ogonach.


So lis 06, 2021 10:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
bert04 napisał(a):
dla jasności dyskusji określiłbym siebie jako ewolucjonista teistyczny. Lub teista ewolucjonistyczny.

To w takiej definicji mieści się chyba ewolucjonizm/kreacjonizm ks. Michała Hellera.


So lis 06, 2021 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
bert04 napisał(a):
Istnieje też, dziś raczej archaiczne, rozszerzone rozumienie kreacjonizmu jako aktu kreacji wszechświata, bez wykluczenia naukowo stwierdzalnych późniejszych zmian tego wszechświata. robaczek2 zdaje się reprezentuje takie rozumienie. Ja wprawdzie podzielam jego światopogląd co do zasady (mniejsza o detale)...

Nauka, a więc i teoria ewolucjonizmu nie włączają w pojęcie ewolucji powstanie materii (wszechświata) oraz powstania życia. Nowoczesne pojęcie ewolucji obecnie ogranicza się do przyrody żywej i opiera się zasadniczo na dwóch składowych: powstawanie różnorodności genetycznej na skutek mutacji oraz dobór naturalny. Nie miesza się do tego zmian ciał astronomicznych ani np. antropologii fizycznej lub różnic fizycznych międzygatunkowych (która jest rezultatem daleko głębszych procesów ewolucyjnych).


So lis 06, 2021 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Przyznam szczerze, że jestem w kropce i nie bardzo rozumiem, co Atimeres i Robaczek chcą osiągnąć. Bo Atimeres utożsamia pojęcie „kreacjonizm” z „wiarą w Boga”, a robacze w ogóle twierdzi, że „kreacjonizm” to są „poglądy na pochodzenie świata” (jakiekolwiek).

Problem polega na tym, że w dyskursie publicznym słowo „kreacjonizm” ma pewne znaczenie. I to znaczenie jest różne od tego, które próbują narzucić Atimeres i robaczek. Zatem na takie przedefiniowanie mogliby się obrazić zarówno kreacjoniści, którzy przecież wprost twierdzą (jak Przeemek), że kreacjonizm to teoria nt. pochodzenia gatunków alternatywna wobec TE; a także wierzący, którzy za kreacjonistów się nie uważają.

Inna sprawa, że zupełnie nie kumam, co takiego jest atrakcyjnego w byciu kreacjonistą, że trzeba naginać definicje, aby się do tego zacnego grona załapać. Wiadomo, że istnieją takie określenia, od których ludzie uciekają (dlatego żaden faszysta nie powie, że jest faszystą, będzie np. „altprawicowym identytarianinem”). Wydawać by się mogło, że „kreacjonizm” do nich po kompromitacjach w USA należy (stąd alternatywne koncepcje w stylu „inteligentny projekt”) a tutaj niespodzianka.

Prosiłbym jednak osoby, które uznają Teorię Ewolucji o niewypowiadanie się w temacie. Nawet jeśli z niezrozumiałych dla mnie przyczyn uważacie się za „kreacjonistów”, te pytania jednak nie są, z oczywistych powodów do was.


Pn lis 08, 2021 9:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
robaczek2 napisał(a):
Uprzejmie prosze o zaakceptowanie pogladu ze jezeli mowie kwiatek to niekoniecznie mam na mysli roze ale rowniez lilie, gozdzika i wiele innych odmian.


Porównanie takie sobie, gdyż w tej kwestii nie było nigdy wątpliwości. Twój postulat jest raczej z kategorii, żeby uznawać grzyby dalej za rośliny, gdyż kiedyś tak czyniono. Tyle że dziś tak się już nie robi, nawet jeżeli to królestwo łączy cechy roślin i zwierząt. Podobnie Twój światopogląd łączy cechy ewloucjonizmu ateistycznego i kreacjonizmu antyewolucyjnego. Dla prostoty dziś ten drugi określa się po prostu "kreacjonizm" i tyle. Jeżeli już koniecznie też chcesz mieć tę etykietkę (nie wiem, dlaczego, ale niech będzie), to upraszam Ciebie o dodawanie "... ewolucyjny". Ku jasności.

Cytuj:
W zwiazku z tym bylbym wdzieczny za zaakceptowanie rowniez definicji: "kreacjonizm – zespół poglądów o pochodzeniu świata"


https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreacjonizm

Jak widać, "bezprzymiotnikowy" jest kreacjonizm rozumiany jako pseudonakua, oraz kreacjonizm rozumiany jako pogląd o pochodzeniu duszy.
[/quote]
__________________________

Atimeres napisał(a):
Nauka, a więc i teoria ewolucjonizmu nie włączają w pojęcie ewolucji powstanie materii (wszechświata) oraz powstania życia. Nowoczesne pojęcie ewolucji obecnie ogranicza się do przyrody żywej i opiera się zasadniczo na dwóch składowych: powstawanie różnorodności genetycznej na skutek mutacji oraz dobór naturalny. Nie miesza się do tego zmian ciał astronomicznych ani np. antropologii fizycznej lub różnic fizycznych międzygatunkowych (która jest rezultatem daleko głębszych procesów ewolucyjnych).


Masz absolutnie rację co do Teorii Ewolucji. Tyle że to nie jest wątek o Teorii Ewolucji. To jest wątek o kreacjonizmie. A kreacjonizm w wąskim rozumieniu tego słowa (patrz wyżej) obejmuje cały proces powstawania Wszechświata. Taki kreacjonizm zaprzecza więc całej znanej astrofizyce, teorii Wielkiego Wybuchu, różnym teoriom i hipotezom na temat abiogenezy oraz, na szarym końcu Teorii Ewolucji właśnie. Postulując, że każdy ten etap odbywał się mniej lub bardziej literalnie według opisów biblijnych i że w każdym elementem koniecznym nie były prawa natury, ale boskie akty jednorazowych kreacji.

O rozszerzonej definicji było wyżej, ta generalnie tylko postuluje "Pierwszego Poruszyciela", a co do reszty co najwyżej szukając nawiększej możliwej zgodności między nauką a wiarą, między teoriami a księgami. Ale zgodnie z wolą założyciela tego wątku tu miało być o "kreacjonizmie bezprzymiotnikowym".
__________________________

taryjel napisał(a):
Przyznam szczerze, że jestem w kropce i nie bardzo rozumiem, co Atimeres i Robaczek chcą osiągnąć. Bo Atimeres utożsamia pojęcie „kreacjonizm” z „wiarą w Boga”, a robacze w ogóle twierdzi, że „kreacjonizm” to są „poglądy na pochodzenie świata” (jakiekolwiek).


Też nie wiem. Być może należało temat na początku lepiej zdefiniować, bo teraz mamy sofizmat zmiennej definicji. Choć IMHO wystarczyło, że napisałeś, że w tym temacie nie ma być o Teorii Ewolucji. Tak więc ci ludzie, którzy uznają TE i nadal chcą mieć etykietę "kreacjonizmu jakiegośtam", poza zaznaczeniem swojego votum separatum, nie powinni tu się dalej wypowiadać, bo nie mają o czym.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn lis 08, 2021 10:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
bert04 napisał(a):
nawet jeżeli to królestwo łączy cechy roślin i zwierząt
Jakie cechy roślin (takie, których nie mają zwierzęta) mają grzyby?
Cytuj:
Podobnie Twój światopogląd łączy cechy ewloucjonizmu ateistycznego i kreacjonizmu antyewolucyjnego.
To może Ty, skoro robaczek nie potrafi wyjaśnisz mi, jaki odpowiada na zadane pytania robaczek. I może Ty mi wyjaśnisz, na czym polega ta synteza.
Cytuj:
Też nie wiem. Być może należało temat na początku lepiej zdefiniować
Być może. Ale szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takiej wrzuty, że nagle za kreacjonistów zaczną się uważać osoby uznające Teorię Ewolucji.


Pn lis 08, 2021 10:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
taryjel napisał(a):
Jakie cechy roślin (takie, których nie mają zwierzęta) mają grzyby?


Morfologię. Nie słyszałem o zwierzętach, które by wyrastały z ziemii, rozmnażały się przez coś na podobieństwo nasion itd.

Cytuj:
To może Ty, skoro robaczek nie potrafi wyjaśnisz mi, jaki odpowiada na zadane pytania robaczek. I może Ty mi wyjaśnisz, na czym polega ta synteza.


Za mało danych. Jedyne co się da wykrzesać ze skromnych wypowiedzi robaczeka2 to to, że porównuje kreację do ruszenia w ruch pierwszej kostki domina (Bóg Pierwszy Poruszyciel) i że Bóg jest dla niego również stworzycielem praw nauki. Przynajmniej w tym duchu interpretuję jego wpisy.

viewtopic.php?p=1082869#p1082869
viewtopic.php?p=1082863#p1082863

Cytuj:
Być może. Ale szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takiej wrzuty, że nagle za kreacjonistów zaczną się uważać osoby uznające Teorię Ewolucji.


Cóż, w tematach wiary dużo definicji bywa płynnych i "uznaniowych". Jeszcze paręnaście lat temu pojęcia "teistyczny ewolucjonizm" i "kreacjonizm ewolucyjny" funkcjonowały równolegle. Dziś ten drugi to tylko na takich niszowych forach, jak to tutaj. A w obiegu społecznym, wbrew życzeniom robaczka2, jasno dominuje definicja kreacjonizmu anty-ewolucyjnego.

A co do dalszych losów, możesz poprosić moderację o zmianę tytułu tematu na "(i tylko kreacjonizm anty-ewolucyjny)". Może wtedy wyżej wyminieni niszowcy nie będą już mieli wątpliwości.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn lis 08, 2021 11:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
bert04 napisał(a):
Morfologię.
No. Proszę o cechy morfologiczne, które są wspólne dla roślin i grzybów.
Cytuj:
Nie słyszałem o zwierzętach, które by wyrastały z ziemii
„Wyrastanie z ziemii” to nie jest cecha morfologiczna. Zresztą grzyby „wyrastają” nie tyle „z ziemii”, ile z metarii organicznej. Np. muchy „wyrastają z gówna” zupełnie jak pieczarki.

Cytuj:
rozmnażały się przez coś na podobieństwo nasion
No chyba sobie jaja robisz, że „coś na podobieństwo” to jest cecha morfologiczna, po której można ocenić podobieństwo organizmów. Zresztą na czym to „podobieństwo” (między nasionami, a jak rozumiem, sporami) polega?

Cytuj:
Za mało danych. Jedyne co się da wykrzesać ze skromnych wypowiedzi robaczeka2 to to, że porównuje kreację do ruszenia w ruch pierwszej kostki domina (Bóg Pierwszy Poruszyciel) i że Bóg jest dla niego również stworzycielem praw nauki. Przynajmniej w tym duchu interpretuję jego wpisy.
Nie wiem, w jaki sposób deizm kłóci się z Teorią Ewolucji i dlaczego w ogóle robaczek postanowił tutaj się wypowiadać.


Pn lis 08, 2021 11:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
taryjel napisał(a):
bert04 napisał(a):
Morfologię.
No. Proszę o cechy morfologiczne, które są wspólne dla roślin i grzybów.
[/quote]

Nie tyle grzybów co ich owocnik u tzw. grzybów wyższych, oczywiście. W niektórych językach "trzon" nadal nazywa się "łodyga" a grzybnia nosi miano "korzeni grzybnych". W polszczyźnie natomiast nazywa się plechą, co łączy grzyby z przykładowo glonami.

Cytuj:
Cytuj:
Nie słyszałem o zwierzętach, które by wyrastały z ziemii
„Wyrastanie z ziemii” to nie jest cecha morfologiczna. Zresztą grzyby „wyrastają” nie tyle „z ziemii”, ile z metarii organicznej.


Chodziło o kształt, a nie o samą czynność

Cytuj:
Np. muchy „wyrastają z gówna” zupełnie jak pieczarki.


No tu to chyba waćpan sobie jaja robi.

Cytuj:
No chyba sobie jaja robisz, że „coś na podobieństwo” to jest cecha morfologiczna, po której można ocenić podobieństwo organizmów. Zresztą na czym to „podobieństwo” (między nasionami, a jak rozumiem, sporami) polega?


https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarodnik

"Zarodnik, spora – termin stosowany w botanice, mykologii i mikrobiologii w odniesieniu do komórki powstałej podczas rozmnażania protistów, roślin (mszaki, paprotniki) i grzybów."

Cytuj:
Nie wiem, w jaki sposób deizm kłóci się z Teorią Ewolucji i dlaczego w ogóle robaczek postanowił tutaj się wypowiadać.


Różni ludzie z różnych powodów czują się, jakby im ktoś na odcisk nadepnął. Dla jednego to tytuł wątku "kreacjonizm". Dla drugiego wspomnienie o tym, że kiedyś grzyby zaliczano do roślin. Też tego nie rozumiem.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn lis 08, 2021 11:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
bert04 napisał(a):
Nie tyle grzybów co ich owocnik u tzw. grzybów wyższych
Jaki organ roślin przypomina owocnik.
Cytuj:
W niektórych językach
Wydawało mi się, że prowadzimy dyskusję o biologii. Nagle wchodzi lingwistyka.
Cytuj:
Chodziło o kształt, a nie o samą czynność
Na czym polega to podobieństwo kształtu?
Cytuj:
No tu to chyba waćpan sobie jaja robi.
Zupełnie nie. Fakt, że zarówno pieczarka jak i mucha potrzebują materii organicznej, z której muszą „wyrosnąć”, a cebula może „wyrosnąć” nawet w hydroponice wynika z realnego i ewolucyjnego podobieństwa między pieczarką a muchą, jakim jest brak chloroplastów.
Cytuj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarodnik
Wybacz, ale zaczynasz dyskutować jak robaczek. Wiem, że Twój poziom intelektualny pozwala Ci na więcej. Więc ponawiam pytanie – jakie jest podobieństwo zarodników grzybów i nasion roślin nasiennych?


Pn lis 08, 2021 13:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
taryjel napisał(a):
Jaki organ roślin przypomina owocnik.

Wymieniłem, a nie lubię się powtarzać.

Cytuj:
Wydawało mi się, że prowadzimy dyskusję o biologii. Nagle wchodzi lingwistyka.


Prowadzimy dyskusję o kreacjonizmie, a w tym offtopie chodziło o morfologię. Czyli kształt organizmów i organów. Nauka o czynnościach tychże organów to fizjologia. Nazewnictwo zaś, zwłaszcza potoczne, częściej jest pochodną wyglądu niż funkcji.

Cytuj:
Cytuj:
Chodziło o kształt, a nie o samą czynność
Na czym polega to podobieństwo kształtu?


Na tym że jednym końcem tkwi w ziemii a drugim wskazuje w atmosferę. Nie znam much, które by tak czyniły. Nawet larwy much się ruszają, jak w lecie wyrzucisz zepsute mięso to możesz je obserwować wspinające się po wewnętrznej ścianie śmietnika.

Cytuj:
No tu to chyba waćpan sobie jaja robi.


Cytuj:
Zupełnie nie. Fakt, że zarówno pieczarka jak i mucha potrzebują materii organicznej, z której muszą „wyrosnąć”, a cebula może „wyrosnąć” nawet w hydroponice wynika z realnego i ewolucyjnego podobieństwa między pieczarką a muchą, jakim jest brak chloroplastów.


Kryterium chloroplastów jako wyróżniające dla królestwa roślin jest młodsze niż teoria ewolucji, zostało wprowadzone dopiero w roku 1969. I nie od razu przeszło. Przedtem grzyby a nawet bakterie były łączone jako flora. Przedtem czynnikiem wyróżniającym plantae jako królestwo był brak organów ruchu.

Cytuj:
Cytuj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarodnik
Wybacz, ale zaczynasz dyskutować jak robaczek. Wiem, że Twój poziom intelektualny pozwala Ci na więcej. Więc ponawiam pytanie – jakie jest podobieństwo zarodników grzybów i nasion roślin nasiennych?
[/quote]

Nie wiem, jakiej odpowiedzi oczekuesz. Zarodniki są wytwarzane przez grzyby (nie-rośliny), mchy, paprocie, i algi (rośliny / roślinowate). Łącznie wliczano je do grupy sporofitów dla odróżnienia od roślin nasiennych. Mam dalej cytować jakieś podręczniki czy starczy?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn lis 08, 2021 13:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
bert04 napisał(a):
Wymieniłem, a nie lubię się powtarzać.
Wybacz, ale jakoś mi umknęło. Bo chyba nie chcesz mi wmówić, że trzon owocnika grzyba w czymkolwiek przypomina łodygę rośliny (poza tym, że jest podłużny).

Cytuj:
Na tym że jednym końcem tkwi w ziemii a drugim wskazuje w atmosferę.
Podobnie jak moja ręka, jak kopię w ogródku. Zaiste, mam „cechę roślin”.

Cytuj:
Nie znam much, które by tak czyniły.
Nie widziałeś nigdy czerwia częściowo zanurzonego w pożywieniu, a częściowo wystającego?

Cytuj:
Kryterium chloroplastów jako wyróżniające dla królestwa roślin jest młodsze niż teoria ewolucji
Co nie dziwi. Bo właśnie dzięki Teorii Ewolucji mogliśmy w sensowny sposób ocenić podobieństwa i różnice między organizmami, a nie na zasadzie „coś na kształt”.

Cytuj:
Nie wiem, jakiej odpowiedzi oczekuesz.
Takiej, która wyjaśni owo podobieństwo. Np. jeśli mnie zapytasz, na czym polega podobieństwo skrzydła nietoperza i nogi konia, to mogę wskazać na schemacie homologiczne kości i mięśnie. Oczekuję czegoś podobnego.

Cytuj:
Zarodniki są wytwarzane przez grzyby (nie-rośliny), mchy, paprocie, i algi (rośliny / roślinowate).
No i?
Cytuj:
Łącznie wliczano je do grupy sporofitów dla odróżnienia od roślin nasiennych.
Przecież u roślin nasiennych właśnie dominacja sporofitu jest najsilniejsza. Rośliny nasienne też wytwarzają spory, tylko że owe spory nie są tożsame z nasieniem. Ani nie są homologiczne ze sporami grzybów.

Cytuj:
Mam dalej cytować jakieś podręczniki czy starczy?
Jak chcesz to cytuj. Ale na temat.


Pn lis 08, 2021 15:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
taryjel napisał(a):
Bo chyba nie chcesz mi wmówić, że trzon owocnika grzyba w czymkolwiek przypomina łodygę rośliny


No bo (brzydkie słowo) rakietę Falcon 9 przypomina. Albo (jeszcze brzydsze słowo)...

taryjel napisał(a):
Co nie dziwi. Bo właśnie dzięki Teorii Ewolucji mogliśmy w sensowny sposób ocenić podobieństwa i różnice między organizmami, a nie na zasadzie „coś na kształt”.


Mikroskopy były dostępne od początku XVII wieku, chloroplasty odkryto w roku 1837, a teoria ewolucji została sformułowana w 1871. A jednak prawie sto lat trwało, zanim naukowcy zdecydowali się, że to kryterium jest ważniejsze niż wcześniej popularny brak narządów ruchu.

taryjel napisał(a):
Np. jeśli mnie zapytasz, na czym polega podobieństwo skrzydła nietoperza i nogi konia, to mogę wskazać na schemacie homologiczne kości i mięśnie.


Nie przypominam sobie, żebym gdzieś pisał o homologii. Podobieństwa morfologii mogą być tak homologiczne jak i konwergencyjne. Ba, organy homologiczne mogą wykazywać więcej zewnętrznych różnic wobec siebie niż konwergencyjne. Nie wiem, dlaczego zmuszasz mnie do pisania takich oczywistości.

Homologia
Konwergencja

taryjel napisał(a):
Przecież u roślin nasiennych właśnie dominacja sporofitu jest najsilniejsza. Rośliny nasienne też wytwarzają spory


... płciowe. Natomiast sporofity wytwarzają spory bezpłciowe. I są wśród nich wyżej wymienione grupy roślin. Lub glonów, co do których sam nie wiem, czy jeszcze są wliczane do królestwa roślin, czy już nie.

taryjel napisał(a):
Jak chcesz to cytuj. Ale na temat.


Kreacjonizmu? Jak na razie to nabijasz offtop nie zgorzej od kreacjonistów różnych maści i stopni.

Chyba tylko wyżej wspomniane przypomnienie konwergencji to tego nawiązuje. Teoria konwergencji i teoria kontyngencji (mam nadzieję, że dobrze to tłumaczę) ciągle konkurują wśród ewolucjonistów. Ta druga lepiej się trzyma warstwy dowodowo-eksperymentalnej, jak pokazały m.in. badania jaszczurek dactyloidae / anois na wyspach karaibskich <1>

Natomiast wśród kreacjonistów zdarza się używanie teorii konwergencji. Tak w obrębie kreacjonizmu ewolucyjnego (coś w stylu "ewolucji planowanej") jak i tego "klasycznego" (tu w ztrywializowanej formie, do krytyki TE).

<1> https://www.science.org/doi/10.1126/sci ... .5359.2115

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn lis 08, 2021 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
bert04 napisał(a):
No bo (brzydkie słowo) rakietę Falcon 9 przypomina. Albo (jeszcze brzydsze słowo)...
Celowo mieszasz dwa pojęcia: „przypominać coś” i „być podobnym”. Rzeźba „Dawid” przypomina człowieka. Jeśli jednak się przyjrzymy jej dokładniej, zobaczymy, że do człowieka znacznie podobniejszy jest koń, niż ta rzeźba, bo podobieństwo rzeźby jest bardzo powierzchowne.
Cytuj:
Mikroskopy były dostępne od początku XVII wieku, chloroplasty odkryto w roku 1837, a teoria ewolucji została sformułowana w 1871. A jednak prawie sto lat trwało, zanim naukowcy zdecydowali się, że to kryterium jest ważniejsze niż wcześniej popularny brak narządów ruchu.
Tylko że brak chloroplastów to nie jest jedyne kryterium, o jakim dzisiaj wiemy.
Cytuj:
Nie przypominam sobie, żebym gdzieś pisał o homologii. Podobieństwa morfologii mogą być tak homologiczne jak i konwergencyjne.
A chociaż jakieś konwergencyjne podobieństwo między nasionami roślin a sporami grzybów występuje?
Cytuj:
... płciowe. Natomiast sporofity wytwarzają spory bezpłciowe.
Chyba nie do końca sprawdziłeś znaczenie pojęcia „sporofit”. Wszystkie rośliny nasienne mają rozdzielnopłciowe spory. Natomiast wśród roślin nienasiennych jest różnie. Mchy mają spory rozdzielnopłciowe. Podobnie widlaki. A np. paprocie mają spory obojnacze.
Cytuj:
Kreacjonizmu? Jak na razie to nabijasz offtop nie zgorzej od kreacjonistów różnych maści i stopni.
Wybacz. Po prostu rozwaliłeś mnie tymi „cechami roślin u grzybów”.


Pn lis 08, 2021 17:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL