Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
 Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Swołocz napisał(a):
powstaje ……wiążą się

Wiem ze trudno sie przyznac ale takie hop-siup i powstaje albo wiaza sie to dopiero jest wiara w czary-mary.
Moze Ktos to ze powstaje i ze wiaza sie tak wlasnie zaprogramowal - nie sadzisz?


Pn gru 27, 2021 22:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Swołocz napisał(a):
Sprawianie, że na mocy wypowiedzianych słów coś się zjawia, jest magiczne. W rzeczywistości nie zachodzą takie procesy. Coś nowego powstaje z przekształcenia czegoś starego.

No właśnie. Tym "starym" jest słowo - myśl - idea, natomiast tym "nowym" fizyczna rzeczywistość. Wszystko oczywiście zależy od zdolności. O ile Bóg potrafi zmaterializować wszystko co pomyśli, o tyle człowiek nie.
Słowo Boże nie jest niczym, jest Bogiem. Jest "ziarnem" z którego może wyrosnąć cokolwiek, jednak to On decyduje co konkretnie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt gru 28, 2021 13:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Swołocz napisał(a):
Sprawianie, że na mocy wypowiedzianych słów coś się zjawia, jest magiczne. W rzeczywistości nie zachodzą takie procesy. Coś nowego powstaje z przekształcenia czegoś starego.
Wybawiony napisał(a):
No właśnie. Tym "starym" jest słowo - myśl - idea, natomiast tym "nowym" fizyczna rzeczywistość. Wszystko oczywiście zależy od zdolności. O ile Bóg potrafi zmaterializować wszystko co pomyśli, o tyle człowiek nie.

Czyli taki magik jednak. A tak na marginesie: "O ile Bóg potrafi zmaterializować wszystko co pomyśli". Bóg myśli? Bóg jest taką osobą jak człowiek? Czy to nie zbytnia antropomorfizacja?
Cytuj:
Słowo Boże nie jest niczym, jest Bogiem. Jest "ziarnem" z którego może wyrosnąć cokolwiek, jednak to On decyduje co konkretnie.

Z Boga wyrasta rzeczywistość, rozumiem. Czyli Bóg-idea przekształca się w rzeczywistość. Ale Bóg-idea też jest już rzeczywistością, jest jakimś bytem. Po co więc przekształca się w jakiś inny byt? Nie wystarczyłoby, żeby Bóg po prostu pozostał Bogiem?
Swołocz napisał(a):
powstaje ……wiążą się
robaczek2 napisał(a):
Wiem ze trudno sie przyznac ale takie hop-siup i powstaje albo wiaza sie to dopiero jest wiara w czary-mary.

Nie. Zupełnie tak tego nie postrzegam. Np. przekształcanie i powstawanie z jednych związków chemicznych innych związków chemicznych jest zupełnie racjonalne i nie jest czary-mary. W szkole na chemii uczyłeś się magii?
Cytuj:
Moze Ktos to ze powstaje i ze wiaza sie tak wlasnie zaprogramowal - nie sadzisz?

Ja to widzę tak, że wiara zaszczepiona Ci jeszcze w dzieciństwie powoduje, że widzisz za tym wszystkim jakiegoś "Ktosia". I jesteś przekonany, że najlepiej wytłumaczyć świat przez wstawienie "Ktosia" w związek przyczynowo-skutkowy między "Ktosiem" a światem.


Śr gru 29, 2021 5:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
[quote="Swołocz”]jest zupełnie racjonalne .[/quote]
No tak - skoro tak twierdzisz to musi byc racjonalne.
Niestety ani chemia ani zadna nauka nie odpowiada na pierwsze pytanie w ciagu dlaczego, dlaczego, …..


Śr gru 29, 2021 15:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
[quote="Swołocz"][quote="Swołocz"]
Nie wystarczyłoby, żeby Bóg po prostu pozostał Bogiem?
[quote="Swołocz"]
Ależ cały czas Nim jest. Do tego jest Stwórcą bytów, które mogą Go poznać i oddać Mu należną chwałę. O ile jednak On może istnieć niezależnie od nas, o tyle my nie możemy istnieć niezależnie od Niego.
Nie wiem czy Bóg jest zadowolony z tego, że ktoś nazywa Go magikiem, czy może nie, w każdym razie niczego to nie zmienia zarówno w Nim samym, jak i w tym czego dokonał.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr gru 29, 2021 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
robaczek2 napisał(a):
Niestety ani chemia ani zadna nauka nie odpowiada na pierwsze pytanie w ciagu dlaczego, dlaczego, …..

Pytanie "dlaczego" ma sens w obrębie - wewnątrz - wszechbytu, czy wszechświata, jakkolwiek by to zwać. To jest pytanie o przyczynę, a przyczyny i skutki obserwujemy w świecie, w obrębie świata, wewnątrz świata. Pytanie "dlaczego" (pytanie o przyczynę) nie ma sensu, gdy chodzi o świat jako całość, gdyż nie możemy stosować kategorii "z wewnątrz" świata do czegoś, co jest poza granicami świata. O tym pisał już Kant.


Śr gru 29, 2021 21:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Swołocz napisał(a):
Nie wystarczyłoby, żeby Bóg po prostu pozostał Bogiem?
Wybawiony napisał(a):
Ależ cały czas Nim jest. Do tego jest Stwórcą bytów, które mogą Go poznać i oddać Mu należną chwałę.

Stwarza niższe byty, żeby go chwaliły, bo samochwalenie mu nie wystarcza? Czy może się nudzi i dlatego stwarza niższe byty w celu pochwalenia go? Przecież to bez sensu. Czy nie byłoby o wiele lepiej dla niego, gdyby na przykład się podzielił na wiele równych bytów, które przynajmniej by się dobrze czuły w swoim towarzystwie, bo byłyby równorzędne?
Cytuj:
O ile jednak On może istnieć niezależnie od nas, o tyle my nie możemy istnieć niezależnie od Niego.

Czy nie o wiele lepsza i ciekawsza, a także bliższa rzeczywistości (niż powyższa zaprezentowana przez Ciebie koncepcja) jest idea, że my jesteśmy cząstkami Absolutu, czy Absolutem, który wzajemnie się ze sobą komunikuje poprzez kontakt jednostek między sobą? Absolut w różnorodności zjawisk i organizmów?
Cytuj:
Nie wiem czy Bóg jest zadowolony z tego, że ktoś nazywa Go magikiem, czy może nie, w każdym razie niczego to nie zmienia zarówno w Nim samym, jak i w tym czego dokonał.

Raczej niczego to nie zmienia w Twojej wierze w to, że tak jest.


Śr gru 29, 2021 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Quinque napisał(a):
Czyli nie dowiemy się. Tak myślałem

Wy się nie dowiecie, bo nie chcecie. Ci co chcą mogą wygooglać w dwie minuty.


Cz gru 30, 2021 7:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Przeemek napisał(a):
Przyglądałeś się kiedyś nietoperzowi i człowiekowi? I potrafisz tylko zauważyć podobną strukturę kości skrzydła nietoperza do budowy pięciopalczastej ręki? Na prawdę tylko tyle Ci wystarczy i z tego powodu sugerujesz, że na pewno musieli mieć kiedyś "wspólną mamę i tatę"?
Teza, że pochodzą od wspólnego przodka wyjaśnia, dlaczego są podobne (a niepodobne do skrzykła owada). Alternatywnego wyjaśnienia nie ma. Właśnie dlatego stworzyłem ten wątek — abyś mógł podać takie wyjaśnienie. Ty jednak również w tym wątku piszesz tylko brednie o TE i owe brednie atakujesz.
Cytuj:
Skoro tak jest, to z jakiej racji stwierdzasz i uważasz, że może masz rację, kiedy twierdzisz, że ja kłamię, nie mam racji, itd.
Bo niektóre Twoje wypowiedzi są gramatycznie składne. Z tymi polemizuję. Kiedy napiszesz bełkot — nie.

To co? Odpowiesz na moje pytania, czy będziesz dalej offtopował?


Cz gru 30, 2021 8:03
Zobacz profil
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
taryjel napisał(a):
Quinque napisał(a):
Czyli nie dowiemy się. Tak myślałem

Wy się nie dowiecie, bo nie chcecie. Ci co chcą mogą wygooglać w dwie minuty.


A może tak łaskawie Odpowiesz zamiast odsyłać kogoś do jakiś Google? To forum dyskusyjne


Cz gru 30, 2021 10:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Swołocz napisał(a):
Pytanie "dlaczego" ma sens w obrębie .

Dlaczego?


Cz gru 30, 2021 14:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Swołocz napisał(a):
Czy nie o wiele lepsza i ciekawsza, a także bliższa rzeczywistości jest idea, że my jesteśmy cząstkami Absolutu, czy Absolutem, który wzajemnie się ze sobą komunikuje poprzez kontakt jednostek między sobą? Absolut w różnorodności zjawisk i organizmów?

Sprytny sposób na praktyczne wyeliminowanie Boga i ucieczkę od odpowiedzialności przed Nim. Niestety, ale ludzkie koncepcje mogą w Nim co najwyżej wzbudzić politowanie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz gru 30, 2021 19:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Swołocz napisał(a):
Pytanie "dlaczego" ma sens w obrębie .

robaczek2 napisał(a):
Dlaczego?

Już to wyjaśniłem. Dlaczego pytasz o coś, co wyjaśniłem?


Pt gru 31, 2021 0:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
Swołocz napisał(a):
Czy nie o wiele lepsza i ciekawsza, a także bliższa rzeczywistości jest idea, że my jesteśmy cząstkami Absolutu, czy Absolutem, który wzajemnie się ze sobą komunikuje poprzez kontakt jednostek między sobą? Absolut w różnorodności zjawisk i organizmów?

Wybawiony napisał(a):
Sprytny sposób na praktyczne wyeliminowanie Boga i ucieczkę od odpowiedzialności przed Nim.

To Bóg jest takim tatusiem, który zbije pasem, jak mu się coś nie spodoba?
Wybawiony napisał(a):
Niestety, ale ludzkie koncepcje mogą w Nim co najwyżej wzbudzić politowanie.

To co Ty mówisz o Bogu, to też są ludzkie koncepcje. Potrafisz udowodnić, że to coś więcej niż ludzkie koncepcje?


Pt gru 31, 2021 0:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Kreacjonizm (i tylko kreacjonizm)
robaczek2 napisał(a):
Swołocz napisał(a):
Pytanie "dlaczego" ma sens w obrębie .

Dlaczego?

Fajnie to wyjaśniał kiedyś „wielki wyjaśniacz” Feynmann na przykładzie wymiany zdań „ciocia jest w szpitalu” — „dlaczego?” — „bo poślizgnęła się na lodzie i wujek ją zawiózł do szpitala”. Takie wyjaśnienie „dlaczego” jest dla nas zrozumiałe. Jednak dla kosmity, lub dla osoby „spoza naszego Wszechświata” mogłoby nie być. Bo trzeba by wyjaśnić, co to lód, czemu jest śliski, co to szpital, dlaczego ludzie troszczą się o bliskich etc. Cały fragment po angielsku tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=36GT2zI8lVA


Pt gru 31, 2021 11:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL