Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
robaczek2 napisał(a):
TS7 napisał(a):
Skoro jest zewnętrze domu to może jest i zewnętrze tunelu.

Sprytne. Dzieki.


Nie chodzi o to, aby sprytnie odpowiadać. Spryt to kombinatorstwo, cwaniactwo, może oznaczać robienie kogoś w jajo. Chodzi o to, aby człowiek poznał prawdę, jaka by nie była. Tutaj nie spryt jest potrzebny.

O ogonie ludzkim jest także kilka słów (streszczenie) w Wikipedii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogon_u_cz%C5%82owieka


Wt paź 12, 2021 18:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Cincinnatus2 napisał(a):
To trochę robienie wariatów z autorów Biblii

Ja bardzo lubie gleboki sens bajki o Kopciuszku. I nie uwazam ze to robienie wariatow z autora lub czytelnikow. Moze dlatego juz dostalem dyplom ukonczenia przedszkola.


Wt paź 12, 2021 19:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
TS7 napisał(a):
To wystarczy do opisania tak wielu rzeczy jak jest punktów we Wszechświecie R^4 (czasoprzestrzeni) i wielu innych rzeczy

Podoba mi sie Twoje przejscie z "punktow w czasoprzestrzeni" jako ograniczenie
do "wielu innych rzeczy" jako uogolnienie.
Kojarzy mi sie z Alfa i Omega.
Czy czlowiek zawsze wygladal - nie i jeszcze sie nie ujawnilo czym bedziemy.


Wt paź 12, 2021 19:24
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Czym będziemy, to możemy tu jedynie puścić wodze fantazji. Jeżeli nie będziemy dbać o Ziemię, to za 100 lat może nas nie być.

To co z tym ogonem ? :D Skąd on u człowieka ? Wykreował się w opinii kreacjonistów czy wyewoluował w opinii ewolucjonistów ? :D


Wt paź 12, 2021 20:26

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Cytuj:
Czyli Biblia została zakodowana ?


"Można tak powiedzieć."

Liczb 12
5 a Pan zstąpił w słupie obłoku, zatrzymał się u wejścia do namiotu i zawołał na Aarona i Miriam. Gdy obydwoje podeszli,
6 rzekł:
«Słuchajcie słów moich:
Jeśli jest u was prorok,
objawię mu się przez widzenia,
w snach będę mówił do niego.
7 Lecz nie tak jest ze sługą moim, Mojżeszem.
Uznany jest za wiernego w całym moim domu.
8 Twarzą w twarz mówię do niego -
w sposób jawny, a nie przez wyrazy ukryte.
On też postać Pana ogląda.
Czemu ośmielacie się przeciwko memu słudze,
przeciwko Mojżeszowi, źle mówić?»

Cytuj:
Wychodzi na to, że nic nie jest takie, jak zostało zapisane w Biblii.


Nie, wychodzi na to, że trzeba umieć to odczytać.

Izajasz 29
9 Wpadnijcie w osłupienie i trwajcie w nim,
zaślepcie się i pozostańcie ślepi,
bądźcie pijani, choć nie od wina,
zataczajcie się, choć nie pod wpływem sycery.
10 Bo Pan spuścił na was sen twardy,
zawiązał wasze oczy <wieszczków>
i zakrył wasze głowy <jasnowidzów>.
11 Każde objawienie jest dla was jakby słowami zapieczętowanej księgi. Daje się ją temu, który umie czytać, mówiąc: «Czytaj ją, prosimy». On zaś odpowiada: «Nie mogę, bo ona jest zapieczętowana».
12 Albo dają księgę takiemu, który nie umie czytać, mówiąc: «Czytajże to», a on odpowiada: «Nie umiem czytać».

Cytuj:
To trochę robienie wariatów z autorów Biblii albo nawet z samego Boga.


Nie. To jest blokada dla tych co chcą się mądrzyć.
Aby mogli to zrozumieć tylko Ci, którym Bóg da taką łaskę.

Obecnie odpowiada za to Papież, Magisterium Kościoła Katolickiego, itd.

Jan 16
12 Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie.
13 Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe.
14 On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi.
15 Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi.

Cytuj:
Przykładowo: autor napisał, że świat został stworzony w ciągu 6 dni, bo siódmego dnia Bóg odpoczywał, a dzisiaj się okazuje, że w tych 6 dniach autor zapisał aż 4,6 miliarda lat Ziemi.


Bóg jest Wszechmogący.
Może modyfikować upływ czasu.

2 Piotr 3
8 Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień.

Nie ma to więc znaczenia ile ten dzień by trwał.
Rzeczy mogłyby się np. dziać "szybciej".

Cytuj:

Mam w związku z tym wiele pytań, ale zadam tylko jedno. Na jakie swoje podobieństwo Bóg stworzył człowieka ? Jakie podobieństwo do Boga posiadali hominidzi ? Podobieństwo zewnętrzne ? Podobieństwo wewnętrzne ? Podobieństwo duchowe ? Jakieś inne podobieństwo ?


Może to jest odpowiedź.

Jan 4
23 Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec.
24 Bóg jest duchem: potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie».

Cytuj:
Nie chodzi o to, aby sprytnie odpowiadać. Spryt to kombinatorstwo, cwaniactwo, może oznaczać robienie kogoś w jajo. Chodzi o to, aby człowiek poznał prawdę, jaka by nie była. Tutaj nie spryt jest potrzebny.


https://wsjp.pl/haslo/podglad/3800/sprytny
Trzecia definicja jest inna.

A jak masz jakiś zarzut merytoryczny do mojej wypowiedzi, to wskaż błąd.

Cytuj:
To co z tym ogonem ?
Skąd on u człowieka ? Wykreował się w opinii kreacjonistów czy wyewoluował w opinii ewolucjonistów ?


"A jakie to ma znaczenie?"

Równie dobrze mógł Bóg chcieć zrobić np. tak, żeby stworzyć istoty, które są "takie jakby" ewolucja była prawdziwa, chociaż nastąpiła niedawna kreacja, po to np. by służyło to za metaforę o której mówiłem. Wychodzenia z morza na ląd, itd.

Czego Bóg nie zrobi by Zbawić ludzi?

Ale w ogóle co to za różnica w kontekście wiary w Boga?


Wt paź 12, 2021 21:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Cincinnatus2 napisał(a):
Na jakie swoje podobieństwo Bóg stworzył człowieka ?

Wierzymy w osobowego Boga. Czlowiek jest rowniez osoba. Bycie osoba oznacza posiadanie wolnej woli. Mozliwosci wyboru pomiedzy A i nieA.


Śr paź 13, 2021 11:49
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Musiałbym podejść do Biblii arcypoetycko, aby 6 dni rozdymać do 4,6 miliardów lat. :D Naprawdę ! Zapisy w Biblii, to nie są centurie Nostradamusa, które zawsze można dopasować do sytuacji. W Biblii macie napisane, że u Boga jeden dzień, to tysiąc lat. Kolega TS7 powiada, że jeden dzień, to może być nawet 4,6 miliardów lat. Ktoś inny doda, że jeden dzień, to nieskończoność lat. I z konkretnego zapisu biblijnego powstaje szereg najróżniejszych nadinterpretacji, które współcześnie można dopasować do wszystkiego, do najróżniejszych sytuacji. TS7 mówi, że papież i reszta Magisterium Kościoła dysponuje umiejętnością właściwego odczytywania Biblii, właściwego rozumienia. Problem polega na tym, że przez ok. 2000 lat ponad 200 papieży z resztą Magisterium dosłownie rozumiało Biblię i w ich nauczaniu nie było miejsca np. na inne stworzenie świata niż w ciągu 6 dni czy na stworzenie przez Boga inaczej wyglądającego człowieka niż homo sapiens sapiens, z innymi zachowaniami niż homo sapiens sapiens, itp. Kościół dopiero w XX w. zaczął mówić o tym, że niektórych fragmentów Biblii nie można rozumieć dosłownie. Zaczął stopniowo podtykać wiernym takie sugestie, gdy nauka, np. o powstaniu Ziemi czy człowieka, zaczęła podważać nauczanie Kościoła w tych sprawach, przedstawiając dowody naukowe. Zwykłym ludziom zaczęło to pachnieć kombinatorstwem ze strony Kościoła. Niestety, ale jest to odczucie wielu milionów ludzi w świecie. W XIX w. Kościół zwalczał naukę o ewolucji, traktując ją jako herezję. W II poł. XX w. zaczął milczeć w kwestii ewolucji, by teraz mówić delikatnie, że ewolucja być może miała miejsce. Na przestrzeni wieków Kościół wiele razy udowodnił, że jest niestabilny w nauczaniu. :D Dokąd ówczesne Magisterium Kościoła zaprowadziło Galileusza ? I kto miał rację ? Kościół czy Galileusz ?


Śr paź 13, 2021 13:29

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Cincinnatus2 napisał(a):
Problem polega na tym, że przez ok. 2000 lat ponad 200 papieży z resztą Magisterium dosłownie rozumiało Biblię i w ich nauczaniu nie było miejsca np. na inne stworzenie świata niż w ciągu 6 dni


No i pleciesz bzdury na całego. Poczytaj coś ze św. Augustyna...


Śr paź 13, 2021 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Cincinnatus2 napisał(a):
Problem polega na tym, że przez ok. 2000 lat ponad 200 papieży z resztą Magisterium dosłownie rozumiało Biblię i w ich nauczaniu nie było miejsca np. na inne stworzenie świata niż w ciągu 6 dni czy na stworzenie przez Boga inaczej wyglądającego człowieka niż homo sapiens sapiens, z innymi zachowaniami niż homo sapiens sapiens,

Udowodnij prosze.
Mozesz ograniczyc sie do Jana XIII i Piusa II abym Ci uwierzyl.


Śr paź 13, 2021 14:33
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Ze swojej strony proponuję Kolegom zajrzeć również do literatury naukowej napisanej przez ludzi niezwiązanych blisko z Kościołem. Chodzi o literaturę historyczną, konkretnie o PRAKTYKACH w Kościele w dawnych wiekach (i nie mam na myśli kościołów protestanckich). W wakacje przeczytałem publikację oxfordzkiego profesora o teorii i praktyce w Kościele, również gdy chodzi o rozumienie Biblii. Chodziłem kiedyś do szkoły średniej. Fragmenty Biblii i sposoby jej czytania poznałem w I klasie. O metaforach, alegoriach słyszałem. O Augustynie miałem na studiach, w przedmiocie zwanym Historią doktryn polityczno-prawnych. Tekstów źródłowych, tzn. oryginalnych tekstów Augustyna, przetłumaczonych na j. polski, było bardzo dużo. Na końcu języka mam nazwisko tego oxfordzkiego profesora. Jak mi się przypomni, to podam jego nazwisko na forum. Z wielkimi osobami Kościoła jest tak, że ich nauczanie pamięta się wybiórczo. Chętnie cytuje się ich mądre słowa. Ich nauczanie składało się również z bzdurnych twierdzeń, których mniej więcej jest tyle samo, co mądrych. Ich bzdurne twierdzenia chętnie się tłumaczy różnymi rzeczami - a to, że takie były czasy, że to i tamto. Przykład bzdur totalnych:
https://thefad.pl/aktualnosci/jak-przez ... kobietach/
Nadal uważam, że Kościół w dawnych wiekach dosłownie odczytywał Biblię (literalnie). Chodzi o praktykę, konkretnie w kościołach parafialnych, bo w sumie z nich złożony jest cały Kościół. Co innego teoria i co innego praktyka. W google wpisałem hasło: Jak czytać Pismo Święte ? Wyskoczyła mi ta strona:
https://ojciecjakub.pl/biblia/jak-czytac-biblie/
Ten biblista, franciszkanin, z tytułem naukowym doktora powiada, że nawet w dzisiejszych czasach sens literalny, czyli dosłowny jest najważniejszy, a jak poczytacie sobie o praktyce w parafiach rzymsko-katolickich w dawnych czasach, to zobaczycie, że dawni plebani odczytywali Biblię dosłownie. Większość z nich ledwo umiała czytać i pisać. Papieże, zwłaszcza w średniowieczu, też nie byli myślicielami, mędrcami, a na stołek Piotrowy dostawali się w wyniku układów politycznych. Wielu z nich też odczytywało Biblię dosłownie.


Śr paź 13, 2021 17:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Cincinnatus2 napisał(a):
Wielu z nich też odczytywało Biblię dosłownie.

Poprzednio bylo ze "ponad 200", teraz okazuje sie ze "wielu z nich".

I brak odpowiedzi na jasne pytania:
"Udowodnij prosze.
Mozesz ograniczyc sie do Jana XIII i Piusa II abym Ci uwierzyl."
"Tak z ciekawosci - jak sadzisz do jakiego procentu duchowienstwa odnosi sie Twoja wypowiedz?"

To ja juz dziekuje. Forum jest po to aby operowac jakimis argumentami a nie wylewac swoje zale.


Śr paź 13, 2021 19:58
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Tak, ogólnie mówiąc, ponad 200, bo akurat ci papieże byli bardziej politykami niż pasterzami. Zadowolony ? Kto będzie chciał dojść do prawdy, poradzi sobie. Mówię o czytających forum. Nawet w internecie znajdzie stosowne materiały naukowe. Operuję argumentami, które można sprawdzić. Nie przywykłem zamieszczać przypis pod każdym zdaniem, które wypowiem. Byłoby to męczące.


Śr paź 13, 2021 20:30
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Mam kolejne pytanie. :D Jak już jesteśmy w Księdze Rodzaju, to zapytam o pierwszych ludzi przedstawionych w tej księdze. Jak rozumieć - w próbie pogodzenia KR z teorią ewolucji człowieka - ich inteligentne rozmowy z Bogiem ? Czy w tych rozmowach kryje się tajemnica ewolucji człowieka? :D


Cz paź 14, 2021 13:58

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Na razie tyle odpowiem.
Niestety coś mi się nie chcą poprawnie obrazki wstawiać, więc będą linki.

Cytuj:
Musiałbym podejść do Biblii arcypoetycko, aby 6 dni rozdymać do 4,6 miliardów lat.


Udowodnij, że tego robić nie można.
I popracuj nad zrozumieniem słowa "Wszechmogący".

Cytuj:
Ktoś inny doda, że jeden dzień, to nieskończoność lat.


Możliwe. :)

Rodzaju 2
3 Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając.

"Wieczny odpoczynek..."

Cytuj:
I z konkretnego zapisu biblijnego powstaje szereg najróżniejszych nadinterpretacji, które współcześnie można dopasować do wszystkiego, do najróżniejszych sytuacji.


Nie. Są liczne ograniczenia.

Za to można dopasować do wszystkiego "to przypadek" czy "kiedyś nauka odkryje dlaczego". To jest "wyznanie wiary". Udowodnij.

To, że nie umiesz zrozumieć, że Bóg jest Wszechmogący i "nie interesuje Go" czy sposób w jaki chce ludzi Zbawić jest dla Ciebie niezrozumiały, to nie powód by nazywać to "nadinterpretacją".

Jak "dziwnej" rzeczy byś nie zrobił dla ratowania od śmierci ludzi, których kochasz?
"Ta metoda jest zbyt dziwna, więc pozwolę im umrzeć, żeby się nie ośmieszać"........

Udowodnij "nadinterpretację".

Cytuj:
Problem polega na tym, że przez ok. 2000 lat ponad 200 papieży z resztą Magisterium dosłownie rozumiało Biblię


Poczytaj sobie:



Cytuj:
W XIX w. Kościół zwalczał naukę o ewolucji, traktując ją jako herezję. W II poł. XX w. zaczął milczeć w kwestii ewolucji, by teraz mówić delikatnie, że ewolucja być może miała miejsce.


Ten wywiad może zmienić Twoją opinię:
Mathematical Challenges to Darwin’s Theory of Evolution
https://youtu.be/noj4phMT9OE
(są polskie napisy)
57 min 13 sek

Cytuj:
Dokąd ówczesne Magisterium Kościoła zaprowadziło Galileusza ? I kto miał rację ? Kościół czy Galileusz ?


Kolejny wpis:

2) Geocentryzm, Heliocentryzm, Mlecznocentryzm?

Cytuj:
Heliocentryzm (gr. ἡλιος helios – słońce, κέντρον kentron – centrum) – teoria budowy Układu Słonecznego, według której w wersji historycznej Słońce znajduje się w środku Wszechświata, zaś w jego współczesnym wydaniu w centrum Układu Słonecznego jest Słońce, a wszystkie planety, łącznie z Ziemią, je obiegają.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Heliocent ... _Kopernika

W "środku Wszechświata" to nie wiadomo czy jest, albowiem nie wiadomo czy takie coś istnieje:
Cytuj:
Centrum Wszechświata jest pojęciem, że brakuje spójnej definicji we współczesnej astronomii ; zgodnie ze standardowymi teoriami kosmologicznymi dotyczącymi kształtu wszechświata nie ma on środka.

Źródło: https://translate.google.com/translate? ... e_Universe

Cytuj:
Pojęcie prędkości bezwzględnej, w tym w szczególnym przypadku przebywania w stanie spoczynku, wyklucza zasada względności , eliminując również oczywisty „środek” wszechświata jako naturalny początek współrzędnych. Nawet jeśli dyskusja ogranicza się do Układu Słonecznego , Słońce nie jest w geometrycznym środku każdego orbicie planety, ale raczej w przybliżeniu w jednej naciskiem na eliptycznej orbicie. Co więcej, do tego stopnia, że ​​masy planety nie można pominąć w porównaniu z masą Słońca, środek ciężkości Układu Słonecznego jest nieco przesunięty od środka Słońca. [123] (masy planet, głównie Jowisza, wynoszą 0,14% Słońca.) Dlatego hipotetyczny astronom na planecie pozasłonecznej zaobserwowałby małe "chwianie się" w ruchu Słońca.

Źródło: https://translate.google.com/translate? ... iocentrism

Co można powiedzieć o "orbitowaniu" Układu Słonecznego dookoła centrum galaktyki?
https://astronomy.com/-/media/Images/Ma ... png?mw=600

A jeżeli chodzi o "centrum Układu Słonecznego" to:
https://external-content.duckduckgo.com ... f=1&nofb=1

Słońce rozumiem, że "krąży dookoła środka cięzkości" Układu Słonecznego.
Tzn. że Słońce nie jest nieruchome, tylko też krąży dookoła punktu w kosmosie:
https://external-content.duckduckgo.com ... f=1&nofb=1

Przykładowy środek ciężkości Jowisza i Słońca znajduje się "na zewnątrz Słońca":
https://external-content.duckduckgo.com ... f=1&nofb=1

Także rzeczy się komplikują.

Do tego należy zacząć tworzyć założenia w stylu, że np. "w środku jest to dookoła czego wędrują obiekty po jak najprostszej trajektorii". To już jest aksjomat lub część definicji "środka typu kosmicznego".

A tak naprawdę dlaczego nie mogłoby być tak, że Ziemia "jest w środku" a wszystko dookoła zasuwa po "dziwnych trajektoriach"?

https://external-content.duckduckgo.com ... f=1&nofb=1

Temat nie jest taki prosty i można się zamieszać w definicjach i ukrytych założeniach.



Adam i Ewa byli naiwni. Mogli nie rozumieć pojęcia "kłamstwa".
To pojęcie wprowadził "Szatan".


Cz paź 14, 2021 14:03
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek zawsze wyglądał tak jak obecnie ?
Są pewne zwroty, po usłyszeniu których wariuje mi wątroba. Wywraca się do góry. :D Jednym z tych słów jest zwrot: "Bóg Wszechmogący" albo: "Dla dobra Kościoła". :D Owszem, Bóg jest Wszechmogącym, ale wątroba mi wariuje, gdy wiele trudnych pytań kwituje się zwrotem: "Bóg Wszechmogący". I mówię to, jak Boga kocham ! :D Ludzie znaleźli sobie uniwersalną odpowiedź na wszystkie trudne pytania - "Bóg Wszechmogący". W dzisiejszych czasach nie wystarczy powiedzieć: "Bóg Wszechmogący !". Chcesz, abym udowodnił nadinterpretacje. Masz przykład, gdy chodzi o zapis biblijny, że jeden dzień u Boga jest jak tysiąc lat. Przekonujesz mnie, że jeden dzień u Boga może trwać i 4,6 miliardów lat. Nawet nieskończoność lat. To są nadinterpretacje. W ten sposób można zakreślić dowolny przedział czasowy, a nawet ... odrzucić czas (nieskończoność = wieczność). Autor jednak zapisał, że jeden dzień u Boga jest jak tysiąc lat. Dlaczego nie napisał, że jeden dzień u Boga jest jak wiele lat albo jak nieskończoność lat ? Jakiś powód był, że autor użył takich słów (tysiąc lat), a nie innych. Nie próbujmy być rzecznikami autora. Nie siedzieliśmy w jego myślach, w jego umyśle.


Cz paź 14, 2021 17:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL