Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 3:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Precesja osi obrotów Ziemi. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3789
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
Choć nikt mi nie wytłumaczył co to jest ta preferencja i o czym rozmawiacie i jeżeli nie jest to monolog , to chciałbym jeszcze dodać że i galaktyki z czarnymi dziurami w środku są też w ruchu więc należało by liczyć precesję jeszcze raz.


Pn gru 26, 2022 0:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3789
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
A niech mnie , raz tylko zajrzałem do google i już wiem że piszecie o kącie nachylenia ziemi, wielkie mi mecyje, w podstawówce tego uczą na geografii.
Dzięki tej waszej precesji mamy teraz zimę.


Pn gru 26, 2022 0:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
afilatelista

Przedstawił Pan wyliczenie, kiedy Ziemia dodatkowo obiega Słońce, żeby ustawić się w stosunku do niego po upływie roku.
Dzięki temu uzyskujemy brakujące około 20 minut.
Nie będę protestował, tylko zwrócę Pańską uwagę na fakt, iż w tym czasie nasza planeta obraca się jeszcze wokół własnej osi.
Nie można o tym zapomina
W ciągu tych 20 minut obróci się ona dodatkowo o kąt około 5 stopi.
Czyli nie ustawi się dokładnie w pozycji sprzed roku, lecz przekroczy ją o te 5 stopni.
Druga uwaga dotyczy oderwania Pańskiej i uczonych interpretacji od innego co dzień obserwowanego zjawiska.
Jest nim doba słoneczna.
Przy jej ustalaniu nie odnosimy się obiegu planety wokół Słońca, lecz uzupełniamy jej czas trwania obrotem wokół własnej osi.


Pn gru 26, 2022 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Choć nikt mi nie wytłumaczył co to jest ta preferencja i o czym rozmawiacie i jeżeli nie jest to monolog , to chciałbym jeszcze dodać że i galaktyki z czarnymi dziurami w środku są też w ruchu więc należało by liczyć precesję jeszcze raz.


Precesję osi obrotów wirującej bryły najprościej można obserwować na wirującym bąku.
Jest to taka dziecinna zabawka.
Wprowadzamy ją w szybki ruch obrotowy. Obraca się ona wówczas tylko dokoła swojej osi obrotów i utrzymuje pozycję pionową.
Kiedy tarcie o podłogę zmniejsza jego obroty to zaczyna się bąk jakby zataczać. Jej oś obrotów odchyla się od kierunku pionowego i dodatkowo go obiega.
Ten dodatkowy obieg wokół osi pionowej nazywa się precesją osi obrotów bryły wirującej.
W przypadku Ziemi tą oś nazywa się osią ekliptyki.
Dokładnie, oś ekliptyki Ziemi jest to oś przebiegająca przez środek Ziemi i prostopadła do płaszczyzny ekliptyki.
Płaszczyznę ekliptyki wyznacza ruch pozorny Słońca wokół Ziemi.


Pn gru 26, 2022 13:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
HenrykK napisał(a):
afilatelista

Przedstawił Pan wyliczenie, kiedy Ziemia dodatkowo obiega Słońce, żeby ustawić się w stosunku do niego po upływie roku.
Dzięki temu uzyskujemy brakujące około 20 minut.
Nie będę protestował,

Cieszy mnie to.

Cytuj:
tylko zwrócę Pańską uwagę na fakt, iż w tym czasie nasza planeta obraca się jeszcze wokół własnej osi.
Nie można o tym zapomina
W ciągu tych 20 minut obróci się ona dodatkowo o kąt około 5 stopi.
Czyli nie ustawi się dokładnie w pozycji sprzed roku, lecz przekroczy ją o te 5 stopni.

Tak jak wspomniałem wszystkie te trzy ruchy (obiegowy, obrotowy i precesja osi) są niezależne. Zauważ że rok w ciągu roku ziemie nie dokonuje okrągłych 365 obrotów tylko 365 dni 6 godzin 9 minut 9,54 s. Oznacza to, że w punkcie barana co roku ziemia jest skierowana zupełnie w inną stronę.

Cytuj:
Druga uwaga dotyczy oderwania Pańskiej i uczonych interpretacji od innego co dzień obserwowanego zjawiska.
Jest nim doba słoneczna.
Przy jej ustalaniu nie odnosimy się obiegu planety wokół Słońca, lecz uzupełniamy jej czas trwania obrotem wokół własnej osi.

Zarówno ja jak i naukowcy to wiemy. W roku ziemia wykonuje 366 a nie 365 obrotów. Lata, dni i godziny są to jednostki czasu. Ich długość związana z astronomią historycznie i praktycznie, ale w obliczeniach posługuje się nimi jako jednostkami. Równie dobrze mógłbym przeliczać w kwadransach.


Pn gru 26, 2022 17:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
afilatelista napisał(a):
Tak jak wspomniałem wszystkie te trzy ruchy (obiegowy, obrotowy i precesja osi) są niezależne. Zauważ że rok w ciągu roku ziemie nie dokonuje okrągłych 365 obrotów tylko 365 dni 6 godzin 9 minut 9,54 s. Oznacza to, że w punkcie barana co roku ziemia jest skierowana zupełnie w inną stronę.


Gdyby Ziemia nie podlegała precesji to po roku ustawiła się dokładnie w tym samym miejscu względem punktu Barana.
Czas tego ruchu jest równy rokowi gwiazdowemu, czyli jest krótszy o około 20 minut od roku słonecznego.
Ponieważ ruch precesyjny jest skierowany przeciwnie do jej jej ruchu obiegowego oraz obrotowego, to Ziemia potrzebuje czasu, żeby dodatkowo obrócić się o kąt rocznej precesji jej osi obrotu i ustawić się w położeniu z przed roku względem punktu Barana.
Czas ten jest określany jako rok słoneczny.
Astronomowie przyjęli, iż ten dodatkowy czas pochodzi z obiegu Ziemi wokół Słońca.
Skoro tak postanowili to powinni jeszcze uwzględnić dodatkowy obrót Ziemi wokół własnej osi.
Nie mogli jednak tego uczynić, ponieważ bilans by się nie zgadzał z powodu dodatkowych 5 stopni.
Gdyby zgodnie z logiką odnieśli ten dodatkowy obrót do obrotu wokół własnej osi, to również pojawia się błąd, ponieważ trwa on tylko około 3 sekundy.
Czyli niezgodność wynosiłaby około 20 minut.
Nie można rozsupłać tego gordyjskiego węzła inaczej jak przyjąć, iż to znaki zodiaku przemieszczają się po nieboskłonie a nie oś obrotów Ziemi.
Taka konkluzja jest jednak sprzeczna z Teorią Heliocentryczną.
Wówczas oś obrotów Ziemi staje się faktyczną osią Wszechświata , a nie osią pozornego dobowego obrotu Kosmosu wokół osi obrotów Ziemi.


Pn gru 26, 2022 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3789
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
Pełny rok to 365 dni i sześć godzin, stąd jeden dzień przestępny dodawany co cztery lata.
Ale ja dalej nie rozumiem w czym problem z tą precesją, co takiego ciekawego w kącie nachylenia ziemi które wynosi 30 °?
Czy ten kąt w kierunku Północnym się zmienił a może w kierunku południowym ? Ten ruch planety trwa już ze 4 miliardy lat , czy może ten ruch wygasa ?
Myślę że ciekawszym problem jest to że księżyc nie wykonuje ruchu obrotowego, spróbujcie to wyjaśnić.


Pn gru 26, 2022 20:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
HenrykK napisał(a):
precesji to po roku ustawiła się dokładnie w tym samym miejscu względem punktu Barana.
Czas tego ruchu jest równy rokowi gwiazdowemu, czyli jest krótszy o około 20 minut od roku słonecznego.

Ddi tego miejsca się wszystko zgadza.
Cytuj:
Ponieważ ruch precesyjny jest skierowany przeciwnie do jej jej ruchu obiegowego oraz obrotowego, to Ziemia potrzebuje czasu, żeby dodatkowo obrócić się o kąt rocznej precesji jej osi obrotu i ustawić się w położeniu z przed roku względem punktu Barana.
Czas ten jest określany jako rok słoneczny.
Astronomowie przyjęli, iż ten dodatkowy czas pochodzi z obiegu Ziemi wokół Słońca.
Skoro tak postanowili to powinni jeszcze uwzględnić dodatkowy obrót Ziemi wokół własnej osi.
Nie mogli jednak tego uczynić, ponieważ bilans by się nie zgadzał z powodu dodatkowych 5 stopni.
Gdyby zgodnie z logiką odnieśli ten dodatkowy obrót do obrotu wokół własnej osi, to również pojawia się błąd, ponieważ trwa on tylko około 3 sekundy.
Czyli niezgodność wynosiłaby około 20 minut.
Nie można rozsupłać tego gordyjskiego węzła inaczej jak przyjąć, iż to znaki zodiaku przemieszczają się po nieboskłonie a nie oś obrotów Ziemi.
Taka konkluzja jest jednak sprzeczna z Teorią Heliocentryczną.
Wówczas oś obrotów Ziemi staje się faktyczną osią Wszechświata , a nie osią pozornego dobowego obrotu Kosmosu wokół osi obrotów Ziemi.

No i dobrze przyjęli. Zjawisko precesji dotyczy osi obrotu ziemi. To w jaki sposób kręci się ziemia nie ma znaczenia o ile obroty dokonują się wokół tej osi. Zauważ że co roku ziemia znajduje się w punkcie barana o innej godzinie!

Na obliczenia związane z ruchem obrotowym to prawdopodobnie też ma wpływ, ale to trzebaby liczyć osobno.


Pn gru 26, 2022 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
A niech mnie , raz tylko zajrzałem do google i już wiem że piszecie o kącie nachylenia ziemi, wielkie mi mecyje, w podstawówce tego uczą na geografii.
Dzięki tej waszej precesji mamy teraz zimę.


Pory roku mamy dzięki pochyleniu osi obrotów pod kątem 66,5 stopnia do ekliptyki oraz zasadzie zachowaniu momentu pędu.
Dzięki tej zasadzie Ziemia zachowuje się jak wielki żyroskop i jej oś jest skierowana w tę samą stronę. Obecnie jest nią Gwiazda Polarna.
Z powodu precesji jej osi obrotów za około 13.000 lat o tej porze na Ziemi będzie rozpoczynało się lato.


Pn gru 26, 2022 22:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
afilatelista

No i dobrze przyjęli. Zjawisko precesji dotyczy osi obrotu ziemi. To w jaki sposób kręci się ziemia nie ma znaczenia o ile obroty dokonują się wokół tej osi. Zauważ że co roku ziemia znajduje się w punkcie barana o innej godzinie!

Na obliczenia związane z ruchem obrotowym to prawdopodobnie też ma wpływ, ale to trzeba by liczyć osobno.

Pan to chyba jest hodowcą kameleonów.
Jeszcze niedawno upierał się Pan, iżesz zjawisko precesji dotyczy obiegu Ziemi a teraz już uważa, że na obrotach Ziemi wokół własnej osi.
Czas rocznego ustawienia się w odniesieniu do punktu Barana dokonuje się według czasu gwiazdowego.
Dlatego jest niezgodny z czasem słonecznym.
Powodem jest precesja znaków zodiaku po osi Ziemi.
Podobną sytuację, lecz nie spowodowaną precesją osi obrotową Ziemi, mamy przy wyznaczaniu doby gwiazdowej i słonecznej.
Doba słoneczna jest o około 4 minuty dłuższa od doby gwiazdowej, dlatego po upływie doby słonecznej Ziemia nie ustawia się w tej samej pozycji względem Słońca.
Zgodność ta pojawia się dopiero po upływie doby słonecznej, czyli o 4 min później od obrócenia się Ziemi o kąt 360 stopni.


Pn gru 26, 2022 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Precesja osi obrotów Ziemi.
HenrykK napisał(a):

Pan to chyba jest hodowcą kameleonów.
Jeszcze niedawno upierał się Pan, iżesz zjawisko precesji dotyczy obiegu Ziemi
Nie. Wcale tak nie napisałem. Napisałem wyraźnie że ruch obiegowy i precesja to dwa niezależne ruchy.

Napisałem że naukowcy mieli rację że wyliczenia 20 min dotyczą ruchu obiegowego przy obserwacji roku gwiezdnego.

To działa tak. Obieg ziemi wokół Słońca trwa 365 dni, 6 godzin, 9 minut i ok. 9,5 sekundy. W tym czasie oś Ziemi dotyka precesja która powoduje że w punkcie barana znajduje się 20,4 min później.


Cytuj:
a teraz już uważa, że na obrotach Ziemi wokół własnej osi.

Nie. Podobnie jak wyżej Ziemia wykonuje obrót wokół własnej osi w określonym czasie. I jest to ruch niezależny od precesji. Nie jest to 24h. Trzeba to najpierw przemnożyć przez liczbę dni w roku czyli ok.365,242 i podzielić na liczbę obrotów czyli
366,242. Otrzymany 23,9344695584 godzin. Czyli ok. 4 minuty różnicy. Precesja musimy uwzględnić jeśli chcemy określić obrót względem odległych gwiazd. Różnice są rzędu kilku sekund. Ale astronomowie to wszystko wiedzą i uwzględniają z dużo większą dokładnością.

Cytuj:
Czas rocznego ustawienia się w odniesieniu do punktu Barana dokonuje się według czasu gwiazdowego.
Dlatego jest niezgodny z czasem słonecznym.
Powodem jest precesja znaków zodiaku po osi Ziemi.
Podobną sytuację, lecz nie spowodowaną precesją osi obrotową Ziemi, mamy przy wyznaczaniu doby gwiazdowej i słonecznej.
Doba słoneczna jest o około 4 minuty dłuższa od doby gwiazdowej, dlatego po upływie doby słonecznej Ziemia nie ustawia się w tej samej pozycji względem Słońca.
Zgodność ta pojawia się dopiero po upływie doby słonecznej, czyli o 4 min później od obrócenia się Ziemi o kąt 360 stopni.
Nie. Te cztery minuty nie mają zbyt wiele wspólnego z precesją. One wynikają z dodatkowego obrotu ziemi w trakcie roku, o czym pisałem powyżej. Precesja ma tu znaczenie marginalne. Znowu, wystarczy przeczytać artykuł na wikipedii żeby posiąść tą tajemną wiedzę.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Doba_gwiazdowa

Ziemia dalej kręci się wokół Słońca:D


Wt gru 27, 2022 0:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL