Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 2:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
nolda napisał(a):
Kapłani nie takie rzeczy wymyślali i wymyślają. Strzeż się kapłanów, to oni ukrzyżowali Jezusa.

Jeden z nich to nawet sam dal sie ukrzyzowac. Glowa w dol zeby nie bylo tak samo.
A inny to w Oswiecimiu zastapil Gajowniczka. A wymyslil zeby nie budowac siedziby w Urakami. Skad wiedzial jaki los czeka Nagasaki?
Nolda, daj sobie spokoj z tymi uogolnieniami. Czy Ty na jakims wiecu jestes cy co?


Śr sty 04, 2023 19:25
Zobacz profil
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
Robaczek2, postaraj się zrozumieć poniższą opowieść:

Młody diabeł przybył zadyszany do swego przełożonego. Trząsł się cały i powiedział:
Coś musimy natychmiast zrobić, ponieważ na ziemi jeden człowiek zrozumiał prawdę! A skoro ludzie poznają prawdę, co się stanie z nami?
Stary diabeł roześmiał się:
- Usiądź i odpocznij. Nie przejmuj się. Mam kontrolę nad sytuacją. Nasi ludzie już tam są.
- Ale - odpowiedział młody diabeł - byłem tam i nie widziałem żadnego diabła.
- Moimi ludźmi są kapłani! Oni już zajęli się człowiekiem, który odkrył prawdę. Teraz staną się pośrednikami pomiędzy człowiekiem, który odkrył prawdę, a masami. Kapłani wznoszą świątynie, piszą księgi. Potrafią wszystko odpowiednio zinterpretować i zniekształcić. Oni nakłaniają też ludzi do wiary i modlitwy. W tym zamieszaniu prawda zostanie zagubiona! To jest wypróbowana przeze mnie metoda działania, która nigdy nie zawiodła.


Śr sty 04, 2023 20:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
Saqura napisał(a):
Konkretnej daty to raczej nikt nie zna :)

Nie musi być rok. Wystarczy mniej więcej. Z dokładnością do dziesiątej czy nawet setek tysięcy lat. Jaka to w ogóle była era geologiczna lub historyczna.

Cytuj:
Bóg wkroczył w czasie który sam wyznaczył i uznał za ten najwłaściwszy. Adam to pierwszy Syn Boży, pierwszy do którego zostało skierowane Słowo Boże. Nosił je w sobie, był "częścią" Bożego Królestwa i upadł. Był zobrazowaną figurą, przedstawicielem wszystkich ludzi, ludzi o ułomnej naturze jaką jest cielesność. Życie Adama to życie każdego z nas względem Boga. Jeden grzech przed Światłością to "potępienie". Cały świat potrzebuje Zbawcy(pomocy), a tym jest miłosierdzie Boże dostępne w Jego Synu. Grzechem pierworodnym można nazwać naszą cielesność, to ona nie pozwala nam być w 100% bezgrzesznymi względem Stwórcy, nigdy nie będziemy NIM-czyli tacy jak On.

Jak grzechem może być cielesność, skoro każdy człowiek a nawet szerzej zwierzę jest cielesne. Nie da się być człowiekiem bezcielesnym.
Czy uważasz że Jezus i Maryja byli bezgrzeszni? A przecież mieli ciała.

Cytuj:
Adam wiedział, a mimo to inne bożki mu to przysłoniły(znał Słowo Boże, a jednak wybrał słowo Ewy i węża)

To że posłuchał kogoś innego to nie czyni go politeistą.

Cytuj:
W Biblii, już po Adamie, wciąż widać jednostki które jednemu Bogu składają cześć(np. synowie Adama, inni potomkowie)
widać do w Biblii napisanej w czasie Pierwszej Świątyni. Ale nie widać tego w archeologii.

Cytuj:
Jak już odniosłam się powyżej, Bóg "wkroczył" pomiędzy ludzi w czasie który sam uznał za stosowny. Wszystko zaczęło się od stopniowego objawiania, najpierw jeden człowiek(Adam) z niego inni "Boży Synowie" aż do Abrahama, którego Bóg uznał za godnego założenia narodu z którego miał zrodzić się Jego Umiłowany Syn.

Był godny... ożenił się z przyrodnią siostrą. Następnie dwukrotnie zwiódł królów żeby oni sobie wzięli ja za żonę popełniając przy tym cudzołóstwo i zrobił na tym interes. Następnie był skłonny zabić syna na podstawie głosów które słyszał. No świetny wybór. Doskonały wręcz.

A nie lepiej było po prostu się ujawnić wszystkim?

Cytuj:
Wymyślić religię która potępia cały naród i kapłanów(którzy niby ją wymyślili) wprowadza bardzo rygorystyczne zasady jak na tamte czasy i miejsce(przykazania, pustynia, brak własnej ziemi)jak dla mnie pomysł "bezcenny".. naprawdę.

Wprowadza zasady które są niewątpliwie dochodowe dla kapłanów.
Wcześniej w religii ludów kananejskich każdy mógł zbudować ołtarz i złożyć zwierzę w ofierze (tak jak przedstawia to z resztą Księga Rodzaju). Po wprowadzeniu kultu świątynnego znaczenie Jerozolimy i kapłanów znacząco wzrosło.


Śr sty 04, 2023 20:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
nolda napisał(a):
Robaczek2, postaraj się zrozumieć poniższą opowieść:

Fajne. I nadaje sie do kabaretu.
Ale nie ustosunkowales sie do postaci ktore wymienilem. Nieladnie.
Dorzuce abpa Romero.
I wiecej nie bede dorzucal bo musialbym zajac cala pamiec mojego laptopa.


Śr sty 04, 2023 21:07
Zobacz profil
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
Ustosunkować się do postaci, to inaczej ocenić/osądzić. Ponoć Jezus mówił, by tego nie robić. Jeśli nawet tak nie powiedział, to uważam, że nie możemy osądzać. Co mogę powiedzieć o kim, kogo nie znam. Ponoć trzeba beczkę soli zjeść z kimś by cokolwiek o nim wiedzieć. Mogę co najwyżej po gdybać:
- może był fanatykiem religijnym, może prowadził handel z Bogiem „Ja oddam życie doczesne za kogoś (wcześniej czy później i tak mnie zabiją skrócę swe męczarnie psychiczne i fizyczne), a Ty dasz mi w zamian życie wieczne.”
- nic tam lub tam budować nie będę, bo z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieopłacalne
- za poglądy polityczne ginęli w Polsce ci, co byli przeciw komunie, w wielu krajach ginęli ci co byli za komuna.


Śr sty 04, 2023 22:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
afilatelista napisał(a):
Nie musi być rok. Wystarczy mniej więcej. Z dokładnością do dziesiątej czy nawet setek tysięcy lat. Jaka to w ogóle była era geologiczna lub historyczna.

Po co ta wiedza? Dzięki Adamowi człowiek wie skąd pochodzi śmierć, ta która istniała od zawsze. To, że to on pierwszy "wprowadził grzech" nie znaczy że przed nim grzechu nie było. Adam to dowód na Bożą Sprawiedliwość, na jego miejscu mógł być ktokolwiek (czas również nie gra w tym wypadku żadnej roli) a jednak bez grzechu by nie wytrwał(nikt nie postąpiłby inaczej). Jesteśmy prochem, marnością i niczym ponad to.
Według kalendarza żydowskiego świat powstał w 3761 p.n.e, tak więc biblijny Adam żył około 4000 tyś lat przed naszą erą(tak dla przybliżenia czasu w którym Bóg odezwał się do człowieka)
afilatelista napisał(a):
To że posłuchał kogoś innego to nie czyni go politeistą.

Mylisz się, bo z Bogiem cały "ambaras" polega właśnie na tym by Mu wierzyć, słuchać Go. Dla Jego Słowa/z Jego powodu zostało wszystko stworzone.
afilatelista napisał(a):
Jak grzechem może być cielesność, skoro każdy człowiek a nawet szerzej zwierzę jest cielesne. Nie da się być człowiekiem bezcielesnym.
Czy uważasz że Jezus i Maryja byli bezgrzeszni? A przecież mieli ciała.

Pierwszy człowiek (Adam-nasz przedstawiciel, figura nas wszystkich) z ziemi( z prochu), drugi czyli Jezus to nie to samo co My i Adam. My z ziemi a Jezus z Ducha, u Niego cielesność to "dodatek" do Ducha którym był wcześniej( On "z Nieba", Słowo ciałem się stało,"Przeto przychodząc na świat, mówi:Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył ciało")
dlatego był w stanie jako jedyny "zwyciężyć grzech"(być ponad, zapanować nad nim)
afilatelista napisał(a):
Był godny... ożenił się z przyrodnią siostrą. Następnie dwukrotnie zwiódł królów żeby oni sobie wzięli ja za żonę popełniając przy tym cudzołóstwo i zrobił na tym interes. Następnie był skłonny zabić syna na podstawie głosów które słyszał. No świetny wybór. Doskonały wręcz.

Każdy grzeszy(to wiemy z historii Adama)Abraham był również cielesnym człowiekiem, nie otrzymał Prawa od Boga(choć to nie usprawiedliwia jego występków) a jednak każde Jego Słowo wypełniał, słuchał Go, wierzył Bogu. Wybór doskonały, nie każdy jest w stanie ponieść taką ofiarę jaką On chciał złożyć Bogu, oczywiście podążając za Bożym Słowem które go wpierw zapewniło o wielkim narodzie z tegoż syna(ofiary). Abraham ufał Bogu, wierzył Mu.
afilatelista napisał(a):
Wprowadza zasady które są niewątpliwie dochodowe dla kapłanów.
Wcześniej w religii ludów kananejskich każdy mógł zbudować ołtarz i złożyć zwierzę w ofierze (tak jak przedstawia to z resztą Księga Rodzaju). Po wprowadzeniu kultu świątynnego znaczenie Jerozolimy i kapłanów znacząco wzrosło.

Tak dochodowe, że w czasach świątynnych(wielkiej Jerozolimy) było tylu potomków Lewiego, że posługę trzeba było rozdzielać tak, by jedni służyli Bogu, a drudzy/inni w tym czasie pracowali na utrzymanie :roll:
Co do zasad, to kapłanem mógł zostać tylko potomek Lewiego, człowiek bez jakiejkolwiek skazy fizycznej, mąż dziewicy (izraelitki)-zakaz ślubu z cudzoziemką czy wdową. Życie kapłana nie było łatwe i wymagało mnóstwa"oczyszczeń", przyjmowania odpowiedniej/wyznaczonej żywności, zakaz dotyczył również dotykania...ba obowiązywał ich całkowity zakaz jakiegokolwiek kontaktu ze zmarłym, nawet wejście na miejsce pochówku było dla nich niedostępne...udogodnieniami bym tego raczej nie nazwała.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 05, 2023 8:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
Saqura napisał(a):
Po co ta wiedza? Dzięki Adamowi człowiek wie skąd pochodzi śmierć, ta która istniała od zawsze.

To nieprawda. Historia o Adamie w żaden sposób nie wyjaśnia skąd pochodzi śmierć.
To nauka wyjaśnia skąd pochodzi śmierć.

Cytuj:
To, że to on pierwszy "wprowadził grzech" nie znaczy że przed nim grzechu nie było.

Tu co to znaczy "wprowadzić"? Jeśli grzech był przed nim to nie mógł go wprowadzić.

Cytuj:
Adam to dowód na Bożą Sprawiedliwość, na jego miejscu mógł być ktokolwiek (czas również nie gra w tym wypadku żadnej roli) a jednak bez grzechu by nie wytrwał(nikt nie postąpiłby inaczej). Jesteśmy prochem, marnością i niczym ponad to.
Nie widzę tu sprawiedliwości. Jeśli Adam nie zrobił nic innego niż ludzie przed nim to dlaczego zasługuje na karę? Dlaczego ja zasługuje na karę? Dlaczego zmarłe dziecko zasługuje na karę?

Cytuj:
Według kalendarza żydowskiego świat powstał w 3761 p.n.e, tak więc biblijny Adam żył około 4000 tyś lat przed naszą erą(tak dla przybliżenia czasu w którym Bóg odezwał się do człowieka)

Czy ludzie którzy żyli 10 tys lat temu nie byli ludźmi?

Cytuj:
Mylisz się, bo z Bogiem cały "ambaras" polega właśnie na tym by Mu wierzyć, słuchać Go. Dla Jego Słowa/z Jego powodu zostało wszystko stworzone.

Politeizm polega na czczeniu wielu bogów. Jeśli Adam nie czcił innego boga to nie był politeizm. Politeizm, animalizm, szamanizm, wiara w duchu przodków - to wierzenia dużo starsze niż wspomniane przez Ciebie 4 tys. lat pne.

Cytuj:
Pierwszy człowiek (Adam-nasz przedstawiciel, figura nas wszystkich) z ziemi( z prochu), drugi czyli Jezus to nie to samo co My i Adam.
po pierwsze Adam nie był pierwszym człowiekiem. Ludzie żyli dużo dawniej niż to co podałaś. Poza tym zgodnie z teoria ewolucji nie ma kogoś takiego jak pierwszy człowiek. Ludzie nie są też z prochu tylko rodzą się z matki. Jezus również miał ciało z matki. Gdzie więc różnica?

Cytuj:
My z ziemi a Jezus z Ducha, u Niego cielesność to "dodatek" do Ducha którym był wcześniej( On "z Nieba", Słowo ciałem się stało,"Przeto przychodząc na świat, mówi:Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył ciało")
dlatego był w stanie jako jedyny "zwyciężyć grzech"(być ponad, zapanować nad nim)

Ale na czym polegało to zwyciężenie grzechu? Przecież to co uważane za grzeszne było tak przed nim jak i po nim


Cytuj:
Każdy grzeszy(to wiemy z historii Adama)Abraham był również cielesnym człowiekiem, nie otrzymał Prawa od Boga(choć to nie usprawiedliwia jego występków) a jednak każde Jego Słowo wypełniał, słuchał Go, wierzył Bogu. Wybór doskonały, nie każdy jest w stanie ponieść taką ofiarę jaką On chciał złożyć Bogu, oczywiście podążając za Bożym Słowem które go wpierw zapewniło o wielkim narodzie z tegoż syna(ofiary). Abraham ufał Bogu, wierzył Mu.

Czy gdyby do Ciebie odezwał się Jahwe i kazał zabić swoje dziecko, to czy byś to zrobiła? I czy uważasz że należy słuchać takiego polecenia?
Cytuj:
Tak dochodowe, że w czasach świątynnych(wielkiej Jerozolimy) było tylu potomków Lewiego, że posługę trzeba było rozdzielać tak, by jedni służyli Bogu, a drudzy/inni w tym czasie pracowali na utrzymanie :roll:

No widzisz - było więcej chętnych niż mogło się załapać.
Cytuj:
Co do zasad, to kapłanem mógł zostać tylko potomek Lewiego, człowiek bez jakiejkolwiek skazy fizycznej, mąż dziewicy (izraelitki)-zakaz ślubu z cudzoziemką czy wdową.
Czyli trzymany biznes dla swoich.
Cytuj:
Życie kapłana nie było łatwe i wymagało mnóstwa"oczyszczeń", przyjmowania odpowiedniej/wyznaczonej żywności, zakaz dotyczył również dotykania...ba obowiązywał ich całkowity zakaz jakiegokolwiek kontaktu ze zmarłym, nawet wejście na miejsce pochówku było dla nich niedostępne...udogodnieniami bym tego raczej nie nazwała.
No nie mogli sobie podotykać trupów. No smuteczek. Faktycznie nie opłacało się być kapłanem.


Cz sty 05, 2023 23:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
afilatelista napisał(a):
To nieprawda. Historia o Adamie w żaden sposób nie wyjaśnia skąd pochodzi śmierć.
To nauka wyjaśnia skąd pochodzi śmierć.

Nauka raczkuje, ona jedynie przybliża poznanie tej faktycznej, prawdziwej rzeczywistości, nic ponad to.
afilatelista napisał(a):
Tu co to znaczy "wprowadzić"? Jeśli grzech był przed nim to nie mógł go wprowadzić.

Bóg wprowadził za pośrednictwem Mojżesza Prawo. Czy to znaczy, że wcześniej nie obowiązywało, a grzech był "martwy"?
Jezus zbawił świat, czy w takim razie wszystkich żyjących przed Nim ono nie dotyczy?
afilatelista napisał(a):
Nie widzę tu sprawiedliwości. Jeśli Adam nie zrobił nic innego niż ludzie przed nim to dlaczego zasługuje na karę? Dlaczego ja zasługuje na karę? Dlaczego zmarłe dziecko zasługuje na karę?

Po pierwsze jaką karę, jeśli wyboru dokonuje człowiek, a Bóg jedynie na to "przystaje"?
Po drugie Adam to figura, przedstawiciel każdego żyjącego kiedykolwiek człowieka, przed i po nim.
Na jego przykładzie Bóg uwidacznia ludziom, że są marnością i sami z siebie nic nie mogą, a zarazem dowiadujemy się dlaczego wszystko zaistniało....cała reszta zależy od (jednego) naszego wyboru.
afilatelista napisał(a):
Czy ludzie którzy żyli 10 tys lat temu nie byli ludźmi?

Kto tak twierdzi? Bóg "wkroczył"/odezwał się w czasie który uznał za doskonały/odpowiedni.
afilatelista napisał(a):
Politeizm polega na czczeniu wielu bogów. Jeśli Adam nie czcił innego boga to nie był politeizm

Bogiem może być cokolwiek lub ktokolwiek...np. Ty sam dla siebie. Adam pozbawił chwały Słowo Boże...dopuścił do biblijnego cudzołóstwa...słowo przeciw słowu.
afilatelista napisał(a):
po pierwsze Adam nie był pierwszym człowiekiem. Ludzie żyli dużo dawniej niż to co podałaś. Poza tym zgodnie z teoria ewolucji nie ma kogoś takiego jak pierwszy człowiek. Ludzie nie są też z prochu tylko rodzą się z matki. Jezus również miał ciało z matki. Gdzie więc różnica?

Nie zrozumiałeś, pierwszy w sensie figury nas wszystkich przedstawiającej, pierwszy do którego odezwał się Bóg(taki reprezentant). Co do prochu, to z czego się składa Twoje ciało? Z tej ziemi, ze wszystkich pierwiastków które z niej pochodzą(skąd się wzięły to zapewne wiesz)
afilatelista napisał(a):
Ale na czym polegało to zwyciężenie grzechu? Przecież to co uważane za grzeszne było tak przed nim jak i po nim
)
W skrócie, takie przesłanie-miłosierdzie Boże nie ma granic, wystarczy przy nim wytrwać do końca
i prawdziwie mu zawierzyć.Tyle.
afilatelista napisał(a):
Czy gdyby do Ciebie odezwał się Jahwe i kazał zabić swoje dziecko, to czy byś to zrobiła? I czy uważasz że należy słuchać takiego polecenia?

Bóg uczynił dla ludzi już wszystko co było konieczne. Abraham wpierw otrzymał obietnicę że z jego syna powstanie wielki naród, sprawa z tą ofiarą wygląda dla wielu niezrozumiale, a wystarczy się z nią dokładnie, spokojnie zapoznać, bez zbędnych osądzających "uniesień".
afilatelista napisał(a):
No widzisz - było więcej chętnych niż mogło się załapać. Czyli trzymany biznes dla swoich.

Znów pochopne wnioski..pokolenie Lewiego nie posiadało żadnych ziem, ich zadaniem było służyć jedynie Bogu. No ale jeśli dla kogoś praca u cudzej osoby na roli lub przy bydle, albo doskonałe prowadzenie się( ciągłe oczyszczenia i nieskazitelne postępowanie, czy spożywanie jedynie wyznaczonych pokarmów) jest wygodą, pogonią za bogactwem i ułatwianiem sobie życia, to ja już raczej nic więcej od siebie nie dodam.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 10, 2023 12:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
Saqura napisał(a):
Nauka raczkuje, ona jedynie przybliża poznanie tej faktycznej, prawdziwej rzeczywistości, nic ponad to.

Tak nauka przybliża poznanie rzeczywistości. W przeciwieństwie do wiary.
Cytuj:
Bóg wprowadził za pośrednictwem Mojżesza Prawo. Czy to znaczy, że wcześniej nie obowiązywało, a grzech był "martwy"?

Tak. Przed Mojżeszem nikt nie wiedział żeby nie nosić materiału z dwóch rodzaju włókien. Nikt nie wiedział że nie wolno jeść owoców morza i że należy ukamienować ofiarę gwałtu.

Cytuj:
Jezus zbawił świat, czy w takim razie wszystkich żyjących przed Nim ono nie dotyczy?
Ty mi powiedz od czego mamy być zbawieni. I co z tymi którzy żyli przed Adamem?

Cytuj:
Po pierwsze jaką karę, jeśli wyboru dokonuje człowiek, a Bóg jedynie na to "przystaje"?

Ale ja nie wybieram sobie życia w piekle. Deklaruję że nie chce tam trafić i że wolałbym nie istnieć niż cierpieć wiecznie. Cała ta koncepcja że piekło to wybór jest nonsensowna.

Cytuj:
Po drugie Adam to figura, przedstawiciel każdego żyjącego kiedykolwiek człowieka, przed i po nim.
Na jego przykładzie Bóg uwidacznia ludziom, że są marnością i sami z siebie nic nie mogą, a zarazem dowiadujemy się dlaczego wszystko zaistniało....cała reszta zależy od (jednego) naszego wyboru.
Po pierwsze to herezja. Po drugie niczego z tej historii się nie dowiadujemy.

Cytuj:
Kto tak twierdzi? Bóg "wkroczył"/odezwał się w czasie który uznał za doskonały/odpowiedni.

Odpowiedni do czego? Bo w sumie to niczego nie osiągnął.


Cytuj:
Bogiem może być cokolwiek lub ktokolwiek...np. Ty sam dla siebie. Adam pozbawił chwały Słowo Boże...dopuścił do biblijnego cudzołóstwa...słowo przeciw słowu.

"Ty też jesteś bogiem, uświadom to sobie, sobie ..."
Zmieniasz definicje słów.

Cytuj:
Nie zrozumiałeś, pierwszy w sensie figury nas wszystkich przedstawiającej, pierwszy do którego odezwał się Bóg(taki reprezentant). Co do prochu, to z czego się składa Twoje ciało? Z tej ziemi, ze wszystkich pierwiastków które z niej pochodzą(skąd się wzięły to zapewne wiesz)

I z powodu figury jesteśmy potępieni?
Nie. Ludzkie ciało nie składa się z prochu. Składa się głównie z wody. Generalnie życie na ziemi powstało z wody i substancji w niej rozpuszczonych. Nie z prochu.

Cytuj:
W skrócie, takie przesłanie-miłosierdzie Boże nie ma granic, wystarczy przy nim wytrwać do końca
i prawdziwie mu zawierzyć.Tyle.
Po pierwsze gdyby miłosierdzie nie miało granic to Bóg nie powinien wymagać Wyznawania jakiejś religi bez dowodów. Jeśli stawia warunki to znaczy że jest granica jego miłosierdzia.
Cytuj:
Bóg uczynił dla ludzi już wszystko co było konieczne. Abraham wpierw otrzymał obietnicę że z jego syna powstanie wielki naród, sprawa z tą ofiarą wygląda dla wielu niezrozumiale, a wystarczy się z nią dokładnie, spokojnie zapoznać, bez zbędnych osądzających "uniesień".
Zadałem konkretne pytanie i oczekuje odpowiedzi. Jeśli usłyszałabyś od Boga że z Twojego syna powstanie wielki naród a potem Big kazałby Ci zabić syna to czy byś to zrobiła?

Cytuj:
Znów pochopne wnioski..pokolenie Lewiego nie posiadało żadnych ziem, ich zadaniem było służyć jedynie Bogu. No ale jeśli dla kogoś praca u cudzej osoby na roli lub przy bydle,
Sugerujesz że kapłani i ich dzieci pracowali przy bydle?
Cytuj:
albo doskonałe prowadzenie się( ciągłe oczyszczenia i nieskazitelne postępowanie, czy spożywanie jedynie wyznaczonych pokarmów) jest wygodą, pogonią za bogactwem i ułatwianiem sobie życia, to ja już raczej nic więcej od siebie nie dodam.
Nie wydaje mi się żeby to było duże poświęcenie w stosunku do przywilejów.


Wt sty 10, 2023 20:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
afilatelista napisał(a):
Tak nauka przybliża poznanie rzeczywistości. W przeciwieństwie do wiary.

A wgląd w rzeczywistość przybliża do Prawdy.
afilatelista napisał(a):
Tak. Przed Mojżeszem nikt nie wiedział żeby nie nosić materiału z dwóch rodzaju włókien. Nikt nie wiedział że nie wolno jeść owoców morza i że należy ukamienować ofiarę gwałtu.

Przed Mojżeszem Bóg nigdy wcześniej nie był tak bardzo obecny i dostępny dla całego narodu.
afilatelista napisał(a):
Ty mi powiedz od czego mamy być zbawieni. I co z tymi którzy żyli przed Adamem?

Od śmierci. Ci przed Adamem to też "grzesznicy"(potrzebujący pomocy) jak wszyscy i po nim.
afilatelista napisał(a):
Ale ja nie wybieram sobie życia w piekle. Deklaruję że nie chce tam trafić i że wolałbym nie istnieć niż cierpieć wiecznie. Cała ta koncepcja że piekło to wybór jest nonsensowna.

Piekło to anihilacja, a właściwie jest nim sam moment sądu(wtedy nastąpi płacz, no może nie dla wszystkich, Tobie nieistnienie nie przeszkadza, nie jesteś sam ...znam wielu tak twierdzących)
afilatelista napisał(a):
Po pierwsze to herezja. Po drugie niczego z tej historii się nie dowiadujemy.

Powtórzę, żaden człowiek nie osiągnie wieczności bez Bożej pomocy, Bóg chce ją dać ale to człowiek musi wyrazić taką wolę i w niej wytrwać do końca...Jak wielka jest to pomoc możemy się przekonać zawierzając Jego miłosierdziu..co ukazał nam na swoim Synu. Adam "zgrzeszył" ale Bóg i tak przy nim trwał nadal, bo Adam tego chciał, co widać po jego synach którzy również czcili tego Boga którego on.
afilatelista napisał(a):
I z powodu figury jesteśmy potępieni?

Nie, z powodu naszej "małości", wpierw musimy to pojąć, pojąć i wyrazić zgodę na nasz cel zaistnienia..lub go odrzucić. Wszystko czego mamy dokonać obecnie to wybór. Reszta należy do Ducha św, Ojca i Syna.
afilatelista napisał(a):
"Ty też jesteś bogiem, uświadom to sobie, sobie ..."
Zmieniasz definicje słów.

Moja definicja jest zgodna z tą biblijną, inna nie jest mi potrzebna.
Magik miał własną i dał jej wyraz 26 grudnia 23 lata temu :cry:
afilatelista napisał(a):
Nie. Ludzkie ciało nie składa się z prochu. Składa się głównie z wody. Generalnie życie na ziemi powstało z wody i substancji w niej rozpuszczonych. Nie z prochu.

Człowiek zbudowany jest m.innymi z tych podstawowych pierwiastków tlen 65 proc., węgiel 18,5 proc, wodór 9,5 proc. oraz azot 3,3 proc....jądro ziemi tlen, węgiel, wodór, a azot z gleby. W tym wypadku Biblia nas wyprzedziła o kilka tysięcy lat :)
afilatelista napisał(a):
Po pierwsze gdyby miłosierdzie nie miało granic to Bóg nie powinien wymagać Wyznawania jakiejś religi bez dowodów. Jeśli stawia warunki to znaczy że jest granica jego miłosierdzia.

Jedyny warunek to Twój wolny wybór. tak było na przykładzie Adama i tak pozostało do dzisiaj.
afilatelista napisał(a):
Sugerujesz że kapłani i ich dzieci pracowali przy bydle?

Zapomniałeś, że dziesięcina to nie pieniądze a dary z plonów i bydła? Już samo to sugeruje prace lewitów przy bydle na pastwiskach.
afilatelista napisał(a):
Nie wydaje mi się żeby to było duże poświęcenie w stosunku do przywilejów.

Jakich przywilejów? Wymienisz chociaż kilka na duży plus do kapłanów Izraela, oczywiście począwszy od czasów wprowadzenia kapłaństwa gdy jeszcze nie istniała żadna świątynia.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt sty 13, 2023 12:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
Saqura napisał(a):
Piekło to anihilacja, a właściwie jest nim sam moment sądu(wtedy nastąpi płacz, no może nie dla wszystkich, Tobie nieistnienie nie przeszkadza, nie jesteś sam ...znam wielu tak twierdzących)

Skąd ten pomysł że piekło to anihilacja?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt sty 13, 2023 16:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
Saqura napisał(a):
Przed Mojżeszem Bóg nigdy wcześniej nie był tak bardzo obecny i dostępny dla całego narodu.

Ani wcześniej ani później. No właśnie, dlaczego? Dlaczego Bóg najbardziej ujawnia się Izraelitom w czasie eksodus i podboju Kanaanu? Dlaczego pomaga jednemu narodowi wyniszczyć inne narody, mordować, burzyć miasta, niewolić kobiety i dzieci?
Dlaczego. Od ujawnił się w ten sam sposób innym narodom?

Dlaczego Izraelitom najbardziej ujawniał się w czasie który dla autorów Biblii był już zamieszchły? W czasie Pierwszej Świątyni kiedy spisano Biblię już obecność Boga nie była taka spektakularna.

Cytuj:
Od śmierci. Ci przed Adamem to też "grzesznicy"(potrzebujący pomocy) jak wszyscy i po nim.

Przecież ludzie umierają tak jak umierali. Poza tym nie boje się śmierci.
Cytuj:
Piekło to anihilacja, a właściwie jest nim sam moment sądu(wtedy nastąpi płacz, no może nie dla wszystkich, Tobie nieistnienie nie przeszkadza, nie jesteś sam ...znam wielu tak twierdzących)
A temat wątku widziałaś? Zwracam się tu do katolików, a anihilacja to nie jest doktryna katolicka. Z anihilacja nie mam problemu.


Cytuj:
Powtórzę, żaden człowiek nie osiągnie wieczności bez Bożej pomocy, Bóg chce ją dać ale to człowiek musi wyrazić taką wolę i w niej wytrwać do końca...Jak wielka jest to pomoc możemy się przekonać zawierzając Jego miłosierdziu..
spoko luz. W takim razie obejdę się bez tego całego zbawienia.
Cytuj:
co ukazał nam na swoim Synu.
no wielkie miłosierdzie pokazał doprowadzając do jego cierpienia i śmierci. Ja inaczej rozumiem znaczenie tego słowa.

Cytuj:
Adam "zgrzeszył" ale Bóg i tak przy nim trwał nadal, bo Adam tego chciał, co widać po jego synach którzy również czcili tego Boga którego on.
Tak twierdzi Biblia. Ale archeologia tego nie potwierdza.
Cytuj:
Moja definicja jest zgodna z tą biblijną, inna nie jest mi potrzebna.

Cytat proszę.
Cytuj:
Człowiek zbudowany jest m.innymi z tych podstawowych pierwiastków tlen 65 proc., węgiel 18,5 proc, wodór 9,5 proc. oraz azot 3,3 proc....jądro ziemi tlen, węgiel, wodór, a azot z gleby. W tym wypadku Biblia nas wyprzedziła o kilka tysięcy lat :)

Bzdura. Jeśli chcesz porównywać skład chemiczny to ile jest w człowieku krzemu? Śladowe ilości.
[)quote]Jedyny warunek to Twój wolny wybór. tak było na przykładzie Adama i tak pozostało do dzisiaj.

Wybór czego? Wyboru można dokonać jeśli dostępne są informacje. Ja nie wybrałem ateizmu. Po porostu nie widzę dowodów na istnienie Boga.


Cytuj:
Zapomniałeś, że dziesięcina to nie pieniądze a dary z plonów i bydła? Już samo to sugeruje prace lewitów przy bydle na pastwiskach.

Dziesięcina była z różnych płodów rolnych i była przekazywana jako gotowa żywność. Co ważne jeśli ktoś miał za daleko musiał przekazać pieniądze. Ale tak czy inaczej to chyba dobry układ dla lewitów.

Cytuj:
Jakich przywilejów? Wymienisz chociaż kilka na duży plus do kapłanów Izraela, oczywiście począwszy od czasów wprowadzenia kapłaństwa gdy jeszcze nie istniała żadna świątynia.
[/quote]A dziesięcina to mało? Do tego status społeczny.


So sty 14, 2023 10:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3789
Post Re: Historia gatunku ludzkiego i religii a katolicyzm
Idący:
Zdecydowanie tak. Szukanie materialnych potwierdzeń faktów opisanych Biblii jedynie jako tło nie ma sensu. Spisujący nie miał najmniejszego zamiaru pisania dzieła historycznego, ani przyrodniczego. To historia zbawienia, przymierza Boga z człowiekiem.
W tej historii bez znaczenia są daty i miejsca. To tylko tło służące percepcji ludzkiej. Nic więcej.


Idący nie można tak mówić, że księga rodzaju to jedna wielka ściema, a Bóg opisany w tej Księdze no to już nie jest ściema, nie można Boga wyrywać z kontekstu i nadawać mu innego znaczenia niż cała księga.
Chociaż autorzy Księgi nie wiedzieli o otaczającym ich świecie tego co dziś wiemy , ale na pewno nie można zakładać że chcieli napisać coś o Bogu więc posłużyli się bajką, bo wówczas Bóg też się stanie bajką.
Trzeba wierzyć w Słowo Natchnione, bo gdyby dzisiaj pisano Księgę Rodzaju to za 4 tyś lat nasi potomkowie śmiali by się z nas że piszemy o gwiazdach , o supernowych o wielkim wybuchu o czarnych dziurach, to takie mity będą dla nich i taka ściema że trudno to sobie nawet wyobrazić, więc nie gardź Księgą Rodzaju bo i tobą gardzić będą.


So sty 21, 2023 11:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL