Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Naukowy obraz świata a religijny obraz świata 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1392
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Przykład św.Pawła pokazuje, że spotkanie z Chrystusem uzdalnia do zerwania z tradycją i chęcią obrony za wszelką cenę nauk własnej denominacji.Z drugiej strony powoduje, że z miłosierdziem patrzysz na innych ludzi i nie masz ochoty wciskać im niczego na siłę, ale jedynie dzielić się z nimi tym, co przynosi prawdziwą wolność i usuwa lęk.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr mar 08, 2023 21:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Z biologicznego punktu widzenia wydawało mi się, że wolność i brak lęku mogą przynosić pewne substancje psychoaktywne, nie będę ich wymieniał, pewnie forumowicze wiedzą, co mam na myśli. A Ty twierdzisz, że co takiego może przynieść prawdziwą wolność i usunięcie lęku?


Śr mar 08, 2023 21:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 11, 2021 9:52
Posty: 59
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Jak wiemy obraz świata religijny i naukowy w przeszłości dużo bardziej się rozjeżdżał, piszę tu konkretnie o ewolucji. Teraz jest inaczej. Wydaje mi się że Kościół teraz bierze pod uwagę świat naukowy w formowaniu niektórych nauk, a raczej ich precyzowaniu. Dla mnie osobiście, z wyboru, nie istnieje wiara bez nauki. Dlaczego? Bo uważam że Bóg mówi także przez naukę. I to nie może być niespójne. JAk z homoseksualizmem. Nauka swoje, katolicy swoje. Dla mnie jest jasne i nie uważam że to herezja uznając wyniki nauki, że homoseksualizm jest kształtuje się w większości w okresie prenatalnym. Dlatego nie mogę nazwać tego człowieka chorym czy innym -YM. Kościół bierze to pod uwagę i zabrania mówić o tym jakk o chorobie, nie wartościuje także czy to jest dobre czy złe. Ja więc, bez nauki, wierzyć nie zamierzam.


Cz mar 09, 2023 8:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
A jak postrzegasz człowieka z perspektywy naukowej? Czy jego osobowość to nie jest przede wszystkim mózg, który funkcjonuje na zasadzie procesów fizykochemicznych o charakterze deterministycznym, jak swoisty mechanizm? Czy w związku z tym człowiek może być z perspektywy naukowej jeszcze w ogóle osobą?


Cz mar 16, 2023 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Az dziwne ze w tym watku jeszcze nie zauwazylem do odwolania sie do fantastycznej encykliki Sw, Jana Pawla II Wielkiego:
https://www.vatican.va/content/john-pau ... ratio.html
z niezapomnianym wstepem:
"Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy."

Wielcy ludzie zawsze zauwaza cos ciekawego np spostrzezenie Abpa Rysia:
"ze dzisiaj kazdy zna sie na wszystkim" w:
Wstęp Abp. Rysia | Wykład Mistrzowski prof. Meissnera | Łódź 2023 - YouTube

Oprocz profesora Meissnera ktory potrafi widziec granice.
"Fizyka i transcendencja" | Wykład Mistrzowski Prof. Meissnera | Łódź 2023 - YouTube

Zetknalem sie z refleksja jakiegos amerykanskiego biskupa, ktory widzi przyczyne tego ze Kosciol dzis nie przemawia do mlodych poniewaz czesto nie potrafi polaczyc wiary i rozumu. Odwoluje sie np do sceny Zwiastowania gdy Maria nie uwierzyla na slepo wyslancowi lecz zapytala - jakze sie to stanie skoro nie znam meza.
stad klopoty z polaczeniem np potopu i ewolucji.


Wt mar 28, 2023 17:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 21, 2024 15:35
Posty: 1
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Hej, mam prośbę 😇

Robię badania do magisterki i interesują mnie powiązania osobowości z religijnością i duchowością w świetle nowego i, jak mi się wydaje, naprawdę wartościowego modelu stylów wierzenia. Gdyby ktoś chciał zapoznać się z modelem zapraszam do artykułu ks. dr Piotra Szydłowskiego i prof. Jana Cieciucha.
Artykuł o modelu stylów wierzenia (niestety dostęp do pełnego artykułu jest płatny, jeśli nie macie dostępu do bibliotek od uczelni): https://doi.org/10.1558/jasr.25571

Was jednak chciałbym mocno prosić o wypełnienie badania. Trwa około 25 minut i jest dla mnie osobiście bardzo ważne i ciekawe. Szukam m.in. odpowiedzi na pytania: Jacy ludzie wierzą w Boga? Jak duchowość wpływa na zdrowie? Jak podejście do doktryny wiąże się z osobowością?

Już teraz bardzo dziękuję za pomoc! <3 Jeśli potrzeba Wam dodatkowej motywacji- szansa na bon do empiku na 50 zł za uważne przejście całości.

Link do badania:
https://forms.gle/HsjbgHbZUiQpezWs7

Dobrego dnia! ☀️


Cz mar 21, 2024 15:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Swołocz
Tak, można to pogodzić.

Ponieważ wiara nie wchodzi w kompetencje nauki a nauka nie wchodzi w kompetencje wiary, jedno drugiemu nie przeczy.
Nauka opisuje zjawiska i bada je lecz bez wiary i wyobraźni nauka nie mogła by istnieć. Gdyby Einstein nie posiadał wiary i wyobraźni niczego by nie odkrył to intuicja podpowiedziała mu gdzie ma szukać odpowiedzi na swoje pytania.
Nauka podpowiada nam jak zbudowany jest świat, wyjaśnia nam jak i dlaczego wszystko funkcjonuje tak jak funkcjonuje, ale nauka nie zna jeszcze odpowiedzi na podstawowe pytanie, nauka wie mniej więcej jak powstał wszechświat ale nie wie dlaczego?
Pozostaje więc pole dla wiary która tłumaczy nam dlaczego powstał wszechświat, stworzył go Bóg, nauka nie może temu zaprzeczyć bo nie znajdzie żadnych dowodów na to że Boga nie ma.


Śr mar 27, 2024 13:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Miłośćniewyklucza
Dobrze, skupmy się zatem na tym okrągłym białym wafelku z mąki. Powiedz mi dlaczego nauka nie wyjaśniła dlaczego jeden z tych wafelków w parafii Św. Jacka w Legnicy zabarwił się na czerwono i się nie psuje?
Nauka stwierdziła tylko że ta czerwona struktura na hostii
to tkanki mięśnia ludzkiego, ale dlaczego te tkanki nie obumierają dlaczego się nie psują tego już nauka nie wytłumaczyła ?
Albo odbicie na Całunie Turyńskim, dlaczego nauka dzisiaj nie może wykonać identycznego odbicia?


Pt mar 29, 2024 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 122
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
miłośćniewyklucza napisał(a):
Dlaczego? Bo kłamie. Po prostu (może nie świadomie), ale kłamie. Nie może pokazać, że wafelek, chlebek, zwał jak zwał, stał się ciałem, bo się nie staje, a w sposób duchowy,


Proszę zauważyć że ci którzy mają w nickach górnolotne hasła, o miłości, tolerancji i inne bzdury. Nie mają problemu z szydzeniem z cudzych świętości. Hipokryzja wśród liberałów, stare, znałem

Cytuj:
które są aż nazbyt stronnicze.

Bo racjonalista to jest obiektywny xdddd


Pt mar 29, 2024 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 122
Post Re: Naukowy obraz świata a religijny obraz świata
Cytuj:
Otóż wyjaśnię raz jeszcze, bo gdzieś już to tu bodajże robiłem. Mój nick nie odnosi się do mitologii takiej czy innej religii i nie próbuję udawać, że toleruję te bajki


Aha, czyli tolerancja dla swoich ale pogarda i nienawiść do innych. Rozumiem, tylko następnym razem nie płakusiajcie że gejuf bije prawica

Cytuj:
Aha, i jeśli mam porównywać racjonalność i merytoryczność Racjonalisty z przeciętnym katolickim, że tak to górnolotnie nazwę, portalem informacyjnym, no to sorry, ale nie mam czego porównywać xDDD, jak już sobie tak "iksdejujemy"

Ten sam portal który zrobił z Bruno męczennika w imię nauki? xd (już abstrahując że nie ma dowodu iż w ogóle Giorgi został stracony) https://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2275

Tak bardzo wiarygodne źródło wiedzy. No ale od punktowania debilizmów na tej stronce, w Polskim Internecie był niejaki Pilaster. Nie będę mu odbierał zasług


Pt mar 29, 2024 15:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL