Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 16:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr gru 20, 2023 18:08
Posty: 28
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
A kiedy ten potop miałby niby być? Bo na przykład mamuty żyły w czasach, kiedy żyli ludzie. Żyrafy. Słonie itd. Chyba że mamy tutaj wyznawców kreacjonizmu, to polemika jest zbędna. Nic nie zmienia merytoryczna dysputa.


Śr gru 20, 2023 18:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy, dlaczego miałyby wyginąć akurat wszystkie dinozaury, a nie ssaki, gady, czy ptaki, tylko właśnie same dinozaury? No i nie można z jednej pary odtworzyć całej populacji. Każdy hodowca, bez wyjątku, wyśmiałby taki pomysł. Nie potrzeba tu nawet żadnego biologa, ani żadnej wiedzy naukowej. I hodowcy wśród starożytnych Izraelitów też musieli wiedzieć, do czego prowadzi chów wsobny.

A ja nie widziałem nigdy dinozaura na malowidłach naskalnych.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr gru 20, 2023 19:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2022
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Zanurzonywmyślach napisał(a):
kiedy ten potop miałby niby być?
Pan Jezus oraz Apostołowie realnie traktowali potop za dni Noego, więc ja nie wątpię w jego prawdziwość; a kiedy to było? Biblia daje odpowiedź: ponad 1600 lat po Adamie (który też był realną osobą!).

Zanurzonywmyślach napisał(a):
Chyba że mamy tutaj wyznawców kreacjonizmu, to polemika jest zbędna.
OK, nie musimy polemizować, ale zgłaszam tu swoją obecność, jako kreacjonista...
Witaj na forum! :-)

Soul33 napisał(a):
Jerzy, dlaczego miałyby wyginąć akurat wszystkie dinozaury
Ale ja nie twierdzę, że wyginęły...

Soul33 napisał(a):
No i nie można z jednej pary odtworzyć całej populacji. Każdy hodowca, bez wyjątku, wyśmiałby taki pomysł.
Można, gdy jest w miarę doskonałe DNA; obecnie nie można, bo już ono takie nie jest...

Soul33 napisał(a):
A ja nie widziałem nigdy dinozaura na malowidłach naskalnych.
Tu: https://youtu.be/8pBgFg2mAM0 je zobaczysz; i nie tylko to...
Tytuł nagrania: Nieznana Historia Świata: Czy ludzie żyli z dinozaurami?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz gru 21, 2023 8:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2022
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
W tym bardzo długim nagraniu: https://youtu.be/us7OA6Tv-pw?t=8635 - ustawiłem czas, gdzie zaczyna się wątek relacji ludzi, którzy widzieli współczesne dinozaury...
Jasne, że trzeba ostrożnie podchodzić do wszystkiego, ale też nie trzeba z góry negować czegoś, tylko dlatego, że odbiega od oficjalnej narracji; dlatego to podaję, bo wyżej napisałem, że dinozaury nie wyginęły...
Wyginęły lądowe, bo przeszkadzały ludziom, więc je wytępili (ale wieki temu jeszcze i lądowe mogły żyć, co zdaje się potwierdzać nagranie, jakie podałem w poprzednim poście; to w tym podane też to potwierdza), ale gatunki morskie mogły przetrwać - o tym jest w nagraniu (które w całości jest warte uwagi; można przyspieszyć odtwarzanie).
Nasi przodkowie nazywali smokami to, co my zwiemy dinozaurami; a informacje o smokach (itp. wielkich i dziwnych zwierzętach; poprzednie nagranie, a też to teraz linkowane o tym mówi) są w tak wielu kulturach na całym świecie, że to nie może być bujda...

Tu też nagranie w tym temacie: https://youtu.be/LTieaz3P6MM Zakazana archeologia - Odciski na skale

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz gru 21, 2023 9:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy_67 napisał(a):
Ale ja nie twierdzę, że wyginęły...

Kiedyś czytałem o takich kreacjonistycznych poglądach. Jak jednak rozumiem, są też inne.

W każdym razie ludzie mogliby wytępić jakiś gatunek, który żył na ograniczonym terenie, ale nie wszystkie gatunki z jednego rzędu na wszystkich kontynentach w ciągu kilku tysięcy lat (a w tym jeszcze migracje ludów pierwotnych na cały świat). Ludzie nie byli wciśnięci w każdy kawałek terenu na globie, aby wybić wszystkie dinozaury na świecie. Do tej pory jest wiele bardzo dużych połaci terenu, gdzie ludzi nie ma. Ale dinozaury były na całym świecie. Zresztą, wbrew obiegowej opinii wcale nie ma żadnych dowodów na to, że w czasach prehistorycznych człowiek wytępił choćby mamuty. Bardziej prawdopodobne, że wyginęły przez zmiany klimatyczne. Podobnie jest z dzikimi turami, które wyginęły z kilku przyczyn. Nie widzę możliwości wytępienia wszystkich gatunków dinozaurów przez ludzi prehistorycznych.

W naocznych świadków dinozaurów, Yeti, potwora z Loch Ness i kosmitów nie wierzę, dopóki nie będzie dowodów. Ale jakieś ewentualne niedobitki oznaczałyby, że człowiek wytępił wszystkie gatunki dinozaurów prawie wszędzie z bardzo małymi wyjątkami. To też nie jest możliwe.

Cytuj:
Można, gdy jest w miarę doskonałe DNA; obecnie nie można, bo już ono takie nie jest...

Nawet jeśli przyjmujemy hipotezę młodej Ziemi, to doskonałe DNA było po powstaniu świata, a nie po potopie.

Cytuj:
Tu: https://youtu.be/8pBgFg2mAM0 je zobaczysz; i nie tylko to...
Tytuł nagrania: Nieznana Historia Świata: Czy ludzie żyli z dinozaurami?

Jak dla mnie, to tylko jeden na pewno wygląda jak dinozaura. Reszta to jak chmury przypominające psa. W jednym przypadku autor filmu mówi, że brontozaur miał małą głowę, a pokazuje rysunek, na którym to niby zwierzę miało jakiś przerośnięty łeb. Natomiast na innym malunku ta głowa dinozaura, która faktycznie wygląda jak dinozaur to może być np. rysunek ptaka z zębami, którego ktoś sobie wymyślił. Istnieją też przecież rysunki dziwnych hybryd albo ludzi z głowami zwierząt, jak choćby egipscy bogowie Horus, Anubis i inni. Podobnie jak stworzenia mitologiczne typu gryf, czyli połączenie orła i lwa. Ale to przecież nie oznacza, że faktycznie istniały. To tylko wyobrażenia. I całkiem możliwe jest, że gdzieś znaleźli szczątki dinozaura.

Ale to są wszystko bardzo rzadkie przypadki. Mamy ponad 200 malowideł mamutów, a brontozaura i stegozaura tylko po jednym? Dlaczego? Przecież dinozaury wyglądają bardziej spektakularnie niż wszystkie inne współczesne zwierzęta, więc powinny być częściej przedstawiane.

W filmie wspomina też o ok. dwudziestu przypadkach datowania szczątków dinozaurów na kilkadziesiąt tysięcy lat, ale znowu mamy tutaj ten sam problem. Tych datowanych na dziesiątki milionów są tysiące. A są różne możliwości niewłaściwego datowania skamielin, jak choćby zanieczyszczenie próbek wskutek błędu człowieka lub procesów geologicznych. Dopóki stanowią promil wszystkich skamielin, to nie ma powodu do podważania całej reszty.

Natomiast tłumaczenie, że ktoś się uczepił jakiejś tezy i lekceważy argumenty, które jej przeczą jest bardzo naiwne. Tak jakby paleontologów na świecie było kilku i wszyscy pracowali w jakimś amoku. W nauce są niezliczone przypadki, gdy wywrócono jakieś przekonania do góry nogami. Takim przypadkiem jest choćby teoria względności, a w archeologii dinozaurów odkrycie, że były stałocieplne, mniejsze z nich miały pióra, w ogóle nie były gadami i pochodzą od nich ptaki. Dinozaury zainteresowały mnie już w podstawówce trzydzieści lat temu i te odkrycia kiedyś były nie do pomyślenia. Zresztą, podobnie jest w kosmologii - przykładowo, okazało się, że na Marsie były rzeki i ocean, a rozszerzanie wszechświata przyspiesza i nikt nie ma nawet pomysłu, jak to możliwe. Albo w fizyce - jeszcze Einstein wyśmiewał zasady mechaniki kwantowej, aż w końcu w obliczu wyników badań uznał, że przez lata był w błędzie. Tak działa nauka. Ciągle coś podważa. Chociaż na pewno nie podważa znanych oczywistości, jak kształt Ziemi, jej wiek, czy krążenie wokół Słońca.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz gru 21, 2023 15:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 20, 2023 18:08
Posty: 28
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Sorry, ale to brednie. Trzeba mieć wyobraźnie, żeby zobaczyć w tym czymś dinozaury. To trochę, jak z tym drzewem w Parczewie ostatnio. A co do Potopu, nie ma przekonujących dowodów na to, że był. Były lokalne, owszem, ale tak, żeby cały świat zalało, sorry, no po prostu nie ma. I nieważne jak bardzo będziesz naciąać rzeczywistość pseudonaukowymi treściami.


So gru 23, 2023 14:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 20, 2023 18:08
Posty: 28
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
1600 lat po Adamie, a Adam kiedy żył? Konkretny czas, np. 10 tys. lat p.n.e. Dla mnie nie są realnymi postaciami, dla mnie to baśniowe postaci. Nie ma dowodów na to, że ludzkość pochodzi od jednej rodziny po potopowych ludzi. Brak jest też zgodności między relacją biblijną a innymi źródłami historycznymi, takimi jak egipskie inskrypcje, które nie wspominają o potopie ani o wyjściu Izraelitów z Egiptu pod wodzą Mojżesza, ciekawe czemu... przecież to takie ważne, rzekomo realne.


So gru 23, 2023 14:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2022
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Zanurzonywmyślach napisał(a):
A co do Potopu, nie ma przekonujących dowodów na to, że był. Były lokalne, owszem, ale tak, żeby cały świat zalało, sorry, no po prostu nie ma. I nieważne jak bardzo będziesz naciąać rzeczywistość pseudonaukowymi treściami.
Nie muszę się na tym, co świeckie opierać - mogę tylko na Biblii:
    Rdz 9,8-17 PAU
    (8) Potem Bóg rzekł do Noego i jego synów:
    (9) „Oto Ja zawieram moje przymierze z wami, a po was z waszym potomstwem
    (10) i z wszelką żywą istotą, która jest z wami, z ptactwem i bydłem oraz z wszelkim zwierzęciem spośród tych, które wyszły z arki.
    (11) Ustanawiam więc moje przymierze z wami. Żadna istota cielesna nie będzie już wyniszczona wodami potopu. Nie będzie już więcej potopu, który miałby spustoszyć ziemię”.
    (12) I Bóg rzekł: „Oto znak przymierza, który kładę między Mną i wami, i między wszelką istotą żywą, która jest z wami, dla wszystkich przyszłych pokoleń.
    (13) Łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem między Mną a ziemią.
    (14) Gdy więc ujrzę obłok nad ziemią i ukaże się łuk na chmurach,
    (15) przypomnę sobie moje przymierze między Mną a wami oraz wszelką żywą istotą cielesną. Nie będzie już więcej wód potopu, niszczących wszelką istotę cielesną.
    (16) Gdy więc pojawi się łuk na obłoku i zobaczę go, przypomnę sobie wieczne przymierze między Bogiem i wszelką żywą istotą cielesną, która jest na ziemi”.
    (17) I Bóg powiedział do Noego: „To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszelką istotą cielesną, jaka jest na ziemi”.

Gdy się w ten cytat zagłębisz, to zauważysz, że Pan Bóg obiecał zaraz po potopie, że więcej takiej katastrofy nigdy już nie będzie!!
Zatem, gdyby potop nie był za dni Noego tym, co Biblia podaje, że był: zalaniem całej Ziemi, to każda większa lokalna powódź czyniłaby z Boga kłamcę, bo takie lokalne powodzie niosą śmierć, a On obiecał, że tak nie będzie, aby się to powtórzyło, co za dni Noego było!...

Zanurzonywmyślach napisał(a):
1600 lat po Adamie, a Adam kiedy żył? Konkretny czas, np. 10 tys. lat p.n.e. Dla mnie nie są realnymi postaciami, dla mnie to baśniowe postaci.
Tak, uznający tzw. młodą Ziemię (czyli m.in. ja), mniej więcej w tym zakresie lat się poruszają...
Dla Ciebie mogą to być postaci nierealne, ale dla np. proroków, apostołów i samego Chrystusa to były postaci jak najbardziej prawdziwe; ja się na tym ich świadectwie wzoruję i opieram (sorry, nie przekonasz mnie, abym zmienił zdanie; może gdzie indziej próbuj, bo ze mną to niewykonalne...).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N gru 24, 2023 9:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Najpierw trzeba założyć, że to jest opis faktycznych wydarzeń.

Przytoczysz jakieś fragmenty Nowego Testamentu, z których ma wynikać, że Jezus lub Apostołowie tak uważali?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 24, 2023 16:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2022
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Mt 24:37-39 PAU
(37) Z przybyciem Syna Człowieczego będzie podobnie, jak było za dni Noego.
(38) W tamtych dniach przed potopem jedli i pili oraz żenili się i były wydawane za mąż aż do dnia, w którym Noe wszedł do arki.
(39) I nie spostrzegli się, kiedy przyszedł potop i wszystkich pochłonął. Tak również będzie, gdy przyjdzie Syn Człowieczy.

Łk 17:26-27 PAU
(26) I jak było za dni Noego, tak będzie w dniach Syna Człowieczego.
(27) Jedli, pili, żenili się, wychodziły za mąż, aż do dnia, w którym Noe wszedł do arki. Potem przyszedł potop i wytracił wszystkich.

Hbr 11:7 PAU
(7) Przez wiarę Noe otrzymał pouczenie o sprawach jeszcze niewidocznych, przyjął je poważnie i zbudował arkę, aby ocalić swoją rodzinę. Przez wiarę potępił ten świat i stał się dziedzicem sprawiedliwości, którą otrzymuje się przez wiarę.

1P 3:19-20 PAU
(19) Jego mocą poszedł również, aby ogłosić naukę uwięzionym duchom,
(20) które niegdyś, za dni Noego, nie okazały posłuszeństwa. Wtedy Bóg czekał cierpliwie, zanim zbudowano arkę, w której tylko nieliczni, to jest osiem osób, zostali zbawieni dzięki wodzie.

2P 2:5 PAU
(5) Nie oszczędził też pradawnego świata, ale zesłał potop na bezbożnych, a tylko osiem osób zachował wraz z Noem, który nawoływał do sprawiedliwości.

----------
Była "okazja", aby wyjaśnić i naprostować przekaz o potopie z czasów Noego (wszak tyle czasu minęło, więc może jakaś "aktualizacja" się należała w "bazie danych") - ale jak widać, nie skorzystał z tego Chrystus, apostołowie też nie...
Twardo się trzymali narracji z Księgi Rodzaju!!
Robię to samo: trzymam się tejże narracji, a gdyby się w niebie okazało, że źle robiłem, to... powołam się na ww. wypowiedzi i zapytam: a czy oni też źle robili?!...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N gru 24, 2023 17:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Nie wiem, czy można powiedzieć, że robili źle. Na pewno nikt z ówczesnych ludzi nie miał podstaw podejrzewać, że nie było to autentyczne wydarzenie. Trzeba jednak pamiętać, że mało wiemy o mentalności tamtej kultury. A ostatnio słyszałem wypowiedź jakiegoś eksperta, że granica między prawdą a fikcją była dla nich bardzo płynna, w przeciwieństwie do nas. Nie mieli takiej wiedzy o naturze jak my i nie mieli możliwości weryfikować znacznej części informacji, które do nich docierają. W takiej sytuacji pewnie nawet się nad tym nie zastanawiali.

Ale nawet, gdyby wszyscy wiedzieli, to jak mieliby o tym nauczać? Zwykle, gdy w dzisiejszych czasach mówi się o znanych filmach lub książkach fabularnych, nikt nie zaznacza, że to fikcja. Poza tym Jezus chyba nie był wszechwiedzący podczas pobytu na ziemi.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 24, 2023 18:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 20, 2023 18:08
Posty: 28
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Mam tylko jedno pytanie: Ziemia jest płaska? Rozciąga się nad nami kopuła, a pod nią słońce i księżyc? Bo nie wiem, czy jesteś jednym z tych, co żyją w tym universum tzw. szurów.


N gru 24, 2023 18:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
To były strasznie dawne czasy, gdy dinozaury były:
https://youtu.be/Vp-8rffIOGQ?si=077itQyn3ssTazql

https://youtu.be/b33Si4Lznrg?si=WXNmrehiBVlOBWeO


N gru 24, 2023 19:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Ani starożytni Grecy, ani wcześni chrześcijanie w to nie wierzyli. Z jakimiś rzadkimi wyjątkami. Obecnie to raczej kwestia indywidualna. Pogląd ten zaczął być propagowany w czasach nowożytnych w XIX wieku przez angielskiego socjalistę, które zostały przyjęte przez jakieś Kościoły chrześcijańskie, ale to jakiś margines. Wygląda na to, że faktycznie wywodził swój pogląd z Biblii, jednak ostatecznie oparł się na własnych eksperymentach.

https://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_Rowbotham

Oczywiście co innego jest z ewolucją. Przykładowo, Świadkowie Jehowy jej nie uznają i jeśli dobrze pamiętam, nawet nie mają wyboru, aby ich nie wyrzucili na zbity pysk.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 24, 2023 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2022
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Soul33 napisał(a):
Ani starożytni Grecy, ani wcześni chrześcijanie w to nie wierzyli.
I ja się tego też trzymam i płaskoziemcą nie jestem.
A co do potopu, to też się trzymam tego, co już napisałem i co cytowałem...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn gru 25, 2023 6:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL