Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Nie ma tematu wprost w tytule do skamielin się odnoszącego, więc... nadrabiam to nagraniem, które w moim odbiorze jest naprawdę warte uważnego obejrzenia!
Tytuł wykładu: "O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?"
https://youtu.be/__rzZN8q1Oo

Jeśli będzie jakaś dyskusja, to proszę o trzymanie się tytułowych skamielin, by wieloma wątkami nie narobić zamieszania, które stężeje i się w skamielinę bezużyteczną zamieni... ;)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So maja 06, 2023 17:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Skoro do powstania skamielin potrzebne są szczególne warunki, to kojarzenie na przykład tzw. eksplozji kambryjskiej z czymś katastroficznym wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N maja 07, 2023 12:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
A jaka to katastrofa mogła być wtedy?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N maja 07, 2023 14:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Prelegent, ewangelista (taki ma oficjalny tytuł) Wieslaw Szkopiński z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego dość wyczerpująco przedstawił sprawę skamielin i chwała mu za to.
Pod koniec swojego wykładu niestety wykonał intelektualnego fikołka i bardzo nieporadnej, naiwnej manipulacji oraz interpretacji.
Oto jego tezy:
. Bog stworzył świat jako cos dobrego,
- uczynił potop,
- powstały skamieliny,
- ilość skamielin świadczy o tym, ze wtedy przed potopem było większe bogactwo flory i fauny niż obecnie.
Końcowy wniosek ewangelisty: skamieliny potwierdzają prawdziwość słów Biblii ponieważ Jezus powiedział:
Cytuj:
„Powiadam wam, jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą”.

Nieważne w jakim kontekście to Jezus powiedział, powiedział o kamieniach? powiedział. Skamieliny są kamieniami? są. Proste, i nad czym tu deliberować? :D

_________________
ksiądz


Wt maja 09, 2023 10:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
A jakie jest Twoje podejście do tematu - w sensie: uznajesz ewolucję w jej darwinowskim (trochę pozmienianym przez lata) kształcie, czy zgadzasz się z autorem nagrania co do młodego wieku Ziemi (z ogólnoświatowym potopem)?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt maja 09, 2023 13:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Na podobny temat niedawno dyskutowaliśmy. Dlatego skopiowałem z tamtego wątku mój post.
Nie zgadzam sie ze zwolennikami młodego wieku ziemi. Ich chronologia oparta na biblijnej chronologii jest po prostu błędna. Nie uwzględnia symboliki liczb, niepewnych danych dotyczących wydarzeń biblijnych, nie bierze pod uwagę, ze niektóre opisy wydarzeń były spisywane kilkaset lat później, interpretuje dosłownie wszystko co jest opisywane w Biblii, nie uwzględnia powtórzeń niektórych biblijnych tekstów itd.

Nie chcę się za bardzo rozpisywać więc parę słów na temat stanowiska Kościoła katolickiego wobec teorii ewolucji i interpretacji Biblii.
Cytuj:
Warto pamiętać, że już w 1950 r., w Encyklice "Humani generis", Papież Pius XII, uwzględniając stan badań naukowych swojej epoki, a zarazem wymogi stawiane przez teologię, uznawał doktrynę "ewolucjonizmu" za poważną hipotezę, godną rozważenia i pogłębionej refleksji. Pius XII sformułował przy tym dwa warunki: nie należy przyjmować ewolucjonizmu w taki sposób, jak gdyby była to już nauka pewna oraz jak gdyby można było abstrahować od tego, co o początkach świata i człowieka mówi Objawienie (BF V 37-39).
https://www.bing.com/ck/a?!&&p=dd68a697 ... 0bWw&ntb=1
Tutaj dalszy cytat:
Cytuj:
22 października 1996 roku, w przesłaniu "Magisterium Kościoła wobec ewolucji", skierowanym do członków Papieskiej Akademii Nauk, na ten temat zabrał głos Jan Paweł II. "Nowe zdobycze nauki - stwierdził wtedy Papież - każą nam uznać, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą. Zwraca uwagę fakt, że teoria ta zyskiwała stopniowo coraz większe uznanie naukowców w związku z kolejnymi odkryciami dokonywanymi w różnych dziedzinach nauki. Zbieżność wyników niezależnych badań - bynajmniej niezamierzona i nieprowokowana - sama w sobie stanowi znaczący argument na poparcie tej teorii"

Tu cytat z katechizmu:
Cytuj:
Katechizm Kościoła Katolickiego formułuje taką oto odpowiedź: "Stworzenie ma właściwą sobie dobroć i doskonałość, ale nie wyszło całkowicie wykończone z rąk Stwórcy. Jest ono stworzone «w drodze» (in statu viae) do ostatecznej doskonałości, którą ma dopiero osiągnąć i do której Bóg je przeznaczył. Bożą Opatrznością nazywamy zrządzenia, przez które Bóg prowadzi swoje stworzenie do tej doskonałości" (302). W rozumieniu chrześcijańskim Bóg nie tylko uczynił swoje stworzenie, lecz jest Tym, który wciąż podtrzymuje je w istnieniu, pozwala mu rozwijać się i prowadzi ku właściwemu celowi.

Resztę można sobie doczytać z zalinkowanego artykułu.

Wracając do biblijnego opisu potopu. Znawcy przedmiotu twierdzą, ze jest to poetycki, teologiczny ale nie historyczny opis kataklizmu, który mógł mieć miejsce. W wielu kulturach i religiach to wydarzenie pozostaje w zbiorowej pamięci.
Celem tego opisu nie jest przedstawienie rzeczywistego przebiegu wydarzeń tylko pokazanie Boga jako sędziego i zbawcy.

Historia o potopie wraz z innymi opisami tworzy wstęp, prolog do historii Narodu Wybranego, są to rozdziały 1-11, jest to wielki poemat teologiczny a nie historyczny, dlatego błędem jest traktowanie tego opisu w sposób dosłowny.
Autor tego opisu potopu posługuje się hiperbolą (wyolbrzymienie, przesada), są tam powtórzenia typowe dla gatunków literackich Bliskiego Wschodu i ustnej tradycji (wszystkie zwierzęta po jednej parze, dalej zwierzęta czyste i nieczyste po siedem samców i samic, zwierzęta nieczyste po parze itd.), symbolika liczb.
Nie można tego tekstu traktować dosłownie z jeszcze jednej przyczyny: podział na zwierzęta czyste i nieczyste był znany dopiero za czasów Mojżesza a więc według biblijnej chronologii znacznie później niż opisywane wydarzenia związane z potopem.
Co to znaczy ogólnoświatowy? Dla ówczesnych ludzi teren, który można było przemierzyć na wielbłądzie lub innym jucznym zwierzęciu przez parę tygodni czy miesięcy to był cały świat.

_________________
ksiądz


Wt maja 09, 2023 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
bramin napisał(a):
Co to znaczy ogólnoświatowy? Dla ówczesnych ludzi teren, który można było przemierzyć na wielbłądzie lub innym jucznym zwierzęciu przez parę tygodni czy miesięcy to był cały świat.
Mam 2 pytania:
a) Jak wyjaśnić to, że na całym globie (to coś więcej, niż wspomniany przez Ciebie teren przemierzany na wielbłądzie) są ślady takiej katastrofy, która świetnie wyjaśnia skamieliny, o jakich traktuje wykład, od którego ten temat zacząłem?

b) Tak nie jest, i nigdy nie będzie, ale załóżmy, że się zgadzam z tymi, co głoszą (a Ty też tak myślisz), że jeśli w ogóle jakiś potop w Biblii wspomniany był, to objął właśnie taki obszar "w zasięgu wielbłąda"... (nie więcej, a raczej mniej).
Co ja mam zrobić (zakładając, że jest tak, jak przyjąłem w tym punkcie) - może mi Bramin doradzi - z taką treścią Bożego przymierza:
    Rdz 9,8-17 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
    (8) Potem Bóg tak rzekł do Noego i do jego synów:
    (9) Oto Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie;
    (10) z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi.
    (11) Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię.
    (12) Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które Ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy:
    (13) Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią.
    (14) A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach,
    (15) wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego istnienia.
    (16) Gdy zatem będzie ten łuk na obłokach, spojrzę na niego i wspomnę na przymierze wieczne między Mną a wszelkim ciałem, które jest na ziemi.
    (17) Rzekł Bóg do Noego: To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszystkimi istotami, jakie są na ziemi.

O co mi chodzi w tym cytatem?
To proste! Tu Pan Bóg zarzeka się uroczyście i przymierzem to nazywa (zawartym nie tylko z ludźmi, ale całą fauną), że nie będzie już takiego potopu, jaki był za dni Noego!!
Ten potop zniszczył życie ludzi i zwierząt (też flora ucierpiała bardzo) - bo Bóg zesłał taki kataklizm, ale tylko raz jeden i nie ma się co bać, że znów się to powtórzy! Bóg to gwarantuje!

Ale zaraz... skoro za dni Noego był "potop" w postaci tylko wielkiej, ale jednak terytorialnie ograniczonej powodzi, to jak takie przymierze Pana Boga ma się do corocznych wielkich powodzi, które na całym świecie topią wiele ludzkich istnień oraz giną też zwierzęta i rośliny?!...
Jeśli "potop" nie był globalny, to Bóg nie dotrzymał słowa przymierza!!!
Nie dotrzymał, bo tego typu "potopy" wciąż dotykają ludzi i zwierzęta, a wszak On obiecał, że czegoś takiego już nie będzie!... [ktoś tu pamięta powódź 1000-lecia, jak nazwano to, co wydarzyło się w Polsce i Czechach w 1997 roku? Ja pamiętam - wielu ludzi się utopiło, zwierząt nie licząc...]

No to może jednak wbrew temu, co napisałem: "Bóg zesłał taki kataklizm, ale tylko raz jeden i nie ma się co bać, że znów się to powtórzy! Bóg to gwarantuje!" należy się bać, bo nie jest to Boże przymierza dotrzymane!?...
[chyba że jednak potop objął, jak podaje Biblia, a archeologia to fajnie potwierdza, całą Ziemię, i wtedy Bóg jednak słowa dotrzymał i nie trzeba się bać powtórki z czasów Noego!]

Pytanie trzecie, bonusowe:
Jeśli Bóg zamierzył zalać wodą tylko dużą okolicę namiotów Noego, to czemu kazał mu budować arkę, zamiast polecić, aby się wyprowadził tam, gdzie wielbłądy poniosą - poza zagrożony teren?!
[gdy później ten sam Bóg polecił Abramowi, aby się przeprowadził na nieznany teren, to on to zrobił bez problemu... więc czyżby Noe też tego nie mógł wcześniej zrobić? Wystarczyło dać polecenie takie, a nie kłopotać się z budową arki... jeśli to miała być tylko duża powódź, a nie taki kataklizm, że żadna wyprowadzka by go nie uratowała...].

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt maja 09, 2023 15:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy_67, w Twoim pierwszym poście prosiłeś:
Jerzy_67 napisał(a):
Jeśli będzie jakaś dyskusja, to proszę o trzymanie się tytułowych skamielin, by wieloma wątkami nie narobić zamieszania,
. Bądź wiec uprzejmy i nie rob OT podając biblijne cytaty mówiące o przymierzu.
Jerzy_67 napisał(a):
Jak wyjaśnić to, że na całym globie (to coś więcej, niż wspomniany przez Ciebie teren przemierzany na wielbłądzie) są ślady takiej katastrofy, która świetnie wyjaśnia skamieliny, o jakich traktuje wykład, od którego ten temat zacząłem?
Na całym globie były nie tylko potopy ale i trzęsienia ziemi, różne ruchy tektoniczne, wybuchy wulkanów czy spadające meteoryty.
Jerzy_67 napisał(a):
Co ja mam zrobić (zakładając, że jest tak, jak przyjąłem w tym punkcie) - może mi Bramin doradzi - z taką treścią Bożego przymierza:
Nie dyskutujemy tu o biblijnym przymierzu tylko ewolucji i skamielinach.
Jerzy_67 i IPW, to nie jest miejsce na personalne przepychanki!

_________________
ksiądz


Śr maja 10, 2023 7:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
bramin napisał(a):
Bądź wiec uprzejmy i nie rob OT podając biblijne cytaty mówiące o przymierzu.
Jestem bardzo uprzejmy, więc taadaamm!... ->> https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=1&t=43460
oto temat pt. "Popotopowe przymierze Boga - co z niego wynika?"

bramin napisał(a):
Na całym globie były nie tylko potopy ale i trzęsienia ziemi, różne ruchy tektoniczne, wybuchy wulkanów czy spadające meteoryty.
Nie śmiem temu zaprzeczać... śmiem tylko zapytać, czy te zjawiska mogły taką ilość skamielin wytworzyć?... (wykład, jaki podałem, wskazuje na potrzebę zachowania szczególnych warunków do tworzenia skamielin; gdy ich nie ma, albo są słabe, to skamieliny po prostu nie powstaną!).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr maja 10, 2023 10:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
bramin napisał(a):
Na całym globie były nie tylko potopy ale i trzęsienia ziemi, różne ruchy tektoniczne, wybuchy wulkanów czy spadające meteoryty.
Dodam jeszcze: okresy zlodowaceń.

Nie widzę sensu dyskusji na ten temat w oparciu o ten filmik, ponieważ:
- Biblia nie zajmuje się takimi zagadnieniami jak paleontologia, Biblia mówi, ze Bóg stworzył świat i prawa natury ale nie mówi o tym jak i kiedy to się stało i nie pokazuje procesów zachodzących w naturze, to nie jest zadanie Biblii,
- argumentacja pana ewangelisty nie ma żadnej wartości gdyż według kreacjonistów, "młodoziemców" świat powstał parę tysięcy lat temu i parę tysięcy lat temu nastąpił potop a paleontologia datuje wiele skamielin na setki tysięcy czy miliony lat,
- powtórzę jeszcze raz, cytowanie słów Jezusa
Cytuj:
„Powiadam wam, jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą”.
w kontekście dyskusji o skamielinach jest poważnym nadużyciem i manipulacją oraz robieniem z ludzi idiotów.

_________________
ksiądz


Cz maja 11, 2023 9:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Jerzy_67, ten wątek nie służy do głoszenia kazań tylko do dyskusji. Przypominam, ze dotyczy on skamielin i ewolucji. OT będą konsekwentnie usuwane i nagradzane ostrzeżeniami!

_________________
ksiądz


Pt maja 12, 2023 8:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Wcześniej tego przesłuchiwałem i miałem robić dokładna analizę, ale za długo by mi to czego zajęło. Podstawowy błąd już na samym początku to założenie że skamieliny powstały w czegoś jednak powodzi. Niby dlaczego miały by nie powstawać w czasie bardzo wielu mniejszych powodzi? I na to właśnie wskazują dowody. Poza tym wiele skamielin powstaje w innych niż powódź warunkach. Moim ulubionym przykładem są złoża kredy które powstają z niezliczonej liczby morskich stworzeń gromadzących się w spokojnej wodzie przez miliony lat. Jak młodoziemcy to wyjaśnią?


Pn maja 15, 2023 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
afilatelista napisał(a):
Podstawowy błąd już na samym początku to założenie że skamieliny powstały w czegoś jednak powodzi.
Hmmm... W tym zdaniu tez widzę błąd, który utrudnia jego zrozumienie...
A co do tematu, to nie jestem znawcą zagadnień materialnych, bo mnie bardziej duchowość interesuje, więc tym nagraniem chciałem tylko zwrócić uwagę na taki przekaz, który można odrzucić, można przyjąć; wolna wola...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt maja 16, 2023 5:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Przepraszam. Miało być.

Podstawowy błąd już na samym początku to założenie że skamieliny powstały w czasie jednej powodzi.


Pt maja 19, 2023 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: O czym świadczą skamieliny? Czy ewolucja to mit?
Czy w trakcie współcześnie znanych/opisanych powodzi (co roku jest ich sporo) też tworzą się skamieliny, o jakich traktuje wykład?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So maja 20, 2023 4:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL