Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 18:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
 Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Co niby ma intuicja do duchowości?


Cz lip 13, 2023 21:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
@pławikonik
Intuicja oraz wyobraźnia pozwala nam rozpoznawać rzeczy niedostępne naszym zmysłom.
Cała matematyka oparta jest o intuicję oraz wyobraźnię. Obiekty matematyki nie istnieją. Nie ma liczby 4, mogą być 4 śliwki, 4 koty. Nie ma przyrodzie obiektów geometrycznych (koła, kuli, kwadratu, prostej, punktu płaszczyzny itd.). Rozumiemy te pojęcia, bo potrafimy ponad cechami rzeczywistych przedmiotów dokonać ich abstrakcyjnej idealizacji (np. widząc arbuza dostrzec w nim cechy kuli).


Pt lip 14, 2023 10:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Intuicja to jest niejako manifestacja nieświadomych procesów w mózgu. Mózg dodaje dwa do dwóch (czego nie musimy być świadomi) i daje podpowiedzi.
Mieszasz myślenie abstrakcyjne z wyobraznią. Zwierzęta potrafią mysleć abstrakcyjnie.


Pt lip 14, 2023 10:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Cytuj:
Intuicja to jest niejako manifestacja nieświadomych procesów w mózgu.

Tylko dlaczego ta intuicja okazuje się mieć związek z rzeczywistością, jest przekazywalna i skłania ludzi do realnego działania?
Cytuj:
Mózg dodaje dwa do dwóch (czego nie musimy być świadomi) i daje podpowiedzi.

Nie. Dodajemy łącząc ze sobą dwa zbiory i odliczamy kolejno (raz, dwa, trzy, cztery) i w ten sposób poznajemy wynik. Później zapamiętujemy algorytm dodawania (np. osobne dodawanie jednostek, dziesiątek i setek oraz uwzględnianie wyników przekraczających 10 w postaci jednostki wyższego rzędu). Wszystko jest świadome i tutaj nie potrzeba intuicji.
Cytuj:
Mieszasz myślenie abstrakcyjne z wyobraznią. Zwierzęta potrafią mysleć abstrakcyjnie.

Ale czyż zdolność do myślenia abstrakcyjnego, nie jest dowodem umiejętności człowieka poznania wykraczającego poza poznanie zmysłowe? A od wierzących domagasz się dowodów na istnienie rzeczywistości duchowej (Boga, duszy, ducha itd.) wyłącznie w ramach poznania zmysłowego. To niekonsekwencja.
Wyobraźnia pozwala fizykowi w ramach modelu standardowego wiązać cząstki elementarne z abstrakcyjnymi elementami teorii grup i w ten sposób przewidywać własności czastek jeszcze nie odkrytych.
Porozmawiaj więc ze swoim kotem o geometrii nieeuklidesowej.


Pt lip 14, 2023 11:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Rabarbar

Cytuj:
Tylko dlaczego ta intuicja okazuje się mieć związek z rzeczywistością, jest przekazywalna i skłania ludzi do realnego działania?

a z czym ma mieć? Ze swiatem duchów?
Cytuj:
Wszystko jest świadome i tutaj nie potrzeba intuicji

nie, liczenie nie musi być świadome. Ja miałam na myśli to, że nie wyszstkie procesy myślowe są świadome, i te wnioski "objawiają" się jako "intuicja'. Np. wnioskujesz że gdzieś może być coś groznego, ale nieświadomie. Wtedy intuicja "ostrzega" przed niebezpieczeństwem.
Cytuj:
Ale czyż zdolność do myślenia abstrakcyjnego, nie jest dowodem umiejętności człowieka poznania wykraczającego poza poznanie zmysłowe?

Zwierzęta też mają tą umiejętność. Nie rozumiem co ma znaczyć "poznanie wykraczające poza doznania zmysłowe"? Poznajemy świat zmyslami, wnioskujemy osobno. To są normalne, fizyko-chemiczne procesy. Proces uczenia, zapamiętywania polega na tworzeniu fizycznych połączeń między komórkami. Masz jakieś dziwne pojęcie o budowie mózgu. To nie komputer, przy okazji i inaczej działa. Nie ma w tym nic "z "rzeczywistości duchowej".


Pt lip 14, 2023 17:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Wiesz, usiłujesz mi udowodnić że np. w samochodzie są niewidzialne krasnoludki. I one popychają tłoki. Są niewidzialne, nie do wykrycia żadną metodą. Argumenty że to wszystko jest wyjaśnione, że wiadomo jak silnik działa nie trafiają Chcesz bym udowodniła że tych niewidzialnych, niewykrywalnych krasnoludków nie ma.


So lip 15, 2023 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1458
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
@pławikonik
czy samochód potrafi się sam uruchomić?


So lip 15, 2023 14:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1397
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
@ pławikonik
Czy potrafisz udowodnić, że intuicja, zwłaszcza jeśli oznacza np.oznajmienie tego, co za chwilę się wydarzy i to się wydarza, choć nic na to nie wskazywało, jest przejawem nieświadomych procesów w mózgu? No i na czym miałyby bazować te procesy?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So lip 15, 2023 14:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Swołocz
Cytuj:
czy samochód potrafi się sam uruchomić?

o szalonych dieslach nie słyszałeś?
Rabarbar
Górnicy którzy twierdzili że ostrzegł ich Pustecki, czy nagle "coś" ich poderwało przed zawałem słyszeli infradzwięki. Zosatło to uznane przez mózg za ostrzeżenie, choć ci ludzie tego nie wiedzieli. Dlatego zwalali na ducha.
Cytuj:
No i na czym miałyby bazować te procesy?

no mam mówić o pompie sodowo-potasowej czy jak? Doucz się to będziemy rozmawiać.


So lip 15, 2023 14:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1397
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Można odczuwać trwogę przed czymś nieokreślonym i tu infradźwięki mogłyby stanowić jej wyjaśnienie.
Czym jednak wyjaśnić np.to, że ktoś oglądający mecz dwóch drużyn piłkarskich, z których jedna przeważa i ma sytuację pod kontrolą, nagle otrzymuje poznanie co do tego, że za chwilę owa drużyna straci gola i dokładnie tak się dzieje? I nie chodzi tu o to, że ktoś obawia się tego, iż taki scenariusz mógłby się wydarzyć, lecz o to, że z przekonaniem oznajmia to, co po chwili się wydarza.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So lip 15, 2023 15:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
@pławikonik
Cytuj:
Górnicy którzy twierdzili że ostrzegł ich Pustecki, czy nagle "coś" ich poderwało przed zawałem słyszeli infradzwięki. Zosatło to uznane przez mózg za ostrzeżenie, choć ci ludzie tego nie wiedzieli. Dlatego zwalali na ducha.


Cytuj:
Wikipedia:
Infradźwięki, poddźwięki – fale akustyczne, których częstotliwość jest za niska, aby usłyszał je człowiek.


So lip 15, 2023 16:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Człowiek odbiera infradzwięki, najczęsciej całym ciałem i najczęściej nieświadomie. Wygląda to tak, że czuje niepokój, nawet "pozaświatowy".
Dalej nikt nie napisał co to jest ta "duchowość" .

Matt Dillahunty twierdzi że odczucia "mistyczne" "pozaświatowe" są subiektywne i właściwie takie same po narkotykach, uczestnictwie w wydarzeniach religijnych czy wspaniałym seksie. Wie co mówi, próbował wszystkiego. Był wierzący. W rozmowie z nim Jodan Peterson dowodzi że "przeżycia mistyczne" doznawane po narkotykach przez ludzi różnych kultur to dowód na "coś więcej". Nie zgodze się z tym . Ludzie wszystkich kultur reagują tak samo na olej rącznikowy. Czy to dowodzi istnienia jakiegoś "bóstwa rozwolnienia"?

Jako lekture duchową próbowałam czytać Augustyna. Wszyscy polecają. Szkoda czasu, nie czuje się mądrzejsza.


Śr sie 30, 2023 19:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
@pławikonik
Cytuj:
Człowiek odbiera infradzwięki, najczęsciej całym ciałem i najczęściej nieświadomie.

Żródłem infradźwięków mogą być np. wibracje - chociażby telefonu. Ale Ty wcześniej napisałaś, że:
Cytuj:
Górnicy (...) przed zawałem słyszeli infradzwięki

- co jest oczywistą nieprawdą.

Nie robiłbym z tego afery, gdyby nie to, że stroisz się tu w piórka wybitnego specjalisty od wszystkiego, a zwłaszcza od biologii i fizjologii, a popełniasz - tak jak zdarza się to wszystkim - ewidentne błędy.

W stosunku do @Wybawionego zachowałaś się bardzo arogancko, gdy na jego sensowne pytanie o źródło intuicji w człowieku, odpowiedziałaś:
Cytuj:
no mam mówić o pompie sodowo-potasowej czy jak? Doucz się to będziemy rozmawiać.

Pompa sodowo-potasowa jest jednym z mechanizmów fizjologii organizmu człowieka, ale ona nie wyjaśnia skąd pochodzi intuicja.


Pt wrz 01, 2023 7:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Infradzwięki są też odbierane za pomocą ucha środkowego. Mam dalej wyjaśniać? Zresztą wewnętrznego też.
Intuicja jest manifestacją nieświdomych procesów w mozgu. Ja np. nie wiem jak licze- coś się tam dzieje, wyskakuje wynik. Moge liczyć nieświadomie- zawsze na kasie w supermarkecie mniej więcej wiem ile zapłace. Z intuicją podobnie.

Dalej nikt nie umie powiedzieć co to jest ta "duchowość". Ogólnie - uczucie ekstazy, uniesienie, uczucie "bycia poza ciałem" lub "obecności jakiejś istoty" a nawet "wyższej istoty". Jak wiadomo - to jest tylko uczucie. Można je wywołać sztucznie - "bycie poza ciałem" czy "obecność kogoś" jest doświadczalnie bardzo proste. Więc co to ma niby być? Ktoś coś czuje (np. po narkotykach?) i twierdzi że to prawda?


Pt wrz 01, 2023 11:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Co to jest duchowość? Czy warunkuje człowieczeństwo?
Cytuj:
Infradzwięki są też odbierane za pomocą ucha środkowego. Mam dalej wyjaśniać? Zresztą wewnętrznego też.

Wcześniej - myślę, że sensowniej - pisałaś, iż "Człowiek odbiera infradzwięki, najczęsciej całym ciałem". Jeśli całym ciałem, to również uchem. Tyle, że nie jest to związane ze słyszeniem. Infradźwięków człowiek nie słyszy.

W ogóle nie ma tu za bardzo sensu mówienie o infradźwiękach, ale o mechanicznych wibracjach, np. gruntu, poprzedzających większe tąpnięcie albo trzęsienie ziemi. Infradźwięki są falą akustyczną (drganiami powietrza), a wibracje nie muszą wcale powodować powstania fali akustycznej o istotnej amplitudzie.
Tak działają np. wibracje telefonu komorkowego: nikt postronny ich nie słyszy, natomiast sygnał jest odbierany przez zainteresowanego, o ile telefon znajduje się blisko ciała. To dotyk, a nie słuch jest w tym wypadku odbiorcą sygnału.

Podobnie mogło być z górnikami, o których pisałaś. Stopami opartymi na gruncie wyczuli wibracje i to sprawiło w nich niepokój. Tyle że na ogół ludzie nie są w stanie przewidzieć tąpnięcia, albo trzęsienia ziemi. Jeśli ktoś jednak w porę to wyczuł i zareagował - to nie ma w tym błędu, jeśli przypisuje to działaniu Opatrzności. Sam fakt, że jakaś sytuacja zawiera w sobie również zjawisko naturalne, nie oznacza, że nie ma tam działania Boga.
Na przykład to, że arka Noego - tak jak to opisuje Księga Rodzaju - unosiła się na wodzie, nie jest niczym niezwykłym, bo całkowicie wyjaśnianym przez prawo Archimedesa. Ale to nie prawo Archmedesa uratowało Noego i jego rodzinę, lecz fakt, że patriarcha usłyszał głos Boga i był Bogu posłuszny. Inni ludzie widzieli budowę arki, ale nie zareagowali właściwie.

Dostrzeżenie duchowości wymaga więc pewnej postawy od ludzi, gotowych usłyszeć głos Boga i odpowiednio na ten głos zareagować.
Czy ten Boży głos jest czymś wyjątkowym, a może jednak powszechnym, kierowanym do każdego człowieka bez wyjątku?
Biblia twierdzi, że każdy człowiek otrzymał swoją "porcję" światła:
Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. (J. 1,9)

Jeśli te słowa są prawdziwe, to ta prawdziwa światłość oświacała (i oświeca) również Ciebie. Jeśli nie oświeca, to gdy staniesz przed Bogiem będziesz mogła powiedzieć Bogu: "innym dawałeś światło, a mnie nie". Ale jeśli te słowa są prawdziwe, to tak powiedzieć nie będziesz mogła, bo będzie oczywiste, że Twój zarzut nie jest prawdziwy.
Bóg dał np. ludziom zdolność rozpoznawania tego, co jest prawdą, co jest pięknem i co jest dobrem. Możemy się w szczegółach odrobinę różnić, ale ten dany każdemu z osobna moralny kompas jest dla każdego świadomego człowieka Bożym darem. Nie oznacza to, że tego głosu sumienia człowiek nie jest w stanie zagłuszyć, albo nawet całkowicie odwrócić w jego negatyw - tak w skali jednostkowej, jak i społecznej. Np. w Rosji całkiem spory odsetek ludzi uważa, że napaść na Ukrainę jest właściwa, że gwałcenie Ukrainek jest słuszne, a zabijanie cywilów jest w porządku. Ale większość ludzi na świecie widzi, że Rosją kierują zbrodniarze, którzy w części Rosjan znajdują kanalie, które takie wizje chętnie realizują.

Jeśli Bóg nie istnieje, to cała moralność jest tylko społeczną umową, by ludzie na codzień się nie mordowali. Ale zamordować drugiego, albo wymordować inny naród, by zabrać jego/ich własność - to już całkowicie mieści się w ewolucyjnej rywalizacji genów.
Opowiadając się przeciwko istnieniu Boga, opowiadasz się za rzeczywistością pozbawioną ludzkiej odpowiedzialności za swoje czyny oraz za ostatecznym triumfem ludzkiej niesprawiedliwości. Z kolei jeśli Bóg istnieje, to krzywdziciel nie powinien spać spokojnie, a skrzywdzony nie jest pozbawiony nadziei na odmianę swojego losu.

Twoje pytania o duchowość są trochę jak dywagacje ryby kwestionującej istnienie wody. Ryba wcześniej czy później przeminie, a woda zostanie.


Pt wrz 01, 2023 13:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL