Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 18, 2024 11:08



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
 Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Kanao napisał(a):
Zobaczmy chociaż ten fragment Grzegorza z Nyssy

Żaden Grzegorz z Nyssy nie tworzy dogmatów. Nie jest nawet Arystotelesem, ani Tomaszem z Akwinu.

Kanao napisał(a):
Mamy tutaj przedstawiony tradycyjny pogląd Arystotelesa.

Dusza sterująca ruchami ciała to nie jest pogląd Arystotelesa. Arystoteles uważał, że dusza jest czynnikiem, na podstawie którego rozwija się np. kurzy embrion w jajku. Dziś wiemy, że jest to kod genetyczny, który jest jak najbardziej materialny. Ale KK uznaje, że dusza ludzka jest tym, co w człowieku najbardziej wartościowe. Przede wszystkim rozum. Na który mają wpływ czynniki materialne.

Cytuj:
Jak mówię, Kościół Katolicki od zawsze przyjmował umiarkowany dualizm. Który nie jest zgodny z tezami Kartezjusza, ale jest zgodny z Biblią.

W Katechizmie stoi jak wół, że ciało i dusza są jednością, a Ty bez przerwy ten dualizm męczysz.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt sty 02, 2024 10:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Cytuj:
Z tego, co czytam, utożsamianie duszy z oddechem to były wierzenia dawnych Słowian.

Nie, na pewno greckie - pneuma. A potem spiritus. Oba słowa oznaczają oddychanie. Slowianie by takich nazw nie nadali. Możliwe że koncepcja jest jeszcze starsza, ale nic o tym nie wiem.
Cytuj:
Ale KK uznaje, że dusza ludzka jest tym, co w człowieku najbardziej wartościowe. Przede wszystkim rozum

Udowodnij. Po pierwsze że istnieje, po drugie że jest najbardziej wartościowa.


Wt sty 02, 2024 18:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
pławikonik napisał(a):
Nie, na pewno greckie - pneuma. A potem spiritus. Oba słowa oznaczają oddychanie.

Z encyklopedii PWN:
pneuma [gr., ‘tchnienie’, ‘duch’], łac. spiritus, animus, termin starożytnej filozofii greckiej oznaczający jestestwa niecielesne, zasadę ożywiającą ciało lub ciała (organizującą i poruszającą materię), także, zwłaszcza w okresie wcześniejszym — oddech, ruch powietrza;


Czyli pneuma jako dusza to koncepcja późniejsza. Wcześniej to był tylko oddech, a słowo to z czasem zmieniło znaczenie, ale oddech w filozofii greckiej nie jest duszą.

pławikonik napisał(a):
Cytuj:
Ale KK uznaje, że dusza ludzka jest tym, co w człowieku najbardziej wartościowe. Przede wszystkim rozum

Udowodnij. Po pierwsze że istnieje, po drugie że jest najbardziej wartościowa.

Podałem definicję duszy - mi.in. jest to rozum, a także inne najbardziej wartościowe cechy. Mam udowodnić istnienie rozumu i cech typu uczucia, empatia, sumienie itp.?

Czy Ty nie potrafisz stosować definicji?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt sty 02, 2024 19:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 19, 2023 11:34
Posty: 21
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Soul33 napisał(a):
/.../

Wydaje się więc oczywiste, że uszkodzenia mózgu mogą wpływać na osobowość człowieka. Można to porównać do książki, której niematerialna treść istnieje na materialnych kartkach papieru. Po Sądzie Ostatecznym ludzie mają dostać nowe ciała i dusza z ciałem też będą jednością.

/.../

W międzyczasie natomiast to po prostu Bóg utrzymuje w istnieniu samą duszę. Tak jak pamięta treść zniszczonych książek, które dla nas są już nieznane. Ale generalnie dusza jest nierozerwalna z ciałem.

A zatem choroby mogą wpływać na duszę w taki sposób jak uszkodzenia książki wpływają na jej treść. Bóg jednak pamięta tę treść w formie nienaruszonej i mógłby odtworzyć ją na innym nośniku niż papier. Analogicznie, ludzie na koniec będą żyć z innymi ciałami, ale tą samą duszą w jej doskonałym stanie.

Czyli Bóg odtworzy nas na podstawie swojego rodzaju informacji o nas zapisanej w Jego pamięci?

Nie wydaje mi się to zbyt pocieszająca perspektywa, bo nawet jeśli to będzie ktoś identyczny ze mną, to nie wydaje mi się, że będę to nadal JA. Tylko doskonała kopia mnie.

Tutaj film z ciekawym eksperymentem myślowym o odtwarzaniu człowieka w teleporcie, można to rozważać jako analogię do odtworzenia człowieka przez Boga: https://www.youtube.com/watch?v=J1Tq_tTsd8w


Wt sty 02, 2024 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 851
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Soul33 napisał(a):
Kanao napisał(a):
Zobaczmy chociaż ten fragment Grzegorza z Nyssy

W Katechizmie stoi jak wół, że ciało i dusza są jednością, a Ty bez przerwy ten dualizm męczysz.

Niby tak, są jednością, ale myślę, iż dokładniej by było że "stanowią jedność", bo o życiu człowieka i jego
i duchowości stanowi odrębny akt stwórczy Boga.
Dusza ludzka jest jakby pierwiastkiem i podłożem życia i duchowości człowieka, tak wyjaśnia katolicka, tomistyczna refleksja filozoficzna.


Wt sty 02, 2024 20:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
A jak to rozumiesz - "duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę" (KKK 363)?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt sty 02, 2024 21:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Canao
Nie zgadzam się z myślą jakoby uszkodzenie myśli czy mózgu oddziaływało w jakichś sposób na duszę, myśl i mózg to materia a dusza materią ani myślą nie jest.
Nie wiemy czym jest dusza nikt nigdy duszy nie widział podobnie jak nikt nigdy Boga nie widział a jak wiemy z kart Biblii dusza jest elementem samego Boga, jest tym co Boga nam przypomina i odróżnia nas od innych istot.
Dusza to nam przypomina że zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga , a więc dusza jest podobna do Boga jest niewidzialna i niematerialna oraz wieczna.
Są tacy co będą utożsamiać duszę z całym człowiekiem, ale jest to błąd gdyż człowiek to Dusza i ciało. Nie znamy i nie rozumiemy tej syntezy i tego połączenia jest to dla nas tajemnicą podobnie jak sam Bóg i to że wcielił się w ludzkie ciało, oraz to że Jest w Trzech Osobach, to są tajemnice których za naszego ziemskiego bytowania nie zgłebimy i wątpię czy zrozumiemy to kiedykolwiek nawet po tej drugiej stronie będzie to raczej wątpliwe. Bóg i Jego dzieła do których zalicza się człowiek dusza i inne rzeczy są niepojęte.


Śr sty 03, 2024 6:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1397
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Są tacy co będą utożsamiać duszę z całym człowiekiem, ale jest to błąd gdyż człowiek to Dusza i ciało.

Słowo Boże naucza, że człowiek to duch, dusza i ciało.
Jeśli jednak patrzymy na człowieka poprzez to co myśli, czuje, pragnie i czyni, to utożsamienie człowieka z jego duszą można uznać za dopuszczalne.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr sty 03, 2024 16:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2052
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Wybawiony napisał(a):
utożsamienie człowieka z jego duszą można uznać za dopuszczalne.
Nie tylko to jest "dopuszczalne", ale prawdziwe - o czym świadczą te miejsca w Biblii, gdzie ludzie są nazywani duszami; np.:
    1P 3:20 SNPD (EIB Przekład Dosłowny [2021])
    (20) tym, które niegdyś były nieposłuszne, gdy cierpliwość Boża czekała za dni Noego, gdy budowano arkę, w której nieliczni, to jest osiem dusz, zostało ocalonych przez wodę;

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz sty 04, 2024 8:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Soul33
Cytuj:
Podałem definicję duszy - mi.in. jest to rozum, a także inne najbardziej wartościowe cechy. Mam udowodnić istnienie rozumu i cech typu uczucia, empatia, sumienie itp.?

Nie, udowodnij że rozum, empatia itp to "dusza". Tworzysz niekonieczne byty. Byle się z doktryną zgadzało.

Cytuj:
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Są tacy co będą utożsamiać duszę z całym człowiekiem, ale jest to błąd gdyż człowiek to Dusza i ciało.

udowodnij

Nikt nie wie co to ta "dusza" jest ani nie potrafi udowodnić jej istnienia. Za to zbierać pieniądza za "dusze cierpiące w czyśccu" można jak najbardziej.


Cz sty 04, 2024 11:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 851
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Soul33 napisał(a):
A jak to rozumiesz - "duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę" (KKK 363)?

Przeglądałem hasła Encyklopedii katolickiej Dusza ludzka i Człowiek.Piszą tam wiele o duszy w świetle filozofii i teologii, ale definicji duszy nie znalazłem; nawet filozofia scholastyczna, poza tym sztucznym pojęciem formy substancjalnej ciała, nie dostarcza bardziej chwytliwej definicji. Prz3eszkadza w tym nieadekwatność albo wieloznaczność pojęć i określeń. Biologia czy psychologia cłowieka (przeważnie) nie widzą miejsca dla pojęcia duszy.
Jako chrześcijanie musimy więc z teologii biblijnej Starego czy Nowego Testamentu uznać istnienie i pochodzenie duszy od Boga w odrębnych aktach stworzenia (człowiek nie jest odwieczny) jako zasady życia, jaźni i osobowości człowieka.
Momentem jest powstanie po zapłodnieniu komórki nowego człowieka z równoczesnym uformowaniem się na drodze rekombinacji jednoniciowych gamet męskiej i żeńskiej nowego genomu, który ma w sobie cały program formacji nowego człowieka i całych jego cielesnoduchowych dziejów do śmierci.


Cz sty 04, 2024 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Wybawiony
Nie rozumiem, dlaczego raz piszesz że człowiek to Duch, Dusza i Ciało, a zaraz poniżej piszesz że Duch i Dusza czyli to co nie materialne jest materialne , jest ciałem , bo myśl , myśli , pragnienia są materialne.
Wygląda na to że znowu nie czytałeś uważnie tego co pisałem, a zabierasz głos, przypatrz się jeszcze raz co pisałem, pisałem że nasze myśli są wytworem naszej wyobraźni i inteligencji które to są wytworem naszego mózgu , który to może być uszkodzony, lub niedorozwinięty.
A więc nasze myśli to rzecz biologiczna i cielesna, pochodzą bowiem z biologicznej sieci neuronów.
Duch i Dusza nie są materialne są elementem Boga i tak jak On są niematerialne i wieczne, jesteśmy stworzeni na podobieństwo Boga , Duch i Dusza nam to przypominają.


Pt sty 05, 2024 10:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1397
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Chwileczkę. Czy to ja niby uważam, że myśli i pragnienia są materialne, czy Ty tak uważasz?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt sty 05, 2024 12:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Atimeres napisał(a):
pochodzenie duszy od Boga w odrębnych aktach stworzenia (człowiek nie jest odwieczny) jako zasady życia, jaźni i osobowości człowieka

Jakich odrębnych aktach stworzenia?

[/quote]Momentem jest powstanie po zapłodnieniu komórki nowego człowieka z równoczesnym uformowaniem się na drodze rekombinacji jednoniciowych gamet męskiej i żeńskiej nowego genomu, który ma w sobie cały program formacji nowego człowieka i całych jego cielesnoduchowych dziejów do śmierci.[/quote]
Z całą pewnością w genach nie ma zapisanych "całych cielesnoduchowych dziejów człowieka do śmierci". Skąd ten pomysł?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt sty 05, 2024 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 851
Post Re: Czy uszkodzenie mózgu działa na duszę?
Nowy genom w powstałej nowej komórce jest początkiem całego człowieka, tj. od poczęcia do śmierci (oddychanie i pożywienie nie odgrywają tu istotnej roli). Człowieczeństwo jest to samo; w pierwszej komórce i i w chwili śmierci.
To biologia. Ale mamy jeszcze głos objawienia Bożego: Dusza człowieka pochodzi od Boga. Ona jakoś wpisuje się w moment powstania nowego, poczętego człowieka. Jakieś przejawy jej istnienia i działania w rozumie i wolnej woli, łącznie z odpowiedzialnością za decyzje i czyny trzeba z czymś utożsamić i jakoś nazwać. I tu jest rola filozofii i teologii.


Pt sty 05, 2024 13:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL