Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Przestrzen i czas u Boga 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Cytuj:
Nieścisłością w dowodzie kosmologicznym jest np. to, że zasada zachowania masy i energii wystarcza już, aby wyjaśnić ruch, bez odwoływania się do Pierwszej Przyczyny. Cząsteczki gazu mogą odbijać się od ścian pojemnika i nic, ani nikt nie musi ich popychać. Cząsteczki te mogą poruszać się wiecznie - bez początku i bez końca.. Pierwsza lub Ostatnia Przyczyna ruchu nie musi więc istnieć, jeśli tylko masa i energia są zachowane.



Czytajac ten artykul nie bardzo rozumiem jak moga sie poruszac czesteczki gazu bez pierwszej przyczyny
Przeciez same czasteczki gazu skladaja sie z atomow a te z koleji z kwarkow i wsztetkie te czasteczki sa w ruchu a przynajmniej drgaja

Tak wiec aby czasteczki sie mogly poruszac musi istniec energia poczatkowa tych czesteczek ...a ta nie moze wziasc sie znikad !Nawet jesli zalozyc teoretycznie ( czego nie da sie zrobic w praktyce ) aby zbudowac uklad zachowania energii i masy w 100 % !


Cz lut 09, 2006 16:50
Zobacz profil
Post 
Bóg może zmieniac prawa fizyki jak i kiedy chce

poszukiwanie pierwszej przyczyny do niczego w tej kwestii
doprowadzic nie może

co najwyżej do
nieskończonego ciągu pierwszych przyczyn
czy np. jak w pierwszym poście nieskończonego ciągu wymiarów

powoływanie sie na argumenty typu zachowanie czegoś
"naukowcy" nie powinni dzis brać pod uwagę
bo ich wielki guru Einstein
aby storzyć relatywistyczna wizje świata
musiał z tych założeń zrezygnować

natomias żeby toto trzymało sie kupy musiał wprowadzic stałą kosmologiczną
i świat przestał byc relatywistyczny

to jest dreptanie w kółeczko i tracenie czasu

po co nam światło Hiroszimy
skoro mamy Światło Kościoła


N cze 10, 2007 22:31

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Bóg może zmieniac prawa fizyki jak i kiedy chce

Czy może? Osobiście jestem sceptycznie do tego nastawiony


Pn cze 11, 2007 7:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 8:21
Posty: 919
Post 
Wierzysz napisał(a):
natomias żeby toto trzymało sie kupy musiał wprowadzic stałą kosmologiczną
i świat przestał byc relatywistyczny


Bzdura. Nie masz pojecia o relatywistyce. Relatywistyka sugerowala, ze wszechswiat bedzie sie rozszerzal i aby pogodzic to z wiara w to, ze wszechswiat jest niezmienny Einstein wprowadzil stala kosmologiczna. Gdy wyszlo, ze jednak relatywistyka bez stalej kosmologicznej ma racje, Einstein uznal wprowadzenie owej za najwiekszy blad swojego zycia.


Pn cze 11, 2007 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 21, 2006 18:43
Posty: 923
Post 
Wierzysz napisał(a):
powoływanie sie na argumenty typu zachowanie czegoś
"naukowcy" nie powinni dzis brać pod uwagę
bo ich wielki guru Einstein
aby storzyć relatywistyczna wizje świata
musiał z tych założeń zrezygnować


Nie musiał i nie rezygnował. Przynajmniej jeśli masz na myśli prawa zachowania energii czy pędu.

Prawdą jest natomiast, że te prawa nie musiały zachodzić przed WW (o ile można tu mówić o "przed"), ponieważ wynikają z pewnej właściwości przestrzeni nazywanej izometrią. Jeśli w ogóle przestrzeń nie istniała, to i prawa zachowania nie musiały istnieć.

Z kolei z drugiej strony, wszechświat ma zerowy bilans energetyczny i, co ciekawe, jego powstanie nie zaburza istniejących w jego obrębie praw zachowania energii.

Wracając jeszcze na chwilę do tego, co zrobił, a czego nie zrobił Einstein - on nie zrezygnował z niczego, oprócz pewnego światopoglądu (dzisiaj nazywanego klasycznym), który był wcześniej milcząco zakładany. Zakładano np. że czas jest niezależny od przestrzeni, że jest absolutny i płynie sobie tak abstrakcyjnie, nie nękany zawiłościami kosmosu.

Einstein przyjął, że prawa fizyki są takie same we wszystkich układach inercjalnych (czyli takich, na które nie działają żadne zewnętrzne siły). Z tego założenia można dojść do istnienia pewnej granicznej prędkości rozchodzenia się informacji (która po porównaniu z równaniami Maxwella okazuje się być prędkością światła).
Dalszymi konsekwencjami tego założenia jest uznanie czasu za czwarty wymiar czasoprzestrzeni. Teraz, kiedy mamy czterowymiarową czasoprzestrzeń, a nie trójwymiarową przestrzeń, jeśli na nowo wyprowadzimy przekształcenia, to STW "samo wychodzi". W razie potrzeby, służę szkicem wyprowadzenia.

Cytuj:
Bóg może zmieniac prawa fizyki jak i kiedy chce


Widzisz, prawa fizyki jakoś nigdy się nie zmieniły :)
Zresztą, to i tak nie ma sensu, bo po co miały zmieniać idealne (boskie przecież) prawa fizyki?

Cytuj:
to jest dreptanie w kółeczko i tracenie czasu


Przykro mi, że dla Ciebie rozwój nauki jest traceniem czasu. Wiedz jedynie, że nie pisałbyś na tym forum, gdyby ktoś nie zechciał marnować czas na coś tak absurdalnego, jak fizyka kwantowa, dzięki której działa Twój komputer. A fizykę kwantową rozwijali właśnie ciekawscy naukowcy, którzy chcieli być bliżej zrozumienia natury wszechświata.

Cytuj:
po co nam światło Hiroszimy
skoro mamy Światło Kościoła


Jestem w stanie zrezygnować z wszystkich udogodnień, które dał mi Kościół. Czy Ty jesteś w stanie zrezygnować z wszystkiego, co dała Ci nauka?

Ja się bez światła Kościoła obchodzę całkiem nieźle, zaś bez światła żarówki ciężko mi się czyta wieczorami.

_________________
Obrazek

gg 3287237


Pn cze 11, 2007 18:43
Zobacz profil
Post 
Kamyk, czemu nie wierzysz, aby Bóg mógł to zmienić? Z zalożenia "Wszechmogący" znaczy, że może dosłownie wszystko. Może złamać nawet naszą wolną wolę.


Wt cze 12, 2007 14:38
Post 
zgadzam sie całkowicie z tommym, einstein wycofal sowja stala kosmologiczna na podstawie obserwacji hubble'a i zmienił koncepcje wszechswiata.

zgadzam sie rozniez z bic mac-wole zrezygnowac ze swiatla kosciola niz hiroszimy....bog "wierzysz" organizował znacznie wieksze kleski niz czlowiek...:)


Wt cze 12, 2007 17:08

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Nie wierzę że nie może - po prostu w to wątpię


Wt cze 12, 2007 23:26
Zobacz profil
Post 
Ja tu braciom i siostrom

przypomnę nicejskie wyznanie wiary

Wyznanie Wiary 318 Ojców

Wierzymy w jednego Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, zrodzonego z Ojca, jednorodzonego, to jest z istoty Ojca, Boga z Boga, Światłość ze Światłości, Boga prawdziwego z Boga prawdziwego, zrodzonego, a nie uczynionego, współistotnego Ojcu, przez którego wszystko się stało, co jest w niebie i co jest na ziemi, który dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił i przyjął ciało, stał się człowiekiem, cierpiał i zmartwychwstał trzeciego dnia, wstąpił do nieba, przyjdzie sądzić żywych i umarłych. I w Ducha Świętego. Tych, którzy mówią: «był kiedyś czas kiedy go nie było» lub «zanim się narodził nie był» lub «stał się z niczego» lub pochodzi z innej hipostazy, lub z innej substancji [niż Ojciec], lub, że Syn Boży jest zmienny i przeobrażalny, tych wszystkich powszechny i apostolski Kościół wyłącza.


wobec tego wszelkie "prawa" fizyki sa niczym


Cz cze 14, 2007 21:28

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
klasyczny nominalizm


Cz cze 14, 2007 21:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 21, 2006 18:43
Posty: 923
Post 
Wierzysz napisał(a):
wobec tego wszelkie "prawa" fizyki sa niczym


Tak, odrzućmy naukę, odrzućmy sprawdzone i działające prawa fizyki, dzięki którym działa choćby komputer, z którego piszesz, czy światłowody, którymi idą pakiety z informacją. One są niczym, ważniejsze są religijne wywody 318 Ojców.

Wybacz, jeśli nie do końca przekonuje mnie Twoja postawa.

Głosisz poglądy tak radykalne, że ponownie spytam:
Cytuj:
Jestem w stanie zrezygnować z wszystkich udogodnień, które dał mi Kościół. Czy Ty jesteś w stanie zrezygnować z wszystkiego, co dała Ci nauka?

_________________
Obrazek

gg 3287237


Cz cze 14, 2007 23:03
Zobacz profil
Post 
???co to jest 318 ojcow???? jakis dogmat nowy???
katolicy to sobi elubia zycie utrudniac:)


Cz cze 14, 2007 23:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
_Big_Mac_ napisał(a):
Wierzysz napisał(a):
wobec tego wszelkie "prawa" fizyki sa niczym


Tak, odrzućmy naukę, odrzućmy sprawdzone i działające prawa fizyki, dzięki którym działa choćby komputer, z którego piszesz, czy światłowody, którymi idą pakiety z informacją. One są niczym, ważniejsze są religijne wywody 318 Ojców.


Tu nie chodzi o to by odrzucić, ale by przyjąć możliwość, że zakładając istnienie Stwórcy materii, jest on zdolny podporządkować tą materię swojej woli, jako jego Stworzyciel.

Co do czasu i przestrzeni to naturalnie, że są to pojęcia względne bo odnoszą się z samej definicji do relacji między min. dwoma zmiennymi. Nie znaczy to, że są to pojęcia iluzoryczne. W każdym razie Bóg jako istota niezmienna w swojej naturze im nie podlega co nie znaczy, że nie może On wpływać na historię, czy materię. Znaczy to tylko tyle, że historia i materia nie mogą wpłynąć na jego naturę.

killing-joke napisał(a):
???co to jest 318 ojcow???? jakis dogmat nowy???
katolicy to sobi elubia zycie utrudniac:)


Sobór Nicejski. Żaden nowy dogmat.

_________________
www.onephoto.net


Pt cze 15, 2007 0:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 21, 2006 18:43
Posty: 923
Post 
Paschalis napisał(a):
Tu nie chodzi o to by odrzucić, ale by przyjąć możliwość, że zakładając istnienie Stwórcy materii, jest on zdolny podporządkować tą materię swojej woli, jako jego Stworzyciel.


Oczywiście, jeśli założymy, że istnieje Bóg, który jest wszechmocny, to może on sobie do woli zmieniać wszystko. Ta zdolność jest oczywista, zawiera się w definicji wszechmocy, więc nie ma o czym dyskutować. Ale odniosłem wrażenie, że nie o to chodziło w poście Wierzysz.

W tym oraz poprzednim poście widzę stwierdzenia w stylu "nauka to dreptanie w miejscu", "po co nam światło Hiroszimy" itp.

Ja to odbieram jako jakieś postulaty właśnie o odrzucenie naukowego poznawania świata i zastąpienie tego wiarą. Może mylnie interpretuję.

_________________
Obrazek

gg 3287237


Pt cze 15, 2007 9:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ja tam tego tak nie zrozumaiłęm :) :P Chyba mylnie interpretujesz, ale to moze ja źle myśle :P ;)


Pt cze 15, 2007 9:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL